Yakıt Tüketimi

her zaman aracın etiket değerlerine göre basınçlarını ayarlayın., etiket değerleri yanılmaz., 120km üstü ve otoban sürüşleri ve 17" jant için 32psi çok az., ve yüksek hızlar için riskli bir değer., nokian line kaç km dir kullanıyorsunuz? bu lastikten memnunuyet ve tecrübeleriniz nelerdir?
Hocam yaklaşık 3-4 yıldır bu basınç değerlerinde kullanıyorum 17 Jant ve lastiklerimi. Birkaç lastikçide ve servis kontrolümde de daha fazla basan ya da uyarın olmadı açıkçası. Genel olarak yüksek hızlarda da (200 üstü) kullandığım zamanlar oluyor ve aracın güven hissiyatıyla ilgili bir problem görmedim.

Yüksek basınçlarda lastiklerin ses yaptığını ve sürüş konforunu kaybettiğini fark ettiğim için de bu basınç değerleriyle kullanmayı tercih ediyorum. Yük olunca birkaç psi daha artırıyorum.

Nokian Line 94W XL kullanıyorum. Uzun süre P7 Cinturato kullanmıştım; ortalama bir lastik kullandıysanız bilirsiniz. Sonra onları sattım ve araştırmalarım sonucu bunları almaya karar verdim. Hem sessiz, hem ıslak ve kuru zemin fren performansı iyi bir lastik. Kesinlikle tavsiye ederim.

@nightwolf hocam geçmişte konuşmuştuk. Tabanca atana kadar doldurduktan sonra depo kırmızının olduğu çizgiye yaklaştı ve tekrar tabanca atana kadar aynı istasyonda aynı pompa ile doldurttum. Sonuç çok iyi çıktı. 1122 km 286.82 TL hesaplayınca 100 km de 25.56 TL yakmışım. 4.0576 lt tüketim çıkıyor. Benzin aldıktan sonraki tüketimde ise 4 lt tüketim gözüküyor. Hesabımla gösterge tam uyuyor. Yalnız geçende tabanca attıktan sonra 184.5 km  yapmıştım ve sonra depoyu doldurduğumda 58 TL lik benzin almıştım. Yani 100 km de 31.43 TL yakmıştı ve 4.98 lt tüketim çıkıyor. Gösterge benzin aldıktan sonra yine 4 tl göstermişti. arada 1 lt bir fark vardı. İki ayrı ölçümüm bu şekilde. Acaba pomba da arıza vardı sonra düzelttiler mi ? Yoksa bir fazla bir az mı yakıyor araba anlamadım. Kullanım profili ve gidilip gelinen yollar aynı. Hız aynı. Hız genelde ortalama 100 km diye bilirim. 90 ile 110 arası ama ortalması 100 dür tahminen. Her iki ölçümde de klima kapalı. Şimdi yine tabanca atana kadar doldurttum. Bu sefer artık klimayı açıcam pencereyi hiç açmayacağım. Bir de bu şekilde ölçüçem. Klima tüketimi klima açık olunca ortalama tüketimde dahil bir şekilde mi gözüküyor ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Net bir bilgim olmamasına rağmen klima tüketiminin dahil olduğunu düşünüyorum hocam nihayetinde bize varsayımsal bir değer değil kullanılan yakıta göre bir değer gösteriyor. Uzun kullanımda yaptığınız hesaplamanın tutması sevindirici hocam ayrıca o kadar az yakması da çok iyi. 100km de 4lt çok iyi bence. Sonraki ölçümünüzde aynı pompadan alıp almadığınızı belirtmemişsiniz ancak öyle olduğunu varsayarak, dediğiniz gibi ya pompayla ilgili bi sıkıntı var ilkinde erken attı tabanca ya da köpürme falan sözkonusu. Ama bununla birlikte acaba uzun süre/mesafeli hesaplamalarda daha mı doğru bilgi veriyor yol bilgisayarı acaba sorusu geldi aklıma. Bu arada ben de hesaplayıp yazacaktım ama bu aralar arabayı çok kullanmıyorum fulleyip hesaplama fırsatım olmadı ilk fırsatta ölçümü yapar değerleri paylaşırım.

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Arkadaşlar bende pek hesaplamam.10 gün kadar önce depoyu doldurdum.Şu an ortalma yakıt tüketimim 5.8 lt.260 km yol yapmışım.sizce nasıl bana fazla geldi gibi.140 km si uzun yol ve 130-140 km hızda yapıldı.

1.6 tdi dsg

Arkadaşlar bende pek hesaplamam.10 gün kadar önce depoyu doldurdum.Şu an ortalma yakıt tüketimim 5.8 lt.260 km yol yapmışım.sizce nasıl bana fazla geldi gibi.140 km si uzun yol ve 130-140 km hızda yapıldı.

