Dsg neyi sever-sevmez,hangi durumda hangi konumda kullanılmalı-kullanılmamalı

mcanerol dedi:
DSG kullanım sınırlarını belirginleştirelim diye yeni konu açayım dedim.  s=s18   Anlaşıldığı üzere bu konuda çok cahilim ama kendimi geliştirebilirim. s=s18 Nebileyim mesela ben hiç N konumuna getirmedim diyen de var sık kullanırım diyen de var, e haliyle benim gibi manuel dışında araç kullanmayan adamın da kafası karışıyor...
Değerli Umut Hocam;

Çok güzel bir konu olmuş.

Ellerinize sağlık bu fikir ve gayretleriniz için.

DSG kullananların kaçınması gereken iki  durum var sadece...

1. Yokuş yukarı dur kalk trafikte ilerlerken mutlaka auto hold'dan faydalanıp manuelde yarım debriyaj konumunundakine benzer biçimde gaza hafifçe basarak aracı kaydırmadan asılı tutmak.

2. Araç hareket halindeyken D konumundan N konumuna almak.

Aracı park edeceğimiz zaman; şanzımana yük binmesini engellemek için aracı durdurunca önce P konumuna alıp elektromekanik el frenini çekmeli.
Hocam bu park halinde duyduğuma gore aslında sizin yazdığınızdan pek farklı degil ama N alip sonra el frenini çekmeli sonra P alınmalı diye duydum ama bilmiyorum pek bi fark olacağını. Ama kesinlikle direk P alip sonra el freni çekmek sıkıntı yapmayınız :D
Ben hep önce P ye alıp sonra el frenini çekiyorum(yani kemeri çıkarınca kendi çekiyor), bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum çünkü zaten el frenini çekip ayağımı frenden kaldırınca araç yükünü el frenine bırakıyor şanzımana değil, deneyin dediğimi anlayacaksınız :)
Hocam cok dik bir yokus degil ise sikinti yok oylede yapabilirsijiz ama dik yokuslarda once el frenini cekin sonra P atin. Dik yokuslarda ister istemez sanzumana yuk biniyor geri D taktifimiz zaman tak eder oda vites yukten dustugu icin cikiyor. Duz yolda sanmiyorum sikinti olsun ama bende aliskanlik oldu N alip el freni cekip P takiyorum.
Abi belki kızcaksın bana ama, dediğimi bir dene sende görceksin, araç yükünü şanzımana değil el frenine bırakıyor, dik yokuşta daha iyi belli oluyor

fcsrn dedi:
DSG kullanım sınırlarını belirginleştirelim diye yeni konu açayım dedim.  s=s18   Anlaşıldığı üzere bu konuda çok cahilim ama kendimi geliştirebilirim. s=s18 Nebileyim mesela ben hiç N konumuna getirmedim diyen de var sık kullanırım diyen de var, e haliyle benim gibi manuel dışında araç kullanmayan adamın da kafası karışıyor...
Değerli Umut Hocam;

1. Yokuş yukarı dur kalk trafikte ilerlerken mutlaka auto hold'dan faydalanıp manuelde yarım debriyaj konumunundakine benzer biçimde gaza hafifçe basarak aracı kaydırmadan asılı tutmak.

Aracı park edeceğimiz zaman; şanzımana yük binmesini engellemek için aracı durdurunca önce P konumuna alıp elektromekanik el frenini çekmeli.
Hocam bu park halinde duyduğuma gore aslında sizin yazdığınızdan pek farklı degil ama N alip sonra el frenini çekmeli sonra P alınmalı diye duydum ama bilmiyorum pek bi fark olacağını. Ama kesinlikle direk P alip sonra el freni çekmek sıkıntı yapmayınız :D
Ben hep önce P ye alıp sonra el frenini çekiyorum(yani kemeri çıkarınca kendi çekiyor), bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum çünkü zaten el frenini çekip ayağımı frenden kaldırınca araç yükünü el frenine bırakıyor şanzımana değil, deneyin dediğimi anlayacaksınız :)
Hocam cok dik bir yokus degil ise sikinti yok oylede yapabilirsijiz ama dik yokuslarda once el frenini cekin sonra P atin. Dik yokuslarda ister istemez sanzumana yuk biniyor geri D taktifimiz zaman tak eder oda vites yukten dustugu icin cikiyor. Duz yolda sanmiyorum sikinti olsun ama bende aliskanlik oldu N alip el freni cekip P takiyorum.
Abi belki kızcaksın bana ama, dediğimi bir dene sende görceksin, araç yükünü şanzımana değil el frenine bırakıyor, dik yokuşta daha iyi belli oluyor
Yok hocam estağfirullah ne kızması. Denerimiz dediğiniz şekilde de.

Değerli Umut Hocam;

Yok hocam estağfirullah ne kızması. Denerimiz dediğiniz şekilde de.
Abi kusura bakma, senin dediğin şekilde doğruymuş, geçen yokuşta durdum, p ye alıp el frenini çektim araç kendini saldı biraz, sonra N ye aldım geri araç yükünü tamamen saldı, benim yaptığım gibi olunca yük şanzımana biniyormuş, kusura bakma tekrardan, öğrenmiş oldum bende böylece

Benim de merak ettiğim şey, ara ara D ve S modları arasında sık geçişler yapıyorum, bunun DSG ye bir zararı olur mu?

Aracı teslim alırken servisteki ustanın dedikleri.......1-Klimayı açmadın hareket ettin ve hızın misal 120 ve devirlisin,hareket halinde N konumuna getir bekle klimayı aç sonra D ye al...yüksek hızda-devirde giderken klimayı birden açarsan aracı cortlatabilirsin...2-uzun yoldan geldin dur N e getir 2 dk bekle P ye al sonra stop et...3-Hareket ederken durdunmu direk P ye al stop et(N e getir sona P demedi)...Valla beynim döndü ya zaten garipsiyorum dsg yi...

İlk gaza basyorum turbo dolana kadar o arada bi kararsızlık var gibi hissediyorum,manuelde her saniyesi benim kontrolumdeydi,gaza basyorum az bi düşünce içinde dsg sonra allah canını almasın sanki arkadan tekme atıyorlar :D

Umut dedi:
Aracı teslim alırken servisteki ustanın dedikleri.......1-Klimayı açmadın hareket ettin ve hızın misal 120 ve devirlisin,hareket halinde N konumuna getir bekle klimayı aç sonra D ye al...yüksek hızda-devirde giderken klimayı birden açarsan aracı cortlatabilirsin...2-uzun yoldan geldin dur N e getir 2 dk bekle P ye al sonra stop et...3-Hareket ederken durdunmu direk P ye al stop et(N e getir sona P demedi)...Valla beynim döndü ya zaten garipsiyorum dsg yi...

İlk gaza basyorum turbo dolana kadar o arada bi kararsızlık var gibi hissediyorum,manuelde her saniyesi benim kontrolumdeydi,gaza basyorum az bi düşünce içinde dsg sonra allah canını almasın sanki arkadan tekme atıyorlar :D
Gaz tepkimesi konusunda haklisiniz butun otomatiklerde var o turbo dolana kadar boyle bir duraksama var spor modda biraz daha az bu zaman ama manuel gibi olmuyor. Onun icin tek çare sprintbooster. Ciddi anlamda fark ediyor özellikle onun modları oluyor ve spor modda ciddi anlamda fark oluyor nerdeyse araba diken üzerinde gidiyormuş gibi cok ufak dokunuşları bile hissediyorsunuz. Gecikme tamamen ortan kaybolup gidiyor. Fakat gidip yapar misiniz diye sorarsanız şahsen yapmam. Ama bu kullanımınız ile ilgili tamamen şayet agresif bir Kullanıcı iseniz Şart o zaman :)

gdervisoglu dedi:
Benim de merak ettiğim şey, ara ara D ve S modları arasında sık geçişler yapıyorum, bunun DSG ye bir zararı olur mu?
Vw servisinde ustanın ifadesiyle DSG'nin en büyük üç düşmanı var.

1. Yokuş yukarı yarım debriyaj gibi hafif gazla aracı asılı tutmak

2. S viteste kullanmak

3. Hareket halinde N' ye almak..

İlk madde tamamen kafama yattı. sorgulanacak tarafı bana kalırsa yok.

İkinci madde sorunlu. Şöyle ki; Aracın gaz tepkilerini hızlandıran ve daha yüksek devirlere vites değiştirmesini sağlayan S modu elbette şanzımanın ömrünü kısaltabilir ama eğer yapılmışsa kullanılmak için değil midir? Kullanılmayacaksa neden var?

Üçüncü madde ile Umut Hocama tanıtım yapan ustanın söyledikleri çelişti. Klimanın aracın motoruna veya klima motoruna ani yük bindirmeyi önlemek için mantıklı gibi görünse de DSG'nin düşmanı olan ani devirlenme veya yük binmesini önleyecek aracın "hareketi esnasında N ye almama" kuralını çiğnediğini düşündürdü bana.@Umut

@silvershadow

o zaman abartmamak lazım mı diyelim Murat Hocam  :)

Zira S modundan aldığım keyif bir başka, tabi keyif veren çoğu şey zararlıdır derler ya...  8D

gdervisoglu dedi:
@silvershadow

o zaman abartmamak lazım mı diyelim Murat Hocam  :)

Zira S modundan aldığım keyif bir başka, tabi keyif veren çoğu şey zararlıdır derler ya...  8D
Harika bir tespit olmuş Değerli Göktuğ Hocam.

:'(

Değerli Umut Hocam;

Hocam ilk cümlede autohold u yokuşlarda hiç bir zaman kullanmayın mı yoksa gaza hafifçe basmak yerine autohold u kullanın mı kastetmek istediniz?

Emin olmak için soruyorum çünkü arabayı alalı daha ikinci gün lastiklerden mi balatalardan mı yoksa şanzımandan mı emin olamadığım bir koku geliyor. Şehir içinde çok fazla fren gaz yaparak araba kullanırım balatalardan geldiğini sanıyorum. Koku öyle ki camı açtığım zaman çok hızlı değilsem farkedebiliyorum.

frnc dedi:
Değerli Umut Hocam;

Hocam ilk cümlede autohold u yokuşlarda hiç bir zaman kullanmayın mı yoksa gaza hafifçe basmak yerine autohold u kullanın mı kastetmek istediniz?

Emin olmak için soruyorum çünkü arabayı alalı daha ikinci gün lastiklerden mi balatalardan mı yoksa şanzımandan mı emin olamadığım bir koku geliyor. Şehir içinde çok fazla fren gaz yaparak araba kullanırım balatalardan geldiğini sanıyorum. Koku öyle ki camı açtığım zaman çok hızlı değilsem farkedebiliyorum.
Ben maydanoz olayım :D Ne manuelde(yarım debriyaj yaparak) ne de otomatik viteste araç kaymasın diye yarım gaz vermek tavsiye edilen bir durum değildir...Autohold 4 tekeri de tuttuğu için 2 tekeri tutan hill hold dan üstün bir performans sergiler...Autohold u kullanın...Herhalde doğru yazdım :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kafam karıştı beyler. Önce P sonra el freni mi ? Önce el freni sonra P mi ?

frnc dedi:

Değerli Hocam,

"Auto Hold'u mutlaka kullanın" demek istedim. 

Kavramayı yormamak için Auto Hold devrede olmalı  kısa hamleler ve dar bir yerde manevra yapmak zorunda kalmadığımız sürece.

major24 dedi:
Kafam karıştı beyler. Önce P sonra el freni mi ? Önce el freni sonra P mi ?
Hocam araba ile geldiniz durdunuz N aldınız. El frenini çektiniz sonra P takin hocam.

@frnc

balatalar yeni olduğu için geliyor koku hocam. Bir süre sonra geçer. Olurda araç zorlanırsa yine gelebilir.

Geri
Üst Alt