Acil yardım

YMT-61

Üye
İsim
Senol
Merhaba arkadaşlar,

İstanbul da yaşıyorum, şu an tatil sebebi ile Antalya da bulunmaktayım. uzun bir yolculuk sonucunda ( İstanbul -Trabzon- Antalya ) aracımda "Yağ seviyesini kontrol edin" uyarısı çıktı.

Antalya' ya 200 km kala çıkan uyarıyı dikkate aalrak düz bir zeminde yarım saat dinlenmiş motorda kontrol ettiğimde "C" seviyesinde göründüğünden panik durumum geçmişti.

2 gün dinlenmiş olan motorda yaptığım kontrolde, aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlediğim alanda görünüyor. Bu seviyede yola çıkmak ne kadar risklidir emin olamadım.

Aracım 27500 km de bakıma 2500 kaldı. İstanbul'a döndüğümde Doğuş oto' da servise girecektim fakat şu an kararsızım.

Yağ mı ekleteyim?

30000 bakıma mı gireyim?

Antalya da hangi servis iyidir?   

Tecrübelerinzi ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim. 

image.png

Merhaba arkadaşlar,

İstanbul da yaşıyorum, şu an tatil sebebi ile Antalya da bulunmaktayım. uzun bir yolculuk sonucunda ( İstanbul -Trabzon- Antalya ) aracımda "Yağ seviyesini kontrol edin" uyarısı çıktı.

Antalya' ya 200 km kala çıkan uyarıyı dikkate aalrak düz bir zeminde yarım saat dinlenmiş motorda kontrol ettiğimde "C" seviyesinde göründüğünden panik durumum geçmişti.

2 gün dinlenmiş olan motorda yaptığım kontrolde, aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlediğim alanda görünüyor. Bu seviyede yola çıkmak ne kadar risklidir emin olamadım.

Aracım 27500 km de bakıma 2500 kaldı. İstanbul'a döndüğümde Doğuş oto' da servise girecektim fakat şu an kararsızım.

Yağ mı ekleteyim?

30000 bakıma mı gireyim?

Antalya da hangi servis iyidir?   

Tecrübelerinzi ve görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.
Biraz fazla eksiltmiş., dışardan veya BP benzincilerden 1 litre Castrol Edge LL 5w-30 yağ alıp ekleme yapın., Eksiltme varken yola çıkılmaz.! Doğru yağ ölçümü araç düz zeminde olacak ama 30dk. veya 2 gün bekledikten sonra ölçme yöntemi yanlıştır., düz zeminde aracı stop ettikten 2-3dk. içinde ölçüm yapmanız gerekir (kitapçıkta da bu şekilde yazar)., Eskiden yağ çubuğunun 1 yüzü sıcak ölçüm için diğer yüzü ise yağın iyice süzülmüş motor soğuk iken yapılan ölçümler için çift taraflı olurdu ama artık öyle değil.,

Yağ eklemesi yapmadan yola çıkmayın., yağı eklerken de yağın tamamını hemen boşaltmayın., önce 300-500ml. arası ekleme yapın., sonra motoru çalıştırın motor rolantide 5-10dk. biraz çalışsın., motor ve yağ soğuk ise araba 10-15dk. ile dolaşın ki yağ ısınmış ve ideal akışkanlığına ulaşmış olsun..,  sonra motoru stop edin., 2-3dk. bekledikten sonra yağı kontrol edin., hala az geldiyse tekrardan 250-500ml. arası ilave edin., Motorda fazla yağ olması da az yağ olması kadar sakıncalıdır.,

Alacağınız yağı almadan üretim tarihine bakın 8-10 aydan eski yağ almayın; Castrol Edge LL 5w-30 (dikkat edin kutuda LL yazanı alacaksınız LL 'nin anlamı LongLife)

Motor sıcakken 30dk. bekleme sonrası yağı kontrol ettiğinizde C seviyesinin tam olarak hangi bölgesindeydi..? örnek resimde işaretlerseniz..

Yağ ilavesi sonrası ideal yağ seviyesi resimdeki işaretli alanlar arasında olmalı; (dikkat motor ve yağ sıcak iken yapılan ölçümlerde.! motor ve yağ soğuk iken yapılan ölçüm hatalı sonuç verir sizi yanıltır.)

A: Yağ seviyesi çok yüksek (acilen yetkili servise başvurun.!)

B: Yağ eklenmez (yağ seviyesi maksimum doluluk seviyesinde)

C: Yağ seviyesi ideal seviyede ve veya iyi durumda

D: Yağ seviyesi çok düşük (acilen yağ ilavesi yapın)

dddddd.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Çok teşekkür ederim.

Dün birkaç yer ile telefon görüşmesi yaptım ve hepsinden aldığım cevap şu şekilde: " Çubuğa değiyorsa sıkıntı olmaz, sıcak havalarda normaldir. İkaz lambası kırmızı yanmadığı sürece tehlike yoktur." ikaz lambası turuncu yanıyor şuan. 

