Bu sesin sebebini bilen var mı (videolu)

Muhammed

Üye
İsim
Muhammed
Herkese selam. Aracımdan ilk çalıştırmadan sonra hareket edince bu ses geliyor (ıslık sesi gibi bir şey) daha sonra kesiliyor gibi geldi bana bilgisi olan var mı acaba. 

Video ektedir saygılarımla. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese selam. Aracımdan ilk çalıştırmadan sonra hareket edince bu ses geliyor daha sonra kesiliyor gibi geldi bana bilgisi olan var mı acaba. 

Video ektedir saygılarımla. 
Arkadaşlar linki bırakıyorum buradan bakabilirsiniz. Islık sesi gibi bir ses geliyor bu sesi soruyorum.

Sert fren yaptığınız zaman kesiliyor mu ses. Disklerde nemlenme olunca çıkıyor bu ses.
İlk harekette bu ses oluyor daha sonra kesildi yani 50-100 metre sonra kesildi. Yerine park ederken tekrar aynı manevraları yaptım ama ses yoktu 

İlk harekette bu ses oluyor daha sonra kesildi yani 50-100 metre sonra kesildi. Yerine park ederken tekrar aynı manevraları yaptım ama ses yoktu 
diskler nemli diye yapıyor büyük ihtimal bende de var o ses bi süre sonra kesiliyor. balatalar disklere yaklaşıp diskleri kurutma işlemi yapıyormuş. Forumda çok konuşuldu bu konu sorun değil özellik denildi.

Bu sesle alakalı forumda bir başlık vardı diye hatırlıyorum. Disklerde nemlenme olduğunda aracın diskleri kurutma safhasında frenajda sorun yaşamaması adına teyakkuzda bulunma hali diye biliyorum. Herkeste çıkar bu ses. Özellikle yağmurlu havalarda, sabah aracı ilk çalıştırdığınızda daha net duyulabilir. @Muhammed 

.

Bu sesle alakalı forumda bir başlık vardı diye hatırlıyorum. Disklerde nemlenme olduğunda aracın diskleri kurutma safhasında frenajda sorun yaşamaması adına teyakkuzda bulunma hali diye biliyorum. Herkeste çıkar bu ses. Özellikle yağmurlu havalarda, sabah aracı ilk çalıştırdığınızda daha net duyulabilir. @Muhammed 
O konuyu nasıl bulabilirim acaba incelemek isterim yazılanları 

diskler nemli diye yapıyor büyük ihtimal bende de var o ses bi süre sonra kesiliyor. balatalar disklere yaklaşıp diskleri kurutma işlemi yapıyormuş. Forumda çok konuşuldu bu konu sorun değil özellik denildi.
Anladım bende ilk defa duydum bu sesi aracı aldığımdan beri 

Arka balatalardan kaynaklı. Geçen yıl takıntı yapıp değiştirtmiştim bir süre ses yapmadı ama şu an ilk harekette tekrar yapıyor. Balataların yapısıyla alakalı sanıyorum. Aracınız düz zemindeyse el frenini çekmeden park edin o şekilde ses yapmıyor. 
Bende ilk defa duydum bu sesi merak ettim açıkcası hiç yapmadı aldığımdan beri

.

Entry başlığı: Golf 7 de ilk hareketten sonra frenlerden gelen tiz sesin kaynağı nedir?

@silvershadow dan alıntıdır.

Golf 7 de ilk hareketten sonra frenlerden gelen tiz sesin kaynağı nedir?

MK7 ile ilgili az bilinen gizli özelliklerden ve yeni teknolojilerden biri:

Yağışlı havalarda, ıslak zeminde panik fren ya da blok fren yaptığımızda  kaçınılmaz olarak lastiklerin zeminle tutunma problemi yaşaması bilindik bir sorundur.

Fakat bu sorun kanalları daha fazla suyu zeminle lastik arasında yastık oluşturmayacak şekilde özel drenaj kanallarına sahip yağmur veya kış lastikleriyle hafifletilse de kuru havadaki performansı gösteremez.

Bir başka yönden de yağışlı havalarda veya yüksek su geçişlerinden sonra veya aracımızı yıkadıktan sonra; aracın diskleri (veya kampanaları) ile balataları arasında kalan su da aynı şekilde performans kaybına yol açarak fren mesafesinin uzamasına neden olur.

Bunu engellemek için su geçişinden veya aracımızı yıkadıktan sonra kısa ve sert frenlemelerle disk ve balatalar üzerinde ve arasındaki suyun tahliyesi sağlanır.

İleri sürücülük tekniklerine sahip olanlar ya da yarışçılar  fren sistemlerini kuru tutmak için ama özellikle yağış altında seyrederken sol ayakla kısa frenlemelerle hem fren sistemini kurutmayı hem de ısıtmayı amaçlarlar. Fakat standart sürücüler için tüm bu ayrıntılar anlamsız ve gerekliliklerse gereksiz ayrıntı ve saçmalık sayılabilir.

Yıllarca yapılan mühendislik çalışmalarının sonucu olarak şu an MK7'lerde kullanılan sistemle bu performans kaybının kontrol edilebilir kısmı kontrol altına alınmış, standart sürücülerin de ne zaman ihtiyaçları olacağı belli olmayan ama ihtiyaç olduğunda fren sistemlerinden doğan performans kaybını tolarize etmekte şu sistem geliştirilmiştir.

Aracın üzerinde bulunan nem sensörleri ile silecekleriniz açık olduğunda yağışlı havalarda kaliperlerin basıncını kritik seviyeye getirip disklere çok yaklaştırarak ve hatta hafifçe değerek üzerindeki nem ve suyu atmasını sağlar.

Sabahları bu sesi duyma nedenmiz ise yağış olmasa da nemin sabah saatlerinde yükselen hava sıcaklığına rağmen daha geç ısınıp soğuduklarından daha soğuk olan metal yüzeyler üzerinde yoğuşarak damlalar halinde birikmesidir (ki iklim bilimciler çiğin oluşumunu dedikleri şey tam da budur) ve aracın nem sensörleri bunu yanlış alarm olarak alır ve ortamdaki yüksek nemi algılayarak yağmur yağdığını, su birikintisinden geçildiğini ve en kısa sürede disklerin, balataların kurutulması gerektiğini algılar, işte duyduğunuz tiz sürtme sesinin kaynağı budur.

Bu umarım yardımcı olabilir hocam.

Geri
Üst Alt