Michelin CrossClimate İnceleme

@Orhan Hoca

Hocam on çeker araçta on lastikler daha çok yıpranır bildiğiniz üzere. Lastiklerin aşınması aynı olması için sağ sol ve on arka değişikliği ömrü uzatır doğal olarak ;)

Orhan Hoca dedi:
@Orhan Hoca

Hocam on çeker araçta on lastikler daha çok yıpranır bildiğiniz üzere. Lastiklerin aşınması aynı olması için sağ sol ve on arka değişikliği ömrü uzatır doğal olarak ;)
bu kurala riayet edip yapan var mı aramızda?
Ben yazlık kışlık değişiminde dikkat ediyorum Orhan hocam. Önden çıkanları arkaya arkadan çıkanları öne taktırıyorum lastikçi de onaylıyor zaten yıpranma durumuna bakarak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Orhan Hoca dedi:
@Orhan Hoca

bu kurala riayet edip yapan var mı aramızda?
Ben her yazlık-kışlık lastik değişiminde bunu yapıyorum, bir sezon önde olanları diğer sezon arkaya taktırıyorum, bu sayede lastiklerin hepsi aynı oranda aşınıyor

@Orhan Hoca

Ben yazlık kışlık değişmiyorum ama önceki clio aracımda yaptım bunu. 55.000 km brigstone yol yapmıştı. Çok dayanıklı lastik buradan kendisine selam göndereyim :)

@Orhan Hoca m esas olanı çaprazlamasır

Orhan Hoca dedi:
@Orhan Hoca m esas olanı çaprazlamasır

doğrusun hocam. hem öndeki lastik arkada olmuş olacak hem de içteki yanak dışa gelecek çapraz yaparsak . anladım şimdi. :'(

tire-rotation.jpg
hocam bunu asimetrik desenli ve Outside diye özellikle taraf belirten lastiklerde yapamayız sanirim? Ben bugüne kadar hep ön-arka yaptırdım

@Orhan Hoca

hocam mesela benim yazlıklar dunlop sport maxx ve tamamen asimetrik. kışlıklar hankook ve simetrik desene sahip. dunloplarda outside ibaresi var. hankooklarda ise rotation.

buna göre dunlopları sadece ön-arka, hankookları ise çapraz yapabiliriz.

dunlop'ta saat 2 hizasındaki outside ibaresi;

https://www.tirerack.com/images/tires/dunlop/du_sport_maxxrt_pdpfullexpand.jpg

hankook'ta saat 5 hizasındaki rotation (dönüş yönü) ibaresi

http://www.tyrereviews.co.uk/images/tyres/Hankook-Winter-i-cept-RS2.jpg

@Orhan Hoca

hocam mesela benim yazlıklar dunlop sport maxx ve tamamen asimetrik. kışlıklar hankook ve simetrik desene sahip. dunloplarda outside ibaresi var. hankooklarda ise rotation.

buna göre dunlopları sadece ön-arka, hankookları ise çapraz yapabiliriz.

dunlop'ta saat 2 hizasındaki outside ibaresi;

https://www.tirerack.com/images/tires/dunlop/du_sport_maxxrt_pdpfullexpand.jpg

hankook'ta saat 5 hizasındaki rotation (dönüş yönü) ibaresi

http://www.tyrereviews.co.uk/images/tyres/Hankook-Winter-i-cept-RS2.jpg
Değerli Murat Üstadım;

Sonlu hayatımda Size olan bitimsiz saygımın kaynaklarından biridir bu; detayın, detayın detaylarının arasındaki detayları keşfetme yeteneğiniz.

Gülümsüyorum,

Gülüyorum,

Karmakarışık oluyorum

Yapmayın,  etmeyin  gözünüzü seveyim..

Kendi kendime fark edemediğim için kızmama sebep olan bu güzellikler karşısında...

Bir bilgi aşığı olarak sizin bu tutkunuza ve bu tutkunun taşıyıcısı müstesna muhayyile ve temayülünüze hayran olmamak elde değil.

