Seramik kaplama seçimi

Muhammed

Üye
İsim
Muhammed
Seramik kaplama marka olarak gyeon mu yoksa hikari mi tercih etmeliyim görüşleriniz nedir? 

Bence hiçbiri o kadar para vermeye değmez bence 1000 liranın üstünde bi koruduğu kuş boku. Bende çok hassasım arabama düşündüm ama yazık dedim parlaklık istiyorsanız eğer hızlı cila alın uygulayın daha iyi

Bence hiçbiri o kadar para vermeye değmez bence 1000 liranın üstünde bi koruduğu kuş boku. Bende çok hassasım arabama düşündüm ama yazık dedim parlaklık istiyorsanız eğer hızlı cila alın uygulayın daha iyi
Çizikleri ve taş izlerini önlemiyor mu ?

Hocam seramik yerine soft99 fusso coat + her yıkama sonrası hızlı cila sürmek çok daha faydalı.

Önlemiyor sonuçta sıvı bi madde seramik kaplama cila gibi. Taş darbesi veya çizigi önlemez parlaklık verir kuş pisligine karşı korur ama verilen paraya yazık. Ben kendim yıkıyorum sizde öyle yapıyorsanız sonaxcilalı şampuan alın yıkayın ayda 1 sonax hızlı cila uygulayın pırıl pırıl oluyor. 4 ayda birde formula pasta uyguluyorum amatörce ama cook güzel sıfır gibi oluyor 3 4 haftada yikadigim halde arabayı 2 yıllık araç pırıl pırıl oluyor. 1000 tl en az cebinize kalır.

20181021_125600.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Muhammed @ertem @Gokalp

Arkadaşlar bir de işin ehline soralım. Tabi şunu da diyebilirsiniz adam zaten bu işi yapıyor ve bundan ekmeğini kazanıyor, kötüleyecek, hiçbir işe yaramıyor yada verdiğiniz paraya değmez dicek hali yok😊

ama az çok şu forumdan okuduğum, takip ettiğim kadarıyla ilk paragraftaki işin ehli ve güvenilir bir usta olduğunu düşünüyorum.

Ustam ne diyorsun? @AdanaDetailing 

@Muhammed @ertem @Gokalp

Arkadaşlar bir de işin ehline soralım. Tabi şunu da diyebilirsiniz adam zaten bu işi yapıyor ve bundan ekmeğini kazanıyor, kötüleyecek, hiçbir işe yaramıyor yada verdiğiniz paraya değmez dicek hali yok😊

ama az çok şu forumdan okuduğum, takip ettiğim kadarıyla ilk paragraftaki işin ehli ve güvenilir bir usta olduğunu düşünüyorum.

Ustam ne diyorsun? 

Be yıllarca kendim yaptım uygulamalar basit 100 tl ye pasta cila alırsın kaç kez kullanırsın ama yaptırınca en az 300 tl ve bi sefer yapıyor. Koruyor çevre şartına ama tutupta 1500 tl verince tabi insan, kendinitatm8n etmek için ooo iyi oldu güzel oldu diyor tabi . Hangi kimyasal koruyor aylarca boş bence kendi görüşüm ve bi ara bi kimyager ya burada ya başka yerde yıllar önce yazmış hepsi aldatma sadece parlaklık alırsınız vede arkadaş demiş çizice ve darbeye karşı korumuyor mu diye. Bu kaput filmi değil ki korusun krem yüzüne sürünce korur çatlamaz ama kalem sürtünce çizer bu mantik

'Detailing' sektörünün yaptığı onca Ar-Ge , yatırım ve emek bir kalemde silindi şimdi :) Aracın korunması için üretilen ürünleri, uygulamaları çok takip etmediğinizi varsayarak bu mesajı bilgilendirme amacıyla yazmak istiyorum. 

Her şeyden önce bilinmesi gereken bir şey var ki o da 1000 TL ve altına seramik kaplama yapıyorum diyen yerlerden aracınızı uzak tutun. Araç bakımı ve temizliği işi tamamen ilgi, alaka ve özellikle de maddiyata bakar. Siz cilalı şampuanla yıkıyorum böyle de güzel diyorsanız kimse de bir şey diyemez ancak gerçek anlamda bakım ve parlaklık arıyorsanız basit bir yıkama ile bunu uzun vadede sağlayamazsınız.

