60 bin bakım

@calik 

Yakıt dönüş borusu için servis aksiyonu olan araçlar var evet, değişmişler iyi olmuş.

Triger için 120.000 km de ısrar ediyor yetkili servisler. Zamana bağlı değişim öngörmüyorlar normalde. Ben de 2013 TDI için geçen sene 5 yaşında diye ücreti karşılığı değiştirmek istedim, yaşı esas almıyoruz diye gerek yok dediler. Bu konuda @forzaGilles bize bilgi verebilir.

Eğer triger setini değiştirecekseniz

1. Verdikleri fiyatlar makulden öte ucuz.

2. Kesinlikle ama kesinlikle yetkili serviste değiştirin

diye öneririm.
Bana da km den değil yaştan ötürü aşınma var dediler, listede devirdaim yok, onu açıp bakınca göreceğiz belki iyi durumdadır dediler. Yazan parça fiyatlar iyi evet, işçilik için 300 dediler o da iyi galiba. 

@Golftdi Normalde 120.000 de hepsi değişiyor. Ancak erken değişimlerde Triger + 2 gergi makarası değişiyor, devirdaim kontrol ediliyor sızıntı vb. yok ise değiştirmiyorlar (bu konudaki TPI dökümanını satın alıp inceledim, orada da VW gereksiz yere devirdaim değiştirmeyin diye servisleri uyarıyor). Benim 2013 TDI da 60.000 km de geçen yıl triger + gergiler değişti, devirdaim değiştirilmedi.

Fiyat ucuz.

@Golftdi @calik 

VW ‘nin en kronik parçası devirdaim pompası., 2005 model araçta da 2015 modeli de hep devirdaim sıkıntılı., 

ben o kadar işçilik ödedikten sonra hiç düşünmeden devirdaim pompasını değiştiririm., devirdaim 2 parçadan oluşuyor., genelde birini değiştiriyorlar., dediğim gibi araçtan o kadar parça sökülecek ama devirdaim ‘in tek parçasını değiştirmek bana akıl karı gelmiyor., benim kafa yapıma göre bi parça değişecekse set halinde değişmeli., bu benim görüşüm aksini söyleyene saygı duyarım., 

Triger ve devirdaim işi şakaya gelmez en ufak bir sıkıntıda araba su kaynatsa ciddi masraf açar., baş ağrıtır., Motor bir daha eskisi gibi randıman zor verir.,

Triger de zaten lafını bile etmeye gerek görmüyorum., Triger komple set halinde gergi makarası vs. komple set halinde değişir., 

Köprü inşasında %95 ‘ini çok sağlam yapıp., kalan kısmını aman çok masraf ettik %5ten bişey olmaz klasik Türk mantelitesi., Biz millet olarak zaten hep o %5 ‘lik kısımda kaybederiz., böyle de sağlam olur demek., bana göre değil., Ya tam yap yada hiç bulaşma benim görüşüm hep bu yönde olmuştur.. 

Trigerin değişim kararını servis verir., buna bişey demek bana düşmez.. Usta veya servis değişmeli diyorsa zaten söylenecek pek bişey kalmıyor.. 

Ben verdikleri fiyatlara gerçekten şaşırdım., fiyatlar gayet makul., Serviste değişen her parça 2 yıl garanti altındadır., Bu şartlar altında servis en mantıklı seçim.

@calik trigerde zamana bağlı değişim olayını kaldırmaları elbet bir bildikleri vardır ancak., Örneğin 2013 model 60-70bin km’de bir aracımız olsun., bu araç 6 yılda 70bin km yol yapmışsa o aracın 120bin km görmesi için en az yine 4-5 sene geçmesi gerek demek ve bu zaman zarfında o aracın 10-11 yaşına geleceğini düşünürsek., ben bu kadar süreler trigerin dayanabileceğine inanasım gelmiyor., belki bakımları sürekli zamanında düzgün yapılmış, hor kullanılmamış araçta o süreyi çıkarabilir ama piyasada ki kaç araç bu kadar bakımlı ve motoruna iyi davranılıyor orası tartışılır..

