GOLF 7 1.2 TSİ Yağ Tüketimi hk.

zor_m07

Yeni Üye
İsim
Mehmet
2013 model DSG şansıman 1,2 comfortline aracım var.  Aracın ilk sahibiyim. Aldığım tarihten itibaren aşırı yağ tüketim sorunuyla karşılaştım . 

Araç 4 litre yağ kapasitesine sahip. Kitapçıklarda  1 litre /2000 km'ye kadar yağ sarfiyatının olabileceği yönünde bilgi var.

Sorum şu;  araçta sarı yağ lambası  ne kadar yağ kalınca yanar ? hangi yağ seviyesinin altında uyarı verir  1litremi 2 litremi nedir bilgisi olan varmı ?

2000km'de 1lt bana çok geldi. Çünkü benzinli araçlarda bakımlar 15 bin'de olduğundan dolayı bakıma 2-3 bin km kaldığında yağ uyarısı vermesi servisler tarafından normal karşılanıyor. 

Bakımlarınızı serviste mi yaptırıyorsunuz? Araca koyulan yağ cinsi, yağ kaçağı olup olmadığı gibi hususlar da önemli. Başka sorunlar varsa da servis çözüm bulacaktır.

@zor_m07 hocam aynı sıkıntı benim araçta da var 2013 1.2 tsi dsg servis bilmiyor sordum kaç kere eksiltmesi normal diyor geçiştiriyor dışarıda ustalara sordum bazı motor tiplerinde yapıyormuş tsi böyle demek ki bizim 1.2 tsi larda sıkıntı var aracı aldım 5 30 castrol koydum 4000-5000 km de 1 lt eksiltti sonra servise götürdüm 0 30 shell koydular 1000-1500 km arasında 1 lt eksiltmeye başladı yağ ile tamamlıyorum şimdilik ama ne koyacağıma karar veremedim ayrıca servise götürsem yine koyacaklar 0 30 shell bilemedim bende yağ lambası 1 lt eksiltince yakıyor.

Bende de 7000-8000kmde lambayı yakıyordu. Castrol'den Mobil1 ESP 5-30 a geçtim. 14bin kmye geldi lamba yakmadı ve tekrar servise girdi araç. İsterseniz bir deneyin. Bir de ustam yağı ilk değiştirmede doğrudan etkisini göremeyebileceğimi söylemişti. Ya 2000 3000 km den sonra tekrar değiştirelim ya da motor içi temizleyici ile eski yağın kalıntılarını tamamen yok edelim demişti.

@Erkin Yücel sizin araç ne acaba 1.2 tsi mı km kaçta ya bir de servise götürsem istediğim yağı koyarlar mı siz servistemi koydurdunuz mobil1 5 30 u bana da bir usta castrol 5 40 koy dedi düzelir demişti

@gkndgn Aracım 1.2TSI 2013 model 76.000 km de. Yetkili servis Özön istediğin yağı koyarım ama bakım olarak yazmam dedi, Avek hiç koymam dedi. Ben özel serviste yaptırdım. Koyacağın yağın vw 507 yağ standardını karşılıyor olmasına dikkat et.

@Erkin Yücel bende öyle tahmin etmiştim servis koymaz başka yağ koymam da dememiş size ama bakıma yazmayınca koymam dese daha iyi bence  :)  evet kodu önemli yağın ama mobil1 5 30 deneye bilirim o zaman sizinki ile aynı motor sorun aynı kronik o zaman bu olay ama servis kitapçığa yazdım diye kabul etmiyor tabi normal diyor neresi normal bunun  :)

@Erkin Yücel bende öyle tahmin etmiştim servis koymaz başka yağ koymam da dememiş size ama bakıma yazmayınca koymam dese daha iyi bence  :)  evet kodu önemli yağın ama mobil1 5 30 deneye bilirim o zaman sizinki ile aynı motor sorun aynı kronik o zaman bu olay ama servis kitapçığa yazdım diye kabul etmiyor tabi normal diyor neresi normal bunun  :)
Dikkat edin servis bakıma yazmam demiyor., yapılan/yapılacak olan bakım işlemini sisteme periyodik bakım olarak kayıt edilmez demek istiyor., Yani aracı satmak istediğinizde aracın kayıtlarına bakıldığı zaman bu işlemler bakım olarak gözükmeyecekler., Sadece yağ değişim servisi olarak geçer.

Aracın bakımlarını sürekli serviste yaptırdım. Servisler sanırım castrol 5,30 yağ koyuyor. Araca 2 defa 1000 km yağ sarfiyat testi yapıldı değerleri normal denildi.

