Golf 7/2015/1.6 TDI/DSG Ön&Arka Fren Balata Marka Önerisi

İki hafta önce ön arka balataları değiştirdim arkalar delphi önler ispanya üretimi yan sanayi kutuda marka bile yazmıyordu 😀 şu an için bin km yaptım sorun yok ötme gıcırdama vs. Sadece frene biraz daha fazla basıyormuşum gibi belki psikolojiktir.

Herkese merhaba, aracım 2017 (mayıs) Golf 1.6 TDI DSG Highline, 45000 bakımında benim de arka fren balatalarını değiştirmem gerektiğini ve 460 TL olduğunu söylediler (iyi niyet garantisiyle 2 sene uzatıldıktan hemen sonra).. Tabi ki ben de arkanın önce bitmesi şaşkınlığıyla ve fiyattan dolayı kendim alıp taktırsam mı diye düşünmeye başladım.. Araştırdığımda   İse; Ferodo daha ön plana çıkıyor ve enteresandır ki bu başlıkta Bosch’un lafı çok az geçiyor.. Keşke daha çok yorum olsaydı ama sanırım Ferodo mantıklı olacak riske girmemek için.. Ancak diğer merak ettiğim şey, yetkili servisten aldığımızla internetten bir siteden sipariş verdiğimiz arasında fark gerçekten var mı? 

@ycetin golfun fren sistemi şu şekilde genelde trw kaliper sistemi (kaliperede sanırım 3-4 farklı firma mevcut genelde)  feredo balata ile geliyor ben feredo hariçi orjinal balta görmedim servislerde takılan feredolar made in uk yani ingiltere malı kaliteli türkiyeden herhangi bir parçacıdan alırsanız feredo çin fabrikasından alırsınız yani çin malı arada çok fazla olmasada kalite farkı mevcut feredonun türkiyede de fabrikası bazen golf için fren balatası üretiliyormuş ben yerli balata görmedim ama bu forumda yerli feredo kullanan varmış servis malı feredo dışında takılan her balata çin yada yerli malı feredo dahil  orjinal frenlemede sıkıntı yaşatır diyorum..ben kesinlikle servis ürününü alın derim işçiliği dışarda yaptırısınız  bizim golflerde 2 set balata ile 1 disk değişikliği gerekir diye düşünüyorum ort 45 000 bir balata gitse 90000km de balata disk hatta fren hidrololiği değişmeli zaten servisde bu şekilde öneriyor hidrolikte muhakkak değişmeli ...golflerde yanılmıyorsam önde 2 çeşit disk var 276 ve 288mm lik arkada ise 272 mm olmak üzere 1.6 tdi ve 1.4 tsi motorlarda 288mm 1 ve 1.2 tsi larda 276 mm disk kullanılıyor kaliperler genelde trw ise disklerde jurid yada ate marka oluyor ama bazen trw de olabiliyor bazen başka marka disk de kullanıyor vw golflerde oem üreticiler değişiyor devamlı ama genelde 4-5 markanın dışına çıkmıyor  balatada bosch trw traxter delphi vs önermiyorum disklerde alman ve ispanya malı jurid ve ate balatada feredo ve ate öneriyorum bremboda değişiklik isteyne 😬

https://www.jurid.com/catalogue.html#fitment_id=105917&search_type=vehicle juridin sitesinde fren mekanizmanızı öğrenebilirsiniz 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herkese merhaba, aracım 2017 (mayıs) Golf 1.6 TDI DSG Highline, 45000 bakımında benim de arka fren balatalarını değiştirmem gerektiğini ve 460 TL olduğunu söylediler (iyi niyet garantisiyle 2 sene uzatıldıktan hemen sonra).. Tabi ki ben de arkanın önce bitmesi şaşkınlığıyla ve fiyattan dolayı kendim alıp taktırsam mı diye düşünmeye başladım.. Araştırdığımda   İse; Ferodo daha ön plana çıkıyor ve enteresandır ki bu başlıkta Bosch’un lafı çok az geçiyor.. Keşke daha çok yorum olsaydı ama sanırım Ferodo mantıklı olacak riske girmemek için.. Ancak diğer merak ettiğim şey, yetkili servisten aldığımızla internetten bir siteden sipariş verdiğimiz arasında fark gerçekten var mı? 
Merhaba. Balataya dair bir sürü konu var aslında ama özetlemek gerekirse. Bosch’ta iyi fakat son yıllarda Ferodo daha çok tercih edilir hale geldi. Bazı kullananlar Bosh’un ses yaptığını söylüyor. Ben Bosch taktırmıştım ama öyle bir sorun yaşamadım. Yani birazda kullanımdan ve ortamdan kaynaklı. Yinede siz Ferodo tercih edebilirsiniz. Bence siparişten önce ön ve arka balatalara tekrar bakın. Genellikle ön balata daha çabuk biter. 