@calik trigerde zamana bağlı değişim olayını kaldırmaları elbet bir bildikleri vardır ancak., Örneğin 2013 model 60-70bin km’de bir aracımız olsun., bu araç 6 yılda 70bin km yol yapmışsa o aracın 120bin km görmesi için en az yine 4-5 sene geçmesi gerek demek ve bu zaman zarfında o aracın 10-11 yaşına geleceğini düşünürsek., ben bu kadar süreler trigerin dayanabileceğine inanasım gelmiyor., belki bakımları sürekli zamanında düzgün yapılmış, hor kullanılmamış araçta o süreyi çıkarabilir ama piyasada ki kaç araç bu kadar bakımlı ve motoruna iyi davranılıyor orası tartışılır..
Aynı düşünceler ile geçen yıl bakıma gittiğimde epey ısrar ettim trigerimi değiştirsinler diye. "Bakım periyodunda yok" değiştirmeyiz dediler. "Bakın 5 yaşını doldurdu bu kayış kopmasın, sonra triger koptu diye motora bir şey olur ise size ödetirim" dedim. Kopmaz merak etmeyin, 120.000 i bekleyin dediler.

Bakımdan 1-2 ay sonrasında gergi makarası ses sorunu için tekrar servise gittim, gergi makaralarını değiştirmeleri gerekti, o sırada triger de değiştirildi (VW TPI a bakarsanız sadece gergi makaralarını değiştirin, triger ile su pompasını değiştirmeyin yoksa garantiyi ödemeyiz yazıyor).

Benim olayda makara ses sorunu olunca trigeri de değişelim dediler. Su pompası da değişsin diye ısrar ettim. Onu kesinlikle kabul etmediler :) Su pompası hariç değiştirildi. Ben de daha fazla ısrar etmedim çünkü triger ömrü normalde 120.000 olarak planlandığına göre, benim araç daha 60.000 de idi ve pompa nasıl olsa dayanacak idi.

O nedenle sizi de etiketledim. Belki bir bilgi alıp paylaşırsınız diye. Söylediğiniz gibi 10 yıl da olsa 120.000 km yapmayınca değişmeyecek mi bu trigerler ben de merak ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles 12 yaşında 90 binde golf 5 fsi sattım kayış hala fabrikaydı koparsa kopsun amaaan derdim kaygısız kaygısız binerdim neyse sattım 7 aldım servise gittim servisteki zinciri kopmuş aracı görünce şok oldum resmen tüm motoru indirmişlerdi, bence ses yaptı mı en ufak uyarı verdi mi veya pompa değişiminde triger seti değiştirilmeli.

@Culture33 Kullandığım Motul sıvıları elbette VW onaylı. Malesef servis dışarıdan yağ kabul etmiyor, faturalı götürdüğüm halde.

Castrol çok fazla tortu bırakan bir yağ. Servis sonrası Engine Clean ile mevcut yağı inceltip sonrasında MOTUL ekliyorum. Bu zamana kadar (araç yaklaşık 54.000'de) Motul kullandığımdan beri yağ daha az ısınıyor ve motor daha sessiz. Bunun etkisi net olarak hissediliyor. Normal bir yağ iş görür ancak daha iyi yağın katkısı da bariz. Fazladan verdiğim 250-300 TL kullandığım arabanın şimdiki fiyatını düşününce bana önemsiz bir para görünüyor.

Bu motul yağın orjinalini bulmak sanırım büyük bir sorun yoksa diğer bakım parçalarını servisten temin edip bakımı dışarıda yaptırmayı planlıyorum bende.

