Golf 7.5 Kapı Gıcırtısı

Düzenli bakımlarını yapmak lazım. Vazalin gerekse Sprey olarak. Aracımda Spor yay ile birlikte 2 yıl bu şekilde işlem yaptım gayette memnundum :)  

bir defa yap geç değil  aralıklı olarak temizliği ve bakımı yapılırsa sorun ortadan kakacaktır. iyi forumlar dilerim.

Hocam, ozellikle yagis olduktan sonra kapidaki kadifemsi fitilden incenince gicirdiyor. Bir kac kez elimle kadifemsi dokuyu ovusturuyorum inip binerken , kisa surede kayboluyor. Bir sonraki yagisa kadar hic ses olmuyor. Sprey falan hic bir sey kullanmiyorum. Sadece, elimle bebek sivazlar-ovalar gibi cok siddetli olmadan elimle geciyorum ustunden. Deneyin[emoji3]

HUAWEI NXT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ognemir benim aracımda da esnemeye bağlı olarak bu sesler gelmeye başlamıştı. Servise götürdüm sorun çözüldü yaklaşık 1 yıldır ses yok. 6 7 ayda 1 kez fitilleri würth silikon spreyle geçiyorum. Umarım sizin de çözüme kavuşur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ognemir benim aracımda da esnemeye bağlı olarak bu sesler gelmeye başlamıştı. Servise götürdüm sorun çözüldü yaklaşık 1 yıldır ses yok. 6 7 ayda 1 kez fitilleri würth silikon spreyle geçiyorum. Umarım sizin de çözüme kavuşur.
Servis nasıl çözdü hocam?

@emrecanozkaya hocam servise götürmeden önce kendim de silikon spreyle uygulama yapmıştım ama sesler kısmen kesilse de tam olarak kesilmemişti. Servis tekrar silikon spreyle bir uygulama yaptı sonrasında kesildi. Silikon sprey dışında birşey kullandı mı bilmiyorum.

Bende de yeni yeni olmaya başladı 2016 model araç. Engebeli yerlerden yavaş yavaş giderken (araca arkadan baktığınızda sağ sol salınım hareketi esnasında) homurtulu bir gıcırtı geliyor. Yani "ciyyak ciyyak" gıcırtısı değil de tok sesli hafif uğultulu bir gıcırtı. İlk defa geçen gün duydum bu gün iki oldu. Mevsimsel birşeymi acaba yakıcı güneşin etkileri vs  :D  Sanki aracın kasası geriliyor garip bir ses benimki de acaba kapı gıcırtısı mı?  Sürücü koltuğundayken aracın yer yerinden geldiğini hissediyorum. Yani ne sadece yanımdaki kapıdan yada sağımdaki kapıdan değil her yerden bildiğin 7+1 duyuyorum her yerden :D  böylece aracın merkezinden geliyormuş gibi..

Bende de yeni yeni olmaya başladı 2016 model araç. Engebeli yerlerden yavaş yavaş giderken (araca arkadan baktığınızda sağ sol salınım hareketi esnasında) homurtulu bir gıcırtı geliyor. Yani "ciyyak ciyyak" gıcırtısı değil de tok sesli hafif uğultulu bir gıcırtı. İlk defa geçen gün duydum bu gün iki oldu. Mevsimsel birşeymi acaba yakıcı güneşin etkileri vs  :D  Sanki aracın kasası geriliyor garip bir ses benimki de acaba kapı gıcırtısı mı?  Sürücü koltuğundayken aracın yer yerinden geldiğini hissediyorum. Yani ne sadece yanımdaki kapıdan yada sağımdaki kapıdan değil her yerden bildiğin 7+1 duyuyorum her yerden :D  böylece aracın merkezinden geliyormuş gibi..
Sizde yeni yeni olurken benim 3 haftalık araçta olması da ayrı bi ilginç hocam 😄

Bu ara evdeyim ve bolca zamanım oluyor. Bugün kapı fitillerine el atayım dedim. İnternette birçok video izledim ve aklıma yatan bu videodaki uygulamayı yaptım. Fırçayı biraz da ıslatarak fırçaladım ve sonrasında kullanmadığım bir cam silme beziyle sildim. Bez kuruydu.  5 dk bekledikten sonra sürekli sesi duyduğum yolda bir tur attım ve ses kesilmişti :'( Bir saat sonra tekrar deneme yaptım ve ses yine duyulmuyordu. B) Silikonla falan uğraşığ fitili deforme etmeden bir diş fırçası maliyetine şimdilik  işi çözdüm .Yarın sabah çocuğu okula götürürken daha soğuk havada bakalım ses yapacak mı ..Sonucu yazarım

https://www.youtube.com/watch?v=gsqH3rh2lMk

Her sabah konser veren fitillerden bu sabah pek ses duymadım. Uygulama işe yaramış gibi, tavsiye ederim. 

