1.2 tsı mi 1.6 tdi mi ?

1.2 tsi Jetta comfortline 2013 modelden 1.6 TDI golf 7 comfortline 2014 model araca geçtim. 5 aydır kullanıyorum yaklaşık olarak. Yakıt olarak oldukça farklı şehir içi Ankara trafiğinde Jetta 7.2 idi tüketim golfte ise şuan 4.9 tüketim. Yakıt olarak çok fark var ki ben Jetta da çok kasiyordum kendimi yakıt için golfte ise rahatım yeri geliyor zorluyorum arabayı. Güç konusunda 1.6 TDI 1.2 tsi den 3 gömlek ustun. Fiyat konusunda ise zaten 2 el alacaksınız sıfır gibi ikisinin arasında 40-50 bin gibi bir fark yok. Aldığınız fiyata piyasa değerinde TDI olanı çok rahat elden çıkarabilirsiniz. 

Benim fikrim kesinlikle 1.6 TDI.

Karar sizin.
Hocam kusura bakmayın ama gömlek üstünlüğü fazla para verdiğiniz için size öyle geliyor :)  en fazla 0,1 gömlek üstündür.

Hocam kusura bakmayın ama gömlek üstünlüğü fazla para verdiğiniz için size öyle geliyor :)  en fazla 0,1 gömlek üstündür.
Benim fikrim böyle. İki aracıda kullanıp deneyimlediğim için söylüyorum. Kimseyi inandırmak gibi bir kaygım yok sadece yardımcı olabilirsek ne mutlu bize. Konuyu açan arkadaş gerekli bilgileri harmanlayarak kararını verir. Dediğim gibi benim fikrim. Sizinki de sizin fikriniz.

Bence bu forumdakilere benzinli mi yoksa dizel mi diye sormaya gerek yok. Verecekleri cevap belli zaten. Ekseriyet benzinli der. Dizeli kötüler. Dizel motorun birçok açıdan benzinli motordan daha iyi olduğunu görmek istemez. Ama yolda giderken benzinli arabalarında gözleri yakıt göstergesinden de ayrılmaz. 

@mhmt0606 Neye  dayanarak  forum  geneli  için  bu  raconu ( ahkamı )  kesiyorsunuz.

Her kez  tavsiyesini   gerekçeleri  ile  birlikte  açıklayarak  yazmış. 

Ben  mesela  8  yıldır 1.6  Tempra mpi  aracımı  tüp  taktırmadan  benzinde  kullanıyorum, aktif  olarak. 8  senedir  benzin depom  1  gün  bile  yarının  altına  düşmemiştir.

1.5  senedir  de, (Tempra dan  fırsat  buldukça) sıfır  aldığımız  2017  model  1.6 Tdi Passat ı  kullanıyorum.  1  senede  10 bin  km  zor  yaptık ve ilk  yıllık  bakıma  9900km de  iken  girdik,  Tdi  aracı  devamlı  kısa  mesafe  kullanmanın  ne  kadar  baş  ağrısı  yarattığını  bir kez  daha  yineliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@typhoons Rize de 39.000 KM de tdi bir araç var 107 yazmıştı aradım 103 e kadar düştü, benim aracım 41.000 km de tsi donanım vs hepsi eşit ve 96 ye kadar veren oldu, ben 96 yi kabul etmedim, bu araçlar arasında fark şu sartlarda 7.000 ve adam hala arabayı satabilmiş değil, bu arada adamın arabası pasifik mavi resmen şiir gibi oku oku doyamazsin benim ki siyah hiç tutulmayan renk, gerisini siz düşünün, birde dizeli 90-100 bin km de piyasaya bakarsan hurdalığa vermen lazım benzinlide 500.000 de olsada gideri var, yine araç alsam tsi mi alırım evet.

@hosmyy ben racon veya ahkam kesmem, racon veya ahkam kesmek gibi bayağı davranışlar hiçbir zaman bana göre olmadı çünkü.

Ben de yıllarca benzinli araç kullandım. Dizel ve benzinli araç arasındaki farka da yeterince vakıfım. 

