Motor bloğuna yakın bir yerden deli gibi mazot sızıyor.

İsim
-
Merhabalar. Aracımla 1500km uzun bir yolculuk yaptım. Herşey yolundaydı. Otelde bir süre dinlendikten sonra tekrar aracımı çalıştırdığımda çok ağır bir koku fark ettim. Kaputu açtığımda motora yakın bir yerden felaket derecede mazot sızıyor. Vw yol yardımı aradım çekici gönderiyorlar. Yedek araçta da yardımcı oldular sağolsunlar. Mazot borusu yırtılmış büyük ihtimal diyorlar fakat bu neden olabilir aklım almıyor. Aracıma kendime baktığımdan daha iyi bakarken böyle birşey olması gerçekten üzdü beni. Hemde iki gün sonra aynı yolu tekrar dönmem gerekiyor. Aracım 2015 golf highline dizel dsg. 58000km de. Bakımları hep zamanında yapıldı. Bakım hariç sürekli kontrollerini de serviste yaptırdım. Sebebi konusunda bir fikri olan var mıdır acaba ? 

Çok geçmiş olsun hocam üzücü bir durum tatilde böyle birşey başınıza gelmesi 

Bu yaştaki arabanın mazot borusu neden yırtılsın ki??

Merhabalar. Aracımla 1500km uzun bir yolculuk yaptım. Herşey yolundaydı. Otelde bir süre dinlendikten sonra tekrar aracımı çalıştırdığımda çok ağır bir koku fark ettim. Kaputu açtığımda motora yakın bir yerden felaket derecede mazot sızıyor. Vw yol yardımı aradım çekici gönderiyorlar. Yedek araçta da yardımcı oldular sağolsunlar. Mazot borusu yırtılmış büyük ihtimal diyorlar fakat bu neden olabilir aklım almıyor. Aracıma kendime baktığımdan daha iyi bakarken böyle birşey olması gerçekten üzdü beni. Hemde iki gün sonra aynı yolu tekrar dönmem gerekiyor. Aracım 2015 golf highline dizel dsg. 58000km de. Bakımları hep zamanında yapıldı. Bakım hariç sürekli kontrollerini de serviste yaptırdım. Sebebi konusunda bir fikri olan var mıdır acaba ? 
Kemirgen bir hayvan yapmıştır., geçmiş olsun

@silverknight Benimde 2015 Highline Dizel DSG aracımda aynı olay geçen sene başıma gelmişti. Yakıt Filtresinden enjektöre giden kısa bi boruda yırtılma vardı. Ben aracımı kendi imkanlarımla sanayiye kadar götürmüştüm. VW özel bir servisten Yakıt boru hattı için 450 Lira istemişlerdi. 450 lirayı vermemek için 5 liraya oraya uygun hidrolik borusu kestirip yapmıştım. Aylar sonra servise bakım için gittiğimde ordan sızan mazotun tiriger kayışının olduğu hazneye dolduğunu ve oraya baya bi zarar verdiğini söylediler. Tiriger kayışı, gergi makarası, rulmanlar vs. iyi niyet garantisi dahilinde değiştirildi. 

Eğer bende sizin yaptığınız gibi yol yardım çağırmış olsaydım bütün değişen parçalar ücretsiz olarak değiştirilecekmiş diye bilgi verdiler servisten.

Tekrardan geçmiş olsun. umarım sızan mazot çok fazla sıkıntıya yol açmamıştır. Sizin parçalarınızı garantiden değiştireceklerdir muhtemelen.

@palsak Hocam neden dolayı yırtıldığını bilemiyorum. Aracın içine gelen aşırı rahatsız edici mazot kokusundan dolayı kaputu açtığımda sızıntıyı farkettim. Motor çalışır vaziyetteyken motor kapağını kaldırdığımda üstüm başım heryer mazot olmuştu. Sanırım kronik bir sorun olabilir ve bazı durumlarda yırtılma oluyor olabilir. Benim kronik arızalardan dolayı iyi niyet garantisinden volant dişlisi ve mercek buğulanmasından dolayı farlarımda değişmişti. bidahaki sefer hangi kronik arıza çıkıcak önüme sabırsızlıkla bekler oldum artık :D  

Bu arada aracın ilk sahibiyim, aracım 96.000 km de.

@Abdullah Çalışkan hocam şu ana kadar sadece devirdaim pompası arıza verdi o değişti 

bence çok ciddi bir arızaydı şu an da aracı park konumunda terk edin uyarısı alıyorum bu sorun da genel çoğu kullanıcıda var.

hayır tatile çıkacam arkadaşın başına gelen bizim başımızada gelmesin korktum bir an.

serviste yıllık bakımını yaptırdığımda söyleyeyim bari  mazot borusuna baksınlar adam akıllı..

Hocam büyük geçmiş olsun. Benzer durumu bende yaşadım. Açtığım konunun linkini de paylaşıyorum. 

@palsak Aracı Park konumunda terkedin uyarısını ara ara bende alıyorum. Servisle görüştüm bi sıkıntı olmayacağını söylediler. Bakalım nereye kadar gidicek böyle.

Umarım Tatilde aracınız bi problem çıkarmaz. Okadar güvenipte sorunsuz binmek için aldığımız arabada ne sorun çıkacak diye bekler olduk. Sanki 97 model arabaya biniyoruz gibi.

@tuncidag sanırım 2015 dizel araçlarda yakıt hattında kronik problem mevcut.

şu an gaziantep de ikamet ediyorum ama servise kahramanmaraş elis e gidece orası daha  ilgili geldi bana.son 15 gün servis için aracı her çalıştırdığımda servise gitmemi söylüyor.

her neyse gidecez iyi niyet garantisi için ama bu olayı kesin söylemem lazım ciddi bir sorun bakalım ne diyecekler

sorun olmadan değişeceklerini de sanmam.

@Abdullah Çalışkan Değerli Hocam, bence kronik problem yetkili servislerdeki iş bilmez elemanlar. Benim olayda; eğer ki mazot filtresini değiştirirken kapağı nazikçe kaldırıp boruların deforme olmamasına özen göstermek gerekir. Yoksa kapağı sonuna kadar açıp, dibine kadar itersen o boru yerinden de çıkar, çatlar, patlar vs.

@palsak Hocam neden dolayı yırtıldığını bilemiyorum. Aracın içine gelen aşırı rahatsız edici mazot kokusundan dolayı kaputu açtığımda sızıntıyı farkettim. Motor çalışır vaziyetteyken motor kapağını kaldırdığımda üstüm başım heryer mazot olmuştu. Sanırım kronik bir sorun olabilir ve bazı durumlarda yırtılma oluyor olabilir. Benim kronik arızalardan dolayı iyi niyet garantisinden volant dişlisi ve mercek buğulanmasından dolayı farlarımda değişmişti. bidahaki sefer hangi kronik arıza çıkıcak önüme sabırsızlıkla bekler oldum artık :D  

Bu arada aracın ilk sahibiyim, aracım 96.000 km de.
Araç 2015 model olarak geçebilir ancak 2015 üretimi olupta 2016 şasi yılı üretimi olabilir., bunun için aracınızın üretim tarihi nedir.? ruhsatta yazan ilk muhayene geçerlilik tarihinden üç yıl öncesi aracın doğum tarihidir.,

Volant dişlisi neden değişmişti hocam sıkıntı neydi.?

@Abdullah Çalışkan bir 2015 vakası daha:)

sizin neden dolayı yırtılmıştı hocam kronik olmasın bu sorun??
Araç 2015 model olarak geçebilir ancak 2015 üretimi olupta 2016 şasi yılı üretimi olabilir., bunun için aracınızın üretim tarihi nedir.? ruhsatta yazan ilk muhayene geçerlilik tarihinden üç yıl öncesi aracın doğum tarihidir.,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çok geçmiş olsun hocam üzücü bir durum tatilde böyle birşey başınıza gelmesi 
Teşekkür ederim hocam. Sağolun.

Bu yaştaki arabanın mazot borusu neden yırtılsın ki??
İşte bende onu merak ediyorum Hocam. 

Kemirgen bir hayvan yapmıştır., geçmiş olsun
Kemirgen bir hayvan durumu söz konusu değil dedi servis ama bakalım ne olacak. 

@silverknight Benimde 2015 Highline Dizel DSG aracımda aynı olay geçen sene başıma gelmişti. Yakıt Filtresinden enjektöre giden kısa bi boruda yırtılma vardı. Ben aracımı kendi imkanlarımla sanayiye kadar götürmüştüm. VW özel bir servisten Yakıt boru hattı için 450 Lira istemişlerdi. 450 lirayı vermemek için 5 liraya oraya uygun hidrolik borusu kestirip yapmıştım. Aylar sonra servise bakım için gittiğimde ordan sızan mazotun tiriger kayışının olduğu hazneye dolduğunu ve oraya baya bi zarar verdiğini söylediler. Tiriger kayışı, gergi makarası, rulmanlar vs. iyi niyet garantisi dahilinde değiştirildi. 

Eğer bende sizin yaptığınız gibi yol yardım çağırmış olsaydım bütün değişen parçalar ücretsiz olarak değiştirilecekmiş diye bilgi verdiler servisten.

Tekrardan geçmiş olsun. umarım sızan mazot çok fazla sıkıntıya yol açmamıştır. Sizin parçalarınızı garantiden değiştireceklerdir muhtemelen.
Sağolun hocam yorumunuz için. Bahsettiğimiz boru aynı boru. Bakalım ne gibi zararlar çıkacak. Servis inşallah hepsini kontrol eder 

Geri
Üst Alt