Servisteki balataların da çok farklı olduğunu  sanmıyorum. Nitekim bu normal araçlar için balataların çeşiti az çok belli. 

çin malı uk malı kafamı karıştırdı. benimkinin zamanı gelmedi ama servis değiştireli değince değiştiririm. fakat sanırım bende servisten alıp , işçilik için pazarlık yapıp  ona göre dışarda taktırabilirim. 

bide 1.2-1.6tdı, 1.4 tsı disk boyutlarını aynı sanıyordum. farkı iseler bunların durma mesafeleri ve hatta torsiyon bağımsız farkı ile güvenli duruş farkları olması lazım. ben disk boyutlarının aynı olduğunu sanıyordum.

2013 1.6 tdi için servisten arka balata aldım. Fakat herhangi bir marka yazmıyor. Hindistan üretimi olduğu yazıyor. Fiyat olarakta 190 tl ye aldım. 

image.jpg

image.jpg

1.2 tsi dover jant lı golf 7 ön ve arka fren balatalarının büyüklüğü nedir ? Nereden öğrenilebilir? 276 mı 288 mi ? 

(son) Güncelleme 3 (30.05.2019): Ferodo balataları yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Textar balata ile kıyaslanmayacak kadar iyi...  En ufak ses yok, fren mesafeside güzel.

ÖNEMLİ:   https://www.ferodo.com.tr/support/commercial-vehicles/anti-counterfeit.html  ferodo taktıracak arkadaşlar kutu üzerindeki barkodu bu linkten sorgulayarak ürünün orjinal olup olmadığını anlayabilirler. 

62000 km aracıma servisten ön balata fiyatı aldım, alman malı 440 tl, hindistan malı 240 tl aradaki fiyat farkı ise işçilik maliyetinden kaynaklı ama kalite aynı dediler. Yetkili serviste çok uzun süredir çalışan bir tanıdığım ise hint malı almanın 3/4 ömrü kadardır dedi. Karar vermedim henüz. 

2013 1.6 tdi için servisten arka balata aldım. Fakat herhangi bir marka yazmıyor. Hindistan üretimi olduğu yazıyor. Fiyat olarakta 190 tl ye aldım. 

Ekli dosyayı görüntüle 21181

Ekli dosyayı görüntüle 21182
Aldığınız ürün Economy ürünü. Bildiğim kadarıyla bu balata biraz daha çabuk bitiyor ama fiyat olarak daha uygun. Daha önce denemedim. Textar ön fren balataları 2 aydır kullanıyorum herhangibir ses problemi yok ve memnunum.

Merhaba. Golf 7 1.2 tsi aracımın ön balatalarını yaklaşık 1 ay önce değiştim. Lastik değişimi için gittiğimde usta değişmesi gerektiğini söyledi. Parçacıda dandik bir balata vardı sadece benim araca uyan. Mga idi herhalde markası. Onu taktık.1 ay sonra araç balata uyarısı verdi. Ben bu sefer arkadakiler bitti zannettim. Bugün parçacıyı aradığımda arka balatalarda fiş olmadığını söyledi. Değişen arkadaşlara soruyorum. Sizin araçlarınızın arka balataları fişli mi? Eğer arkalarda fiş yoksa bu yeni taktırdığım balatalarda problem var. Ona göre ya sadece arka ya da arka ön ferodo sipariş verecem. 

Arka balatanın önden önce bitmesi teknik olarak imkansız. Aynı anda takılan balatalardan arkadakiler önce bitti deniliyor ise sorgulamak gerekir.

O nedenle sadece ön balatada kalınlık ölçüm sistemi var diye biliyorum.

Orijinal veya iyi marka balata kullanmak gerekir. Sonuçta fren - durmak için - çok önemli. Bir araba gitmese de olur ancak durmaz veya geç durur ise olmaz :)

1.2tsi aracim 68bin kmye geldi. Fren yaparken titreme de basladi. Bu yuzden on balata ve diskleri degistirmek istiyorum. Balata olarak ferodo almaya karar verdim bu konu sayesinde.

Aracin uzerinde gelen orijinal disk markasi ne bilen var mi, onu da ferodo alayim mi, yoksa baska onerebileceginiz bir marka var mi?

@calik Haklısınız. Usta tekeri değişirken balatayı gösterdi. Bana da bitik geldi gerçekten. Osırada parçacıda tek tip yan sanayi balata vardı. Onu taktırdım bayram öncesi de çok vaktim yoktu açıkçası. Ya düzgün bağlayamadı fişini ya da parçanın dandikliğinden kaynaklı olacak ki 1 ay sonra balata uyarısı verdi araba. Arkada fiş olmadığına göre yeni takılan ön balatada sıkıntı var. En iyisi ön ve arka ferodo alıyım ben kafam rahat etsin. 

Geri
Üst Alt