El Freni Hakkında ?

csharpci

Üye
İsim
C#ci
El freni otomatikte. Arabayı çalıştırım gidince otomatik el freni iniyor. Araba durunca stop edince de otomatik el frenini çekiyor.

Bu şekilde otomatik kullanım mı ? Yoksa manuel kullanım mı daha iyi ? Hangisini tavsiye edersiniz ?

ikinci bir sorum ise şehirler arası hızlı giderken. el freni düğmesini çocuk yanlışla çekerse ne olur ? Yolsa giderken o düpmeyi çekersek el freni çalışyor mu ?

Arabam Golf 1.0 TSI Comfortline

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam ilk soru için hangisi size uygunsa onu yapın ama otomatikte kullanıp alışınca başka bi arabada dikkat edin unutabilirsiniz .2. Soru içinse çekili tutarsanız ekranda bir bildirim sesli ikazla beraber sanırım yüzde 70 bir fren uyguluyo sorun çıkarmıyor kendim bizzat denedim iyi günler dilerim

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İyi hoş güzelde...Otobanda bunun olduğunun düşünürsek oldukça riskli değil mi ? Arkadan hızla gelen arabalar çarpabilir.( El frenini çocuğun çektiğini düşünürsek)
Çocuk otobanda mekanik frenide çeker hocam bu çamur atmak olur sadece

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İyi hoş güzelde...Otobanda bunun olduğunun düşünürsek oldukça riskli değil mi ? Arkadan hızla gelen arabalar çarpabilir.( El frenini çocuğun çektiğini düşünürsek)
Zaten bunu yapacak yaşta ki çocuğun araç koltuğunda sabitlenerek yada emniyet kemeri takması gerekmiyor mu? Nasıl yetişebilir ki? Ön tarafta ise 12 yaşından büyük olması gerekiyor. 12 yaşında ki çocuğun bunu yapmayacak kadar bilgili olduğunu sanıyorum.

@ltftaha 
Çamur atmak derken  ? Kimseye çamur atmak gibi bi derdim tabii ki yok. "İhtimal" olarak söyledim....
Bu konu benimde kafamda soru işareti bırakmıştı o yüzden fikrimi paylaştım.
Çocuk 12-13-14 her ne yaşta olursa olsun çocuktur. Farzı misal diyorum oldu'da "baba bu nedir" diyipte çekti otobanda ise araç büyük risk...Ki ben bunu boş bir yolda denedim. Araç anlıkta !olsa yavaşlıyor, hızı düşürüyor.
Herneyse inşallah böyle birşey kimsenin başına gelmesin diyelim....

Kazara çekilme durumunda tabi ki hareket halinde çekilmesi engellenebilir fakat fren patladığı, gerektiği zaman ne olacak? En doğrusu sırf el freni değil, bilinçli olmadığı sürece çocuklara sahip çıkıp, arabanın orasını burasını kurcalatmamak gerek!

@rsimsek Hocam ben onu örnek olarak verdim.  Tabiki kurcalatmamak lazım. Ama örneğin arabaya öyle birini misafir alırsınız ki. El freni olduğunu bilmeden ve size sormadan aaa bu neymiş diye birden düğmeyi de çekebilir. Öyle insanımız hiç mi yok dersiniz ? :)  

@rsimsek Hocam ben onu örnek olarak verdim.  Tabiki kurcalatmamak lazım. Ama örneğin arabaya öyle birini misafir alırsınız ki. El freni olduğunu bilmeden ve size sormadan aaa bu neymiş diye birden düğmeyi de çekebilir. Öyle insanımız hiç mi yok dersiniz ? :)  
Böyle örnekleri vermek çocuk falan ne kadar doğru..? ona bakarsanız sevigliniz ile tartışırnız (türk filimlerinde olduğu gibi) direksiyona müdahele eder/etmesi gibi bişey bu., neymiş efendim çocuk meraktan el freni tuşuna basmiş veya ihtimali varmış., böyle şeylerden eleştirmek yarın ne olacağını bilemememiz gibi bişey

@forzaGilles 
Üzgünüm ama bu konuda size katılmıyorum. Sonuçta hiç kimse bilmeden direksiyona müdahale etmez. Kavga veya benzeri bir olaydan dolayı Müdahale etsede her arabada olabilecek bir şey bu.  Ama bence o el freni tuşunun ne işe yaradığını bilmeden çekecek bir çok kişi olmasada azınlıkta olsada insanlarımız mevcut. Ve o tür bir tuş sadece bizim arabalarda var. O yüzden bu tür bir durumda bizleri güvene alacak bir sistem vardır inşallah. Yoksada bir an önce olmalı diye düşünüyorum.

Geri
Üst Alt