Ayrıca yazılanları daha dikkatli okursan çoğunun objektiflikten uzak olduğu zaten izahtan varestedir. 

@mhmt0606 

Bence bu forumdakilere benzinli mi yoksa dizel mi diye sormaya gerek yok. Verecekleri cevap belli zaten. Ekseriyet benzinli der. Dizeli kötüler. Dizel motorun birçok açıdan benzinli motordan daha iyi olduğunu görmek istemez. Ama yolda giderken benzinli arabalarında gözleri yakıt göstergesinden de ayrılmaz. 
Bence  bu yaptığınız  yorum  forum geneline   hakaret etmekten  başka  bir şey  değil.

@hosmyy içerisinde hakaret veya küfür barındıran bir kelime bulunmayan yazım hakkında forum üyelerine hakaret ettiğime dair çıkarımı nasıl yaptığınızı anlamak zor. 

Yazımda fikrimi belirttim. Bunun için size veya başka birine savunma yapmak ya da kendimi açıklamak durumunda değilim. Açıkçası böyle bir işle uğraşmam.

Görüş, eleştiri, hakaret... Bunlar birbirinden farklı şeylerdir.

Herkes istedigini alssin neyle nasil mutluysa😁Dizel motor isininca az yakmaya başlar kisa mesafelerde kışın ozellikle yakiti artar ama sonra normale döner.Kisa mesafelerde benzinli daha avantajli.Ama sikisik trafikte motorlar isindimi her türlü dizel ağır yakit olduğundan dolayi (komurle odun gibi düşünün:)az yakiyor.9 sene multtijete bindim dizel yakitii iyi yerden alman lazim sesi var tabikide tork iyi.Yani benzinli inde avantaji var o yüzden benzinli 1.0 dsg aldim😂Devir 1.0 devri hem benzinli hem dizel gibi😁Alirken dizele fazladan para vermeye de gerek yok.Ayrica otomobil fab.calisiyorum bundan 5 sene once atiyorum 100 k dizel uretiyorsak artik yariya indi gibi bişi ağırlık benzinli de.Dunya dizeli terk ediyor ozellikle avrupa.Soylede bişi var 1.6 dizelle 1.2 tsi hemen hemen ayni yakar çünkü 1.6 nin hacmi büyük ozellikle motor sogukken.Saygilar.

.

3 yıldır 1.2 tsı kullanıyorum ve çok memnunum.Alırken 1.4 comfortla arası 3000 tl idi ve mtv si 1.4 e göre daha düşüktü.Bayide sürüş yaptım ve aldım.1.2 motor sakin araba kullananlar için ideal.yıllık ortalamam 8000km civarı.arabayı çalıştırdıktan 30sn sonra ses yok arabada.yakmasıda sakin kullanımda 5-5,5 arası.tek pişmanlığım keşke dsg alsaydım diyorum.dizeli bilemem nasıldır torku iyi diyorlar.avrupada dizeli bırakıyor artık.2 motoruda kullanıp karar vermeniz daha iyi olur diyorum.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@yusuf @typhoons bildiğiniz gibi dizel motorlar kat ve kat daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar nedenlerini şöyle sıralayabiliriz,

Dizel motorlarda bloktan pistonuna kadar 2000 3000 bar basınçla ateşleme olmadan yanma ve güç elde edilir

Benzinli araçlar 9 bin devir dk kadar çevirirken dizellerde max 4 5 bin devir çevirir bu da daha az aşınma demek

Dizel yakıt daha yoğun ve yağlıdır bu da daha iyi yağlama demek

Dizel motorlar daha düşük devirlerde max torka ulaşırlar bu da motorun daha az zorlanmasını sağlar ve daha az yakıt tüketimi sağlar.

Dizel motorun benzinliden sağlam olduğunun bir göstergesi de yazılım işidir, yazılım atan yerlere 1.4 tsi ile gidin bir de 1.6 tdi ile gidin 1.4 tsi ile korka korka soft yazılım atarsınız, 1.6 tdi hiç acımazlar. Yazılımın her türlüsüne karşı biri olarak ustaların tdi bu korkma dediğine şahidim, tsi motoru yazılımla zorlarsanız kapak kırma, blok çatlatma ya da piston eritme gibi problemlerle karşılaşırsınız sanayi bunlarla kaynıyor gençlerin yeni merakı. Adam zaten verim alsa fabrikadan 150 bg çıkarır 122 niye çıkarıyor neyse konumuz o değil.

