60 bin bakım

@forzaGilles hocam ücretsiz yapılan işlemler faturada yazıyordu zaten, bunu yaptırırsam diye göreceğim fiyat listesi olarak verdiler, parça kodları da yazıyor, rakamlar nasıl sizce? Buradan sadece gözlük rafımın kırılmıştı onu istettim. Triger kayışı, v kayışı felan da yazıyor fiyatları...

Ekli dosyayı görüntüle 19010

Ekli dosyayı görüntüle 19011
Hocam benim demek istediğim; aracınıza  servis dilinde “servis aksiyonu” diye geçen bazı güncellemeler yapmışlar.., 

Bu tip güncellemeler fabrikadan tarafından dünya genelindeki servislere bildirilerek aracın X parçasını sorun var mı kontrol edin., Y parçasında üretim hatası veya montaj hatası olabilir kontrol edin gerekirse değiştirin diye servislere bildirilir., 

Bu servis aksiyonu denilen bizim anlayacağımız dilde güncellemeler İş Emri evrağında kod ları ile yazar., 

Örneğin; aracın 2G9 servis aksiyonu vardır., gibi kodlarıyla size verilen iş emri kağıdında belirtilir., Araca ne tür bir işlem veya güncelleme yapılmış bakıp,  araştırayım diye sizden iş emri kağıdını paylaşmanızı rica ettim :)  

@forzaGilles 

Hocam benim demek istediğim; aracınıza  servis dilinde “servis aksiyonu” diye geçen bazı güncellemeler yapmışlar.., 

Bu tip güncellemeler fabrikadan tarafından dünya genelindeki servislere bildirilerek aracın X parçasını sorun var mı kontrol edin., Y parçasında üretim hatası veya montaj hatası olabilir kontrol edin gerekirse değiştirin diye servislere bildirilir., 

Bu servis aksiyonu denilen bizim anlayacağımız dilde güncellemeler İş Emri evrağında kod ları ile yazar., 

Örneğin; aracın 2G9 servis aksiyonu vardır., gibi kodlarıyla size verilen iş emri kağıdında belirtilir., Araca ne tür bir işlem veya güncelleme yapılmış bakıp,  araştırayım diye sizden iş emri kağıdını paylaşmanızı rica ettim :)  
Anladım hocam, aksiyon yakıt dönüş hortumu dediler ücretsiz değişecekler hocam. Son gönderdiğim liste ve ilk gönderdiğim faturadan başka birşey yok.

2013 model tdi dsg aracımı 60 bin bakımına soktum bugün, tüm filtreler-motoryağ, fren hidroliği ve antifiriz değişimi ile birlikte 1200 lira ödedim. Dışarıda malzemeler 800-900 civarıydı ( onaylı fren hidroliği ve antifiriz ile). İkiyüz üçyüz için servise gitmeyi daha mantıklı buldum. Ayrıca aracı bir noktadan da test edip sorunları buldular. Yakıt dönüş borusunda arıza tespit edip ücretsiz değişim yapacaklar (1000 tl). Aracın km’si değil ama yaşından dolayı V kayışı (80 tl), Triger kayışı (283 tl), ve Gergi makarası (158 tl), aşınma tespit ettiler değişim önerdiler ama okeylemedim. Dışarı ile karşılaştırıp ona göre karar veririm. 

Ekli dosyayı görüntüle 19007

Ekli dosyayı görüntüle 19008

Ekli dosyayı görüntüle 19009
Servisten şaşmamakla iyi yaptınız, gitmişken diğer işlemleri de yaptırsaydınız keşke, yalnız dikkatimi çeken Fren hidroliği oldu, 32,93 tl, bedele yaptırmışsınız, ben 1,5 sene önce fren hidroliğini değiştirmek için fiyat aldığımda 150 tl demişlerdi, sanayi ye sorduğumda da 140 tl fiyat verdiler. servis te bakım yaptırmanın bir diğer güzelliği de araçta herhangi bir arıza olduğunda, parça değişimi olmuyorsa, yol yardım ve bakımı ücretsiz olması. 

