Araç alırken yapılan ekspertizdeki iyi işçiliğin önemi

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Araç Golf olduğu için ve tüm araç alıcılarını, satıcılarını da ilgilendirdiği için paylaşmak istedim. Bu firma nedir necidir bilmiyorum fakat Youtube'dan gördüğüm kadarıyla oldukça detaylı ve iyi bir işçilik çıkartıyorlar. Ekspertiz yazan her yerde ekspertiz yaptırmamak önemli. 

Günümüzde bu tarz olaylarda artık araç satışı gerçekleşmiş bile olsa araç söylenenden farklı kusurlara sahip olduğu için alıcının satışı geri verme hakkı bulunmaktadır. Bir araca bakarken önce satıcıya, sonra servis kaydına, sonra da tramer ve ekpertize sırasıyla bakmak en doğrusudur diye düşünüyorum. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@AhmetCakmak dört beş defa expertiz yaptırdım bugune kadar, hepsinde de boyayı ölçüp, frene balataya bakıp lastiğe bakıp, yap kaçağına bakıp, bir de motoru ölçüp (ne kadar doğru bilmiyorum) gönderiyorlar. Bildiğiniz araç muayeneden farkı yok resmen. Hatta araç muayenede daha fazla kontrol var, far yüksekliği vs. Bu işe kesinlikle bir standartın gelmesi lazım. 

Alana kötü bir ders olmuştur eminim. Aracın bunca büyük hasara rağmen  tramer kayıtsız / cepten tamir edildiği aşikar. Ben de 2015 golfümü satarken bir alıcıya: '' expertize boşuna para vermeyin, yetkili servis Doğuşa  gidelim, aracın  daha garantisi var, orda detaylıca sorgular, hatta boyasını kendiniz ölçer, dilerseniz garantiyi de uzatabilirsiniz '' demiştim. Biz expertize sokalım, servise güvenemeyiz yalan söyler onlar dediler. Tuhaf hezeyanları olan bir baba ve iki oğuldu gelenler. Tüccarlarmış, zenginlermiş vs. Zamane süslümanlarından oldukları belliydi. Neyse götürdük bir yere, adam baktı heryerine, '' araç orjinal daha 19 binde, hiçbir sorunu yok '' dedi. Ben de o sırada ilave bilgi olsun diye, aracın bakım geçmişi, faturası ve servis evraklarını çıkartıp '' xenon farları da geçen ay lekelenme nedeniyle garantiden serviste değişti '' dedim; demez olaydım. Ucuz insanlara dürüstlük ağır gelebiliyor, onu resmen yaşadım. Muhteremler bana:'' senin aracında değişen var, bu araç kazalı, fiyatı düşürmen lazım, sahtekarsın, kandırdın bizi vs ''.. ithamlarında bulundular. Expertizi yapan adam güldü '' hocam, müsaade edersen ben  bişey diyeyim '' dedi. Ben de  dönüp adamlara : '' şehirdışından geldiniz, karnınız açsa yemek yedireyim yoksa defolun '' dedim öylece bakakaldılar. Basıp gittiler edeplice. Aynı haftaiçi yine şehirdışından biri aradı, ben servisten sordurdum araç temizmiş dedi, iban istedi. 1 saat sonra kapora yattı, ertesi sabah satışa giderken eft tamamdı. Notere gidiyoz yolda alıcı : '' Hocam farlar da garantiden yenilenmiş, servisten söylediler, teşekkür ederim '' demesin mi  :)   Güldüm öylece, herşey kısmet..

IMG_6918.JPG

@issos 2017 de ankara pursaklardan golfü alırken yetkili servis kayıtlarına baktım temizdi ekspertize soktum temiz değişen boya yok motor yüzde yüzün üstünde 120bg çıktı abi dendi😁 her şey tamam, 6 ay sonra ön cam ve arka camın yan sanayi ile değiştiğini forumda bir arkadaş orj cam markasını üretim tarihini falan paylaşmış şans eseri baktım hiç aklıma bile gelmezdi.Aldığım mühendis arkadaşa da sordum o da sağolsun karakterini belli edip söylemedi. Tecrübe hayatta yediğin kazıkların toplamıdır hesabı birdaha araç alırsam garantili veya dod dan alırım gerisi hikaye.

Bu konuda inanilmaz videolar var Youtube da.. Ortadan ikiye bolunmus arabayi bunda bisi yok die satmislar :D

Aracın alim satimi sirasinda ciddi olmak kaydı ile Servis sorgusu geçmişi bakımı ve yerler kaydı ne kadar önemli olursa olsun Her zaman bir açık kapısı oldugunu dusunmekte fayda var. Kaldı ki ekspertiz noktaları gün geçtikçe mantar gibi vogalmakla birlikte onlarda da işini iyi yapan ile yapamayanlar olacaktır. 2.el de Expertiz herşey için tamam demek anlamına gelmemeli.
Iyi satıcı iyi alıcı olmalı insan.
Bugün satan Yarın alıcı olduğunda aynı duyguyu yaşamalı... Iyi Forumlar diliyorum

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Ender satıcının iyiliğini nasıl anlayacağız yada alıcıyı, şimdi sizin aracınıza birisi arasa dese ki ben çok iyi bir insanım noterden falan tasdikliyim 10.000 ucuza verirmisiniz? 

