Kapı eşiği aydınlatması led sorunu.

byte

Üye
İsim
Byte
Merhabalar, aracımın kontağını çevirdim akü zayıf uyarısı aldım. Çalıştırdım hemen uyarı geçti.

Geçenlerde kapı eşiği ışığı çalışmıyordu onu tamir ettirmiştim. Acaba dedim o mu açık kalıyor. İçerideyken kapıyı kilitledim. Sonra baktım ön kapının ledleri sönüyor, arka kapıların ledleri çok hafif yanık kalıyor. Resim de görüleceği gibi.

8c3a5ec7-e996-449a-9dcc-569ce9397986.jpg

Yaptırdığım yere götürdüm bana bu bir arıza değil volkswagenlerin hepsinde var. Ampül takalım söner dedi. Gerçektende ampül takınca söndü.

Ama işte bu aynı akım gene geliyor sadece ampülü yakmaya yetmiyor dedi. Led çok az güç ile ışık saçtığından yanıyor dedi.

Bu şekilde akünün zayıflaması imkansız dedi. Senin akünün ömrü doluyordur dedi.

Sizce bu bir sorun mu ve aküyü bitirir mi?

Bir de golf 7 lerin akü ömürleri kaç sene?​

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar, aracımın kontağını çevirdim akü zayıf uyarısı aldım. Çalıştırdım hemen uyarı geçti.

Geçenlerde kapı eşiği ışığı çalışmıyordu onu tamir ettirmiştim. Acaba dedim o mu açık kalıyor. İçerideyken kapıyı kilitledim. Sonra baktım ön kapının ledleri sönüyor, arka kapıların ledleri çok hafif yanık kalıyor. Resim de görüleceği gibi.

Ekli dosyayı görüntüle 18749

Yaptırdığım yere götürdüm bana bu bir arıza değil volkswagenlerin hepsinde var. Ampül takalım söner dedi. Gerçektende ampül takınca söndü.

Ama işte bu aynı akım gene geliyor sadece ampülü yakmaya yetmiyor dedi. Led çok az güç ile ışık saçtığından yanıyor dedi.

Bu şekilde akünün zayıflaması imkansız dedi. Senin akünün ömrü doluyordur dedi.

Sizce bu bir sorun mu ve aküyü bitirir mi?

Bir de golf 7 lerin akü ömürleri kaç sene?​
hocam ufacık enerji harcayan bir led aküyü boşaltacağına inanmıyorum , ortalama akü ömrü 5-6 sene gidiyor en azından 5 sene sonra değiştirdim ben

@byte Ledlerin hafif yanması çoğu araçta var. Çok az akım çektiği için aküyü bitirmesi çok zor. 

@byte Audi a3 de bahsettiğin başıma geldi aküyü bitiriyor hocam. Kapı kapansada ışık yanmaya devam ediyordu çözememişlerdi. Işıkları iptal ettirmiştim. :/

@byte Audi a3 de bahsettiğin başıma geldi aküyü bitiriyor hocam. Kapı kapansada ışık yanmaya devam ediyordu çözememişlerdi. Işıkları iptal ettirmiştim. :/
peki şu anda içindeki ledleri söktüm. bu şekilde akım harcamaz herhalde değil mi? İptalden kastınız bu sanırım? yoksa başka bir şey mi yapmak lazım?

peki şu anda içindeki ledleri söktüm. bu şekilde akım harcamaz herhalde değil mi? İptalden kastınız bu sanırım? yoksa başka bir şey mi yapmak lazım?
Hocam akü ömrü 2-3 yıl bence. Montajı yaptırdığınız yer nasıl bir yer acaba. Orjinal tesisat çekmediyse sıkıntı olabilir tabi.