Araçlarımızın yüzeyi her gün güneş ışığı, çamur, kuş pisliği, ağaç reçinesi, kimyasal partiküller ve benzeri birçok kir çeşidine maruz kalıyor. Bunlar hem boyaya hem de zamanla boyanın alt katmanlarına geçerek kaportaya zarar vermeye başlıyor. Eğer aracınızı seviyor, uzun yıllar kullanmak ve ilk günkü gibi gözüksün istiyorum diyorsanız cilalı yıkama ve hızlı ciladan fazlasına ihtiyacınız var demektir. Bunu yaparken yıkama esnasında oluşan harelenmeleri gidermek için uygulanan teknik ve malzemelerden tutun da arabanın üzerine yapışan demir tozlarını söküp atmak için kullanılan malzemeler ile polisaj aşamasında kullanılan pastaların kalitesi ve en önemlisi de bunları uygulayacak doğru yeri seçmeye kadar önünüzde bir süreç oluşmuş demektir :)

Neyse ki özellikle büyükşehirlerde bu işi zevkle ve kaliteli ürünlerle yapan merkezlerimiz şu anda mevcut. Maliyetli mi ? Evet maliyetli. Değer mi tüm bunlara derseniz yine maddiyata bakar derim. Birazdan maddiyata göre bir sıralama yapacağım ama ondan önce şunu söylemek isterim ; eğer genel olarak aracımı şehir içinde kullanıyorum, gerçek bir bakım ve uzun süreli parlaklık istiyorum diyorsanız bahsettiğim tarzdaki uygulama merkezlerinde seramik kaplamayı tavsiye ederim. Basitçe bir araştırma ile şu an piyasadaki en iyi ürünleri kullanan bir merkezde yaptıracağınız seramik kaplama ortalama 3 yıl, eğer iyi bakılırsa 5 yıla kadar aracın görüntüsünde bariz bir fark yaratıyor.

Gelelim maddi duruma göre aracınıza yaptırabileceğiniz uygulamalara ;

1 - Aracın tamamını şeffaf film ile kaplamak : En yüksek maliyete sahip olan ancak kesin sonuç veren bir uygulama. Bu konuda 'Stek' markasını öneririm. Biraz araştırırsanız şu an piyasadaki en iyi ürün olduğunu anlayabilirsiniz. Bir çok çizik, sürtünme, taş izine karşı (belli bir seviyeye kadar) dayanıklı olduğu gibi kendini onarma/iyileştirme (öyle yazıyor, onların yalancısıyım) ve seramik kaplama yapmış gibi bir parlaklık verme durumu söz konusu...

2 - Aracın kaputunu ve ön iki çamurluğunu film ile kaplayıp, kalan kısım için seramik kaplama uygulaması : İlk maddeye göre maliyeti oldukça düşürür ama yine de nispeten yüksektir. Ben ilk maddedeki kadar yüksek maliyete katlanamam ama özellikle uzun yolda ön kısma sekerek gelen taşlardan korunayım ve aracın kalanı seramik ile korunsun diyenler için ideal..

3 - Aracın tümüne seramik kaplama : Yazının en başında belirttiğim gibi 1000 TL 'nin altında yapılan uygulamalar tatmin edici olmaktan çok uzak olur. Gyeon ve G-Techniq markaları şu an ülkemizde bulabileceğiniz en kaliteli seramik kaplamaları üretmektedir. Bu ürünleri kullanan ve kazancını sürümden değil de gerçekten teslim ettiğiniz aracınızı kaplama öncesi hazırlıkları  usulüne göre yaparak seramik kaplama uygulamasını gerçekleştiren merkezlere götürmeniz alacağınız sonucu maksimuma çıkarır. Ayrıca seramiği yaptırdınız, tamam her şey güzel gözüküyor derken 6 ay sonra buna ne oldu ya dememek için kaplamaya uygun şampuan ve bakım ürünü kullanmanız gerekir (klasik yıkamacılarda kullanılan araba şampuanları seramik kaplamayı zamanla söküp atar)

4 - Son olarak ise ben bunların hiçbirine para veremem diyenler : İnternetten çift kova tekniği, detaylı temizlik ve hangi ürün ne için ve nasıl uygulanırın araştırmasını yaparak araç bakımlarını sağlayabilirler. Ancak amatör olarak yapılacak hiçbir uygulama detaylı uygulama merkezlerinin sunacağı sonuçlara ulaştırmayacaktır.

Sonuç olarak ülkemizde çokça suistimal edilmiş ve edilen seramik kaplama konusu ile ilgili olarak diyebilirim ki hakkıyla uygulandığında bu uygulamanın küçümsenmemesi gerektiğidir:)  

Not: Hiçbir uygulama merkezi, marka vb. kişi ile bağım yoktur, sahip olduğum bilgi ve görüşler kendi kişisel merakım ve zevkim sonucunda edinilmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
En guzel full seffaf kaplama benim 3 yilda edimdigim tecrube. Yani ben de kendimce amator olarak ugrasiyorum. Hatta su an soft 99 fusso ile gyeon wetcoat kullaniyorum yikamalarda gtecniq 4 sampuan vs.. param olsa direk seffaf kaplatirdim guzel bir boya duzeltmenin ardindan. parayi bir kere saglam veriyorsun ama hic bir daha arkana bakmiyorsun..

@Muhammed @ertem @Gokalp

Ustam ne diyorsun? @AdanaDetailing 
Güveniniz için öncelikle teşekkürler . 

Öncelikle bana ulaşan uygulama yaptıran yaptırmayan herkese bunları söylüyorum öyle ki bu konuda youtube ta smoke motion kanalında  videomuzda var . 

Seramik kaplama hiç bir işe yaramıyor demek yanlış olur fakat ülkemizde yanlış tanıtıldı. Bu işi bilende bilmeyende yapmaya başladı hatta bilmeyip yapanların sayısı çok ama çok daha fazla bunların içinde kurumsal firmalar yetkili servislerde maalesef dahil . 

Kaliteli seramik kaplama üreticilerinin hiç biri benim ürünüm çizilmez darbeye dayanır demez fakat ne hikmetse merdiven altı üretim yapan ne olduğu belirsiz markaların ürünleri piyasada çizilmez darbeye dayanır diye pazarlanmakta . Çakmak testi , anahtar testi adı altında bence soytarılıktan bir farkı olmayan bir sürü test yapmaktalar hepsi aldatmaca . 

Ben bana gelenlere her zaman derim araca iyi bakmayacaksanız yıkamaları gelişi güzel yapılacak ise seramik yaptırmayın paranıza yazık diye . Seramik kaplama eğer yıkamalar düzgün yapılacaksa memnun eder onun dışında pişmanlıktır . Düzgün bir seramik kaplama uygulaması 3-4 gün sürmekte iyi bir seramiğin şişesi en az 400 - 500 lira bu iyinin kötüsü bu fiyat çeşide göre 1300 liraları buluyor hatta geçebiliyor . Bu kadar pahalı bir ürünü üstelik ciddi emek harcanarak uygulanan bir ürünü kimse ucuza yapmaz yapamaz . Piyasada şu an kurumsal firmalardan biri 800 liraya seramik yapıp 5 yıl çizilmez garantisi veriyor . Sonucu bizzat gördüm hüsran . 

Daha bugün 4 ay önce yaptığım aracı intagramda hikayede paylaştım yaptığım günden farkı yok . Hatta gelen bazı müşteriler aracı yeni bitirdiğimi sandı ve aracın parlaklığına şaşırdılar .Bu sadece benim yaptığım işin sonucu değil araç sahibinin yıkamalarda kullandığı ürünler ve yöntemlerin etkisi çok daha büyük .

Benim aracım 2 yıl olacak hemen hemen yıkamalara çok özenmediğim halde ve opak siyah olmasına rağmen yaptığım günkü gibi fakat son 1 aydır yavaştan harelenmeler olmaya başladı zaten 2 yıl opak siyah bir aracı çiziksiz tutabilmek imkansıza yakındır . 

Seramik kaplamanın en büyük faydası polisaj ile boyadan aldığımız tabaka yerine farklı bir tabaka koymak bunun en büyük avantajı bir sonraki polisaj da daha az aşındırıcı ürünler ile boyayı düzeltebilmek yani boyadan alacağımız tabakayı çok daha az azaltmak. Bence seramiğin en büyük avantajı budur . Normalde 3-5 defa polisaj yapılabilecek araca seramik kaplama ve doğru yıkama yöntemleri ile çok daha fazla polisaj yapılabilir .Seramiğin en önemli avantajı bu ama bu ülkemizde böyle satılmadı bazı soytarılar bunu çizilmez darbeye dayanır diyerek sattı sonuç bugünkü geldiğimiz durum .

Arkadaşlar çok yazdım bunun çok daha fazlası varda anlayan bu kadarla anlayacaktır .

Hızlı hızlı ve kontrol etmeden yazdığımdan hata varsa şimdiden özür diliyorum . 

Geri
Üst Alt