2019 Ocak Ayı Otomobil Satış Verileri Açıklandı

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Geçtiğimiz seneye göre yüzde 59'luk bir düşüş var.

Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2019 yılının ilk raporlarını yayınladı. 2018 Ocak ayına göre yüzde 59'luk korkunç bir düşüş yaşayan otomobil ve hafif ticari pazarına ÖTV ve KDV indirimleri de çare olmamış gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz sene Ocak ayında 35.076 adet otomobil ve hafif ticari satıldığını belirten ODD, bu sene bu rakamın 14.373'te kaldığının altını çiziyor. Sadece otomobil satışları 26.611 adetten 10.979 adete kadar gerilemiş durumda.

ODD, 2019 Ocak ayında 1600cc altındaki otomobil satışlarında %58,2 , 1600-2000cc aralığında motor hacmine sahip otomobil satışlarında %64,7 ve 2000cc üstü otomobillerde %56,9 azalış gözlemlendiğini belirtti. Bununla birlikte 2019'un ilk ayı içerisinde 5 adet tamemen elektrikli ve 131 adet hibrit otomobil satışı yapıldı.

Pazar payının yüzde 81.2'sini vergisi daha düşük olan A, B ve C segmentlerinin kapladığı belirtilirken, en yüksek payı yüzde 56.7 ile C Segmenti araçların aldığı ifade edildi. Popüler gövde tiplerinin en üstünde yine Sedan otomobiller var.

Kaynak: ODD

Avm otoparklarında dikkatimi çekiyor pek yeni araba görünmüyor. 2017’den sonrası bıçak gibi kesilmiş gibi.

Enteresan bir şekilde indirim de yapılmıyor, yapılan indirim ötv kaynaklı, bayiler kendi karlarindan vazgeçmediği sürece satışların artması da beklenmemeli.

Tamamen kurla alalakalı fiyatlar. Apple ciddi indirime gidecek türkiyede, otomobil markalarınında ciddi indirimlere gitmesi lazım. Sonuçta zarar eden onlar. Ama böyle nereye kadar gidecek merak ediyorum ev fiyatlarına geldi sıfır araçlar bu saçma. Ev bir yatırım araba eskiyen bir masraf.

Pazar günü DOD Ankara 2. El  bölümünü gezdim.

Adamların ellerinde bi milyon dünya 2.el araç var. Belli ki al-sat piyasası onlarında ellerinde patlamış. 

Benim tdi /high /2017 / manuel araca tekrar fiyat aldım

105 e kadar öldürdüler benim aracı. Yuhhh yani artık ölücülük değil , tam leşçilik denir buna. Nice akbaba , sırtlan , bok böceği benim araca bu derece leş muamelesi yapmazdı

Adamlar sinek avlıyorlar çok belli. Hem sıfırda hem 2. Elde.

Emlak piyasasından sonra otomotiv sektörününde cenaze namazı kılınmadan defin işlemlerinin çoktan yapıldığı apaçık ortada.

Beyler aracınıza sahip çıkın artık bir otomobile 10 yıl binilmesi gereken yıllara geldik. Zaten mantıklı olanı buydu

Pazar günü DOD Ankara 2. El  bölümünü gezdim.

Adamların ellerinde bi milyon dünya 2.el araç var. Belli ki al-sat piyasası onlarında ellerinde patlamış. 

Benim tdi /high /2017 / manuel araca tekrar fiyat aldım

105 e kadar öldürdüler benim aracı. Yuhhh yani artık ölücülük değil , tam leşçilik denir buna. Nice akbaba , sırtlan , bok böceği benim araca bu derece leş muamelesi yapmazdı

Adamlar sinek avlıyorlar çok belli. Hem sıfırda hem 2. Elde.

Emlak piyasasından sonra otomotiv sektörününde cenaze namazı kılınmadan defin işlemlerinin çoktan yapıldığı apaçık ortada.

Beyler aracınıza sahip çıkın artık bir otomobile 10 yıl binilmesi gereken yıllara geldik. Zaten mantıklı olanı buydu
Ben sahip çıkalacak aracı aldım valla şimdi otomotiv sektörü düşünsün :)

@Savatage O beyfendilere o fiyattan 8-10 adet alabileceğimi iletebilirsiniz, satıp kapıdan dönüp fiyat sorsan en az 140 fiyat çekecek 1 yıl dod garantili muhabbetiyle.

Geri
Üst Alt