Golf 7 higline akü ömrü

Alpuci

Yeni Üye
İsim
Ümit
Aracım 2013 golf 7 higline aküyü geçen yıl serviste değiştim aldığımda da tık diye çalışmıyordu marka da yok gibi sadece 2 yıl wv garantili bu soğuk günlerde sabah ilk çalışmalarda kıv kıv kıv kıv kıv çalışıyo zaten ilk taktıklarında da şimşek gibi değil di ne yapmalıyım arkadaşlar bin küsür tl.lik akü böyle olacağını bilsem doğru vartaya giderdim.

Golf 7 higlıne tdı ilk akü ömrü ne olmalı?

2017 tdi 7.5 sahibiyim. bu ara soğuklarda aynı sorunu bende yaşıyorum. zorlanıyor çalıştırırken. garanti bitmeden servisi bir ziyaret etmek istiyorum.

serviste takılan akü sorunlu değildir umarım. 

Teşekkürler yanıtınız için.Bu arada ben aracı 7 derecede çalıştırıyorum ilk çalıştırma  Mersin’de kullanıyorum.Acaba Kars’ta olsak çalışırmıydı  diye düşündürüyor nerdeyse.Golf 7,5 de bu sorun (orjinal ilk akü)kutuplarda ancak yaşanabilir derdim belki sizin yazdıklarınızdan önce o zaman benim akünün davranışları da çok anormal değil oluyor.Ayrıca servise gideceğinizi yazmışsınız önerim; aracı zaten akşamdan istiyorlar sabah ilk çalıştırmayı denemek için akü dinlendikten sonra servise gitmeden önce hava durumunu inceleyin en soğuk günü seçin ki şikayetiniz daha belirgin olsun.Hatta anahtar sizde kalsın ilk çalıştırma da siz de olun ve kameraya çekin bence.Ben öyle yapacağım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracımdaki Exide 60a EFB akü yaklaşık olarak 5,5 yıl (70 bin km) bir fiil hizmet verdi ve iki ay önce soğuk bir gecenin sabahında son nefesini verdi. Sonrasında endindiğim bilgilere göre bir kaç önemli kavramın bilinmediğini gördüm. 

Akü alacak arkadaşlara tavsiyem;

Akü seçimi yaparken kullanıclar en çok amper değerine dikkat etmektedirler. Fakat bu değer haricinde çok dikkat edilmeyen ve gerçekten önem taşıyan CA ve CCA değerlerii vardır.

- CA (cranking amps) marş basmak için bekleyen hazır güçtür. Normal hava sıcaklığı koşullarında, akünüzün marş basabilmek için hazır tuttuğu güçtür. 

- CA değerinden daha önemli olan CCA (Cold Cranking Amps) yani hava veya motor soğukken marş basabilmek için hazır bekleyen güç değeridir. Yüksek olanın tercih edilmesi gerekmektedir. Soğuk hava koşullarında CCA değeri düşecektir ve zayıflayan akünün CCA değeri ne kadar yüksek olursa çalıştırma için o kadar rahatlık sağlanmış olacaktır. 

Özetle; aracınız için iki farklı markadan 60ah akü arasında kaldığınızı varsayalım. CCA değeri daha yüksek hangisi ise onu tercih edip kullanmanız, soğuk havalarda aracın daha rahat çalışmasında yardımcı olacaktır. 

Ek olarak; akünüz bitmeye başladığında aracınızın elektronik aksamında bazı saçmalamalar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin;  cam kumandası üzerinden camların bazıları otomatik açılmyabilir, kapanmayabilir. Uzaktan kumanda ile cam açma kapatma işlemleri hiçbir şekilde gerçekleşmeyebilir. Akü değişimi sonrasında bu problemlerin gittiğini göreceksiniz. 

@yekk güzel bilgi sağolun dün -5 de çalıştırdım tık demedi 2015den bu yana akü değiştirmedim fabrika aküsü duruyor biterse bu bilgler işe yarayacak.

Aracımdaki Exide 60a EFB akü yaklaşık olarak 5,5 yıl (70 bin km) bir fiil hizmet verdi ve iki ay önce soğuk bir gecenin sabahında son nefesini verdi. Sonrasında endindiğim bilgilere göre bir kaç önemli kavramın bilinmediğini gördüm. 
Akü alacak arkadaşlara tavsiyem;
Akü seçimi yaparken kullanıclar en çok amper değerine dikkat etmektedirler. Fakat bu değer haricinde çok dikkat edilmeyen ve gerçekten önem taşıyan CA ve CCA değerlerii vardır.
- CA (cranking amps) marş basmak için bekleyen hazır güçtür. Normal hava sıcaklığı koşullarında, akünüzün marş basabilmek için hazır tuttuğu güçtür. 
- CA değerinden daha önemli olan CCA (Cold Cranking Amps) yani hava veya motor soğukken marş basabilmek için hazır bekleyen güç değeridir. Yüksek olanın tercih edilmesi gerekmektedir. Soğuk hava koşullarında CCA değeri düşecektir ve zayıflayan akünün CCA değeri ne kadar yüksek olursa çalıştırma için o kadar rahatlık sağlanmış olacaktır. 