Aracım 2015. Bende bu sesi yeni duymaya başladım. Sol taraftaki kapılardan birinden geliyor tam tespit edemedim. 

Araç esnediğinde, bozuk yollarda, Sanki bir metal plastiğe tık tık tık vuruyor gibi. Polarımın fermuarları falan bir yeremi değiyor diye bir kaç kez kontrol ettim. Emniyet kemerlerinede baktım bir yere çarpmıyor.  Kapı içinde sanki boşta bir parça var sürekli sağa sola çarpıyor gibi geliyor ses bana. TIK TIK TIK

Kapı içinde bir parça-kablo boşa mı çıktı diyerek; Araç dururken kapıları açıp kapatıyorum, sallıyorum ses yok.... 

Sonra kapılar kapalıyken dışarıdan B sütunu birleşme bölümünden üst uçlarına elimle bastırdım ve İÇE DOĞRU ESNEME olduğunu farkettim. Tabi bu esnada gıcırtı da duydum...

Biraz araştırma sonucu Fitil için özel spreyler olduğu halde,  NE HİKMETSE SİLİKON SPREY kullanıldığını gördüm.  Würth marka silikon sprey aldım uygulama sonrası ses kesildi.  ANCAK bu sessizlik aracın ilk güneş altında beklemesinden sonra tekrar ortaya çıktı. (ses 1-2 gün ancak kesildi.)

TAHMİNİM KAPI AYARLARINDAN kaynaklı bir sorun bu. Ayarlarda bir sıkıntı var ki Fitiller olması gerekenden daha fazla sürtüyor ve ses yapıyor. (yoksa 4 yaşındaki aracımda şimdiye kadar neden yoktu 45000'de ve sürekli tozlu topraklı yollara da giriyorum, kışın -20de  yazın +30da güneşte...) 

Servise gidip silikon vs. uygulatmadan  direk kapı ayarları yaptırmalıyız. (bu ayarlar nasıl yapılıyor hiçbir bilgi bulamadım. Bizim deneyebileceğimiz bir şey değil sanırım...) 

Kapı fitillerine çözüm için şu videoya denk geldim.Bu bantı deneyen var mı hiç forumdan ?  

@golfmk7fan bu bantı bilmemde BEZ BANT var onu çekip sorunu çözenler var. (tr de de satılıyor, tüylü tüysüz gibi 2 farklı versiyonu var. ben denemedim)

Ancak halen merak ettiğim durum; kapı ayarlarını serviste oynatıp  sorunu çözebilen var mı...   Araçtaki büyük esnemelerde ses gelse ok diyeceğim, ancak hiç bir ses yokken az bozuk yollarda bile aniden ortaya çıkan bu sesin nedeni bence kapıdaki ayarın kaçması... 

Biz farkında olmadan araca binen inen birinin kapıyı geriye küt diye bırakması yada anormal şekilde kapatması vs. aniden ayarı bozup sorunu tetikleyebilir kiii  Millet alışmış kapıya asılmadan kapatamamaya. Bizim Golfler kız gibi elinin ucuyla dokunsalar kapanacak ama illa bi Allah ne verdiyse yüklenme alışkanlığı var herkesin :)

Kafayı yiyecem :)  Ben sesi kesmeye çalıştıkça ses dahada yükseldi :/  

Sol kapılardan arada bir duruyordum  şimdi sağ kapılardan da gelmeye başladı...  (Würth silikon sprey denedim)

Bant harici çözüm arıyorum bulursam bir şeyler mutlaka yazacağım.  (servise 250km uzaklıktayım, gidip kapı ayarlarına vs. de baktıramıyorum şimdilik..) 

Geri
Üst Alt