1.6 tdi dsg
Hocam biraz yüksek görünüyor ama kullanım şartları çok önemli. Mümkün olduğunca yavaş hızlanıp yine mümkün olduğunca az fren kullanmak yakıt tüketimini bayağı düşürüyor. Ben bazen trafik ışığına 300-400 metre kala ayağımı gazdan çekiyorum, bu şekilde çok daha konforlu ve güvenli olduğunu düşünüyorum. Takip mesafesini korumak da gereksiz fren ve gazı engelleyeceği için yakıt ekonomisi sağlar. 

1.6 tdi dsg
yarın sabah ank-istanbul seferi olacak !

3 kişi bakalım  ist anadolu yakası suadiye' ye ne ortalamayla finise giricez?

tdi / manuel 

insan 110 sabit 110 u  hiç geçmeden 3,9  olmasını bekliyor ama zorrr!!

@asdfg112 bana da fazla geldi bakalım hocam daha dikkatli olcam inş bundan sonra

yola çıkarken  110 sabit hiç geçmeden planım vardı .

Ank-istanbul    450 km lik yolun ilk yarısını 110-120   geriye kalan yarısını  sabrın sonu130-140 hızla  katettim. 

5.0  ortalama ile  ist/suadiye   finişe girdim.(araç 3 kişi bagaj çok da dolu değil) 

aslında bu hesaplamaları yapmadan  ömür kısa bin geç felsefesi ile çokta takmamak lazım ama. esas anlamda bu aritmetiği  

TDİ => 1.0 TSİ   geçiş sürecinin hesaplamaları olarak kabul ediyorum kendimce.

golf 8 de  hem  hem dizel xxxxx farkını verecek ekonomik altyapı  olmayacak hem de  cebirsel hesaplamalar dizel olmasa da olur dedirtiyor bana  

Selamlar, 

Geçen hafta ciddi bir uzun yol yaptım. Araç 500kmdeyken bu yola çıktım. Şu an 2200 e yaklaştı. Henüz çok yeni olmasına rağmen, fikir vereceği için tüketim değerlerini paylaşmak istiyorum:

Araç 1.0 TSI DSG Highline bu arada.. 2 kişi. Bagaj ağzına kadar dolu. Klima full ve üst seviyede açık. 225 45 17 bridgestone turanza lastikler önler 33 arkalar  36 basınç ile..

Yol çalışması vb. hariç otobanlarda 120nin, bölünmüş yollarda 110'un altına inmedim ancak karma tüketim verisinde akyaka -selimiye ve selimiye-kaş, kaş ve çevresine gidiş gibi virajlı, düşük hızla seyredilen ve iniş çıkışlı yollar olduğunu da hatırlatmak isterim. (bu tarz yollarda kimi zaman sport modda kullandım)

1- Bandırma feribot iskelesi - Akyaka arası. 

508 km, 5 saat 51 dk, 87km/h ortalama hız, 6.3 lt/100km

2- Denizli - Bandırma feribot iskelesi arası

381 km, 4 saat 08 dk, 92km/h ortalama hız, 6.9 lt/100km

3- İlk 2091 km yakıt tüketimi verisi (İlk 500 km si yoğun istanbul içi trafik)

2091 km, 44 saat 58 dk, 46km/h ortalama hız, 7.1lt/100km

Öte yandan bir önceki aracım olan 1.2 tsi dsg leon'un da son 2038 km lik ortalama tüketim verisini çekmiştim telefonla.. Onu da paylaşıyorum (Burası şehir içi aşırı yoğun değerleri gösteriyor)

2038 km, 89 saat 45 dakika :D  23km/h, 8.7 lt/100 km

Aracım 1.4 TSİ higline manuel 18 durban jantlı ve fazla yaktığını düşünüyorum.

13649673-871F-4383-A934-640269A52B91.jpeg

1.0 TSİ manuel ile Sakarya şehiriçi 6-6.5 lt arası yakıyorum . 

Manuel 1.2Tsi 110hp ile Astra J 1.6 cdti 110hp. Yolun ilk 10km hariç geri kalanı önlü-arkalı gittik. Astra'nın +270kg kendi öz ağırlığı ve +1 yetişkin ile epey ağırlık farkı da var. 

IMG_20180819_075910.jpg

IMG-20180819-WA0000.jpg

7-24 temmuz arasi 6250 km uzun yol yaptim,devamli otoban.120 km sabit hizla(gecislerde 130-140) 5.1 litre ortalama yakti

Bu değerler iki araç arasındaki gerçek karşılaştırmanın çok ötesinde kalmış. Ben daha önce 1.4T Astra kullandım, Golf’e göre hele 1.2 TSI’a göre bariz oranda daha fazla yakıyordu. Kaldı ki bu sizin mesajınızdaki araç 1.6 atmosferik motorlu Astra ve kendi ailesi içinde en çok yakan model olarak bilinir.

Geri
Üst Alt