Dsg neyi sever-sevmez,hangi durumda hangi konumda kullanılmalı-kullanılmamalı

Her iki şanzımani da kullanan biri olarak her zaman dediğim gibi DSG büyük Rahatlık, ancak fiyat farkı iş içine girince hersey tamamen duygusal oluyor.[emoji1]

Dsg hızlı geçişleri ile daha stabil, hızlı ilerliyor gibi hissettiriyor.

Dsg narin bir şanzıman oyle sık oynamaya gelmez, kırmızı ışıklarda N ye almak yanlış, surekli D konumunda bulunmalı diye biliyorum, ki manuel gerektiğinde direksiyondaki kulakçiklarlardan idare ediyorum cok keyifli oluyor [emoji41][emoji41]

El freni konusu bu manuel araçlar icin de geçerli önce el freni ceklimeli sonra vitese alınmalı, DSG icin tek Seçenek olan P , manuel araçlar icin rampa aşağı R konumu, rampa yukarı ise 1. Vites tercih edilmeli.

Yanlışım var ise affola [emoji5]️[emoji106]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben sık sık S ye alıyorum, D çok ağır kalıyor bazen.. umarım DSG yi üzmüyorumdur  :)

Bir mk6 sahibi olarak dün ilk kez golf7 dsg kullanma imkanım oldu.araç midline plus ve 1500km deydi.ilk izlenimim araç çok güzel ve dsg gerçektem mıhteşem birşey.vites geçişleri hızlanmada yavaşlamada çok güzel ve anlamak çok zor.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eğimli bir yolda park etmemiz gerektiğinde yükü el frenine mi yoksa P konumuna vermek gerekiyor? Önce P sonra el freni diye okumuştum sanırım ama bu sefer de vitesi P konumunda çıkarırken biraz zorlama oluyor. Önce N sonra el freni sonra P kullanmak sağlıklı mıdır?

Ben arabayı durdurunca önce P ye alıp sonra el frenini çekiyorum. Kimi forumlarda da D de iken el frenini çekin sonra P ye alın denmiş. Yahu bu kombinasyonun hangisi doğru kafam karıştı :D

Ben de önce P yapıyorum fakat özellikle eğimli bir yere park edip de yük şanzımana bindikten sonra vitesi tekrar D ya da R konumuna çekmek isteyince bir sertlik oluyor e bu da beni tedirgin ediyor vesselam.

ercanerten dedi:
Ben de önce P yapıyorum fakat özellikle eğimli bir yere park edip de yük şanzımana bindikten sonra vitesi tekrar D ya da R konumuna çekmek isteyince bir sertlik oluyor e bu da beni tedirgin ediyor vesselam.
Değerli Hocam;

Kara kaplı kitapta yazanlar benim gibi standart kullanıcılar için idealdir.

Çünkü oluşacak olası bir aksilikte uydurduğumuz elementlerden birinin element tablosunda olmadığına bakarak nereden uydurduğum konusunda kendime soracağım soru yanıtsız kalacağından kesinlikle söylemeliyim ki kılavuz kitaçığa güvenerek Vw mühendislerinin onca zaman ve para harcayarak yaptıkları deney ve çalışmalara burun kıvırmayıp bu çalışmalar sonunda elde ettikleri bilgi ve kurallara uymalı ve de

"Aracı park edeceğimiz zaman; şanzımana yük binmesini engellemek için aracı durdurunca önce N konumuna almalı ve elektromekanik el frenini çekmeli ve son olarak P konumuna almalı "

Çünkü bir şekilde şanzımana yük binmesini önlüyor doğrudan P'ye almanız şanzımana bütün yükü bindirmek anlamına geliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün aracimi görmeye gittim. Mesai çıkışı St nin aracı (golf) ile geri döndüm. Autohold açık iken arac durduğunda bilgi ekranında yeşil renkte "P" harfi yazıyordu.

Kendisinin söylediğine gore hiç elfreni ile ugrasmaniza gerek yok araç durduktan sonra p moduna almaniz yeterli demişti bana.

major24 dedi:
Bugün aracimi görmeye gittim. Mesai çıkışı St nin aracı (golf) ile geri döndüm. Autohold açık iken arac durduğunda bilgi ekranında yeşil renkte "P" harfi yazıyordu.

Kendisinin söylediğine gore hiç elfreni ile ugrasmaniza gerek yok araç durduktan sonra p moduna almaniz yeterli demişti bana.
Evet autohold devrede iken,frene basıp durursunuz,ayak frende iken P konumuna alırsınız,kontağı çıkarınca elektromekanik park freni kendiliğinden devreye girer,vıııyyykkk diye bir ses gelir  :D ,fren pedalı yumuşar ve  ekranda kırmızı P görünür(el freninin çekildiğini gösterir) çıkıp gidersiniz. :)

@silvershadow

Murat hocam , Beni yanlış anlamayın ama 181. sy da Tam tersi yazıyor (1- el freni 2- P mod) 

Önce P'ye alınması sonra el freninin çekilmesi klavuzun kaçıncı sayfasında yazıyor ?

major24 dedi:
@silvershadow

Murat hocam , Beni yanlış anlamayın ama 181. sy da Tam tersi yazıyor (1- el freni 2- P mod) 

Önce P'ye alınması sonra el freninin çekilmesi klavuzun kaçıncı sayfasında yazıyor ?
Değerli Hocam;

Hayat yapmışsam, düzeltilmesi bilakis beni mutlu eder. Teşekkür ederim dikkatiniz ve düzeltmesi için

Haklısınız nereden aklımda kalmışsa böyle kalmış. Düzelterek özür dilerim tüm okurlardan.

@silvershadow , ne demek hocam. İnsanız sonuçta, küçük de olsak  büyük de olsak hata yapa yapa öğreniyoruz ^^

Konuyu sonuca bağlamamız iyi oldu, akşamdan beri kafamı kurcalıyordu. Az önce forumlara baktım, biri elfreni + p diğeri p+el freni öbürü önce N atıyor sonra tekrar baştan... En iyisi klavuzda ne yazıyorsa onu yapmak. En azından bir problem çıkana kadar içim rahat olur ^^

Ben autoholdu devamli açık kullanıyorum ve frenle aracı durdurdugum zaman autohold işareti olarak gostergede yesil "p" cikiyor, sonrasinda vitesi p ye alip kontağı kapatinca kendisi otomatik el frenini aktive ediyor ve kırmızı"p" yanıyor ekranda,  bence autohold acik kullanmak her açıdan mantıklı. Gereksiz uğraştan kurtarıyor

@ragipertas , Autohold u mecbur olmadığım sürece (genelde) kapalı tutuyorum. Ama dediğiniz gibi araç durduktan sonra size sadece P ye atmak kalıyor ve  uğraştan kurtarıyor.

- Bu arada autohold'un yakıt tüketimi, fren balatası  ve fren sistene etkisini merak ediyorum.

@silvershadow , murat hocam aracı durdurup el frenini çektikten sonra ayak frenine basmadan P moda alınabiliyor mu araç ? Alınıyorsa zararı var mıdır ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt