Farlar kapalıyken karanlık bir ortama girdiğinizde göstergelerin sönükleşmesi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Gündüz farları açık vaziyette kısa bir tünele, geçide girdiğinizde sanki gösterge ışığı sönükleşiyor. Tünelden çıkınca yavaş yavaş parlaklaşıyor. Hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi?

Comfortline ve Midline plus araçlarda karanlık bir ortama girildiğinde ışık seviyesi görmenize imkân verecek kadar olabilir.  Ama trafikteki altın kural gör ve görül veya fark et ve fark edil ilkesi yerine getirilmemiş olur.

Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor. Böylelikle farlarını yakmasını hatırlatarak diğer sürücüler tarafından görülmekle sizi olası tehlikelerden korumuş olur.

Highline veya ışık görüş paketi olan araçların  farları otomatik olarak yandığından, far anahtarı auto konumunda veya açık konumdayken de aynı uyarı mevcut değildir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın Hocam,

Dediğiniz durum Comfortline donanımda, ek paket yokken de oluyor mu? Eğer oluyorsa, bunun için gereken sensör nerededir?

Benim araçta dikkatimi çeken şey,farlar açık değilken ve gündüz ışık varken zannedersem göstergelerin lambaları da yanıyor. ama karanlıkta, ya da otoparkta v.s kadranda sadece ibreler görünüyor. Yani dediğiniz durum var gibi duruyor ama emin olamadım.

trx dedi:
Sayın Hocam,

Dediğiniz durum Comfortline donanımda, ek paket yokken de oluyor mu? Eğer oluyorsa, bunun için gereken sensör nerededir?

Benim araçta dikkatimi çeken şey,farlar açık değilken ve gündüz ışık varken zannedersem göstergelerin lambaları da yanıyor. ama karanlıkta, ya da otoparkta v.s kadranda sadece ibreler görünüyor. Yani dediğiniz durum var gibi duruyor ama emin olamadım.
@trx  Ahmet hocam Murat hocamın haberdar olabilmesi için onu etiketleyelim, yoksa gözden kaçabilir.

@silvershadow

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayın hocam teşekkür ederim dikkatiniz için  :'(

@MSE

trx dedi:
Sayın Hocam,

Hocam bu özellik benim midline araçta bile var. Sensör hemen göstergelerin orada biryerdeydi sanırsam.

trx dedi:
Sayın Hocam,

Değerli Hocam,

Bu ozellik tüm Golflerde standarttır.

Bu sensör ışık paketinde bulunan ışık ve yağmur sensöründen farklıdır.

Gösterge bölgesinde bulunan bir sensör ile aktive olur.

Ben de diyordum kendi kendime acaba kodlamadan sonra beynimi karıştı aracın  8D

Merhaba,

Konuyu hortlatıyorum,
Bu özellik benim aracımda da var,  daha aracıma far sensörü taktırmak istemiştim fakat aracın beyninin de değişeceğini söylediler bunu yetkili servise sormadım tabi nasıl olsa fiyat çok yüksek çıkacak ve yaptırmayacağım için, madem karanlık bir ortama girince gösterge panellerinin ışığı sönüyor, demek ki ışık limitini algılayan bir sensör var,  bu tip araçlara otomatik yanan far sistemi nasıl uygulanabilir? Far anahtarı almak yeter mi?

Gündüz farları açık vaziyette kısa bir tünele, geçide girdiğinizde sanki gösterge ışığı sönükleşiyor. Tünelden çıkınca yavaş yavaş parlaklaşıyor. Hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi?

Comfortline ve Midline plus araçlarda karanlık bir ortama girildiğinde ışık seviyesi görmenize imkân verecek kadar olabilir.  Ama trafikteki altın kural gör ve görül veya fark et ve fark edil ilkesi yerine getirilmemiş olur.

Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor. Böylelikle farlarını yakmasını hatırlatarak diğer sürücüler tarafından görülmekle sizi olası tehlikelerden korumuş olur.

Highline veya ışık görüş paketi olan araçların  farları otomatik olarak yandığından, far anahtarı auto konumunda veya açık konumdayken de aynı uyarı mevcut değildir.
2018 highline aracimdada ayni hocam ben vag com ile arttirmayi dusunuyorum yapabilirsem.

Geri
Üst Alt