60.000 bakımı yardım

Inter61

Üye
İsim
ERKAN YILMAZ
arkadaşlar merhaba 1.2 tsi dsg aracım kasımda bakıma girecek 46.000 de bakım fiyatı ne kadardır acaba bir de en önemlisi

bakım ve kasko aynı ayda benim maddi açıdan baya külfet oluyor bakımı 1 ay öteleyemezmiyiz yada bunun mevzuatı nedir yetkili serviste

aynı tarihlerde benim de bakım var.1.4 tsi manuel 60000km/4.yılbakımı için 1480TL fiyat verdiler ve zubizu  %16 indirimle 1243TL ye geliyor. Araç daha 17000km de ama yıl itibariyle 4.yıl bakıma girecek mecburen. Dışarıdaki servisler 450 500TL fiyat çıkarıyor. Ama kullandıkları parçalar muadil.Parçaları servisten alıp dışarda yaptırsam yaklaşık 1000Tl ye geliyor ve bu durumda sanki yetkili servis daha mantıklı ama karar vermiş değilim.

Bu korkuları yenmek lazım ? 

Gerçi hep bizim geçmişteki eğitim sistemimizden kaynaklı paranoyalar bunlar , korku sistemi !!! 

Lise günleri aklıma geldi ! Pazartesi sabah okuldaki bayrak töreni + istiklal marşı  15 dakika önceden hazır kıta bulunacaksınız. 90'ların  ortalarından  bahsediyorum ben tabi

Eğer hadi geç kaldınız, bahçede devriye atan  hiçbir müdür yardımcısının görüş alanına girmeden okulun kapısından olmadı arka bahçeden vs sızmak gerekir . Birde 2. kattaki müdür tabi ? 

FULL HD panaromik okul bahçesi manzaralı ,  aynalı camının arkasından  müdür efendinin elinde sanki  sniper varmışcasına ve  sanki vurulma korkusuyla zikzaklar çizerek görüş alanına girmeden  sıraya geçmiş arkadaşların yanına doğru sprintler ölüm koşusundan farksızdır. (Berlin duvarından batıya kaçış hikayeleri daha az korku verir adama)    Sayın müdür farkettiği anda Okul hoparlöründen tüm ahaliye surround  "evladım yaklaşmayın olduğunuz yerde durun "  sonrası 1-2 müdür yardımcısı (inzibat)  bize doğru gelir  kulak gerdirme /tokatlama/el ense atma gibi eğitimsel darp sahneleri.....  GEÇ KALMA KORKUSU bilinç altına böyle yerleşir . ömür boyu sürer. Sabah trafik sıkışıyor ? İşe geç kalma korkusu? aynen devam. 

Ben tam 16.050 km deyken 30 gün geç +1050 km geçirerek Doğuş servisine teslim oldum . Kimse nerdesin ? tutanak tutucaz ? geç kaldın ! kara listeye girdin ! diyen olmadı 

@Savatage 

Evet dedikleriniz doğru ama bu geç kalma erken gitme korkusu değilki. Değindiğim konu servisin bakım için bu kadar fazla fiyat çıkarması.

aynı tarihlerde benim de bakım var.1.4 tsi manuel 60000km/4.yılbakımı için 1480TL fiyat verdiler ve zubizu  %16 indirimle 1243TL ye geliyor. Araç daha 17000km de ama yıl itibariyle 4.yıl bakıma girecek mecburen. Dışarıdaki servisler 450 500TL fiyat çıkarıyor. Ama kullandıkları parçalar muadil.Parçaları servisten alıp dışarda yaptırsam yaklaşık 1000Tl ye geliyor ve bu durumda sanki yetkili servis daha mantıklı ama karar vermiş değilim.
Servisteki parçaları öğrenip dışarıdan alıp taktırabilirsiniiz. Sonuçta servis size sattığı parçaları liste fiyatından veriyor ve yine aynı fiyata gelmiş oluyor. Ben 1.6 tdi manuel aracımı aldığımdan beri özel servisime götürüyorum. Geçen sene götürdüğümde 375 lira fiyat çıkmıştı. Bu sene ise tanıdık bir Bosch servise götürüp alacağım kendi parçalarımı verip bakımını yaptıracağım. Özellikle manuel araç sahipleri artık servisin kazık fiyatlarına bağlı kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten çoğu yetkili servisteki ilgisiz ve bilgisiz ustaları az çok biliyoruz.

tdi manuel aracımın 45bin bakımını eskişehir sanayide vw özel servise ocak ayında 350 tl ye yaptırdım 60 bini bir iki ay sonra 500 e yaptırırım diye tahmin ediyorum ama hangi parçaları alacağımı bilmiyorum tek bildiğim castrol 5 30 onun da şimdi doğalgazdan üretileni falan çıkmış forumda böyle bir konu var mı acaba?

