Benzin aldıktan sonra kontağı açınca tüm arıza lambalarının yanması

ciao

Üye
İsim
Can
Merhaba.. 

Yarim saat önce her zaman yakıt aldığım bir shell istasyonundan yakit aldiktan sonra aracima gectim ve kontagi calistirdim. Saniyesinde onlarca sistemden ariza mesajlari gelmeye ve isiklari yanmaya basladi.. abs esp park freni park sensoru lastik basinc uyarisi motor yagi ve panikle hatirlayamadigim bircok uyari isigi.. arabayi 1 metre oynatip stop ettim acaba 1.0 benzinli aracima dizel vs mi koyuldu dalginlikla diye . Ki aldigim yakitin fiyatindan benzin oldugunu da biliyorum aslında..  fişten de kontrol ettik sorun yok. Tekrar bindim araca çalıştırdım yine tüm ışıklar yanıyor.  Yaklasik 2 km gittikten sonra söndü hepsi bir anda.. 10 km daha sürdüm yanmadı tekrar.

Sizce ne olmuş olabilir ? O kadar korktum ki 3 gün sonra baba olucam inşallah ve araba elim ayağım bisey olursa çok zor olur bizim için.. Sizce servise göstermeme gerek var mıdır? 

Bu arada aracı satın aldığımdan beri 95 vpower alıyordum bu sefer dalgınlığıma geldi normal 95 koyuldu.. araba ona mi tepki verdi nedir :)

@ciao Hocam aküyü azaltacak birşey yaptınız mı ? aracımın aküsünü söküp geri taktığımda dediğiniz arıza ışıkları başıma gelmişti 1-2 kmden sonra tüm arızalar kendiliğinden silinmişti.

@mbonat Hayır aküyü etkileyecek bir durum olmadi. Yakıttan sonra oluştu bir anda. Şu an için düzeldi gibi ama kalitesiz yakıt gibi bir nedenden olmuş olabilir mi?

Aslında her zaman aldığım çok merkezi güvendiğim bir istasyon. Dolayısıyla yakıta kusur bulmak istemiyorum ama yakıttan hemen sonra olunca da insan şüpheleniyor..

Hocam depoya koyduğunuz yakıtın araca vereceği sıkıntı öyle bir anda olacak ve tüm elektronik sensörlerde olacak bir şey değildir. Yakıtın depodan motora ulaşması zaman alacak şeydir, kaldı ki en fazla kirli yakıttan dolayı tortuyla vs oluşacak sorunlar gözlemlenirdi. Sizin yaşadığınız sorun daha çok elektririk sistemi ile alakalı gibi. yukarıda mbonat arkadaşında yazdığı gibi akünüzü kontrol ettirin derim. 

@mbonat Hayır aküyü etkileyecek bir durum olmadi. Yakıttan sonra oluştu bir anda. Şu an için düzeldi gibi ama kalitesiz yakıt gibi bir nedenden olmuş olabilir mi?

Aslında her zaman aldığım çok merkezi güvendiğim bir istasyon. Dolayısıyla yakıta kusur bulmak istemiyorum ama yakıttan hemen sonra olunca da insan şüpheleniyor..
Öncelikle yakıt alırken her zaman araçtan inip pompanın başında durunuz., Pompacılar günler yüzlerce araca yakıt koyuyor dalgınlık olabilir., Pek çok insan araçtan inmeden yakıt alıyor ama çok yanlış bana göre.,

Araç kullanılmadan çok yatıyorsa veya motor stop etmiş halde radyo kullanıyorsa aküden olabilir., Arıza kaydı aracın beyninde kayıtlıdır., İsterseniz serviste neden yaptığına dair bilgisayarı bağlayıp bakabilirler.,

Ayrıca start-stop 'u mümkün olduğu kadar kullanmayınız., hatta uzun süre beklemeler harici hiç kullanmamanız öneririm., Start-Stop akünün canına okuyor., aküyü en çok yıpratan şey start-stop

Geri
Üst Alt