Bakım sonrası araç 4-5 bin kilometre sonra yağ uyarısı veriyor.   Son şikayetimden sonra servis tarafından araca 3. defa 1000 km testi yapılması istenince  kabul etmeyerek ilgili servisi mahkemeye verdim.   Forum ve şikayet sitelerinde yaptığım araştırmalarda yaşadığım soruna benzer  bir çok örnekle karşılaştım.   Şikayetimle ilgili mahkeme süreci devam ediyor.  

Benim öğrenmeye çalıştığım husus sarı yağ ikaz lambasının araçta hangi yağ seviyesinde  yandığı.  Normal bakım periyodunun  15.000 km veya 1 yıl olarak beyan edildiği bir yerde  kullanım kitapçığında  2000 km / 1 litre gibi bir değer yazıyor  iki bilgi birbiriyle çelişiyor  kitapçığa göre  arabanın yağının her  7-8 bin kilometrede değişmesi gerek.  Yani benim yaptığım gibi arabada 5,30 yağ bidonuyla gezmemiz gerek.  Bu normal olamaz. 

@forzaGilles Tamam da benim aracım dsg o yüzden servise götürmek istiyorum iyi niyet kapsamında işlem görsün diye şuana kadar bendeyken mekatronik ve kavraması değişti 1 sene içinde serviste bakım yaptırıyorum yağ eksiltme sorunu var diyorum moturun açılması lazım motur yapılmaya kadar gider diyor bana tutup bir de üstüne 0 30 shell koyuyor daha ince yağ koyuyor 1000 1500 arası eksiltiyor bu seferde çözüm yoluna gitmiyor ki servis 

@zor_m07 bazı servisler castrol 5 30 koyuyor bazıları 0 30 shell koyuyorlar bazı motor tiplerine demek ki bu yağ uymuyor 1.4 lerde sıkıntı yok hatta 2015 sonrası 1.2 tsi lardada sıkıntı yok bildiğim kadarıyla ama bizimkilerde bu yağ eksiltiyor servis de normal deyip geçiştiriyor bizi hem serviste bakım yaptıracam sonra da bagaj da yağ bidonu ile gezeceğiz demek ki normali buymuş servise göre  :)

Bende de 7000-8000kmde lambayı yakıyordu. Castrol'den Mobil1 ESP 5-30 a geçtim. 14bin kmye geldi lamba yakmadı ve tekrar servise girdi araç. İsterseniz bir deneyin. Bir de ustam yağı ilk değiştirmede doğrudan etkisini göremeyebileceğimi söylemişti. Ya 2000 3000 km den sonra tekrar değiştirelim ya da motor içi temizleyici ile eski yağın kalıntılarını tamamen yok edelim demişti.
Sizin dediğiniz gibi kullanılan yağ markasına göre sarfiyat bu kadar fark ediyorsa bu yine aslında servislerin sorunu, benim gibi yağ eksiltme şikayetiyle giden kullanıcılara farklı yağ marklarının önerilerek çözüm bulunması lazım. Ben açıkçası bu sorunun yağ markasından ziyade aracın kendisinden kaynaklandığını düşünüyorum.

@zor_m07 bazı servisler castrol 5 30 koyuyor bazıları 0 30 shell koyuyorlar bazı motor tiplerine demek ki bu yağ uymuyor 1.4 lerde sıkıntı yok hatta 2015 sonrası 1.2 tsi lardada sıkıntı yok bildiğim kadarıyla ama bizimkilerde bu yağ eksiltiyor servis de normal deyip geçiştiriyor bizi hem serviste bakım yaptıracam sonra da bagaj da yağ bidonu ile gezeceğiz demek ki normali buymuş servise göre  :)
Ben uğraşmaya karar verdim. Sonuçta hepimiz bir hevesle aracımızı alıyoruz bir değer ödüyoruz onun karşılığı araçta yağ bidonuyla gezmek olamaz.  Birde diğer taraftan kendimiz bu durumu kabulleniyor olabiliriz ama aracı satacağımız zaman bunu alan tarafa söylememiz gerekir buda satış aşamasında arabanın değerini düşüren bir durumdur. Neden katlanalım bu değer düşüklüğüne.

hocam ne kadar alakalı bilmiyorum ama, bende golften önce 1.4 TDI DSG skoda rapid vardı. özellikle uzun yolda sürekli yağ lambası yakıp yağseviyesini kontrol edin diye uyarı veriyordu. servise gittim kaç kere yağ seviyesi normal dediler. araçta herhangi bir sensör ya da müşür arızası da yok dediler. E niye uyarı veriyor diyorum bilmiyoruz diyolar. bende sattım aracı. benzer bir durum olabilir mi acaba ?

Geri
Üst Alt