cradlemelih

Katılımcı Üye

İsim
MELİH
Herkese merhaba, aracımın uzun yol macerasında malesef bir taş gelmesi sonucu ön camında çatlama meydana geldi, camda tek yerden 2 kol halinde çatlak bulunmakta, aksigortadan kaskom var ve anlaşması bulunmayan cam veya yetkili/özel servislerde değişim olması durumunda %20 muafiyet bulunmakta, bununla ilgili bulunduğum şehirdeki yetkili serviste kaskomun anlaşması bulunmuyor, fakat 3 cam markası ile anlaşması mevcut, bunlar DORAGLASS, CAR GLASS VE OLİMPİA, bu 3 markanın da bulunduğum ilde anlaşmalı bayisi var, kasko şirketini aradım ve bilgi aldım, oto cam hasarlarında artık tramere hasar olarak giriyormuş, ancak servisteki detaylı yapılan işlemlerde cam hasarı olarak görülüyormuş ve yaklaşık işçilik dahil 2500-3000 tl arası bir miğktar tutacağını ve %20 sini hesapladığımda ortalama 500-600 tl muafiyet ödemem gerektiğini belirttiler.

Sonrasında kaskomun anlaşmalı olduğu cam servislerinin bayilerini de aradım, hepsi ortalama 500-1000 tl arası bir fiyat çıkardılar ve muafiyetsiz yapacaklarını belirttiler, yaptığım araştırmalarda DORAGLASS marka aralarında sivrilen ve en bilindik olanı diye duydum. taktıranların çoğunun memnun olduğunu duydum. şimdi asıl sorum şu, siz olsanız ne yapardınız,

1-) orjnal serviste değiştirip 500-600 tl muafiyet ödeyip 2500-3000 tl arası hasar kaydı oluşması mı?(orjinal cam)

2-) anlaşmalı cam servisinde yaptırıp muafiyetsiz 500-1000 tl hasar kaydı oluşması mı?(orjinal cam değil)

3-) hiç kaskoyu bulaştırmadan DORAGLASS marka camın parasını elden verip yaptırmak mı?(orjinal cam değil)

Ayrıca, kasko şirketi ile yaptığım görüşmede cam hasarında hasarsızlık indirimim bozulmuyor imiş. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Orijinal cama 600 lira muafiyet verip 3 bin hasar işleyeceğime  bin lira verir kendim taktırırım ve aracın sicilini bozmam. İleride satacak olacağım kişiyede durumu izah ederdim. Tabi yine de en doğrusunu siz bilirsiniz. 

@kerimaslan27 bende o konuda kararsızım çok hocam, acaba orjinal dışında cam taktıran veya bugüne kadar kullanan var mıdır, orjinal dışında taktırsam bana sıkıntı yaratır mı diye tereddütteyim.

Herkese merhaba, aracımın uzun yol macerasında malesef bir taş gelmesi sonucu ön camında çatlama meydana geldi, camda tek yerden 2 kol halinde çatlak bulunmakta, aksigortadan kaskom var ve anlaşması bulunmayan cam veya yetkili/özel servislerde değişim olması durumunda %20 muafiyet bulunmakta, bununla ilgili bulunduğum şehirdeki yetkili serviste kaskomun anlaşması bulunmuyor, fakat 3 cam markası ile anlaşması mevcut, bunlar DORAGLASS, CAR GLASS VE OLİMPİA, bu 3 markanın da bulunduğum ilde anlaşmalı bayisi var, kasko şirketini aradım ve bilgi aldım, oto cam hasarlarında artık tramere hasar olarak giriyormuş, ancak servisteki detaylı yapılan işlemlerde cam hasarı olarak görülüyormuş ve yaklaşık işçilik dahil 2500-3000 tl arası bir miğktar tutacağını ve %20 sini hesapladığımda ortalama 500-600 tl muafiyet ödemem gerektiğini belirttiler.

Sonrasında kaskomun anlaşmalı olduğu cam servislerinin bayilerini de aradım, hepsi ortalama 500-1000 tl arası bir fiyat çıkardılar ve muafiyetsiz yapacaklarını belirttiler, yaptığım araştırmalarda DORAGLASS marka aralarında sivrilen ve en bilindik olanı diye duydum. taktıranların çoğunun memnun olduğunu duydum. şimdi asıl sorum şu, siz olsanız ne yapardınız,

1-) orjnal serviste değiştirip 500-600 tl muafiyet ödeyip 2500-3000 tl arası hasar kaydı oluşması mı?(orjinal cam)

2-) anlaşmalı cam servisinde yaptırıp muafiyetsiz 500-1000 tl hasar kaydı oluşması mı?(orjinal cam değil)

3-) hiç kaskoyu bulaştırmadan DORAGLASS marka camın parasını elden verip yaptırmak mı?(orjinal cam değil)

Ayrıca, kasko şirketi ile yaptığım görüşmede cam hasarında hasarsızlık indirimim bozulmuyor imiş. Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Orjinalden Şaşmam abim.... camın değiştiği zaten servis kayıtlarında belli olacaktır. onun için herhangi bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum.