Görüşme yaptığım yerler:

- Kartal / İst. Doğuş Oto Servis

- Antalya Başaran

- Yol Yardım

Enteresan olan konu ise; Başaran servis "yol yardımı arayın ücretsiz gelip yağ eklemesi yaparlar" demesine rağmen yol yardımı aradığımda, böyle bir hizmete ihtiyacınız şu durumda bulunmamaktadır. En yakın serviste yağ ekletebilir ya da kendiniz ekleyebilirsiniz" dediler. 

Tüm ölçümler düz zemin de yapıldı.

D' ye yakın olan en alttaki çizgi motor tamamen soğukken yapılan ölçüm ( 2 gün hiç çalıştırılmamış motor).

C' ye yakın olan ise 900 km sonrasında motor stop edilip 30 dk. bekledikten sonra yaptığım ölçüm.

image.png

@YMT-61 

Hocam ölçümün birinde sanırım hata var . 2 gün beklemiş motorun yağı 30dk beklemiş motordan bir nebze daha fazla çıkması gerekirdi diye düşünüyorum.. Doğru yağ ile ilave de yapabilirsiniz bakımı da yaptırabilirsiniz, bu sizin müsaitlik durumuna kalmış. Servis yakınınızdaysa bakımı yaptırın gitsin. Şuan motorunuzdaki yağ biraz özelliğini yitirmiş olabilir.Dönüşte kafanız rahat sürersiniz.

@forzaGilles Çok teşekkür ederim.

Dün birkaç yer ile telefon görüşmesi yaptım ve hepsinden aldığım cevap şu şekilde: " Çubuğa değiyorsa sıkıntı olmaz, sıcak havalarda normaldir. İkaz lambası kırmızı yanmadığı sürece tehlike yoktur." ikaz lambası turuncu yanıyor şuan. 

Görüşme yaptığım yerler:

- Kartal / İst. Doğuş Oto Servis

- Antalya Başaran

- Yol Yardım

Enteresan olan konu ise; Başaran servis "yol yardımı arayın ücretsiz gelip yağ eklemesi yaparlar" demesine rağmen yol yardımı aradığımda, böyle bir hizmete ihtiyacınız şu durumda bulunmamaktadır. En yakın serviste yağ ekletebilir ya da kendiniz ekleyebilirsiniz" dediler. 

Tüm ölçümler düz zemin de yapıldı.

D' ye yakın olan en alttaki çizgi motor tamamen soğukken yapılan ölçüm ( 2 gün hiç çalıştırılmamış motor).

C' ye yakın olan ise 900 km sonrasında motor stop edilip 30 dk. bekledikten sonra yaptığım ölçüm.

Ekli dosyayı görüntüle 16876
Klasik türk zihniyeti peki yağ daha da eksiltip kırmızı ikaz yakınca motora olabilecek olası arıza masrafını kendi cebinden mi verecek..? Gerçekten akıl yok bu insanlarda., 

Bu kadar telefon trafiğine gitmenize hiç gerek yok., Sonuçta 3 kuruşluk bir yağdan bahsediyoruz., 500ml. ilave edin olsun bitsin., Haaa ben risk alıcan kırmızı ikaz da yanmamış 1000km idare ederim derseniz o sizin bileceğiniz bişey...

Değerli Hocam Uzun yolculuk yapacak olmanız ve motor yağ konusunun şakaya gelmeyeceği bir durum söz konusudur. En kısa zamanda kendinizinde yapabileceği yağ ekleme işlemini gerçekleştirmenizde fayda vardır. @forzaGilles  hocamında belirttiği LL castrol marka yağ kullanınız. BP istasyonları sanırım castrol satıcısı olarak anlaşmalı yağ firması ile. kafanız rahat olsun döndükten sonra ise bakımınızı yaptırırsınız.

Ayrıca Antalya için Başaran servis bulunmakta olup Yeni Açılan  Kare otomotiv  yetkili vw Servis daha bulunmaktadır iletişim için aşağıya bilgisinide paylaşıyorum zaten başaran servis ile görüşmüşsünüz. iyi tatiller diliyorum :)   

Not: Alanya Semalarında olursanız bizzat kendimde yardımcı olabilirim.

Kare otomotiv  vw yetkili servis. 0 242 320 20 20

[email protected]

Altınova Sinan Mahallesi, Serik Cd. No:139, 07170 Kepez/Antalya

Hepinize teşekkür ediyorum arkadaşlar.

Tavsiye ettiğiniz gibi 1 litre Castrol Edge LL 5w-30 yağ alıp 250 ml ekleyerek Cumartesi sabah İstanbul' a sorunsuz bir şekilde ulaştım ve gelir gelmez 30000 bakıma girdim.

İyi ki varsınız, iyi ki varsın golftutkusu.  

Geri
Üst Alt