Dijon almak üzereyim fikirlerinizi bekliyorum

Anladım hocam sağolun

Peki spor yay için ne düşünüyorsunuz ? Yukarıda da belirttiğim gibi 930/880 kg ön arka aks ağırlığına uygun yay bulamadım. 
Zevkler ve renkler gibi.

Aracın orjinalliğini bozmuyorsa takılabilir.

Anladığım, siz yay takmayi çok istiyorsunuz.

Yay takmazsanız aklınızın bir köşesinde hep acaba yay taksimiydim sorusu hep olacak, dönüp dönüp hep arabaya bakacaksınız.

@Golfmk7 100-150hp golf için en ideal lastik ebatı 205/55/16 ✔️ Avantajları çok çok fazladır. 225/45/17 ebat lastikler görselikten başka hiç bir artısı yoktur,bana göre. 55 profil lastiklerle süspansiyon ömrü 2 kat daha fazladır, iyi süspansiyon iyi sürüş dinamiği demektir. 

Performanstan,tüketimden,süspansiyondan,uzuuun ömürlülükten,confordan,asla ödün verme hocam:)  40-45 bin km’den fazla lastiklerini kullanma,işte budur✔️ Değerli hocam, bunlar sadece benim tecrübelerimdir. 225/35/19 ebat lastik kullananlarada saygı duyarım:) Otomobilim fotoğraflarda güzel görünecek diye konfordan ödün vermem😉

Hiç bir sakıncası yok hocam ben şahsen kendim yaptım bunu madride geçtim hiç bir konfor farkı hissetmedim yakıt tüketimi de değişmedi yol tutuşu bir miktar arttığını söyleyebilirim. Anlayacağınız hiç bir sakıncası kusuru vs birşey yok gönül rahatlığı ile geçebilirsiniz. Yay olayı ise sizin bilebileceğiniz bir iş ben takmadım şahsen. Lastiği biraz yumuşak olursa tadından yenmez :)  

Fabrikadan gelen dijonların orjinal lastik basınçları , yük ve hız endeksleri nelerdir ? 225 45 17 94W? 
-Kısmi yükte lastik basıncı: 35-35psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Kısmi yükte *konfor* lastik basıncı: 30-30psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz/şehir-içi 120km geçmeyen gündelik kullanımlar için) 

-Tam yükte lastik basıncı: 35-41psi (5 yolcu ve bagaj tam dolu)

6633dbb9302f768c498b9fe66c77bc81.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Su anda Golf7.5 kullanıyorum 1.0 dsg onceki aracimdan yola cikarak G.punto sahibiydim sifir almistim.Yol tutusu cok berbatti ilk once 205 45 17 jant lastik aldim yol tutus cok güzel olmuştu fakat araba leylek gibi komik bir sekilde geziyordum.Tabi dururmuyum paraya kiydim gittim h&r 3.5 spor yay aldim.Araba muazzam olmustu uzun yolda her türlü viraja giriyor ummadık arabalara kafa tutuyor havaya giriyordum.😂Fakat her guzelin bir kusuru vardi tüm bunlari kaymak gibi yollarda yapabiliryordum.Virajli yada bozuk yollarda birak millette yan yana gitmeyi insanlar bana tur bindiriyordu.Taki bir gün arabami bakima sokana kadar bu sekilde aracimi 4 yil kullandiktan sonra tum amirtisorler bozulmuş arkalar onler patlamis vs.z rotlar dağılmış bunun gibi durumlarla karsilastim😂Sonrada gecen sene aracimi sattim.Su anda Golf var sifir yeni arabama boyle seyler yapmam diyorum aciyorum😁Ama görüntü falan hos olur fakat Golfun yol tutusu zaten iyi sayilir.Saygilar😉

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Lastikler pirelli üretim tarihini tam hatırlamıyorum ama yeniydi diye kaldı aklımda 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu arada dover jantları duruma göre satabilirim. 205 55 16 eco contact 5 lastikler 43 bin km de. Lastikler pek iyi değil kısa bir süre idare eder diye düşünüyorum 

Dijon jant takarsaniz hicbir sorun yaşamazsınız kaldı ki fabrikasyon çıkışta spor yay yok ,

yol tutus ve sürüş güvenliğini tehlikeye atacak bir durum olsa üretici o şekilde piyasaya salmaz , 18” jant ile birlikte spor süspansiyon ve spor yay almak mecburidir, 1.2 tsi aracimda fabrikasyon çıkışlı dijonlar var ve cok memnunum

17 jantta geçtiğinizde yere değen taban alanınız artıcağı için yol tutuş frenleme konusunda iyileşme olur ( aynı marka lastik için konuşuyorum) yanak azalacağı için virajda yanağa binme azalır ve  Yanak azaldığı için konfor kaybı yaşarsınız . Dijon ve doverların ağırlığını bilmiyorum fakat genelde 17 jant 16 dan ağırdır bu sebeble yakıtınız artarken performansınınız düşer . Kendi aracım 1.0 ve 16 inç janta sahip bu haliyle bile sürekli sarıyor ve tutunamıyor gerek aracın yükseliği gerekte lastik yanağının fazla olması sebebiyle virajlarda çok yatıyor buda virajda güvensizliğe yol açıyor . Araca güvenirseniz o virajda o hızda girebiliyorsunuz fakat çok yattığı için korkutucu oluyor. Eğer beklentinşz yol tutuş vb ise kesinlikle spor yay ile başlamalısınız .

Çok teşekkürler herkese

Maddi durumu ayarlar ayarlamaz takacak gibiyim. Dijon bence gerçekten hoş duruyor. Hayırlısı diyelim 

Ha birde cidden yay aslında asıl önceliğim fakat uygun kodlu yay hangisi bir türlü bulamıyorum. Eibach veya Vogtland kullanmak istiyorum. Ama aks değerlerine göre kodlar olduğundan 930/880 kg bulamıyorum. Ne eibach ta ne Vogtlandda

@Golfmk7 hocam yakın değerlere bakın benim 1.0 ( 920-880) için en yakın bulduklarım bunlar :

Eibach yay

E10-15-021-03-22  prokit. siyah

E21-85-41-11. Sportline kırmızı

Merhabalar herkese iyi akşamlar dilerim.

Az önce aracıma dijonları takmış bulunmaktayım. 16 doverları kışlık lastiklerle beraber, abimin tdi highline'a taktik. Tabi jantlara diyecek bişey yok. Fakat bilmiyorum belki de alışkanlık, dijonlar abimin aradayken, ölçtüğümde sol arka çamurluk 4 parmak anca giriyordu boşluğa. Benim araca takınca 4 parmaktan biraz fazla boşluk kalıyor. 

Sizlerin bu konuda değerli yorumlarınızı bekliyorum. Dediğim gibi belkide alıştığım içindir 16 jantlara.

Benim araç = 1.2 TSİ Comfortline Manuel

Abimin aracı = 1.6 TDİ DSG HİGHLİNE 

Geri
Üst Alt