2013 model tdi dsg aracımı 60 bin bakımına soktum bugün, tüm filtreler-motoryağ, fren hidroliği ve antifiriz değişimi ile birlikte 1200 lira ödedim. Dışarıda malzemeler 800-900 civarıydı ( onaylı fren hidroliği ve antifiriz ile). İkiyüz üçyüz için servise gitmeyi daha mantıklı buldum. Ayrıca aracı bir noktadan da test edip sorunları buldular. Yakıt dönüş borusunda arıza tespit edip ücretsiz değişim yapacaklar (1000 tl). Aracın km’si değil ama yaşından dolayı V kayışı (80 tl), Triger kayışı (283 tl), ve Gergi makarası (158 tl), aşınma tespit ettiler değişim önerdiler ama okeylemedim. Dışarı ile karşılaştırıp ona göre karar veririm. 

Ekli dosyayı görüntüle 19007

Ekli dosyayı görüntüle 19008

Ekli dosyayı görüntüle 19009
Sanırım sizin araç 34 olan. Tungsten Gri

Bence sadece fren hidorliği seviyesinde düşüş gördülerse onu tamamlamışlar :) şaka bir yana 32 TL'ye hidrolik bana da tuhaf geldi. Mevcut hidrolik asgari ihtiyaçları karşıladığından değişimi çok fark yaratmayabilir ancak MOTUL gibi performansa yönelik bir ürün kullanırsanız ve değişim işlemi sistemin havası tamamen alınarak aslında uygun bir şekilde yapılabilirse fren pedalının tepkisi çok fark eder.  Tabi balataların durumu da göz önüne alınmalı.

Malesef ülkemizde kapalı devre bir sistem olduğu için fren hidroliğinin değişimini önemsiz hatta gereksiz bulan bir sürü "usta" var. Aynı durum otomatik şanzıman yağı için de geçerli.

Ben araç servisten çıkar çıkmaz içindeki yepyeni Castrol yağı döküp Motul ile değiştiriyorum, resmen motorun sesinden ısınmasına kadar fark ediyor.

Ankaradaki arkadaşlara bu konularda gerçekten bilgili ve tecrübeli bir ekibi önerebilirim, aklınızda hiç bir soru işareti kalmmaış olur.

Instagramda "2crankara" hesabına  DM'den mesaj atarsanız yardımcı olurlar, benim adımı da verebilirsiniz. 

@Mobydick @Culture33 valla ben fren hidroliğini komple değişin dedim, fiyata bakarsak ekleme yapılmış olabilir, hiç bir fikrim yok. Arayıp sorsam mı.

@Mobydick yağı neden döküyorsunuz servis sizin götürdüğünüz yağı kabul etmiyor mu boşuna masraf ve doğa kirliliği.

@Mobydick @Culture33 valla ben fren hidroliğini komple değişin dedim, fiyata bakarsak ekleme yapılmış olabilir, hiç bir fikrim yok. Arayıp sorsam mı.
Sanmıyorum ekleme yapılmaz çünkü yağı kontrol kalemine benzer bir cihaz ile ölçerler özelliğini yitirmişse komple değişimi yapılır. Ama geçen sene falan hidrolik yağı değişim yaptıysanız eksiltme yapmış onu tamamlamış olabilirler, e o zaman da kaçak testi yapmaları lazım, neden eksiltti diye. Bence bir sorun.

Bence sadece fren hidorliği seviyesinde düşüş gördülerse onu tamamlamışlar :) şaka bir yana 32 TL'ye hidrolik bana da tuhaf geldi. Mevcut hidrolik asgari ihtiyaçları karşıladığından değişimi çok fark yaratmayabilir ancak MOTUL gibi performansa yönelik bir ürün kullanırsanız ve değişim işlemi sistemin havası tamamen alınarak aslında uygun bir şekilde yapılabilirse fren pedalının tepkisi çok fark eder.  Tabi balataların durumu da göz önüne alınmalı.

Malesef ülkemizde kapalı devre bir sistem olduğu için fren hidroliğinin değişimini önemsiz hatta gereksiz bulan bir sürü "usta" var. Aynı durum otomatik şanzıman yağı için de geçerli.

Ben araç servisten çıkar çıkmaz içindeki yepyeni Castrol yağı döküp Motul ile değiştiriyorum, resmen motorun sesinden ısınmasına kadar fark ediyor.