Dizelin eksileri 

Yüksek ses, enjektör ömrü için yakıt seçiminde hassas olunmalı, dpf temizliği, daha ağır motor ve geç ısınma bakımı geciktirilmemeli.

motor-C3B6mrC3BC-gC3BCC3A7-tork-devir-iliC59Fkisi.jpg

Showroomda yada 2.el oto pazarında yana yana duran aynı donanım,,, 2. El ise aynı km 

Bir tdi bir tsi (1.0) arasında seçimi yaparken dikkate alınacak tek şey etiketlerinde yazılı.

Sıfır comfort tsi ve tdi için  benim hesaplarıma göre bayide ödenmesi gereken tdi hava parası 12000 lira ile sınırlı olmalı bu devirde

2. El 50-60 bin km lerde eş donanım tsi ve tdi arasında seçim yaparken de araç başında 7-8-9  bin dizele helal etmek mantıklı geliyor

Motor sesi olayına pek inanmıyorum

TSI kütüphane sessizliğinde iken tdi işitme bozukluklarına neden olabilecek sesde çalışmıyor o da sessiz (her ikisinde de 0-3 yaş bebek aralıksız 12 saat uykuya dalar)

Yıllık 20000 sınırlaması az .. tdi için en az 25000 bin hatta 30000 yapmak amorti hesabına yaklaştırır.

Tork işini Yusuf hocamıza sormak golf r de tatmak lazım tork farkı golfR de olur

Aracım TSİ gibi konuştum. Hayır tdi kullanıyorum

Yakıt anlamında hep demişimdir. 1.0 tsi tdi motorla yaptığı maçlarda gollü beraberliğe oynayacak kadar iddialı

Dizel dizeldir denir geçilir hep. Atmosferik 10 litre yakan bir benzinli karşısında tdi hükmen handikaplı kazanır ama, 1.0 tsi rakipse işler değişiyor

@typhoons Rize de 39.000 KM de tdi bir araç var 107 yazmıştı aradım 103 e kadar düştü, benim aracım 41.000 km de tsi donanım vs hepsi eşit ve 96 ye kadar veren oldu, ben 96 yi kabul etmedim, bu araçlar arasında fark şu sartlarda 7.000 ve adam hala arabayı satabilmiş değil, bu arada adamın arabası pasifik mavi resmen şiir gibi oku oku doyamazsin benim ki siyah hiç tutulmayan renk, gerisini siz düşünün, birde dizeli 90-100 bin km de piyasaya bakarsan hurdalığa vermen lazım benzinlide 500.000 de olsada gideri var, yine araç alsam tsi mi alırım evet.
Bende aynı fikirdeyim. 2 eller arasında çok fark yok. Fark sıfır araçlarda. Dediğiniz gibi 103 binlik TDI aracını nasıl 90bine vermiyorsa satıcı sizde 96binlik tsi aracınızı 80bine veremezsiniz. Her aracın piyasası belli. Yakıt konusunda zaten benzinli motor dizelden az yakar diye iddaa edemez bence.

Bu konuda asıl unutulan açılan konunun başlığı istenen yardım konusu. Konuyu açan arkadaş yakıt performans memnuniyet konusunda. Herhalde hiçbirimiz dizel daha çok yakar performans benzinliden kötü ve alanlar memnun değil diyemeyiz.

Bununla alakalı hesap 100lerce kez yapıldı. Önceden 10-15 bin km olan limit mazot un benzin ile aynı fiyata gelmesi ile 20.000lere dayandı. 

10-15 bin km yapıp 1.6 dizeli daha avantajlı olduğunu söyleyen kesinlikle hesap yapmayı bilmiyordur. 

Dizel motorun tek Avantajı tork. Oda yük taşırken işe yarar. Çoğu marka dizeli bıraktı. Yakında hiç dizel kalmayınca neyi savunacaksınız :)

Geri
Üst Alt