Viraj Farı (AFS) Hatası

Kırcalı

Katılımcı Üye

İsim
Orhan
Merhaba

Dün gece eve dönerken Viraj Farı (AFS) hatası verdi. Eski konulara baktım ampul demişler fakat sisleri açtığımda ampul yanıyor ama direksiyonu sol yaptığımda yanmıyor o tarafta tek ampul var sanıyorum. Nedir bunun derdi çok önemli olmasa da ekranda ünlem işareti can sıkıcı oluyor her çalıştırmada da tekrar tazeliyor uyarıyı. Servise gitmeden olmayacak sanırım.

Hocam bi-xenon lu yada ledli araçlarda farın içinde viraj farı olabiliyor aracınız xenonlu veya ledse bi bakın 

Hocam aracınız basic bixenon lu sanırım. Viraj farı diye bahsettiği farın içindeki H7 tipli ampüldür. Far arka kapağını açarsanız (12-13 cm çapında direk görürsünüz zaten) orada metal tırnakla tutturulmuş ampül patlamış. H7 ampül alıp kendiniz de takabilirsiniz rahatlıkla 

Hocam aracınız basic bixenon lu sanırım. Viraj farı diye bahsettiği farın içindeki H7 tipli ampüldür. Far arka kapağını açarsanız (12-13 cm çapında direk görürsünüz zaten) orada metal tırnakla tutturulmuş ampül patlamış. H7 ampül alıp kendiniz de takabilirsiniz rahatlıkla  
Evet Basic farlarım ama yanmayan alttaki sis farı direksiyonu döndürünce sola dönerken sol yanmıyor sağ ise yanıyor, sisleri açınca ikisi de yanıyor o yüzden ampul sağlamdır diye düşünüyorum. Normal farların içindekini mi demek istediniz siz acaba ?

@Kırcalı evet evet bahsettiğim ampül farın içerisinde.  Fara yandan bakarsanız 45 derece açıyla konumlandıeılmış şekildedir. Gündüz farı ile mercek arasında kalır bu ampül. Far arka kapağını sökerek ulaşabilirsiniz kolaylıkla. 

images (1).jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uğraşmış resim koymuşsunuz sağolun.

Dediğinizi biliyorum ama sanırım 40km hızların üstünde bu H7 olan yanıyordu altında ise sis farı yanıyordu (öyle bişi idi sanırım) çünkü otoparkta araç dururken direksiyonu sağa döndürünce bu farın altındaki sis farı yanıyor sola döndürünce soldaki sis farı yanmıyor ama. Gidip buna da bakacağım yine de :)

@Kırcalı hocam sis farları çok kolay sökülüp takılabiliyor bir sökün kontağı açın araba sis farı arızası versin sonra geri takın  arızayı otomatik olarak silmesi lazım .

Rica ederim. Bahsettiğim Ampüller 40kmh altında yanıyor. Aslında direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde düşük hızlarda sis farı değil de bu viraj farları yanması gerekşyor diye biliyorum. Benim aracımda bu şekilde çünkü. Ayrıca sisleri açınca iki taraf da yanıp sağa sola dönüşte yanmıyorsa abes bir durum var ortada :) aklıma bu Ampüllerden birinin patladığı geldi bu sebepten ötürü  :) yoksa sis farı açtığınız zaman da yanmazdı orası    

@mustafacagri 

O zaman benim hem bu dediğiniz H7'ler ampuller patlak hemde sol alt sis farında bişiler var.

@Kırcalı olabilir :) çünkü bende düşük hızlarda dönüşlerde sis yanmıyor sadece far içindekiler yanıyor. Viraj farı olarak da bahsettiklerim geçiyor. Siz sis farları yandığı için yukarıdaki ampül ün yanıp söndüğü için muhtemelen farkedemiyorsunuz. Sisler 45 derece falan aydınlatıyorsa far içindeki viraj aydınlatması 90 dereceye yakın yanları aydınlatıyor. 

Evet Basic farlarım ama yanmayan alttaki sis farı direksiyonu döndürünce sola dönerken sol yanmıyor sağ ise yanıyor, sisleri açınca ikisi de yanıyor o yüzden ampul sağlamdır diye düşünüyorum. Normal farların içindekini mi demek istediniz siz acaba ?
basic bi-xenon ve uled bi-xenon 'lu araçlarda sokak arası dönüşlerde sis farları yanmaz.!! Onun yerine ana fardaki mercek ile iç kısımda kalan gündüz sürüş farı arasında kalan far yanar., Sadece standart halojen farlı Comfortline araçlarda sis farı bu görevi üstlenir., yani araçta hata yok., herşey normal

basic bi-xenon ve uled bi-xenon 'lu araçlarda sokak arası dönüşlerde sis farları yanmaz.!! Onun yerine ana fardaki mercek ile iç kısımda kalan gündüz sürüş farı arasında kalan far yanar., Sadece standart halojen farlı Comfortline araçlarda sis farı bu görevi üstlenir., yani araçta hata yok., herşey normal 
Araç Confortline fabrika çıkışı Basic bi-zenon var.

Gece uyarı verdi viraj farı AFS hatası diyerek. Otoparka döndüğümde araç çalışırken kontrol ettim bende araç duruyorken büyük farlara hiç dikkat etmedim ama yansalar dikkatimi çekerdi sanırım o ortadaki H7 ikisinde de yanmıyor tahminen ama direksiyonu sağa döndürdüğümde sağ alttaki sis farı yanıyor sola döndürdüğümde soldaki yanmıyor fakat sisleri yaktığımda iki  sis farı da yanıyor tek ampulu var gibi geldi bana demek ki sis farının ampulu bozuk değil eski konulardan okuduğuma göre bunu kontrol eden beyin varmış bence sıkıntı direkt onda.

Araç Confortline fabrika çıkışı Basic bi-zenon var.

Gece uyarı verdi viraj farı AFS hatası diyerek. Otoparka döndüğümde araç çalışırken kontrol ettim bende araç duruyorken büyük farlara hiç dikkat etmedim ama yansalar dikkatimi çekerdi sanırım o ortadaki H7 ikisinde de yanmıyor tahminen ama direksiyonu sağa döndürdüğümde sağ alttaki sis farı yanıyor sola döndürdüğümde soldaki yanmıyor fakat sisleri yaktığımda iki  sis farı da yanıyor tek ampulu var gibi geldi bana demek ki sis farının ampulu bozuk değil eski konulardan okuduğuma göre bunu kontrol eden beyin varmış bence sıkıntı direkt onda.
Şayet araçta fabrika çıkışlı bi-xenon basic var ise Comfortline olması bir şeyi değiştirmez., dediğim gibi farın ortasındaki o ampüller yanar/yanması gerekir., bi-xenon 'lu araçlarda sis farı sadece sis farı görevini üstlenir., araç çalışırken vitesi geri vitese atın birisi o ortadaki ampüllere baksın eğer her ikisi de yanmıyorsa veya direksiyonu sağ-sola çevirdiğinizde yine yanmıyorsa ampüller patlak., diğer olasılık afs modülü arızalı., Araçta bi-xenon basic var ise sis farını kafanızdan silin., çünkü olayın onun ile alakası yok.

Geçen sene ben de almıştım bu uyarıyı ve servisten ampül değişimi olmuştu. Garanti dahilinde değiştirmişti servis.
Bendeki sorun yukarıdaki arkadaşın da bahsettiği gibi xenon un ortasındaki dönüşlerde yanan ampül. H7 diye geçiyor. Sis farı farklı bir şey..

Geri
Üst Alt