Ankaradaki arkadaşlara bu konularda gerçekten bilgili ve tecrübeli bir ekibi önerebilirim, aklınızda hiç bir soru işareti kalmmaış olur.

Instagramda "2crankara" hesabına  DM'den mesaj atarsanız yardımcı olurlar, benim adımı da verebilirsiniz. 
Hidrolik yağı ölçüm cihazlarının kalibresi çok üst noktadadır, servisteki ölçümlerde lamba kırmızı yanarken dışarıdaki ölçümlerde turuncu yanmaktadır, tabi servis garanticidir. ömrü dolan yağ çabuk ısınır ve işlevini yerine getirmez.

Castrol yağı döküp yerine Motul koyuyorum diye yazmışsınız, Castrol Edge lll sanırım, Yerine koyduğunuz Motul yağ'a VW fabrika ve Motul onay veriyor mu. bu arabalarda şu sertifika ve onay kodu olarak kullanabilirsiniz diye. ben genelde servise yağımı kendim götürüyorum (Castrol 5/30 Edge LL) VW ve Castrol onaylı olduğu için ne serviste ne de sonrasında oluşabilecek herhangi bir arızada bende yükümlülük bırakmıyor. Size de öneririm, yağa 2 defa ücret ödemeyin.

@Golftdi aracın her yerine bakmışlar helal olsun da masraf da baya çıkmış 😀

@bf417 hocam orada rakamı yükselten akü var iki akü yazılı biri ekonomik diğeri pahalı olan ama akü bitik olduğundan değil, akü durumu iyi dendi, sonra rakamı yükselten lastik var evet lastiklerim bitik zaten, cam sileceğiydi triger kayışlar durumuydu felam yazılan kalem çoğalmış dolayısıyla rakam yüksek, burada iyi olan yapılan tespitler, orada zaten bir tek triger seti ciddi durum.

@Golftdi aracın her yerine bakmışlar helal olsun da masraf da baya çıkmış 😀

@Golftdi triger seti değişimi erken geldi bana aracınız 60 binde  ama kullanıma bağlı aşınma  olabilir sonra daha ciddi masraf çıkmaması için değişimi mantıklı.

@bf417 zaten yaştan dolayı aşınma tespit edildi hocam, yakın zamanda değişeceğim, parça fiyatları yazıyor yukarıda, makul fiyatlar bence, dışarıdan da alsam hemen hemen aynı fiyatlar,  işçiliğe 300 dediler servis için değer o da.

@Golftdi ben de kesinlikle serviste değiştirme yanlısıyım şöyle de düşünebilirsiniz size söylenmese yol ortasında kopsa o zaman çıkacak masrafın yanında bu hiçbir şey.

Yakıt dönüş borusu için servis aksiyonu olan araçlar var evet, değiştirmişler iyi olmuş.

Triger için 120.000 km de ısrar ediyor yetkili servisler. Zamana bağlı değişim öngörmüyorlar normal şartlar altında. Ben de 2013 TDI için geçen sene 5 yaşında diye ücreti karşılığı değiştirmek istedim, "yaşı esas almıyoruz gerek yok" dediler. Bu konuda @forzaGilles bize bilgi verebilir.

Triger gergi kasnağı için de bir TPI var. Bazı motorlarda ses yapan kasnak değiştiriliyor (soğuk çalıştırmada 3-5 dakika cik cik ötüyor). Acaba sizinki de mi öyle de servis değişsin demiş. Servis size net bir şey söylemeli. Eğer trigerde beklenenden farklı bir aşınma var ise o zaman iş emirlerinde veya araç teslim formunda "Triger kayışının değişmesi gerekiyor müşteri onay vermedi" yazmak zorundalar. Bunu yazmıyorlarsa ilginç. O zaman keyfe keder bir öneri mi yapıyorlar anlamadım ben. Triger ciddi bir konu, değişmesi gerekiyor ise değişir.

Eğer triger setini değiştirecekseniz

1. Verdikleri fiyatlar makulden öte ucuz.

2. Kesinlikle ama kesinlikle yetkili serviste değiştirin

diye öneririm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt