Antifiriz Değişimi

Thelordofdark

Yeni Üye
İsim
Mehmet
Arkadaşlar aracımın antifiriz değişimini yapmak istiyorum araştırdım g13 kırmızı antifiriz kullanıcam ancak bir kaç sorum var:

1)3 lt antifirize saf su eklemeliyim veya karışım oranı kaça kaç olmalı toplamda kaç lt su ve antifiriz konuyor?

2)Tahliye musluğu nerde acaba tam olarak ve kendim değiştirebilir miyim?

Teşekkürler :)

Antifrizi alırken vw yetkili servisinden almayı tercih edin. Yine bu forumda konuşulmuştu parça kodu vardı fotoğraflarda.

Fiyatı normallere göre biraz pahalı ama içinize siner. Benimki eksiltme sebebiyle eklemiştim. 1 lt nin 250 ml sini kullandım sadece. 

.

Derecesini ölçtürün bence ona göre hepsini değiştirir ya da eklersiniz. 

Aşağıdaki konuda oranlar verilmiş 

%50 bu sıvı ve %50 saf suyla karıştırırsak -32 dereceye kadar koruma sağlıyormuş.

%60 bu sıvı ve %40 saf suyla karıştırırsak -52 dereceye kadar koruma sağlıyormuş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar aracımın antifiriz değişimini yapmak istiyorum araştırdım g13 kırmızı antifiriz kullanıcam ancak bir kaç sorum var:

1)3 lt antifirize saf su eklemeliyim veya karışım oranı kaça kaç olmalı toplamda kaç lt su ve antifiriz konuyor?

2)Tahliye musluğu nerde acaba tam olarak ve kendim değiştirebilir miyim?

Teşekkürler :)
İki seçeneğiniz var;

ya gidip G13 konsantre olan antifirizi alıp saf su ile %50 / %50 oranında karıştıracaksınız parça kodu: G013 A8J M1 (konsantre olan)

yada

Hazır karışım (kullanıma hazır) olan G013 774 M2 antifiriz alıp., direkt olarak (saf su ilave etmeden) değişim yapabilirsiniz., Ancak hazır karışım olan ellerinde stok olarak bulunmaz sipariş geçilir., 1 ay sonrası gelir.,

Eğer ki konsantre G13 antifiriz alırsanız saf su/distile su ile %50 / %50 oranında seyreltmeniz gerekir., Çeşme suyu veya içme suyu ile karıştırırsanız yaptığınız uğraş ve masrafın hiç bir anlamı kalmaz paranız çöp olur.

Aracın toplamda 6-7 litre arası soğutma suyu kapasitesi vardır.

Sıfır araç antifrizli oluyor değil mi?ve kaç yıla kadar idare eder ? araç yeni sıfır ama baktirmadim antifrizine ?

@forzaGilles hocam en iyisi dediğiniz gibi 50-50 oranda saf su ile karışım yapmak ancak g13 ü bulamıyorum internette bi motulun var oda yüksek fiyatta ne kullanmalıyım acaba bide tam net lt si kaç acaba nerden öğrenebilirim

@forzaGilles hocam en iyisi dediğiniz gibi 50-50 oranda saf su ile karışım yapmak ancak g13 ü bulamıyorum internette bi motulun var oda yüksek fiyatta ne kullanmalıyım acaba bide tam net lt si kaç acaba nerden öğrenebilirim
Servisten temin edebilirsiniz., Serviste orjinal G13 Antifiriz 1,5 litre olarak satılıyor fiyatı 55-60 tl. falandı., Net kaç lt. kapasitesi var bunu tam bilemezsiniz.., bi ara eskiden servie sormuştum biz 2 kutu g13 antifirizin üzerine saf su ilave ediyoruz demişti (konuşmalarından anladığım sallamasyon göz kararı koyuyorlar) yani net kaç lt. kapasitesi var onlarda bilmiyor., Aslında Almanya'nın yayınladığı servis bülteninde net kapasitesi kayıtlarda yazar ancak bizim tembel insanlarımız açıp okumaz.,

Bu işlemi siz yapacaksanız karışımı önceden hazırlayıp o şekilde koymanız daha doğru olur., Saf su zaten ucuz bişey para değil., Serviste 10lt. bidonu 20 lira gibi bir rakama sattıklarını hatırlıyorum.,  Bu işlemi ben kendim yapacak olsam 3 adet G13 antifiriz alıp işimi sağlama alırdım., Çünkü yeni antifirizi koyduktan sonra sistemin içinde hava olacağından motor çalışıp devirdaim yaptıktan sonra o koyduğunuzun bir miktarı aşşağı inecek ve siz tekrardan ideal seviyeye kadar ilave yapmanız gerekecek.

@forzaGilles haklısınız hocam ptesi günü servisi arayıp bilgi ve fiyat alıcam 2015 tdi aracım
Yalnız 2015 araçta istisnai bir durum yoksa antifiriz değişimi için daha erken., normalde 4-5 yılda bir değişimi uygundur., veya aracın yaşı genç te olsa km olarak 80-90bin km yapmış olur o zaman değişir., veya aracın eski sahibi dikkat etmeyip çeşme suyu vs. özen göstermemiş rengi koyulaşmaya (bulanıklaşmaya) başlamıştır., veya kahverengine dönmeye başlamıştır o zaman değişmek için erken bile olsa korozyon oluşumunu önlemek için değişmesi gerekir., Kırmızı antifirizler eski araçlarda kullanılan mavi antifirizlere göre daha uzun ömürlüdür.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam dediğiniz gibi km si biraz fazla 110.000 de ölçtürdüm geçen -13 çıktı eksilme yok ama seviye düşük geldi o yüzden değiştirmek istiyprım

Arkadaşlar golf7 antifiriz eksiltiyor elimde önceki polo dan kalma g12 var azaldıkça ekliyorum birşey olur mu ?

Selamlar.Benim bildiğim antifirizi her zaman değiştirmeye gerek yok.Öçümü yapilarak derecesine göre işlem yapılır.İki yılda bir değişim süresi cok kisa.Para tuzağı.Yanlis biliyorda olabilirim.😁

Geri
Üst Alt