Mobil 1 Formula vs castrol edge ll karşılaştırma

bf417

Katılımcı Üye

İsim
sedat küçük
Arkadaşlar uzun süredir forumda mobil1 esp formula ile castrol edge ll markaların 5w30 yağları  tartışma konusu oluyor bugün kendi sitelerinden kendi laboratuvar sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim. 

Verilere bakıldığında önemli noktaları malesef karşılaştıramıyoruz çünkü laboratuvarda farklı metodlar kullanılmış ama şunu da gözardı etmemek gerektiğini düşünüyorum bu değerler sonuçlarda yakalanan en iyi değerlerdir yani metoda takılmadan baktığımızda şöyle özetleyelim,

Parlama noktası

Mobil :254

castrol :196 derece 

Akma noktası

Mobil -45 castrol -39 derece

Viskozite endeksi

mobil 164

castrol 173 

(viskozite sıvıların akmaya karşı direncidir motor için  düşük olması tercih edilir)

Partikül miktarı

mobil 0.6

castrol 0.75 

100 derecede viskozite 

Mobil 1 :12.1

Castrol: 11.6 

Not: Bu veriler ürünlerin kendi sitesinden alınmış olup herhengi bir ticari amaç ve öneri taşımamaktadır. 

mobil formula.jpg

castrol.jpg

IMG_20181231_132144.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
son zamanlarda bazı bayilerin kullanmaya başladığı ve övdüğü Shell 0w30 bunun neresinde onu merak ettim.

mobil1 esp formula artık üretilmiyor, sadece esp olarak çıkıyor, piyasada formula yı yeni tarihli bulamayınca türkiye mobil ile iletişime geçtim geçen hafta. Onlarda üretimin durduğuna yeni çıkan yağın daha iyi olduğundan bahsettiler. Ama ben esp formulayı aracıma koydum.

@ibrahim15  

Shell NTV nin 0 dan 100 e programının sponsoru,

Doğuş servislerinde shell kullanılmasl tamamen duygusal.

seviste kullanılan castrol ile dısarıda kullanılan castrol farklı. bıdonlarda satılan türkiyede üretilmiştir ama dıkkatimi çeken birşey oldu 5lt bidonda olanlar yurtdısından geliyor. 

1-liqui moly

2-motul

3-mobil 

4-digerleri

benim sıralamam bu şekil ama servisteki castrol edge professional longlife III İçin mobil in yanında yer açabilirim

Castrol longlife III 5w30

389f3bc45a35ac5c2fbfebf83f66813b.png

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bakımı dışarda yaptıracaklara önerim; (sırasıyla)

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-clean+ 5w-30

-Motul Specific 504.00/507.00 5w-30 (bütçe uygun ise)

-Castrol Edge LL 5w-30 (bütçe uygun ise Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30)

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30

@forzaGilles Ali Bey merhaba,

Bu sıralamayı/belirlemeleri neye göre yapıyorsunuz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Mobil1 1 ESP ile Mobil 1 ESP formulanın farkı nesir? Hepsiburadadaki Mobil 1 ESP 169 tl olan bizim 1.2 tsi ye uygun değilmidir? @forzaGilles hocam esp formula olanın üretiminin durduğunu söylemişti. Formula olan neden durdu? Artık sadece ESP olanı mi kullanıcaz kullanırsak ? Castrola güvenemiyorum nedense her yerde olan bi yağ olduğu için. Castrola hangisi olmalı ? Liqui moly için iyi yorumlar okudum, mobilden iyi midir bilemiyorum. Ayrıca bütçemi sarsıyor gibi liqui. Başka ne kaldı ki zaten 

Mobil1 1 ESP ile Mobil 1 ESP formulanın farkı nesir? Hepsiburadadaki Mobil 1 ESP 169 tl olan bizim 1.2 tsi ye uygun değilmidir? @forzaGilles hocam esp formula olanın üretiminin durduğunu söylemişti. Formula olan neden durdu? Artık sadece ESP olanı mi kullanıcaz kullanırsak ? Castrola güvenemiyorum nedense her yerde olan bi yağ olduğu için. Castrola hangisi olmalı ? Liqui moly için iyi yorumlar okudum, mobilden iyi midir bilemiyorum. Ayrıca bütçemi sarsıyor gibi liqui. Başka ne kaldı ki zaten 
Benim bildiğim (emin olmamakla birlikte) üretimi durdurulan ESP Formula daha yeni bir yağdı., standart olan ESP yağ daha önceden de vardı., ama dediğim gibi kesin konuşmak istemiyorum emin değilim., (TSI motorlar 4 litre yağ alıyor)

Piyasada belli başlı markalar var zaten., Castrol, Liqui Moly, Motul, Mobil, Shell vs. gibi

Liqui Moly 'nin pahalı olmasının sebebi 5lt. olarak satılması., Liqui Moly Top Tec 4200 LongLife III 5w-30 5lt. (250-260 lira arası satılıyor)

Mobil 1 fiyat olarak daha uygun gibi gözükebilir ama Mobil 4 litre olduğundan aradaki fark bundan kaynaklanıyor., Mobil1 ESP veya ESP Formula 5w-30 4lt. (170-180 lira arası satılıyor)

Liqui Moly öneririm., Liqui Moly ve Motul piyasada bulabileceğiniz en kaliteli yağlardır., Motul 'un dezavantajı biilindik veya tanıdık bir yerden almak gerekli piyasada sahteleri çok olan bir yağ

Geri
Üst Alt