@cradlemelih orijinal cam farkını özellikle gece sürüşlerinde görürsünüz, yan sanayi cam dalgalanma, ışığı dağıtma gibi sorunlar çıkarabilir, daha kolay çizilebilir. 

Yan sanayi cam yerine görüşü çok etkilemiyorsa çatlak orijinal camla devam etmeyi tercih ederim. 

Bir sonraki kaskonuzda orijinal cam klozu ekletmeyi unutmayın, 40-50 lira gibi fark alıyorlar ama değer. 

Satarken de durumu açıklarsanız hiçbir sorun olmaz merak etmeyin. Hatta benim gibi alıcıya denk gelirseniz cam hasarı serviste yapıldığı için daha sıcak bakarım satıcıya :)

@cradlemelih 

En doğrusu servise gidip ORİJİNAL cam taktırmaktır. Cam değişimi ile oluşan hasar kaydı önemli değildir. Serviste yapılan orijinal cam değişimi satarken fiyat düşürmez, nerede takıldığı belli olmayan yan sanayi cam alıcıyı iter. 

Expertiz yaptırırsa camın değiştiği belli olur. Siz bunu alıcıdan gizleyemezdiniz. 

@cradlemelih ben bu yaz ön camı çatlattım (haziran başı gibi) golf7 serviste değiştirdim %20 maufiyetin bedelini ödeyerek yaptırdım (1,600.tl )ön cam tuttu orjinalin yerini hiçbirşey tutmaz.

Her birinize düşünceleri için çok teşekkür ederim, emin olun bende hasar kaydına takmam alacağım arabada yeter ki samimi olunsun ve yalan dolan olmasın, orjinal taktırıp gerekli değişim belgesini saklayıp gerekli fotoğraflamayı da yaptığımda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Melih hocam öncelikle geçmiş olsun.

Kendi aracımı alırken kusur sayılabilecek tek şeyi ön cam değişimi idi o da serviste değişmişti değişim öncesi değişim anı ve sonrası resimleri belgelerini de verdi satan arkadaş sağolsun.

Hatta çok iyi denilebilecek bi ekspertizde kontrol ettirmiştim aracı alırken ön cam değişmiş deyemediler bana, bende değişimi bildiğim için bunu üstüne ustaları eleştirmiştim biraz nasıl anlamazsınız diyerek o derece güzel işçilik yapmış doğuş servisi :) Asıl dışarıda kötü bi işçilik ile değişim yaptırırsanız o zaman başınız ağırır gibi geliyor bana.

Sırf ön cam değişmiş diyerek aracı almayacak yada fiyat kıracak birinin aracınızı almaması daha hayırlı olur bence.

Bu seneki kaskoma cam klozu eklettim, muhtemelen tekrar değiştireceğim taştan kaynaklanan bi çizik var maalesef benim de ön camımda.

@cradlemelih kesinlkle orj cam taktırın ve kullanmayacaksanız kasko ne işe yarar bu kadar çekinmeyin lütfen yarın satarken aracınızın camı değiştiği için takla atmış gibi hasarlı muhabbeti yapan adama da o arabayı satmayın. Kişisel görüştür tekrar geçmiş olsun.

Benim de başıma geldi olay,ilk kez cam değişttireceğim için üzerinde durmamıştım ama kesinlikle orjinal cam taktırın hocam,benim aracıma takılan camın markasını bilmiyorum ama orjinal gibi hiç bi farkı yok dediler bana takılırken takıldıktan sonra anlıyorsunuz öyle olmadığını,cam lar mercek gibi güneş ışılklarını direk içeri alıyor ( yan camlara bakarak farkı bariz anlıyorsunuz ) sonradan UV korumalı şeffaf film yaptırdım,işçilik hatalı olmuş ilkinde söktüler,sonradan yaptıklarıda bişeye benzemedi,güneş gözlüğü takınca cam da renk değişimleri görünüyor.

Lafı çok uzattım,yan sanayi sağlam camı söktürüp orjinal taktırmayı düşünüyorum neredeyse,okadar kötü yani..

@Tamer anladım hocam, bu konuda gerçekten çok bilgi kirliliği var, bazı yerlerde çok iyi orijinal gibi diyorlar bazı yerlerde sizin gibi mağdur olanlar paylaşımlarını yapıyorlar, bu sebeple bende orijinal yöneleceğim gibi bakalım.

@Kırcalı anladım Orhan hocam çok teşekkür ederim, dediğiniz gibi camdan dolayı hasar kaydı göründüğü için aracımı almayacak kişi zaten almasın :)

@bf417 çok teşekkür ederim Sedat bey görüşleriniz için, açtığım konudan sonra cesaret geldi birden servis yolunda göründü gibi ;)

Geri
Üst Alt