ÖTV ve KDV'de İndirim Geldi!

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme' toplantısında konuştu. Bakan Albayrak toplantıda, yeni vergi indirimlerini açıkladı. Otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimleri yapılacağına değinen Bakan Albayrak, "İndirimler yarından itibaren geçerli olacak" açıklamasında bulundu.

Altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerinin uygulamaya alınacağını açıklayan Albayrak, beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarının yıl sonuna kadar sıfıra indirileceğini, 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirim olacağını ve ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e indirileceğini söyledi.

ÖTV ORANLARI 15 PUAN DÜŞTÜ

Türkiye'de satılan otomobiller içinde motor hacmi 1.6 litre altında kalan modelleri, küçük ve kompakt sınıftakiler oluşturuyor. Bu modellerden matrahı 70 bin lirayı aşmayanlar için hali hazırda uygulanan ÖTV oranı yüzde 45 iken, yeni dönemde bu oran yüzde 30'a inecek. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre altında kalıp matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında kalan modellere uygulanan ÖTV oranı da, yüzde 50'den yüzde 35'e düşmüş olacak. 

Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, motor hacmi 1.6 litre altında kalan fakat çıplak fiyatı 120 bin lirayı aşan modellerin ÖTV oranı değişmedi. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre üstünde kalan modeller içinde herhangi bir ÖTV değişikliği yapılmadı.

5bd9bc8e67b0a919ac2da061

​

İŞTE ALTI BAŞLIKTA VERGİ İNDİRİMİ

Bakan Albayrak konuşmasında,

* Yıl sonuna kadar altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alıyoruz. 

KONUT SEKTÖRÜNDE:

* Konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulaması devam edecek. 31 Ekim'de bitiyordu, 1 Kasım itibariyle yıl sonuna kadar devam edecek. 

* Tapu harçlarının binde 4'den 3'e indirilmesi de yıl sonuna kadar devam edecek.

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE:

* Mobilyada KDV yüzde 18'den 8'e inecek. Yıl sonuna kadar devam edecek. 

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNDE:

Beyaz eşyada da yıl sonuna kadar ÖTV'yi sıfıra indiriyoruz. 

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE:

* 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiyoruz.

* Ticari araçlarda KDV'yi yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz. 

* Çok önemli adımlar ekonomimizin daha hızlı ilerlemesi için yıl sonuna kadar bu adımları işleyeceğiz. Bire bir ben takip ediyorum. 

şeklinde konuştu.

​

Baz fiyatlarla indirimin yansıma miktarları: 

2200879_c826e874556bc1491377b4d078cf7017.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel bir tablo ancak pek çok insan arabasını alırken banka kredisi kullanıyor. İnsanları araba almaktan alıkoyan asıl sorun kredi faiz oranları. O konuda da tablo değişirse asıl müjde o zaman gelmiş olur. Yoksa biz yeni arabalara karşıdan bakmaya devam ederiz.

Arkadaslar babam kendisine nissan qashqai tarzi bir araba dusunuyor 160-170 bin bandinda alinabilecek baska arac oneriniz var midir bu otv indirimi ile dizel otomatik sky pack donanim seviyesi araci 155 160 arasi birakacaklar gibi duruyor bu arac hakkinda bilgisi olan var midir yorumlarinizi bekliyorum iyi aksamlar

Yüzde 60lık ötv sabit kalacak onda indirim yok, geri kalan 50lik dilim 35 e 45lik dilim 30 a düşecek diye bilgi geldi.

Gayet acık sekılde yazıyor. 1.6 cc altı araclarda 15 puanlık ındırım ; 60-45e  50-35e vs

Hocam hayırlı olsun şu opel grandland x lerde tipi falan çok güzel arabanın dizel otom. var galiba ama bunada nissanada hiç binmedim.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zenginler mal satsın diye haybeden bindirimden sonra indirim yapılırmış gibi yapılan safsatadan indirimler.Ben orta direğim bana ne var doğalgaz benzin elektrik suda ne yapılmış.

