Manevra Frenleme Fonksiyonu

Merhaba, geçen gün bu konuyu okudum tesadüf akşamüstü iş çıkışı da benzer bir durum yaşadım. Orta şeritte bir hanımefendi Işıklardan kalkarken nedensiz biçimde frene asıldı, arkasındaki araç oma çarptı ben ise 2 arkalarındaydım. Tam önümdeki araç frenlemeye başladı bende ayağımı frene atmış hafif dokunma aşmasındaydım ki adeta fren kendi kendine basar gibi sonuna kadar gitti. Dediğim gibi ben ayağımı frene epey yeni atmıştım o anda. Aracım 2017 model ve park ekranında manevra frenleme fonksiyon butonu yok, bu durumu izah edebilecek birisi var mı? Zira aracımda bu özellik yok diye biliyorum, bilmediğimiz biçimde varsa beni aydınlatırsa sevinirim.

@Kaaan95.ky Hocam,ayarlar kısmından kontrol edebilir misimiz?(Manevra frenleme fonksiyonu).Araç dururken çok sert bi frenleme oldu mu?

@Zaytung Aynen de öyle açık ve net.  Arkadaş hunilerden bahsetmiş. Bazen bunları algılamayabiliyor. Dediğiniz gibi belirli bir hızla yaklaşırsanız örneğin park ederken direkt yapıştırıyor freni 

Hocam benim arabada ACC vardı bi gün kendi kendine devre dısı kaldı, serviste baktılar ettiler 5-6 gün kaldı radar sensörü bozulmus garantiden değiştirdiler, bu teknolojiler araçlara yeni kondugu için hatası cok oluyor 

@Erdal hocam ekranda o ayar yok onu tuhaf buluyorum zaten, ancak ayağımı frenin henüz üzerine koymamla bir en dip fren oldu, daha basamadım sayılırdı diyebilirim. Şöyle izah edeyim araç tamamen durdu ve kafa sallama hareketini yaşadım.

şu videoda olduğu gibi salladım desem doğru olur. 10-14 km gibi bir hız vardı herhalde, Işıktan yeni kalkarken oldu. Hani heyecanla ne kadar bastığımı farketmedim mi diye bir düşündüm de  fren adeta ayağımın altından kendisi çekildi gibi bir an yaşadım, öyle bir durum yaşamadığıma da eminim. 

@Kaaan95.ky Hocam yaşadığınız olay bu özelliğin olduğunu gösteriyor;ancak ayarlar kısmında bu özelliğin olmaması garip.Hocam müsait bir yerde kendiniz denediniz mi hiç?Geçen gün başka bi arkadaş sormuştu aynı şeyi aracın arka ya da ön tarafına karton ve ya plastik kova bırakıp deneyebilirsiniz. Arada 10-15 metre kadar mesafe bırakın ve frene sakın basmayın bu denemeyle emin olabilirsiniz.

Merhaba, geçen gün bu konuyu okudum tesadüf akşamüstü iş çıkışı da benzer bir durum yaşadım. Orta şeritte bir hanımefendi Işıklardan kalkarken nedensiz biçimde frene asıldı, arkasındaki araç oma çarptı ben ise 2 arkalarındaydım. Tam önümdeki araç frenlemeye başladı bende ayağımı frene atmış hafif dokunma aşmasındaydım ki adeta fren kendi kendine basar gibi sonuna kadar gitti. Dediğim gibi ben ayağımı frene epey yeni atmıştım o anda. Aracım 2017 model ve park ekranında manevra frenleme fonksiyon butonu yok, bu durumu izah edebilecek birisi var mı? Zira aracımda bu özellik yok diye biliyorum, bilmediğimiz biçimde varsa beni aydınlatırsa sevinirim.
Tahminimce frene az bastığınızda o anda auto hold tutmuştur aracı bana da bazen park ederken yada trafikte arabayı kendi halinde eğimde salarken arada bir olduğu olmuştur.Frene az bastığınızda o anda auto hold kapıyor frenleri ve araç sert duruyor engel gördüğünden değil.

Benim aracim.2017 simdi baktim bende yok acaba aktifmi degil @yusuf nasil aktif edebiliriz mutmedia ekranda acma kapama secenegi yok

Bende de 2017 highline golf var. Menüde manevra frenleme ayarı yok. Aracı park ederken çok yanaştığım bir durumda sensörler kırmızıyı olduğunda gaza bassamda araç hareket etmiyordu. Acaba bu özellik var mı merak ediyorum.

Bende de 2017 highline golf var. Menüde manevra frenleme ayarı yok. Aracı park ederken çok yanaştığım bir durumda sensörler kırmızıyı olduğunda gaza bassamda araç hareket etmiyordu. Acaba bu özellik var mı merak ediyorum.
Hacı yatmaz dediğimiz eğilen dubalara vurmayı deneyin hocam yavaşça. Ben öyle yaptım araç birden el freni çekilmiş gibi kilitledi kendisini yaklaşık 2 cm kala

Ben de rastlayınca deneme yaptım da soğukla alakalı da olabilir sanki, aynı yerde sabahları yaparken, öğlen yapmıyor kendince bir sistemi var hata değil diye düşünüyorum ki aktif oluyor zaten

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt