Golf 7/2015/1.6 TDI/DSG Ön&Arka Fren Balata Marka Önerisi

@calik Haklısınız. Usta tekeri değişirken balatayı gösterdi. Bana da bitik geldi gerçekten. Osırada parçacıda tek tip yan sanayi balata vardı. Onu taktırdım bayram öncesi de çok vaktim yoktu açıkçası. Ya düzgün bağlayamadı fişini ya da parçanın dandikliğinden kaynaklı olacak ki 1 ay sonra balata uyarısı verdi araba. Arkada fiş olmadığına göre yeni takılan ön balatada sıkıntı var. En iyisi ön ve arka ferodo alıyım ben kafam rahat etsin. 
benim araba su an 65 binde arka balatlar daha 30-40 gider..bu kadar çabuk bitmesi bana ilginç geldi..birde garip gelebilir balatlar dışa doğru eğimli ve en dış kısım bıraz daha ince acaba orayı görüp mü böyle dedi bilemiyorum

1.2tsi aracim 68bin kmye geldi. Fren yaparken titreme de basladi. Bu yuzden on balata ve diskleri degistirmek istiyorum. Balata olarak ferodo almaya karar verdim bu konu sayesinde.

Aracin uzerinde gelen orijinal disk markasi ne bilen var mi, onu da ferodo alayim mi, yoksa baska onerebileceginiz bir marka var mi?
dostum yukarıda dediğim gibi bir çok firmadan fren sistemleri alıyorlar ama ben golf 7 lerde daha çok alman malı  jurid disk kullanılıyor diye biliyorum. (emin değilim sadece yabancı bir forumda biri o şekil yazmıştı)...tr de oem olarak bulabilirmisin bilemem ama feredo yada ate de disk için iyi markalar..servislerde biraz pahalı olabilir..bu arada jurid ve feredo markalarının ana firmasıda federal-mogul ...federal mogul altında bir sürü ootomobil parçası üreten firma var..merkezide amerika da..

incelemek isteyen bu siteye bakabilir..https://www.fmmotorparts.eu/

Moderatör tarafında düzenlendi:
@reko önleri yeni değiştikten1 ay sonra araba balata uyarısı verince ben bu sefer arkadakiler bitti zannettim. Ancak sıkıntı öndeymiş çünkü arkadakilerde sensör yok. 1 ay sonra uyarı vermez normalde. Ya takan usta birşeyi yanlış yaptı ya da taktığım balatanın dandikliğinden kaynaklı. Yani sorun yine önlerde. Ancak hazır değişmişken arkayı da değişip balata mevzusunu kapatmak istiyorum. 

@reko önleri yeni değiştikten1 ay sonra araba balata uyarısı verince ben bu sefer arkadakiler bitti zannettim. Ancak sıkıntı öndeymiş çünkü arkadakilerde sensör yok. 1 ay sonra uyarı vermez normalde. Ya takan usta birşeyi yanlış yaptı ya da taktığım balatanın dandikliğinden kaynaklı. Yani sorun yine önlerde. Ancak hazır değişmişken arkayı da değişip balata mevzusunu kapatmak istiyorum. 
balatadaki sensör kablosunda sıkıntı cıkmış olabilir bazen takamıyor ustalar..arka disk için kafam rahat olsun dıyorsan değiştirin o zaman..guncel fiyatlar ne kadar dostum peki..disk balata işçilik..

@reko 276 mm disk için ferodo balata ön ve arka set 400 tl(ön 250 arka 150) n11 de. İşçilik için de tahminim 100-150 alırlar İstanbul'da. Diskleri değiştirmeyecem 2. Balata değişimine değiştiririm onları. 

Textar kullanıyorum ben çok memnunum , bir problem olursa buraya tekrar yazacağım.

Merhabalar, Bosch disk ve balata kullanan var mı ? tavsiye eder misiniz.

edit....

Merhaba arkadaşlar,yanlış yere mesaj atıyorsam şimdiden affola...

Aracım iki günce balata ikaz lambasını yaktı.Balatayı gözle kontrol ettiğimde bana normal gibi geldi ama bir de fotoğrafını çektim.Sizce durum nasıl görünüyor.Arka balatalarda en az bunlar gibi...Aracım 60.000km’de.

27A3430E-6ADC-4B59-8810-987F227074C6.jpeg

A08602EC-9C70-4D06-999A-8B0FBF2A2FEC.jpeg

@muratt ön tarafta balata soketleri ve kabloları  bulunur onlarda aşınma veya temassızlık olabilir balata kalınlıkları uygun görünüyor.

@COKOF size önerebileceğim iki marka var tecrübeyle sabit kulllandığım trw ve ferodo, ferodo alacaksanız e11 kodlu ingiltere üretimi olanı alın trw biraz daha sert ve uzun ömürlüdür bu nedenle ses yaptığını duydum ancak ben öyle bir durumla karşılaşmadım şu an ferodo kullanıyorum herhangi bir ses vs kaybı yok, tıpkı lastik gibi balatalar da yumşadıkça performansı artıyor fakat ömrü erken doluyor, trw bridgestone ise ferodo michelin diyelim  😀 alırken size farklı ucuz markalar önerebilirler abi bu da trw nin aynısı vs vs inanmayın ben bir kere bu oyuna düştüm hiç memnun kalmadım zaten araçlardan fabrika çıkanlardan bu iki marka diye biliyorym yanlışım varsa düzeltin. Dj mi ne diye bir balata aldım bir hafta iki hafta fren alıştı alışacak derken ben frene alıştım 1 ay olmadı ferodoya döndüm değişimden sonra ilk sürüşte farkı anladım fren lastik jant vs parçalarda tasarruf yapılmamalı. 

Benim aracımda 87.500 kilometrede ankara aracı orijinal balataları duruyor istanbul aracları genelde 50.000 km ye gelmeden balata değiştiriyorlar. Aracınız İstanbul aracı ise bana normal gibi geldi benim şahsi fikrim.

Merhaba arkadaşlar,yanlış yere mesaj atıyorsam şimdiden affola...

Aracım iki günce balata ikaz lambasını yaktı.Balatayı gözle kontrol ettiğimde bana normal gibi geldi ama bir de fotoğrafını çektim.Sizce durum nasıl görünüyor.Arka balatalarda en az bunlar gibi...Aracım 60.000km’de.

Ekli dosyayı görüntüle 21599

Ekli dosyayı görüntüle 21600

bu balatalar  sizi çok rahat  ipek yolundan hindistana götürür getirir gözüküyor. 

uyarı verdi diyorsunuz hangi uyarıyı verdi ?

Sarı olanı mı ? (ön fren balata bitik uyarısıdır, arkalar için zaten araçta sensör yok uyarı vermez)

kırmızı olanı mı  ? (fren hidroliği eksik uyarısı + fren sisteminde herhangi bir xxx arıza uyarısıdır)

şu duruma göre  sarı ikaz lambasının yanmaması gerekiyor?

kırmızı mı yandı? 

images (1).jpeg

images.jpeg

Geri
Üst Alt