Kör Nokta Asistanı ve Şerit Takip Asistanı (PFT)

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Kör Nokta Asistanı ve Şerit Takip Asistanı

Opsiyonel donanım kodu: PFT

Tutarı: 3.045 TL. (Vergiler dahil)

Muafiyet ve Zorunluluklar: Yalnızca 1.4 TSI Highline ile alınabiliyor. 

Kör Nokta Asistanı ve Lane Assist ve Sign Assist :

Lane Assist Detayları burada:

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/serit-takip-asistani-lane-assist/

Bu donanım  Volkswagen’in Lane Assist ile kombine edilmiş bir donanım.

Bu sistem  şerit değiştirme durumlarında yan aynalarda görme imkanı olmayan, ancak sağ veya sol omuz üzerinden bakarak görebileceğimiz kör noktada bulunan bir aracı 50 metre yakınlığa kadar tespit ederek bulunduğu şeritteki ayna üzerinde bulunan led ışığı yakıp söndürerek sürücüyü uyarır.

Ayrıca bu sistem  geri geri çıkmak durumunda olduğumuz bir yol veya dikey park ettiğimiz park yerinden  çıkarken görme imkanımız bulunmayan sağ veya solumuzdaki yaklaşan araçları

sesli olarak sürücüyü uyarmak suretiyle olası bir kazadan korur.

https://youtu.be/-1xYGLWxASE

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu donanimi ben almayi planliyorum, kullanan arkadaslar var mi? Nasil memnuniyetleri?

Kütahya Demoto da bana Türkiyeye gelen golflerde kör nokta uyarı sistemi yok demişti...

Kütahya Demoto da bana Türkiyeye gelen golflerde kör nokta uyarı sistemi yok demişti...
Değerli Hocam;

Yanlış değil ama eksik bilgi...

Çünkü Özellikle istenerek alınabiliyor Hocam ve bu özellik 2015 yılından bu yana alınabiliyor. ancak çok pahalı olduğundan şimdiye kadar alanla karşılaşmadık

sonradan  ender elk. bakmak geldi aklıma başka parçalarda gerekliymiş :(

Bu set ile tampon içine 2 adet radar yerleştirilir.

Şerit değiştirirken aynada sizin göremediğiniz noktada kalan bir araç var ise aynanın yanında uyarı ışığı yanar

Ayrıca aracınızla park yerinden geri çıkarken yine göremediğiniz bir araç geçişi olursa arkanızdan araç kendi kendine frenler ve olası bir kazayı engeller

Teyp içindeki "Car" menüsüne gelen "Kör nokta asistanı" seçeneği ile istenirse de-aktif edilebilir

Bu işlemde araçta var olan ayna mekanizmaları komple değiştirilir.

Paket İçeriği :

2 adet kör nokta radarı

2 adet ayna camı

2 adet radar tutucu

Kablo tesisatı

Ürün Notu :

Bu ürün seti BiXenon far sistemine sahip araçlar içindir. Aracındaki aydınlatma sistemi halojen far olan araçlarda gateway ünitesi değişimi gerekir.

Gateway ünitesi bu ilana dahil değildir.

Kanımca ülkemizde fazla işe yaramayan sistemdir çünkü bizim insanımızda ayna ve sinyal kullanma alışkanlığı yok. Yani donanımın adında da geçtiği gibi bir noktadan bahsediliyor ama zaten kullanıcı şahıs kör o noktaya nakmıyor ki adam. Geçen gün bir volvo s60 sollayacağım görüyorum aynasında ışık yanıyor buna rağmen kornaya bastım ve tahmin edin ne oldu  s=s20  adam sol seride sollamaya çıktı :000061-medium:  tabi ki layıkı ile araç kullanan şahısları tenzih ediyorum fakat ne yazıkki türkiye de trafik konusundaki eğitimimiz eksik ve zayıf 

Hemen bir düzeltme yapayım ;Golf de şerit değiştirirken eğer kör noktada araç varsa , aynadaki ışık önce yanıp sönüyor ,sonra direksiyon titriyor sonra aracı şeride tekrar sokmak için direksiyona müdahalede bulunuyor 

Hemen bir düzeltme yapayım ;Golf de şerit değiştirirken eğer kör noktada araç varsa , aynadaki ışık önce yanıp sönüyor ,sonra direksiyon titriyor sonra aracı şeride tekrar sokmak için direksiyona müdahalede bulunuyor 
buda demek oluyorki volvo s60 olmayan sistem golf 7 var 

Kendi deneyimlerimi belirtmek gerekirse; 

Sensörün ışığı sarı olduğu için kör noktadan araç yaklaşsa bile "acaba kör noktada araç varmı"deyip bakmadığınız sürece pek dikkat çekmiyor. Sadece kör noktanızdaki araç iyice yakınlaşırsa ışığın şiddeti artıyor, yanıp sönme durumu yok.

Kör nokta asistanı ile birlikte çalışan görmediğiniz yerlerden çıkarken radarların uyarması ve gerektiğinde el frenini çekmesi paha biçilemez bir özellik, bir kaç kez geri geri çıkarken bisikletlilere çarpmaktan kurtarmışlığı vardır beni. 

Kendi deneyimlerimi belirtmek gerekirse; 
Sensörün ışığı sarı olduğu için kör noktadan araç yaklaşsa bile "acaba kör noktada araç varmı"deyip bakmadığınız sürece pek dikkat çekmiyor. Sadece kör noktanızdaki araç iyice yakınlaşırsa ışığın şiddeti artıyor, yanıp sönme durumu yok.
Kör nokta asistanı ile birlikte çalışan görmediğiniz yerlerden çıkarken radarların uyarması ve gerektiğinde el frenini çekmesi paha biçilemez bir özellik, bir kaç kez geri geri çıkarken bisikletlilere çarpmaktan kurtarmışlığı vardır beni. 
Sinyal verip şerit değiştirmek istediğiniz zaman kör noktada araç varsa eğer sarı ışık yanıp sönecektir. Sesli ikaz yok tabi ki.

Şerit takip asistanınız varsa ve aktifse sinyal verip şerit değiştirmek istediğinizde kör noktanız dolu ise şeritte tutmaya çalışıyor araç. Deneyimlerim bu yönde oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhabalar. Konuyu güncellemel istedim. Sonra kör nokta uyarı sistemi yapan varmı? Bixenonlu aracım var golf 7 bcm destliyor mu? Zor bir işlem mi tecrübelerizi rica ediyorum

Geri
Üst Alt