@bf417 

60 bin bakımına hava polen yağ filtrelerinin yanında + yakıt filtrenizde değişecek

yağ castrol edge LL 5W30

yada,

Mobil esp formula 5W30

araç 1.6tdi olduğu icin 4 litre değil 4+1 den 5 litre yağa ihtiyacınız var. 

ama motora 4,6 litresi konacak

mann filtrelerle birebir 1,6 tdi içinuyumlu malzeme kodları bunlar

@forzaGilles dogruladığı şekilde yakıt filtresini su sensörsüz alacaksınız

IMG_20180918_145345.jpg

tdi manuel aracımın 45bin bakımını eskişehir sanayide vw özel servise ocak ayında 350 tl ye yaptırdım 60 bini bir iki ay sonra 500 e yaptırırım diye tahmin ediyorum ama hangi parçaları alacağımı bilmiyorum tek bildiğim castrol 5 30 onun da şimdi doğalgazdan üretileni falan çıkmış forumda böyle bir konu var mı acaba?
doğalgaz dan üretilen Shell 'in yağı öyle aham şahım bi yağ değildir.,

Castrol alıcaksanız Castrol Edge LL 5w-30 (tdi motor 4,6 lt. yağ alır)

Diğer kaliteli yağlar;

-Liqui Moly Top Tec 4200 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5w-30

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30

Hava, polen, yağ filtresine ek olarak mazot filtresi değişir. Klima polen filtresini "karbonlu" olanını alın standart kağıt filtre boşuna israf.

Fren hidroliği değişir (VW 501.14 veya TL 766-Z normlarına uygun olmalı) bu yağ dışarda biraz zor bulunur ve dışarda satılan standart dot4 fren hidrolikleri uygun değildir.! Oldukça ucuz bir yağdır servisten temin edebilirsiniz., 1-1,5 litre max. 2lt yeterlidir (eski yağı tahliye etmek için bir miktar yağ mecburen ziyan olabiliyor..)

G13 tip Antifiriz (piyasada satılan her kırmızı antifiriz uygun değildir) G13 tip olmalı ve asla çeşme suyu ile değil saf su ile %50-50 oranında karıştırılır., 2 kutu gerekli geri kalanı saf-su ile karıştırılıyor., parça kodu: G013 A8J M1

Filtreleri Mann, Mahle, Hengst gibi kaliteli markalar kullanmanızı öneririm., Alman araçları bu marka filtreler kullanır.

Edit: Antifiriz ölçüm cihazı ile donma noktası ölçüldüğünde iyi durumda olsa bile 4 yıl da bir değiştirin/değişmesi gerekli çünkü sürekli ısınıp-soğuduğundan çamurlaşma ve motorda korozyon başlar., Maximum 5 yıl da bir değiştirin..!! Fren hidroliği araç üretim tarihinden sonraki 3.cü yılın sonunda ve sonraki her 2 bakımda bir değişir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam castrol magnatec serisi var 5w30 a5 start stop yazıyor  bu yağ motor parçalarına daha fazla tutunma özelliği gösteriyormuş start stoplu araçlar için daha uygun değil mi ilk kalkış fazla olduğu için

@forzaGilles hocam castrol magnatec serisi var 5w30 a5 start stop yazıyor  bu yağ motor parçalarına daha fazla tutunma özelliği gösteriyormuş start stoplu araçlar için daha uygun değil mi ilk kalkış fazla olduğu için
Hayır start-stop ibaresi sizi yanıltmasın magnatec serisinin hiç bir yağı sizin araç için uygun değildir..! Castrol 'de sizin aracınızın için tek uygun yağ Castrol Edge LL 5w-30

Aracınız TDI motor olduğu için siz yağ seçerken bir yağ da VW 507.00 onayı olup olmadığına bakacaksınız.,

Castrol 'de VW 507.00 onayını karşılayan tek yağ da Edge LL 5w-30 'dur., Zaten Castrol 'ün en iyi yağı da Edge serisi yağlarıdır.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Shell yağların üst seviye olanları ile ilgili bayağı iyi yorumlar okumuştum. Helix ultra professional 0w30 olanı vw504-507 koşullarını sağlıyor ama piyasada bulunur mu bilemiyorum. Liqui moly marka yağlara mutlaka bakın derim. 

Zubizu indirimi ile birlikte geçen ay 55bin küsür kmde 60000 bakımına 1073 tl ödedim. 1.2 tsi manuel.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt