Yakıt Tüketimi

Bir uzun yolun git-gel örneklemesi! (Temmuz 2019)

TDI manuel

443 git 443 gel toplam 886 km

Tüm gidiş dönüş de fix 110 hız , nadiren 120 ye çıkıldı rampa aşağılarda

Araç 3 kişi

Depo fullendi 

Ankara start 

İstanbul Suadiye (bostancı) varış

2 gün konaklama (araç İstanbul'da ev otoparkında sabit durdu . İst içinde gezi yok)

Sonra tekrar Ankara'ya hareket

Bir depoyla git gel 886 km yol yapıp 300 km daha gidersin olayı tatminkar bir durum.

Ekli dosyayı görüntüle 27581
2 kişi, bagaj boş, Cruise Control açık şekilde 90km sabit hız., klima off tüketim 3,5 lt.ye düşer, maksimum menzil 1300-1350km zorlar., değer mi..? Tabiki de değmez.. 

İkinci araç 1.4 TDI DSG Polo’nun uzun süreli verileri... 

78FEA734-9AD9-4589-8511-856427E3A815.jpeg

Benim 1.4 TSI Golf’ten sonra içimin yağlarını eritiyor. :)  

Daha 100 km de 0 golf 7.5 1.5tsi dsg aldım kısa mesafeli surusler yaptım gercı ama 11.5 lt/100 k  yapıyo bu namussuz , tdı polom vardı 2010, 6 lt yakardı sehır ıcı disi farketmeden , pisman olcam nerdeyse sattigima - satmadim daha geci ama satmasam mi diyorum - 

Daha 100 km de 0 golf 7.5 1.5tsi dsg aldım kısa mesafeli surusler yaptım gercı ama 11.5 lt/100 k  yapıyo bu namussuz , tdı polom vardı 2010, 6 lt yakardı sehır ıcı disi farketmeden , pisman olcam nerdeyse sattigima - satmadim daha geci ama satmasam mi diyorum - 
Motor daha yeni doğan bebekten farkı yok., metaller birbirine alışmadı., pistonlar aynı şekilde., ilk bakıma kadar bu şekilde olacak., Ayrıca kısa mesafeli sürüşlerde yakıta olumsuz etki eder., Rodaj dönemimde olan bir araçtan bahsediyoruz., ilk 1500 km yüksek devire çıkmaktan kaçının, yüksek hızlara çıkmayın, Şuan yaşadığınız durum çok normal., 

Sağlıklı bir rodaj dönemi geçirirseniz uzun yıllar sorunsuz şekilde binersiniz; 

Bugün git-gelli (111+111 km) toplam 223 km

Ankara /konya Kulu /ankara yaptım 

Tdi/manuel

Araç 2 kisi başka yük yok

Genelde 90 la gittim cok nadir 100 ü gördü bazı yerlerde (101 hız  görmedi araç)

Bu yol mekke / medine otobanı gibi

Bir tane bile aşılan dere depe dağ hendek yok 

İnsan sıkıştırılmış kağıt /karton / plastik alaşımlı pejo 301 hdi / clio 1.5 dci ın bu kosullarda yaktığı 3,1 degerlere de imrenmiyor değil 

Tamam 3. Lig Mor grupta ligin orta sıralarına  oynayan  araçlar bunlar 

Ama bugün beni çaktırmadan takip eden herhangi bir 1.0 tsi veya 1.2 tsi olsaydı benim bu 4,2 lik değeri en fazla 4,7 olarak görüp pesimden finişe girerdi 

