2018 Model Golf Vites Kutusu Arızası

Furkan0189

Yeni Üye
İsim
Furkan
Öncelikle herkese merhabalar.27.04.2018 tarihinde 155000 TL Volkswagen Golf 1.6 Tdi dsg higline bir araç aldım.Aracı aldıktan sonra 2000 km den itibaren ön konsoldan derinden bir ses geldiğini fark ettim.Aracı aldığım yetkili bayinin servisine götürdüm aracı bırakmam gerektiğini söylediler bende elinizde ikame araç var mı diye sordum onlarda şuan olmadığını ama beni sıraya yazdıklarını söylediler.Araç 8000 km geldiğinde beni aradılar aracı bırakmam gerektiğini ikame araç ayarlandığını bildirdile.Aracı 17 Eylül 2018 de aracı yetkili servise bıraktım.Bugün beni saat 11 civarı aradılar ve aracın vites kutusundan bu sesin kaynaklandığını yaklaşık 11000 TL olan vites kutusunun onay verirsem garanti kapsamında değişeceğini söylediler bende biraz bekleyin düşünmem lazım dedim.Şimdi sizler soruyorum 5 aylık bir araçta nasıl oluyorda vites kutusu arızası olabiliyor dünyanın parasını verdik sonuçta ve bu aracın şuanki fiyatı 240000 TL.Bu vites kutusu problemi benim sorunum değil sonuçta ben yapmadım bunu.Vites kutusu değişirse bu servis kayıtlarına düşecek yarın aracı satarken değer kaybına neden olacak benim bunda ne suçum var.Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum sizlerden fikirlerinizi bekliyorum 

@Furkan0189 hocam ne mutlu ki size garanti var iken bu sorun ile karşılaştınız, ya garanti bittikten sonra karşılaşsaydınız ne olurdu? bırakın garanti kapsamında işlem yapsınlar sizde sorunsuz aracınızın keyfini sürün, bu arada emin olun bu forumda ben dahil bir çok arkadaşımızın yerine göre farklı parçaları garanti kapsamında değişti, bu değişim değer kaybı yaratmaz, hani kaza olur araçta kazadan dolayı işlem yapılır o ayrı ama fabrikasyon bir sorunu tespit edilmiş ve garanti kapsamında değişmiş bir üniteden dolayı aracın değeri düşmez.

saygılarımla

@iamalegend hocam aracı değiştirebilme olasılığım yok diyorsunuz galiba bu arada cevabınız için teşekkürler 

@Furkan0189 aracınızı 0 km si ile değiştirme şansınız olduğunu düşünmüyorum, keşke öyle bir seçenek olsaydı Apple ın yaptığı gibi :)

Benim araçta da ön konsoldan gıcırdama sesi geliyor derinlerden özellikle ilk kalkışlarda dur kalk yapınca oluyor. Bakalım bende servise bırakacağım ne diyecekler.

Aynı arızayı garanti kapsamında 3 ve daha fazla yaşmanız durumunda değişim yada para iadesi hakkı doğar. Şu an yok malesef

@reliable hocam aynı arıza nerdeyse star stop devreye girince duyuyoruz sesi zaten sizin vites kutunuzu değiştirebilirler

Geciktirmeden onay verin garantiden değiştirsinler. 2. Elde değer kaybı yaşamazsınız merak etmeyin.

@Furkan0189 Ben star-stop'u kapatıyorum her zaman. düz yolda giderken yapmıyor. Dur kalk yaptım da yada aracı virajlarda yavaş döndürürken geliyor gırç gırç diye bir ses. Eğer vites kutusu ise ben değiştiririm hemen benim için değer kaybı çok önemli değil nasıl olsa en az 7-8 yıl kullanırım zorunlu haller dışında satmam. Beni yolda bırakmasın her koşulda çalışsın ve güvende hissettirsin yeter. Mekanik parça değer kaybı yapmaz zannımca bizim insanımız genelde yüzeysel bakar araca motorunu değil kaportayı sorarlar genelde.

Benim aracımın 50000 km motoru garantiden değişti, yanma odasında çizik olduğu tespit edildi, 2016 Ocak çıkışlı 1,2 DSG aracım.

Allahtan garanti uzatmam vardı, ruhsat değişikliği sebebiyle vekalet vermem dışında masraf ödemedim.

Korkmayın, kısmette varsa oluyor, yeni alacağınız araçta da başka bir problem çıkmayacağını kim garanti edebilir.

İkinci el değer kaybı olacağını sanmıyorum ama yasal olarak değişim hakkınız olabilir. Bildiğim kadarıyla ilk 6ayda meydana gelen arızalarda tüketicinin değişim veya para iadesi gibi hakları var. 

Servis danışmanıyla konuşuruz diyorum eğer sorun çözülmezse ne olacak diye ozaman eski parçayı takarız başka bir yeri değiştiririz diyor adamlar daha sesin tam olarak nerden geldiğini tespit edememişler ustanın tahmine göre hareket ediyorlar geçen sefer sökmeden öncede bana bu değişim yapılacak yerden geldiğini söylemişlerdi kendileri bilir uğraşıp dursunlar galiba 30 günlük bir süresi var bildiğim kadarıyla yapamazlarsa kıyameti kopartırım zaten 

Dün benim araca bakıldı vitesin bölgede tozlanma olduğunu ve temizlediklerini söylediler. Şu anda ses yok araçta ama ama tozlanma nasıl olur o bölgede ses yapacak kadar anlamadım

Geri
Üst Alt