@Ender satıcının iyiliğini nasıl anlayacağız yada alıcıyı, şimdi sizin aracınıza birisi arasa dese ki ben çok iyi bir insanım noterden falan tasdikliyim 10.000 ucuza verirmisiniz? 
Kişinin iyi insanım demesi zaten onun iyi olmağını gösterir hocam :)  

şaka bir yana Tanıdğın bildiğin insanın aracını almak günümüzde daha da çok değerli halde.En azından ne kadar zarar verebileceği hakkında bir fikrin olur. Kaldı ki kimse kusursuz değildir Hocam. Son olarak bu sitemizde uzun yıllar birbirlerini görmese de Alışverişlerinde Sorunsuz işlem yapan dostlarımız da azımsanmayacak kadar çok olduğunu düşünüyorum. Dolayısyla Forum yada başak Topluluklar bu konuda biraz daha güvenilir geliyor bana....her zaman için risk olduğu hesaptan çıkartılmamalı.iyi forumlar.

Alana kötü bir ders olmuştur eminim. Aracın bunca büyük hasara rağmen  tramer kayıtsız / cepten tamir edildiği aşikar. Ben de 2015 golfümü satarken bir alıcıya: '' expertize boşuna para vermeyin, yetkili servis Doğuşa  gidelim, aracın  daha garantisi var, orda detaylıca sorgular, hatta boyasını kendiniz ölçer, dilerseniz garantiyi de uzatabilirsiniz '' demiştim. Biz expertize sokalım, servise güvenemeyiz yalan söyler onlar dediler. Tuhaf hezeyanları olan bir baba ve iki oğuldu gelenler. Tüccarlarmış, zenginlermiş vs. Zamane süslümanlarından oldukları belliydi. Neyse götürdük bir yere, adam baktı heryerine, '' araç orjinal daha 19 binde, hiçbir sorunu yok '' dedi. Ben de o sırada ilave bilgi olsun diye, aracın bakım geçmişi, faturası ve servis evraklarını çıkartıp '' xenon farları da geçen ay lekelenme nedeniyle garantiden serviste değişti '' dedim; demez olaydım. Ucuz insanlara dürüstlük ağır gelebiliyor, onu resmen yaşadım. Muhteremler bana:'' senin aracında değişen var, bu araç kazalı, fiyatı düşürmen lazım, sahtekarsın, kandırdın bizi vs ''.. ithamlarında bulundular. Expertizi yapan adam güldü '' hocam, müsaade edersen ben  bişey diyeyim '' dedi. Ben de  dönüp adamlara : '' şehirdışından geldiniz, karnınız açsa yemek yedireyim yoksa defolun '' dedim öylece bakakaldılar. Basıp gittiler edeplice. Aynı haftaiçi yine şehirdışından biri aradı, ben servisten sordurdum araç temizmiş dedi, iban istedi. 1 saat sonra kapora yattı, ertesi sabah satışa giderken eft tamamdı. Notere gidiyoz yolda alıcı : '' Hocam farlar da garantiden yenilenmiş, servisten söylediler, teşekkür ederim '' demesin mi  :)   Güldüm öylece, herşey kısmet..

Ekli dosyayı görüntüle 19201
Hocam ibretlik bir olay yaşamışsınız vallahi ne demeli böyle insanlara bilmiyorum servis kaydına güvenmeyen adam araba almasın bence yani körü körüne güvenmesin ama yinede ön bilgi verir bakımı vs.

@issos o sıkıntılılara güzelim aracı satamamanız bence yerinde olmuş hocam. Diğer kişiye de hayırlı uğurlu olsun.

Ne demişler: iyilik yap kötülük bul.

Bu arada, farlardaki mercek kısmındaki yuvarlak küre şeklindeki olaydan bizim araçta da mevcut. Ama epeydir var bu durum ve araç 5 yılı geçti.

Acaba bir sorun teşkil ediyor mu veya aydınlatma açısından sıkıntılı da ben anlamıyor muyum gibi sorular geldi aklıma.

Ne zamandan beri var bilmiyorum açıkçası.

Ne kadar kronik olsa da yetkili servisler hiç bir şeyi kabullenmiyorlar, tıpkı stepne kısmının mazgallardan gelen su ile havuza dönüşmesi gibi..

Bu konuda bir şey yapmalı mıyım merak ettim, ve o mercek kapağı mı değişiyor yoksa o komple zenonun kendisi mi değişiyor vs?

Geri
Üst Alt