Hocam akü ömrü 2-3 yıl bence. Montajı yaptırdığınız yer nasıl bir yer acaba. Orjinal tesisat çekmediyse sıkıntı olabilir tabi.
Tesisat yeni değil ki senelerdir kullandım hocam hiç sorun yoktu. Sadece sol arka kapıdaki arıza yapmıştı, onu tamir ettirdikten sonra bu başıma geldi. Bakalım arka kapıdaki ledleri söktüm. eğer ki akü kendini toplarsa o zaman sıkıntı var demektir. Akü bu arada 6. senesi :)

Tesisat yeni değil ki senelerdir kullandım hocam hiç sorun yoktu. Sadece sol arka kapıdaki arıza yapmıştı, onu tamir ettirdikten sonra bu başıma geldi. Bakalım arka kapıdaki ledleri söktüm. eğer ki akü kendini toplarsa o zaman sıkıntı var demektir. Akü bu arada 6. senesi :)
Hocam aküyü değişin çok bile dayanmış.

Hocam aküyü değişin çok bile dayanmış.
Değiştireyim o sıkıntı değil ama, olayların böyle denk gelmesi çok manidar geldi. Yani ledlerin sönük de olsa 7/24 yanması normal mi sizce? Ya da akü zaten son demlerinde idi, bu yaşananlar artık iyice bitmesine mi sebep oldu şüpheli. Ama akü değişecek sanırım tek gerçek o :)

Değiştireyim o sıkıntı değil ama, olayların böyle denk gelmesi çok manidar geldi. Yani ledlerin sönük de olsa 7/24 yanması normal mi sizce? Ya da akü zaten son demlerinde idi, bu yaşananlar artık iyice bitmesine mi sebep oldu şüpheli. Ama akü değişecek sanırım tek gerçek o :)
Hocam belli süre sonra sönerler. Önler daha erken söner.

Hocam belli süre sonra sönerler. Önler daha erken söner.
Hocam bence sorunun temeli şu ön tarafta pini var ve ordan elektrik alınıyor arka tarafta  ise sanırım kapı kilit motorundan elektrik alınıyor . Ön taraf kapanırken arka tarafta elektrik boşta kaldığı için led yanıyor.

Belli süre sonra sönmüyorlar sürekli yanıyorlar. Ben de ledleri söktüm. Akü kendine geldi fullendi ve bir daha uyarı vermedi. Şimdilik bekleyeceğim bir daha akü az derse değiştirmeyi planlıyorum. @mbonat hocam peki bir çözümü var mı bunun?

Led ampuller kapandıktan sonra tesisattaki zayıf akım dokaysıyla hafiften ışık verebilir. VAG grubunda belli bir süre sonra tesisattaki (çakmaklık hariç) akım kesilir. Dolaysıyla yarım saat, kırk dakika ya da bir iki saat sonra kontrol ederseniz ledlerın yanmadığını görürsünüz. Mesela bende rcd530 vardı, kontağı kapatıp çektikten sonra çalışmaya devam edip 30-40 dakika sonra kendiliğinden kapanırdı.

Akü ömrü aslında kullanım tarzınıza bağlı. Ben de 3-4 ay önce 2011 model aracın 7 senelik orjinal aküsünü tekleme yapıyor diye değiştirdim. Fakat seyrek kullanımdan ve yeterli süre çalışmayan, yeterli şarjı yapamayan motor dolaysıyla yeni akü ile de benzer durum oluşunca değiştirdiğime pişman oldum. Tecrübem ve araştırmalarım sonucu, çalışmayan araçta sabaha kadar dinlenen akünün voltajının ölçülerek 12,40 volt altında ise 16,10 volt ile gerekli süre redresör şarjına bağlamak ve sonunda da 12-16 saat tam şarj yaptırıp, 24 saat kadar dinlendirdikten sonra tekrar boş/yüksüz voltunu ölçüp 12,60-12,70 voltları okumak gerekiyor. Yine 12,40 volt altındaysa ömrünü tamamlamak üzere olduğu anlaşılabilir. Bu işlemler için iyi bir elektrikçi/akücü bulmak lazım.

@byte Hocam o ledler aküyü bitirecek kadar enerji harcamıyor . Yazın tatile çıktığımda 2 hafta çalışmadığı olmuştu sorunsuz bir şekilde çalışmıştı aracım. Arka taraftaki ışıkların tesisatını söküp deneyin derim belki tamir ederken yanlış bir işlem yapılmış olabilir . Sorun yine devam ediyorsa aküdendir etmiyorsa yanlış bir tamirat işlemi gerçekleşmiştir.

Geri
Üst Alt