Özetle; aracınız için iki farklı markadan 60ah akü arasında kaldığınızı varsayalım. CCA değeri daha yüksek hangisi ise onu tercih edip kullanmanız, soğuk havalarda aracın daha rahat çalışmasında yardımcı olacaktır. 

Ek olarak; akünüz bitmeye başladığında aracınızın elektronik aksamında bazı saçmalamalar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin;  cam kumandası üzerinden camların bazıları otomatik açılmyabilir, kapanmayabilir. Uzaktan kumanda ile cam açma kapatma işlemleri hiçbir şekilde gerçekleşmeyebilir. Akü değişimi sonrasında bu problemlerin gittiğini göreceksiniz. 
Aynı aküden benim aracımda da var 2013 ekim daha bitmedi , start-stopu hiç kullanmıyorum peki yeni aküyü ne marka aldınız serviste mi değişti benim en çok kafamı kurcalayan bu akünün kodlanması meselesi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@yekk bide müzik sisteminde ses seviyesi düşüyor.  spoty'den sıkça müzik dinlerim bazen sesin yarısı ortalığı inletirken bazende sesi sonuna kadar açsanızda ses seviyesi biyerden sonra çıkmıyor. konuyu öğrendiğimiz iyi oldu ona göre akü alırız. allahtan aracım kapalı yerde, akü sorun çıkarmıyor. bende de 2015 higline var. 

Aynı aküden benim aracımda da var 2013 ekim daha bitmedi , start-stopu hiç kullanmıyorum peki yeni aküyü ne marka aldınız serviste mi değişti benim en çok kafamı kurcalayan bu akünün kodlanması meselesi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
@erkanwrc 

Aküyü Varta EFB 60ah tercih ettim, servisin akü değişimi için sunduğu fiyatlar dudak uçuklatan cinstendi. Varta satıcısından aldım ve değişimini 5 dakikada yaptırdım. Benim eski EXIDE aküm marş basamayacak kadar tükenmişti, takviye ile çalıştırmıştım.  

Değişim sonrası kodlama kısmını araç çok aktif kullanılmadığı için henüz gerçekleştirmedim. Bu süre zarfında da akü ile ilgili bir problem gözlemlemedim. Kodlama yapmazsanız akünüz iş görmez hemencecik biter diye bir olay yok. Kodlama için yabancı ve yerli forumlarda yazılan akünün fren enerjisi geri kazanımı ve ömrü için etkisinin olduğu yazılıp tartışılmış. Yapsak iyi mi olur? bence olabilir. :)

Servisin kodlama konusu ile ilgili söylediği husus, "gerek yok" oldu. Konuştuğum tüm akücülerin ise "abi öyle birşey sizin arabalarda yok BMW'lerde felan oluyo o" oldu.   :) gerisini siz düşünün. VAG-Com kablonuz var ve elinizden geliyorsa youtube üzerinden kodlama videolarını bulabilir, kolaylıkla uygulayabilirsiniz. 

Akü tavsiyesi olarak daha önceki ibiza ve golf 6 aracımda da Varta tercih ettim bi yamuğunu görmedim :)  Bütçeniz dahilinde ise Exide tercih edebilirsiniz varta ile arasında 100-150 lira arası fark olması lazım, sadece yeni parti üretim bulması biraz dert. Beklemiş akü almamaya da dikkat edin. 

@yekk bide müzik sisteminde ses seviyesi düşüyor.  spoty'den sıkça müzik dinlerim bazen sesin yarısı ortalığı inletirken bazende sesi sonuna kadar açsanızda ses seviyesi biyerden sonra çıkmıyor. konuyu öğrendiğimiz iyi oldu ona göre akü alırız. allahtan aracım kapalı yerde, akü sorun çıkarmıyor. bende de 2015 higline var. 
@gokayozyer o konu benim de dikkatimi çekmedi değil fakat akü ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, aracınızın GALA ayarını bir kontrol etmenizi tavsiye ederim :)  Gala ayarı hıza bağlı ses seviyesi ayarıdır.  Buna benzer bir tespitim benim de oldu; bazen daha öncesinde yüksek kalitede indirilmiş olan şarkılarda da  ses kalitesinin de değiştiğini fark etmiştim. Muhtemelen Spotify ile alakalkı bir durum olabilir. 

Not: yukarıdaki yorumlar 1.4 TSI 122 hp araç için yapılmıştır. TDI motorlar için bu akü uygun değildir. AGM serisi akülere yönelmeniz gereklidir. 

@bf417 :) kamp yaparken az daha dağ başında kalmama sebep oluyordu.

Murphy kanunlarının terse döndüğüne şahit oldu bu gözler. Şansa elemanın biri kocaman oto çekici ile kamp yapmaya gelmişti ondaki takviye kablosu ile yola çıkabilmiştim :)  işin garip tarafı sadece bu değil, gece çok ses yapıyorlar diye içten içe sitem edip sabahına sabahına da akü ile cebelleşmem...  :D

@yekk ne taraflara kamp atıyon golfe yazık etme sana bir lada alalım😀

@bf417  :) temizinden pek hırpalanmamış bi tane Lada Niva  bulsam anında alırım. 

golf 7 ile ancak yolun bittiği noktaya, oradan da tabanvay ın gidebildiği yere kadar..  :D

Varsa eş dostun lada nivası :)  itinayla değerlendirilir. 

Geri
Üst Alt