@Mobydick kabul etmemeleri tamamen ticari başka hiçbir açıklaması olamaz bazı servislerin kabul ettiğini duymuştum servisin kullandığı yağ da kaliteli sizin kullandığınızla aradaki farkı görebilmemiz için aracın herhalde supersport falan olması lazım o paraya bir depo daha doldurursunuz

@Culture33 Kullandığım Motul sıvıları elbette VW onaylı. Malesef servis dışarıdan yağ kabul etmiyor, faturalı götürdüğüm halde.

Castrol çok fazla tortu bırakan bir yağ. Servis sonrası Engine Clean ile mevcut yağı inceltip sonrasında MOTUL ekliyorum. Bu zamana kadar (araç yaklaşık 54.000'de) Motul kullandığımdan beri yağ daha az ısınıyor ve motor daha sessiz. Bunun etkisi net olarak hissediliyor. Normal bir yağ iş görür ancak daha iyi yağın katkısı da bariz. Fazladan verdiğim 250-300 TL kullandığım arabanın şimdiki fiyatını düşününce bana önemsiz bir para görünüyor.
Tuhaf, normal de kabül etmeleri gerekiyor, zira bu bölgedeki servisler bu şekilde. VW ve Motul birbirleni onaylıyorsa sorun yok aslında. Yılda 250-300 tl fazladan bi ücret değil.

Bakımınız Hayırlı olsun Hocam.
Servis tercihi mantıklı olmuş. Aynı zamanda birde yakıt hortumu kazanımıniz olmuş. Fiyat farkları bu aralar servsilerde çok değil dolayısıyla servisi tercih etmek mantıklı bi zamanlarda.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Mobydick kabul etmemeleri tamamen ticari başka hiçbir açıklaması olamaz bazı servislerin kabul ettiğini duymuştum servisin kullandığı yağ da kaliteli sizin kullandığınızla aradaki farkı görebilmemiz için aracın herhalde supersport falan olması lazım o paraya bir depo daha doldurursunuz
İki yağ arasında motor gürültüsü bariz bir fark, özelilkle motor soğukken. Bunu anlamak için dinlemek yeterli :)   Yağ sıcaklığını kontrol ettiğimde performanslı kullanımda eski Castrol'e kıyasla daha az ısındığını görüyorum. Daha önceden 109-110 derecelere çıkan yağ ısısı 101-102 dereceyi henüz geçmedi. Motordan çıkan eski yağ da pırıl pırıl çıkıyor, ortada tortu, katranlaşma vs yok.

Bunlar gözümle, kulağımla bariz şekilde ölçebildiğim farklar. Bence hem motorun fiziksel olarak daha sağlıklı ve rahat çalıştığını gösteriyor hem de ortaya çıkan masraf abartılacak bir masraf değil.  Aracın bakımı ve lastikler benim kırmızı çizgim :)  Gereksiz masrafa karşıyım ama hem konfor hem güvenlik işin içindeyse iyileştirmeleri de es geçmiyorum.

İleride fren hidroliğini de iyi bir ürünle değiştiren herkes "ya frenler kendine geldi, araba çok daha çabuk tepki veriyor" demeye başlayacak, aha da buraya yazıyorum :)  Malesef araç sıvıları ile ilgili genel bir "gerek yok" ön yargısı var. Bu konuda biraz deneme yaptığınızda farkı anlamaya başlıyorsunuz. 

"DSG şanzıman kuru kavrama olduğu için yağı değişmez" diyen servis ustalarına araç emanet ediyoruz!!! Dünyada ömrü olmayan bir yağ henüz icat edilmedi, hele ki şansızman gibi yoğun çalışan bir mekanik birimde kullanılan bir yağ.  

