4.2 lt den 9.8 lt ye çıkan yakıt

Keremdogan

Yeni Üye
İsim
Kerem
20180615_202104.jpg

Selamun aleyküm arkadaşlarım.

Şimdi ustalarım tecrübenizden faydalanmak acısından bir soru sormak istiyorum. Detaylı yazayım.

Ömcelikle aracım 2015 comfortline 110 bg 1.6 tdi.

Aracı alalı 4 ay kadar oldu aracı ilk 2 ay orjinal lastik yay vs. kullandım uzun yol ve şehir içi 1000 - 1500 km kadar yol yaptım araçtan aldığım yakıt rakamları uzun yol 4.2 şehir içi 6.5 en fazlaydı. 2 ay evvel araca 3mm yay artı 18 replica durban jant lastik taktırdım lastikler arka 2 petlas ön 2 komho şeklimde. (Ön lastiğin tekini patlattığım içim önlere 2 tane aldım) bu değişiklikten sonra araçtan 2 aydır alfığım rakamlar 9.5 - 10 - 11 lt gibi .. hatta şöyle diyim özellikle düşürmek için elimden ne geliyorsa yaptım sıfır klima ve kesinlikle agresif kullanmadım ancak ne yaptıysam araç 9 lt renin altına kesinlikle düşmedi. 1 ay önce serviste bütün bakımlarınıda yaptırdım. Filtre vs. 

Şimdi soru şu ustalarım :(

ben ne yapıcammmm :(((( yaptığım modifiyeden soğudum resmen haftada bir 250tl mazot atar olduk evlat acısı mübarek. Neden yapar bunu neyi atlıyorum neyi gözümden kaçırmış olabilirim. Kime sorsam imkansız o rakamlar diyor. Fazla diyor vs. Bi fikriniz varsa size zahmet bi akıl verin. Saygılar sevgiler.

20180901_225511.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Valla araba bu keşke dili olsada konuşsa aynı sorun bendede var benimki 1.2 TSİ DSG Bide düşünün janltar replika clupsports 18 ilç bazen 15 litrelere geliyor 13 litrelerde geziyor ama uzun yola cıktığımda 6.5 lt yakalıyorum ordan kurtarıyorum yoksa kısa mesafelerde araçıma binmiyorum bile 50 tl yi 1 saatte bitiriyor :D  

Upvote 0
@yusufacs of hocam tabi beterin beteri var. Seninde baya sıkıntılıymış. Beni üzen olay şu ilk 2 ay  18 lastik jant yay olayından önce 4.2 uzun yol şejir içi 6.5 geçmezdi hem agresif hem klimalı. Yüzde yüz nerdeyse farketti bu beni üzüyor bir şey mi var arabada bilmediğim yada eksik ne yapıyorum. Ne bilim arabayı 16 janta düşürücem nerdeyse öyle moral bozuyor bu olay.

Upvote 0
@Keremdogan lastiğin bu kadar fark yaratacağını düşünmezdim ama anlattığınız üzere sorumlusu lastikler. Bu iş zevk meselesi isterseniz eski lastiklere dönün diyecem ama o da zor valla yakıt pahalı golfün suçu ne😀 

Upvote 0
yay falan etkilememesi lazım? bu kadar  yakıt arışı!

araç td-ay   ken,,  td-yay  ile 11 litre yine olmaz

Upvote 0
@bf417  :) aynen golfte şuç yok eyv. Lastik jant olayı yıllardır yapan adamlar bile şaşırıyor ama oda beni kötü düşünmeye sevk etti işte hocam. Arabada başka birşey mi var gibisinden. 

Upvote 0
@yusufacs hocam 1.2 tsi 2015 polo kullandım bir sene yakıtı 9-10 ort ile ne yaptıysam düşüremedim senin golfle 13 yakman normal

Upvote 0
@Keremdogan yağ eksiltme aşırı titreme devirde düzensizlik var mı bunlar yoksa kullandığınız güzergah aşırı dur kalk ve eğimli mi 1.6 tdi ile eskişehir şehir içi ortalamam 5.5 

IMG_20180916_184055.jpg

Upvote 0
1.2 tsi 16' dover manuel. şehirler arası nizami 120-130  şehiriçi dikkatli kullanım 

IMG_1338.JPG

Upvote 0
@bf417 yağ eksiltme yok hocam titreme ara ara oluyor. Devirsizlikten ziyade 1 den 2 vitese geçişte müthiş hırıldama oluyor bazen. Onun haricinde istanbul trafiği malum dehşet dur kalk oluyor. Çok dur kalktandır inş. :) kötünün iyisine sevineyim bari.

Upvote 0
İstanbul; 1.6 tdi aracımda 15'teyken şehir için 5-6 yakarken 17'lere geçince 6-7'le çıktı. 18'e geçsem de çok farketmeyecekti. Aracınızda başka bir sorun olabilir.

Upvote 0

18” orijinal Durban var. Aracım 1.6 TDI

Dün trafiksiz duble yolda 45 km mesafeyi 90 km/h ile gidip geldim. Tüketimim 4.2 lt/100km oldu. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt