Lastik Basınçı Uyarısı

ultraghost

Üye
İsim
Emre
Arkadaşlar sol arka lastik basınç seviyesi diye uyarı veriyor.10-15 gün önce hava bastırıp kaydettim tekrar fakat bugün gene uyarı verdi.Lastikte gözle görülen bi iniklik yok bu sorunla karşılaşan var mıdır? Yoksa lastikte mi sıkıntı  vardır ne yapabilirim?

ultraghost dedi:
Arkadaşlar sol arka lastik basınç seviyesi diye uyarı veriyor.10-15 gün önce hava bastırıp kaydettim tekrar fakat bugün gene uyarı verdi.Lastikte gözle görülen bi iniklik yok bu sorunla karşılaşan var mıdır? Yoksa lastikte mi sıkıntı  vardır ne yapabilirim?
Aynı lastikten tekrar tekrar uyarı alıyorsanız ve gözle görünür vida veya benzeri bir hava eksiltme kaynağı bulamıyorsanız; bu durumda suçu genelde sübaptır.

Sadece hava bastırmayıp iyi bir lastikçiye baktırmanızı öneririm.

Buna rağmen aynı durum yaşanırsa..

Sistemde arıza olasılığı çok düşük olmakla birlikte elbette mümkündür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeri gelmişken,lastik basınçlarınızı ayda bir mutlaka kontrol ediniz,lastik basıncı ölçmek için mümkünse hareket etmeden(aracın soguk veya birkaç saat hareket etmemiş olması)kontrol edin,hareket edeceksekte tercihen 1-3 km yi geçmesin,yoksa doğru basıncı yakalamak zordur ki hele bu sıcaklarda...Ha! Ben uğraşırım diyorsanız bir ayak pompası veya çakmak girişli pompa ile hava basıp aşağıdaki gibi elektronik veya manuel bir aletle ölçmeniz iyi olur diye düşünüyorum...

Birkaç yıl önce tchibo dan almıştım,benzer ürünler vardır mutlaka kesinlikle tavsiye ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yanıtlar için teşekkürler.Tavsiyelere uyucam.

@ultraghost

Gecen hafta sonu aynı şey benimde başıma geldi gece gidersen uyarı verdi birazda tenha bir yer olunca şimdi yandık dedim neyse indim baktım görünür birşeyde yoktu 5-6 km sonra benzin istasyonuna girdim hava bastım falan hepsine sağ arka inmişti, dün gece yine verdi aynı ikazı yine aynı lastik artık emindim :D bu sabah doğru lastikçiye ve sonuç ufak bir vida girmiş tam oturmuş yerine bu yüzden çok yavaş inmesine sebep olmuş.  Murat Hoca'nın dediği gibi iyi bir lastikçi şart :)

Bende ki sorun uyarı vermemesiyle alakalı. Ayda bir hemen hemen lastiklerin havasını kontrol edip set ediyorum ama ilginçtir ki sistem uyarı vermiyor. Lastik basınçları 26 lara kadar düşüyor. Daha öncesinde saat gibi çalışan sistem şimdi çalışmıyor. Acaba problem bütün lastiklerin basınç kaybından mı kaynaklı? Sistem analiz edemiyor mu bu durumu?

Bende ki sorun uyarı vermemesiyle alakalı. Ayda bir hemen hemen lastiklerin havasını kontrol edip set ediyorum ama ilginçtir ki sistem uyarı vermiyor. Lastik basınçları 26 lara kadar düşüyor. Daha öncesinde saat gibi çalışan sistem şimdi çalışmıyor. Acaba problem bütün lastiklerin basınç kaybından mı kaynaklı? Sistem analiz edemiyor mu bu durumu?
Sistem tek lastik inince uyarı veriyor diye biliyorum. 4 lastik aynı şekilde inince uyarı gelmiyor.

Sistem tek lastik inince uyarı veriyor diye biliyorum. 4 lastik aynı şekilde inince uyarı gelmiyor.
@asturias yine uyarı verir fakat daha geç verir. Çünkü golf te kullanılan lastik basınç sistemi sadece "dostlar alışverişte görsün" diye eklenmiş, basınç aralığı çok geniş olan eski usul bir sistem. Her lastikte ayrı ayrı basınç sensörü yer almıyor. Böyle olunca da sistem ABS sistemi üzerinden 4 lastiğin birim zamanda dönüş sayılarını hesaplayıp birbiri ile kıyaslıyor. 3 lastik sağlıklı değerlere sahipken diğer lastiğin basıncı düşükse lastik dönüş sayısındaki değişiklikten uyarı verip basınç sinyalini yakıp sizi uyarır. 

Ama diğer 3 lastikte pek sağlıklı değilse yani onlarda basınç kaybediyorsa bu durumda referans noktaları da şaşmış olacak ve doğal olarak daha uzun sürede sinyal vermek durumunda kalacak.

Kısacası durum budur yani :)  sistem ilkel olduğu için ara sıra kontrolleri bizzat yapmakta fayda var...

Bende öyle tahmin ediyodum ki siz de tahmini mi doğruladınız. Teşekkürler.

Şuan benzer bir durum var araçta..
Lastik basınçları esit olmasına rağmen set yapsamda tekrar uyarı alıyorum.. Havası az degil patlak vs de yok.. Daha önce hic karsilasmadım garip geldi acikcası..

Şuan benzer bir durum var araçta..
Lastik basınçları esit olmasına rağmen set yapsamda tekrar uyarı alıyorum.. Havası az degil patlak vs de yok.. Daha önce hic karsilasmadım garip geldi acikcası..
Bana denk gelmişti hocam.

Lastik basınçları kaydedilemedi diye bir uyarı vermişti.

Birkaç km yol yaptıktan sonra tekrar denediğimde düzelmişti

Geri
Üst Alt