Direksiyon Temizliği Bakımı

Deri direksiyon konusunda belki de bu işin profesyonel anlamda uzmanı Türkiye'deki 3-4 kişiden biri olan Cem Adalı ile muhabbetlerimiz arasında bu konuda söylediklerini aktarıyım; Kesinlikle her ne kadar tanınmış markalarda olsa bu tür süt ve deri koruma ürünleri tavsiye edilmiyor.. Yapılması gereken arasıra hafif nemli bir bezle silinmesi başka bir şey gerek olmadığı.., ve yılda bir kez de insan vücudu için üretilmiş nivea tarzı krem çok az bir şekilde pamuk ile sürülmesi akşam araca az bir şekilde sürüp sabaha kadar derinin emmesine ve canlanmasına yeterli.. Asla ıslak mendil yada vazelin krem tarzı ürünler kullanmaması gerektiği.. Bu işlem için en uygun arko klasik, nivea klasik mavi teneke kutulu olan yada nivea soft vb..

@forzaGilles Hocam krem parlatmaz mı ben derinin mat olarak kalmasını istiyorum, ama yavaş yavaş zaten parlıyor, parlamanın önünde geçmek için bir tavsiyeniz var mı ? ben çok az bebek pudrası kullanıyorum.

Tabi bende mat seviyorum.. yüzük, saat vs. hiç takmıyorum.. tırnaklarımın kısa olmasına, ellerimin kirli yada yağlı olmamasına özen gösteriyorum Golf sevgisi napalım :D Yani burda yapılması gereken çok çok az miktarda sürmek.. Deri de insan vücudu gibi canlı bir organizma olduğundan derinin beslenmesi için arasıra çok çok az miktarda yavaşça acele etmeden yedirerek sürmek.. Pamuğa her bir krem alışımızda küçük miktarda alıp kremin mümkün olduğu kadar maksimum yüzeye dağıtmak ve sonrasında pamukta krem kalmıyacağından dolayı yaydığımız yüzeye yedirmeye başlamak yada bu yedirme işlemini temiz başka bir pamuk kullanarak yapmak asla tek seferde büyük bir parça alıp tek seferde yaymaya kalkışmamak ve dikişli yerlere daha fazla özen göstermek bence iç kısımdaki dikişli yüzeylere pek sürmeye gerek yok kalıntı olabilir ama deri parçalarının birleşim yerlerindeki dikişlerde sorun olmaz.. Bu şekilde yaparsak akşam uygulayıp sabah aracın yanına geldiğimizde hem mat yüzey uzun süre korunur hem de derinin beslendiğini, nefes aldığını göreceksiniz.. İstanbul çok sıcak olmadığından ve benim araç kapalı garajda olduğundan şanslıyım ama İzmir, Adana gibi çok sıcak şehirlerdeki arkadaşlarımız derinin kuruduğunu, çatlama belirtisi gözlemlediklerinde sene de bir kez yada 6 ayda bir uyguluyabilirler.. Tekrarlamak istiyorum ıslak mendil deri direksiyonun en büyük düşmanı en kalitelisi bile olsa..

@forzaGilles Hocam süper açıklamışsınız, bende Adana'dayım bizler Cehennemde kapıyı ört cereyan yapıyor diyen fıkralara konu olan, insanlarız bu durumda golf de sıcaklarda yanıyor. :D Özellikle marka ve seri olarak önerebileceğiniz bir krem var mı? hemen ondan bir tane temin edeyim?  

Bu konuda şöyle bir durum yaşadım ben Arkadaşlar ; 

Bir Pazar günü Kızımla birlikte Aracımızın temizliğini yapıyordum. her tarafı bitirmiş malzemelri bagaja yerleştiriyordum, kızım da şoför koltuğunda oturmaktaydı.Malum Mesleğim Gereği ( Beden Eğitimi Öğretmenliği) soğuk havalarda dahi hep dışarda derste olmak zorunda olduğumdan küçük bir el kremim aracın orta konsolunda durmaktaydı. Kızım Ceren Duru (Arko) zeytinyağlı kremi almış eline ve özellikle direksiyonun her yerine güzelce bir sürmüş yaramazlık yapmış :)  Daha sonrada vites kolu media ekranı ve elinin değdiği her yere. Birde bakarım ki manzara fena... Ama kızım olunca hiç bişey diyemedim zaten kızmam da ama içim cız etmedi değil. neyse gelelim konumuza tekrardan .Aldım elime pamuklu ve mikro fiber bezleri başladım fazlalıklarını güzelce ve itinayla temizlemeye. bayağı bir uğraştım sonra hallettim. haftalarca direksiyonun çok daha bakımlı ve hassas olduğunu fark ettim ve buna ayrıca sevindim. aklıma geldikçe Kızımın Golf'ümüzün  deri direksiyonu için böyle bir bakım çözümü bulmasına hep gülümsüyorum. teşekkürler Canım Kızım Ceren Duru :)  