Sizi saygıyla selamlarım üstadım

Orhan Hoca dedi:
arkadaşlar uzun yolda bu lastiği deneme imkanım oldu.

kesinlikle tavsiye ederim. yol boyu yağış vardı. frenleme çok iyi. güven veriyor. aşırı sessiz ve keyifli bir lastik gerçekten.
Değerli Orhan Üstadım;

teşekkür ederim kullanıcı deneyimleriniz için..

@Orhan Hoca  hocam yakıt tüketiminde bir değişiklik var mı ? Kış lastikleri biraz daha fazla yaktırıyor diye duymuştum . bu lastikte durum nedir ?

@maniax

Hankookları çarpraz yaparsan lastikleri rotation ları terse dönmüş olur, ön arka yapman gerekiyor,

Bende rotation olayını geçenler de kullanım klavuzunu karıştırırken tesadüfen farkettim, lastikçi acaba bunlara dikkat etmişmi diye baktım etmiş valla hepsi doğru yöndeydi  &:

@ismail_32

Hocam bende bu lastik yok fakat nokian wd4 kışlık lastikleri yakıt tüketiminde 1-2 oran artış oldu diyebilirim.

İstanbul da yaşıyorum nokian kış lastiği aldığıma pişmanım diyebilirim. Çünkü

İstanbul da yaşayan, benim gibi sadece hafta sonu çıkanlar için mcc gayet yeterli.

Sök, tak janta verilen zarar, sürekli balans ayarı vs. gözümde büyümeye başladı şimdiden

Moderatör tarafında düzenlendi:
umitbt dedi:
@maniax

Hankookları çarpraz yaparsan lastikleri rotation ları terse dönmüş olur, ön arka yapman gerekiyor,

Bende rotation olayını geçenler de kullanım klavuzunu karıştırırken tesadüfen farkettim, lastikçi acaba bunlara dikkat etmişmi diye baktım etmiş valla hepsi doğru yöndeydi  &:

@ismail_32

Hocam bende bu lastik yok fakat nokian wd4 kışlık lastikleri yakıt tüketiminde 1-2 oran artış oldu diyebilirim.

İstanbul da yaşıyorum nokian kış lastiği aldığıma pişmanım diyebilirim. Çünkü

İstanbul da yaşayan, benim gibi sadece hafta sonu çıkanlar için mcc gayet yeterli.

Sök, tak janta verilen zarar, sürekli balans ayarı vs. gözümde büyümeye başladı şimdiden
hocam rotation'u olan lastiğin deseni simetrikse, ki öyle oluyor; öndeki lastiği arkaya aldıktan sonra diğer tarafa da alabilirsiniz. nasıl rotation tersine dönüyor anlamadım?

lastiği alıp kendi ekseni etrafında 180 derece çevirirseniz rotation tersine döner.

bi tekrar düşünün isterseniz? :)

tabi şunu ekleyeyim; eğer lastiğin sadece bir yüzü dışarı gelecek şekilde takılabiliyorsa onu bilemem

şu videoya bakarsak her iki yüzü de sadece rotation gözetilerek kullanılabilir.

@maniax

Lastiğin iki yüzü de kullanıldığında evet dediğiniz doğru

Ben tek yüzü kullanılabilir düşüncesiyle yazdım cahilliği maruz görün  :D

Bende olan lastik fotoğrafı olan, Tek yüz olarak düşündüğümde bu lastiği sol ön yada sol arka olarak kullanılabiliyor. Doğrumu anladım :)

2712_ca1d675ebf4f67019be8342b4b866fdfdf012a3f.png

umitbt dedi:
@maniax

Lastiğin iki yüzü de kullanıldığında evet dediğiniz doğru

Ben tek yüzü kullanılabilir düşüncesiyle yazdım cahilliği maruz görün  :D

Bende olan lastik fotoğrafı olan, Tek yüz olarak düşündüğümde bu lastiği sol ön yada sol arka olarak kullanılabiliyor. Doğrumu anladım :)
estağfurullah hocam ne cahilliği. ben de emin değildim. ama sanırım bu fotoğraftaki lastiğin öteki yüzünde de aynı yazılar ve bilgiler vardır bence. sadece dönüş yönüne dikkat ederek takıyorlardır.

ya zaten çapraz da yaptırmam heralde. ön arka yeter. :)

lastikçiler takarken dikkatli olsak yeter.

Geri
Üst Alt