İlk önce kur indirimlerini yansıtsın fiyatlara hıyarlar. Milleti keriz yerine koymayı alışkanlık haline getirdiler. Ülkede fiyatı artan birşey dahada düşmüyor.

Yarın görüruz hocam, borusandaki dostlarımın dedigi bu sekilde. 
Detaylı açıklamışlar. 1.6 motor altınada 120 bin limiti koymuşlar.

ÖTV ORANLARI 15 PUAN DÜŞTÜ

Türkiye'de satılan otomobiller içinde motor hacmi 1.6 litre altında kalan modelleri, küçük ve kompakt sınıftakiler oluşturuyor. Bu modellerden matrahı 70 bin lirayı aşmayanlar için hali hazırda uygulanan ÖTV oranı yüzde 45 iken, yeni dönemde bu oran yüzde 30'a inecek. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre altında kalıp matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında kalan modellere uygulanan ÖTV oranı da, yüzde 50'den yüzde 35'e düşmüş olacak. 

Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, motor hacmi 1.6 litre altında kalan fakat çıplak fiyatı 120 bin lirayı aşan modellerin ÖTV oranı değişmedi. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre üstünde kalan modeller içinde herhangi bir ÖTV değişikliği yapılmadı.

kendi mesajımı kendim sileyim de kendi adıma konuşmasam daha iyi olacak sanırım.. araba alacak olana hayırlı olsun

@AhmetCakmak hocam konunun başlığı reklamlarda hasan kaçan (troll)adlı şahsın oynadığı imar barışı geldi isimli tonton teyzelerin, emekli modern dedelerin olduğu,güzel bayan ve yakışıklı abilerin oynadığı herşeyin güllük gülüstanlık olduğu bir ülke portŕesinin anlatıldığı reklamı amımsattı bana.Bu kdv ötv indirimlerinden sonra artık bayilerde araba almak için sıraya girmiş mutlu mesut insanların oynadığı opsiyonları gırtlak yapmış ama hala yüzdelik dilime çok uzağız diyen şahısların oynadığı reklamları görebiliriz.

@AhmetCakmak hocam konunun başlığı reklamlarda hasan kaçan (troll)adlı şahsın oynadığı imar barışı geldi isimli tonton teyzelerin, emekli modern dedelerin olduğu,güzel bayan ve yakışıklı abilerin oynadığı herşeyin güllük gülüstanlık olduğu bir ülke portŕesinin anlatıldığı reklamı amımsattı bana.Bu kdv ötv indirimlerinden sonra artık bayilerde araba almak için sıraya girmiş mutlu mesut insanların oynadığı opsiyonları gırtlak yapmış ama hala yüzdelik dilime çok uzağız diyen şahısların oynadığı reklamları görebiliriz.

Malesef ki hem vergi ve kur farkı hem de bayilerin ve distribütörlerin yaptığı çıkarcılık fiyat yükseltimleriyle buralara kadar gelindiği için bu vergi indirimi bile çok etkilememiş durumda.

Bence bir tık daha indirim yapılmalı, aksi taktirde aylardır hareketsiz olan çoğu sektör gibi otomotiv sektöründe de işler kötüye gitmeye devam edecektir. 

Ağustos ayında euro 7,6 TL ile kapatmışken ve şuan 6,3 TL olmasına rağmen bayilerde en ufak kur düşüşü bile yok. :)  

@AhmetCakmak

Bakan Albayrak'ın açıklamalarına göre, motor hacmi 1.6 litre altında kalan fakat çıplak fiyatı 120 bin lirayı aşan modellerin ÖTV oranı değişmedi. Aynı şekilde, motor hacmi 1.6 litre üstünde kalan modeller içinde herhangi bir ÖTV değişikliği yapılmadı.

bu açıklama doğru ise

bu sabaha kadar vergisiz fiyatı 121 olan (vergiler dahil 231 bin fiyatı olan) listenin en pahalı golfü dsg highline tdi golf aptal gibi sırıtacak orda uçuk fiyatıyla

bence onun ham fiyatıyla oynarlar artık

Geri
Üst Alt