Can hocam benim araç daha 2 aylık olduğundan uygulamadım.. Nivea ve Arko nun klasik kremleri biraz fazla katı ve yoğun bunun yerine nivea soft veya arko nem., eczanede satılan tatlı badem yağı da çok besleyici ve mat görünüm sağlıyor diyorlar ama biraz tecrübe gerektiriyor elimizin alışması gerek biraz pro olup kullanmakta fayda var.. gözünüzde canlasın diye söylüyorum., öncelikle bu uygulamayı yaparken süreceğimiz krem yada tatlı badem yağı miktarı direksiyonun tüm yüzeyi için maksimum yarım çay kaşığı kadar olmalı.. Elimize sürdüğümüz gibi vıcık vıck aman..., kusura bakmayın sürekli tekrarlıyorum çok az olacak diye ama mazallah herkesin az-çok olgusu farklı olabilir diye sürekli tekralıyorum:) Siz pamukta krem kalmamış zannedebilirsiniz ama elimizi bol kepçe misali aman sakın:)

Bence uygulamayı yaparken önce küçük bir yüzeyde denemek ve ertesi gün derinin krem yada tatlı badem yağının emme miktarına bakmak, tepkisini gözlemlemek, hem de uygulanan yüzeyi gözlemlemiş oluruz.. Verdiği mat finish, beslemesi ve bunun neticesindeki sürülen yüzeydeki dokunma hissine bakmak., sonuç sizin için olumlu ise tüm yüzeye uygulayıp yine ertesi güne kadar dokunmamak sonrasında yine nemli temiz bezle silmek .. Tekrarlıyorum ki gözden kaçmasın direksiyonun tüm yüzeyi için maksimum yarım çay kaşığı kadar olmalı.. Küçük yüzey için deneme yaparken de yarım-leblebi kadar uygundur.. Yemek tarifi programlarına döndü burası pes yahu:))

Sıfır Golf 7 alsaydım herhalde bundan bir tane kapı gözünde bulundururdum, direksiyon derisi inanılmaz hassas ve parlak direksiyona hiç tahammül edemiyorum. 

1252730_w640_h640_effaf_poet_eldiven.png

Can hocam benim araç daha 2 aylık olduğundan uygulamadım.. Nivea ve Arko nun klasik kremleri biraz fazla katı ve yoğun bunun yerine nivea soft veya arko nem., eczanede satılan tatlı badem yağı da çok besleyici ve mat görünüm sağlıyor diyorlar ama biraz tecrübe gerektiriyor elimizin alışması gerek biraz pro olup kullanmakta fayda var.. gözünüzde canlasın diye söylüyorum., öncelikle bu uygulamayı yaparken süreceğimiz krem yada tatlı badem yağı miktarı direksiyonun tüm yüzeyi için maksimum yarım çay kaşığı kadar olmalı.. Elimize sürdüğümüz gibi vıcık vıck aman..., kusura bakmayın sürekli tekrarlıyorum çok az olacak diye ama mazallah herkesin az-çok olgusu farklı olabilir diye sürekli tekralıyorum:) Siz pamukta krem kalmamış zannedebilirsiniz ama elimizi bol kepçe misali aman sakın:)

Bence uygulamayı yaparken önce küçük bir yüzeyde denemek ve ertesi gün derinin krem yada tatlı badem yağının emme miktarına bakmak, tepkisini gözlemlemek, hem de uygulanan yüzeyi gözlemlemiş oluruz.. Verdiği mat finish, beslemesi ve bunun neticesindeki sürülen yüzeydeki dokunma hissine bakmak., sonuç sizin için olumlu ise tüm yüzeye uygulayıp yine ertesi güne kadar dokunmamak sonrasında yine nemli temiz bezle silmek .. Tekrarlıyorum ki gözden kaçmasın direksiyonun tüm yüzeyi için maksimum yarım çay kaşığı kadar olmalı.. Küçük yüzey için deneme yaparken de yarım-leblebi kadar uygundur.. Yemek tarifi programlarına döndü burası pes yahu:))
Detaylı açıklama için teşekkürler hocam, arko nem ile bir denemede yarar var, o biraz daha az yağlı ama güzel nemlendiriyor elleri, direksiyonu da yağ yapmadan nemlendirebilir, özellikle az kullanacağım. Burası önemli  :'(

@Ender Hocam Ceren Duru'ya maşallah, önce içiniz cız etmiş ama çözümü hepimizden önce uygulamış aracınıza, ekşi sözlükteki hayata dair gülümseten detaylara bir örnek olabilir hikayeniz, şahane.

Gyeon leather coat q2 kullanıyorum.

Memnunum profesyonel bi ürün. Nemli bezle direksiyonu temizledikten sonra uyguluyorum. İlk gün ki mat görünümüne geri döndürüyor ek olarak güneş ışınlarına karşı koruyor.

@EMRAH ATTS Canınız sağolsun Emrah hocam, özel ürünleri bile varmış, hallederiz inşallah.

@Onur @enpisagor bahsi geçen Gtechniq L1 ürünü ben kullanıyorum ancak sadece kol dayamalardaki deri bölgelerde. Direksiyona uygulamaya cesaret edemedim.

Geri
Üst Alt