Aracınızın fren balatası kaç bin KM dayanıyor?

Photographer

Yeni Üye
İsim
Serhat
Merhaba 2013 Ocak ayında trafiğe çıkan ve şu an 97bin küsür KMde olan Golf 7 tdi manuel aracımın bugüne kadar fren balatası değişmedi. Sizde durum nedir? Aracınızın marka model ve vites tipini ekleyerek cevaplarsanız fikir vermiş olursunuz..

teşekkürler!

2013 1.6 TDI manuel aracımı 2016 yılında aldığımda balatalarını değiştirdim. Muhtemelen 2019 Mart gibi tekrar değiştireceğim. Yıllık yaklaşık 15-20 bin km yol yapıyorum. Balatalar da kullanımıma bağlı olarak 40bin km felan dayanıyor. Tavsiye edilen süre genellikle 2 yıldır. Golf 7 araçlarımızdaki balata sensörü sayesinde de balatanın bitmeye yakın durumda ikazını gösterge panelinde gösterir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: SCC
2011'de sıfır aldığım 6 yıl kullandığım önceki aracımı 97.000 km'de sattım. Fren balatasını hiç değiştirmedim. Doğru düzgün aşınmamış bile demişti servis.

(2011 Ford C-Max manuel)

2007'de aldığım bir önceki aracımı da 4 yıl 61.000 km kullandım, onda da hiç değiştirilmedi.

(2007 Ford Focus manuel)

Trafik akışına uygun kullanılırsa fren balataları uzun süre dayanıyor.

@tuncidag @Photographer fren balataları şehir içi şehir dışı kullanım vites tipine göre değişiyor 2015 manuel aracım 62binde fabrika balataları duruyor arada kontrol ettiğimde de aşınma görmüyorum yeniden farkını anlayamazsınız. Freni sık kullanmam yokuşta viteste inerim.  Yıllık bakımda  ustanıza gösterin aşınma varsa söyler. Uyarı durumu da şöyle araç pedalla frenlemeyi  karşılaştırıyor ölçümde frenleme  kayıp oranı fazlaysa uyarıyor.

2014 trafiğe çıkışlı 1.6 manuel 75000 km de ve hiç değişmedim. Uyarı da henüz vermedi. 

2015 Aralık çıkışlı ön balatalar aşağı yukarı  40 Bin km de değişti arkalar da gelecek bakımda değişecekler. İstanbulda sanırım daha fazla gidiyor balatalar.

Golf7 1.4 tsi 122hp dsg. İlk balata değişimi, önler 43 bin km,73 bin km, 105 bin km disklerle beraber. Arka balatalar 90 bin km’de değişti. Şimdi km 124 bin,balataların Durumu şimdilik iyi. Balata ve lastikler 40 bin km max gidiyor bende. Mühim abi,balata ve lastik,değiş gitsin,hafif bir kaza 5-10 bin tutuyor.

105 bindeki bakımımda ki filtre bakımını kendim yaparım. Yağ değişimi için gittiğimde ustaya göstereceğim.. gerekli görürlerse balataları ve/veya diskler de dahil olmak üzere değiştirebilirim.. 

Bu biraz kullanımla alakalı. Ben 60 binde değişim yaptığımı bilirim. 

Aynen belirtildiği gibi, balata aşınma düzeyi zaman ve km'den önce, kullanım tarzınıza daha çok bağlı. Tabi ki km yaptıkça, zaman geçtikçe aşınacaktır.;)

Trafik ışığı yeşil yanıyor diye hızlanmak yerine, her an kırmızı yanar diye kolayca duracak şekilde sakinleşmek hem cebe, hem sağlığa faydalı!

Geri
Üst Alt