Tuhaf, normal de kabül etmeleri gerekiyor, zira bu bölgedeki servisler bu şekilde. VW ve Motul birbirleni onaylıyorsa sorun yok aslında. Yılda 250-300 tl fazladan bi ücret değil.
Ankara'da emin olmadığım sadece Aydoğanlar kaldı, Doğuş ve Eskihisar faturalı dahi getirseniz dışarıdan yağ kabul etmiyor. Varillerle aldıkları daha düşük kaliteli servis yağlarından gayet güzel para kazanıyorlar çünkü :)  

İki yağ arasında motor gürültüsü bariz bir fark, özelilkle motor soğukken. Bunu anlamak için dinlemek yeterli :)   Yağ sıcaklığını kontrol ettiğimde performanslı kullanımda eski Castrol'e kıyasla daha az ısındığını görüyorum. Daha önceden 109-110 derecelere çıkan yağ ısısı 101-102 dereceyi henüz geçmedi. Motordan çıkan eski yağ da pırıl pırıl çıkıyor, ortada tortu, katranlaşma vs yok.

Bunlar gözümle, kulağımla bariz şekilde ölçebildiğim farklar. Bence hem motorun fiziksel olarak daha sağlıklı ve rahat çalıştığını gösteriyor hem de ortaya çıkan masraf abartılacak bir masraf değil.  Aracın bakımı ve lastikler benim kırmızı çizgim :)  Gereksiz masrafa karşıyım ama hem konfor hem güvenlik işin içindeyse iyileştirmeleri de es geçmiyorum.

İleride fren hidroliğini de iyi bir ürünle değiştiren herkes "ya frenler kendine geldi, araba çok daha çabuk tepki veriyor" demeye başlayacak, aha da buraya yazıyorum :)  Malesef araç sıvıları ile ilgili genel bir "gerek yok" ön yargısı var. Bu konuda biraz deneme yaptığınızda farkı anlamaya başlıyorsunuz. 

"DSG şanzıman kuru kavrama olduğu için yağı değişmez" diyen servis ustalarına araç emanet ediyoruz!!! Dünyada ömrü olmayan bir yağ henüz icat edilmedi, hele ki şansızman gibi yoğun çalışan bir mekanik birimde kullanılan bir yağ.  
Dediklerinizin tamamına yakınına katılıyorum.,

Sadece fren hidroliği değişiminde firmanın kendi yağını kullanmak daha doğru olacatır., Sebebi fren hidroliği çok kararsız bir sıvıdır en ufak bir nem vs. kıl tüy şeyden etkilenebiliyor., Ayrıca standart dot4 f.hidrolikleri bizim araçlar için uygun değildir., Kullanılacak fren hidroliğinin mutlaka VW501.14 onaylı hidrolik kullanmak gerekiyor ve bu fren hdroliğini üreten yağ firması yok denecek kadar az., ve dışarda bulunması imkansıza yakın., hadi bulduk diyelim., değişim esnasında her ne kadar değişim sağlansa da bir miktar eski hidrolik sistem de kalıyor ve 2 farklı marka hidroliğin birbirine karışması isteyeceğimiz en kötü senaryo ve çok çok riskli., sistemdeki hidroliği tamamen boşaltmak demek sisteme hava girmesine sebebiyet vereceğinden mevcut hidroliğin kirlenmiş olanı tahliye edilene kadar dışarı aıtılır sonrasında yeni hidrolik koyuluyor., bu sebebten aracın markası ne olursa olsun fabrikada koyulan hidrolik ne marka ise o marka kullanılması tavsiye edilir., VW fren hidroliğinde zaten kendi hidroliğini kullanıyor ve kalite olarak kötü değildir., ve litresi 50-55 lira bişey ve sistemin hidrolik kapasitesi 1-1,5lt. bişey., yani motor yağı gibi dışarda hidrolik aramaya ihtiyacımız yok..,

DSG otomotik şanzıman yağının bana göre her 45bin km'de bir "şanzıman yağ filtresi" birlikte değişmesi gerekli (filtre akünün altında)., ama servise sorsan ömürlük., aynı şey mekatronik yağı için de geçerli belli bir süre sonunda değişmeli., mekatronik yağı denilen 3 kuruşluk basit bir yağ ama uğraşmak işlerine gelmiyor..

Geri
Üst Alt