IMG_20200215_163053.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bugün git-gelli (111+111 km) toplam 223 km
Ankara /konya Kulu /ankara yaptım 
Tdi/manuel
Araç 2 kisi başka yük yok
Genelde 90 la gittim cok nadir 100 ü gördü bazı yerlerde (101 hız  görmedi araç)
Bu yol mekke / medine otobanı gibi
Bir tane bile aşılan dere depe dağ hendek yok 
İnsan sıkıştırılmış kağıt /karton / plastik alaşımlı pejo 301 hdi / clio 1.5 dci ın bu kosullarda yaktığı 3,1 degerlere de imrenmiyor değil 
Tamam 3. Lig Mor grupta ligin orta sıralarına  oynayan  araçlar bunlar 
Ama bugün beni çaktırmadan takip eden herhangi bir 1.0 tsi veya 1.2 tsi olsaydı benim bu 4,2 lik değeri en fazla 4,7 olarak görüp pesimden finişe girerdi 

/monthly_2020_02/IMG_20200215_163053.thumb.jpg.8bf626afc7ff3aad5d841e0b9fd575a9.jpg
Yani işin özeti az yakacağız kasmaya gerek yok diyorsunuz.

@bunyamin81

Yani ne diyorum ?

1.2 / 1.0 alan ahhhhhhh bi tdi golfüm olsun diye ağıt yakmaz 

Benzinli atmosferikten İnsanlar lpg ile %40 ekonomi icin bu revizyona gidiyor..

Tdi / Tsi çapraz kuru max %20 avantaja işaret ediyor...

Tdi alan ? Sıfır veya 2 . Elde başlangıçta vereceği dizel hava parasını hesaplar kullanım sürecindeki %20 ye oranlar bakar duruma 

@Savatage Hocam buda benim genel ortalamam. Hiç kasmaca yok şehir içi şehirler arası karışık. Ben yakıttan son derece memnunum. Bana bozuk araba satmışta olabilirler :)  

WhatsApp Image 2020-02-15 at 19.51.24.jpeg

• Beğen
Tepkiler: SCC
Çok normal bizim 1.2 tsi polo 9 lt yakıyor, 90 beygirin 90 ına da biniyoruz maşşalah.

@Adv_Dbl

Hocam bugün siz tdi ile ankara-konya kulu-ankara 90 sabit git gel yapın 3,4 olurdu.

Bende olmuyor ! 

Ben bu araçta uzun yolda rampa aşağı yakaladım mı cut off ile hiç gaza basmadan ivmemi var olan hızımı , momentumumu istediğim gibi koruyamıyorum gibi bir hissiyat var bende ? 

Rampa çıkarken gazlarken çok yakıyorum demiyorum ama rampa inerken 

Yercekimi etkisiyle daha bi hızımı korumak hatta arttırmam gerekiyor diye düşünüyorum....

Bu tip rampa aşağılarda daha önceki araçlarım ile daha bi saldım çayıra inişlerim olurdu ?

Neyse mk9 a kadar bu var elde yola devam

• Beğen
Tepkiler: SCC
@Adv_Dbl

Hocam bugün siz tdi ile ankara-konya kulu-ankara 90 sabit git gel yapın 3,4 olurdu.

Bende olmuyor ! 

Ben bu araçta uzun yolda rampa aşağı yakaladım mı cut off ile hiç gaza basmadan ivmemi var olan hızımı , momentumumu istediğim gibi koruyamıyorum gibi bir hissiyat var bende ? 

Rampa çıkarken gazlarken çok yakıyorum demiyorum ama rampa inerken 

Yercekimi etkisiyle daha bi hızımı korumak hatta arttırmam gerekiyor diye düşünüyorum....

Bu tip rampa aşağılarda daha önceki araçlarım ile daha bi saldım çayıra inişlerim olurdu ?

Neyse mk9 a kadar bu var elde yola devam
Hocam lastikler kışlık mı? 

Aracın kullanım kılavuzunda lastikler için belirtilen 2 tip hava basıncı var,konfor basıncını mı yoksa normal basıncı mı kullanıyorsunuz? 

Hocam lastikler kışlık mı? 

Aracın kullanım kılavuzunda lastikler için belirtilen 2 tip hava basıncı var,konfor basıncını mı yoksa normal basıncı mı kullanıyorsunuz? 
38 psi !!! (Yuhh diyenler olabilir)

Yazlık !!!

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt