Manevra Frenleme Fonksiyonu

Ayak frende yavas yavas yaklasirsaniz devrede girmiyor.Frensiz giderseniz duruyor.
Sayın hocam onu biliyorum,merak ettiğim şey araç çalıştığında ekranda neden bu uyarıyı veriyor.(manevra frenleme fonksiyonu devre dışı.)

Merhabalar arkadaşlar, formda yeniyim,2017 model golf 1.0 TSİ comf, aracım var, aracımda park ederken fren yapma özelliği yok( park sensörünün freni). Makyajlılarin hepsinde yok mu ki acaba?

Selam arkadaslar bendede 1.0 dsg comf.var 2018.Geri geri giderken ozellikle garaja sokerken fren yapiyor meyilli olduğu için zink diye ansızin frenliyor.İlk zamanlarda böyle bir özellik olduğunu bilmiyordum kaç kere çarptım diye inip baktim bisi yok😂Bozuk hatali bisi var sanıyordum 😂Sonradan öğrendim fakat geçen bi avm de önüne kuka koyarak test ettim frenlemedi tek kuka tek sensore gore yerlestirdim ondan mi acaba yada benim araçta sadece arkalar da var😁Saygilar.

Merhabalar arkadaşlar, formda yeniyim,2017 model golf 1.0 TSİ comf, aracım var, aracımda park ederken fren yapma özelliği yok( park sensörünün freni). Makyajlılarin hepsinde yok mu ki acaba?
Menüde varsa altif ettiniz mi hocam.

Benim aracımda da var bir kez devreye girdi sonra hiç çalışmadı. Hatta yanaşırken önceki veya arkadaki arabaya tampon tampona yaslandığım halde devreye girmiyor. Mantığını çözemedim, yakın zamanda servise götürüp garanti dahilinde kontrol ettireceğim bakalım ne sonuç çıkacak.

@bunyamin81

Menüde varsa altif ettiniz mi hocam.

Benim aracımda da var bir kez devreye girdi sonra hiç çalışmadı. Hatta yanaşırken önceki veya arkadaki arabaya tampon tampona yaslandığım halde devreye girmiyor. Mantığını çözemedim, yakın zamanda servise götürüp garanti dahilinde kontrol ettireceğim bakalım ne sonuç çıkacak.
Arabayı yanastiriyorken fren pedalına basmazsanız devreye giriyor,bi de park sensörü optik olarak ekranda iken, ekran üzerinde basılmamış olması lazım, hani ses kısma ile Altalta cikiyorya, o zaman.

[mention=4688]bunyamin81[/mention]
Arabayı yanastiriyorken fren pedalına basmazsanız devreye giriyor,bi de park sensörü optik olarak ekranda iken, ekran üzerinde basılmamış olması lazım, hani ses kısma ile Altalta cikiyorya, o zaman.
Cevabınız için teşekkürler, ekranda aktif oluyor sensör ve uyarı ikazı uzun uzun ötüyor frene basmadan yaslandım tampon tampona hala uzun uzun ötüyordu sensör ama manevra freni girmedi devreye

Manevra frenleme fonksiyonu için;

1. Hız 10 km/h üzerinde olmamalı,

2. Aynı sürüş yönündeki bir frenlemeden sonra 5 metre için aktif değildir, bir vites ya da sürüş kademesi değiştirildikten sonra tekrar aktif hale gelir,

3. Park yardımı otomatik olarak etkinleştirildiyse manevra frenleme fonksiyonu aktif değildir.(Bu arada geri vitese takınca park yardımının etkinleştirilmesi otomatik olarak sayılmıyor)

Bunlar kılavuzda yazanlar hocam, bu şartları kontrol ederek tekrar deneyin. Bir de park yardımı ekranı açılıyor ya park esnasında orada sesi kısma ve manevra frenleme fonksiyonunu devre dışı bırakma/aktif etme tuşları var. Üzerinde duba işareti olan manevra frenleme için olan. Park esnasında o bazen aktif bazen pasif bir görünüm alıyor aracın o anki şartlarına göre. Pasif olduğu zaman kullanılamaz demek oluyor zaten. Mesela 10 km hızın üstünde pasif hale geliyor. Oradan da deneyebilirsiniz diğer şartlarda nasıl davrandığını sistemin. illa bir yere yanaşmaya çalışmayın denemek için.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Manevra frenleme fonksiyonu için;
1. Hız 10 km/h üzerinde olmamalı,
2. Aynı sürüş yönündeki bir frenlemeden sonra 5 metre için aktif değildir, bir vites ya da sürüş kademesi değiştirildikten sonra tekrar aktif hale gelir,
3. Park yardımı otomatik olarak etkinleştirildiyse manevra frenleme fonksiyonu aktif değildir.(Bu arada geri vitese takınca park yardımının etkinleştirilmesi otomatik olarak sayılmıyor)
Bunlar kılavuzda yazanlar hocam, bu şartları kontrol ederek tekrar deneyin. Bir de park yardımı ekranı açılıyor ya park esnasında orada sesi kısma ve manevra frenleme fonksiyonunu devre dışı bırakma/aktif etme tuşları var. Üzerinde duba işareti olan manevra frenleme için olan. Park esnasında o bazen aktif bazen pasif bir görünüm alıyor aracın o anki şartlarına göre. Pasif olduğu zaman kullanılamaz demek oluyor zaten. Mesela 10 km hızın üstünde pasif hale geliyor. Oradan da deneyebilirsiniz diğer şartlarda nasıl davrandığını sistemin. illa bir yere yanaşmaya çalışmayın denemek için.
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim. 3.madde bende de yazan otomatik açılıyor bende onu kapatıp tekrar deneyeyim bakalım müsait zamanda

@bunyamin81 rica ederim hocam, geri vitese taktığınızda açılan park yardımında manevra frenleme fonksiyonu aktif olacaktır. O maddede bahsedilen park yardımının otomatik açılması, yavaş ve ileri sürüşlerde bir engel tespit edilmesi durumunda park yardımının kendiliğinden açılmasıdır. İşte o durumda manevra frenleme fonksiyonu aktif olmayacaktır. 

Geri
Üst Alt