Yakıt Tüketimi

Gökcan Tazeler

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar Mart ayında aldığım 1.6 TDI manuel comfortline aracımın yakıt tüketimi bana fazla geliyor, yoksa normali mi bu mudur?

Aracı sıfır aldım ve şuan 8700 km'de araç. Misal bugün Keşan-Tekirdağ arası git gel yaptım (110-115 km hızla) eve döndüğüm zaman ortalama hız 92 km yakıt tüketimi ise 5.3 idi. Araçta 2 kişi varız ve bagaj boş. Bu tüketim hep bu şekilde oluyor, şehir içi ise 7/8 litrelerde geziyor. Sizlerin araç da bu şekilde mi? Yeni diye bu kadar çok yakmamalı ya :(  Daha 1 depo yakıtla 800 km'yi geçemedim ben. Edirne-mersin yaptım onda bile 5.5 / 5.6 yaktı.

1.6 tdi manuel highline ile istanbul - keşan 4.3 yaktım. Aracı yumuşak kullanırım bilgine.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Voodoo Ortalama hızınız nedir hocam? Ben cidden yıldım artık aşırı tüketim var. Önceden C4 biniyordum dizel, aynı hızlarda tekirdağ'a gidip geldiğimizde 3.7/4.1 arası yakıyordu 120'i geçmediğim sürece. Uzun yolda ise 125 hızla sabitlerdim ve 4.7 yakardı C4...

Benim araç şuan TSI dan fazla yakıyor. 

Benzinli 1.4 TSI manuel bendeki. 4000 km'de aracım.

Son yakıt aldığımdan bu yana şehir içi ort. 5.2 lt yaktım gayet düzenli bir trafiğin olduğu (Yenimahalle-Bağlıca arası Sabancı Bulvarı güzergahı, Ankara) ve yaklaşık 4-5 trafik ışığı gördüğüm bir yolda. Klimayı açıp biraz seri kullanırsam rahatlıkla 6 lt'nin nın üstüne çıkıyo TSI..

Bana göre, dizel de olsa benzinli de olsa Golf yakıtı seviyo :)  Hafızalara kazındığı kadar da ekonomik bir araç değil, kaldı ki performanslı olması yüzünden sizi ajite de ediyo sürüş esnasında  :D  Sakin gaz pedalının altında yumurta varmış gibi sürmek gerçekten sabır işi :)  

@Gökcan Tazeler  benim araçta manuel tdi olduğundan müdahil olabilirim olaya.

hani şu 90 la hadi sabır aşımı 100 le gidildiğinde tdi golfün yakacağı 4,1 ile 4,4 arası oluyor.

siz 115 civarı gitmişsiniz ki net 5 litre civarı olmalı yada beklenmeli . (0,3 fazlalığınız var)

ha 3 lü değerler bu araç la olmuyor mu ?

80 i hiç geçmeden uzun yol 70-80-70-80 devamlı rutin yol alınırsa 3,7 gibi değerler alınmıyor değil!! alıyorum zaten.

hele 36 km git 36 km dön  her sabah akşam  ev-  iş -ev yolculuğunun 80 hız sınırı ile finiş değeri 3,3. (full çevre yolu güzergah)

bu tip kasmalardan vazgeçtim yalnız ben....

sabah 4

akşam dönüş 4 ortalamaya sabitledim hergün 90-100 le gidiyorum

70-80 harbiden baygınlık verir ki verdi zaten !! 

1.6 TDI normal kullanımda dizel avantajı sağlamıyor. 1.2 TSI 110km sabit hız düz yol 5 litre, 120km sabit Ankara-İstanbul otoban 5.5 litre, 130km sabit otoban 6 litre yakıyor. Tek kişi bagajsız. 1.6 TDI kiralık araçla Ankara-İstanbul sabit 120km 5.2 litre, 130km sabit 5.8 litre ortalamalar yakaladım. Hız artında işler değişiyor, TDI 160km hızda düzde 6.5 litre yakarken 1.4 TSI 125 DSG 7.5 yakıyor.

Görünen o ki TSI nerdeyse az yakacak!  Bu araç 120 hıza 2050/2100 devirde ulaşıyor ve bu hızda gidince 5.5/5.7 yakacaksa vay halimize. Benim araç 2018 mart çıkışlı ama araba 2017 model 1 yıldır otoparkta beklemiş bayide. Acaba diyorum toz toprağın altında kala kala filtreleri filan iyice kirlendi, yağ özelliğini filan kaybettti mi? Bakıma 7 bin km erken gitsem mi? 

Şehiriçi ben kullanırsam küçük bir ilçede yaşıyorum 3. vitesi görmem imkanısz, 6-6.5 yakıyorum eşim geçerse direksiyona 9.2 yakmışlığı var :)  Hani ne yaparsan yap bu kadar çok yakmamalı yine de ya. Bluemotion bu amaçla üretilmişti güya ama c4  çok rahat uzun sürede 1.5 litre daha yakar 100 km mesafede :)

Ben TSI 1.4 manuel ile İzmir'den Ankara'ya (ki 12 saatte geldim; Afyon yakınlarında tünel çalışması yüzünden yaz sıcağının tam ortasında km lerce kuyrukta dur kalk gittik..) Henüz 1000 küsur km de iken, 3 kişi + bakaj ve arka koltuk dahil eşya ile kaplı (aracımız yaklaşık 1600 kg nin üzerinde idi)  ve klima full time açıkken ort.  6.0 lt yakmıştım. Temmuz ayında yine İzmir'e gidicem muhtemelen tek kişi ve çok yüklü değilken bakalım kaç yakacak :)   

Hocam tekirdağdan keşana giderken yol çok güzel ve bayır aşağı denebilir neredeyse en fazla 4.5 ort.ile gidip 5.5 ort.ile dönmeniz gerekir diyorum.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Görünen o ki TSI nerdeyse az yakacak!  Bu araç 120 hıza 2050/2100 devirde ulaşıyor ve bu hızda gidince 5.5/5.7 yakacaksa vay halimize. Benim araç 2018 mart çıkışlı ama araba 2017 model 1 yıldır otoparkta beklemiş bayide. Acaba diyorum toz toprağın altında kala kala filtreleri filan iyice kirlendi, yağ özelliğini filan kaybettti mi? Bakıma 7 bin km erken gitsem mi? 

Şehiriçi ben kullanırsam küçük bir ilçede yaşıyorum 3. vitesi görmem imkanısz, 6-6.5 yakıyorum eşim geçerse direksiyona 9.2 yakmışlığı var :)  Hani ne yaparsan yap bu kadar çok yakmamalı yine de ya. Bluemotion bu amaçla üretilmişti güya ama c4  çok rahat uzun sürede 1.5 litre daha yakar 100 km mesafede :)
offfff! inanılmaz biryerden yakalamış olabilirsiniz!!!

13800 km deyim . aracın havalandırma / fan ayarı 7 kademe soldan sağa çevirince sarı ışıkkı biliyorsunuz

daha 8000 km deyken bu fan ayarı 3. kademe de iken hiç hava vermiyordu. 1 ve 2 de zaten hiç vermiyordu zaten muhabbetini etmeye bile gerek yok.

bi akşam işten erken çıktım servise uğradım randevusuz. doğusun usta geldi servis önünde fanı açtı 1--2--3 kademelerde hiç hava üflemiyor. açtı torpidoyu çkartttı polen filtresini?? o da ne ?? polen filtresi rahmetlik olmuş!! buna bi hava tutayım zaten 7000 km sonra bakıma geleceksin o zaman değişir dedi eyvallah dedim tekrar taktı havalandırma 1-2-3 üflemeye başladı

o gün 8000 km deydim bugün 13800 !

havalandırma 1-2-3 kademe yine cortladı. hava üflemiyor

sonuç :polen filtrem defolu! aynı şekilde hava filtrem ve motor yağı da durduk yerde özelliğini yitirmiş olabilir. 13 ocak 2018 trafige çıkış araç sizinki gibi 2017 model belki benim araçta 7-8 ay bayide beklemis olabilir

aynı durum sizin icinde geçerli olabilirmi acaba

lastiklerle ilgili olabilir mi, kış lastiği ya da 4 mevsim mi var arabada? 

Yakıtı etkileyecek bir çok sebep var. Lastik ebatı ve havası, filtrelerin durumu VS. Türkiye de servis zamanları avrupaya göre farklı, belki iklim koşulları diyeceğim fakat Türkiye nin her yeri aynı iklimi yaşamıyor. Belkide kullanılan malzemeler farklı, golfü aldığımdan bu yana bir ay geçti şimdi servis uyarısı veriyor.vw gidip randevu aldım. İki senede bir yada 20bin km de yağ değişimi, her senede filtre değişimi olduğunu söylediler 

Size tavsiyem filtre değişimi yaptırın. Lastik havalarını kontrol edin. 

Buda benim viyana içi kullanımım. Her yüzmetrede bir lamba var. Yokuş yok denecek kadar az, pek alt devirde kullanmam araç devamlı uyarı veriyor zaten az yaksın diye ugrasmadim 

IMG_20180624_124626.jpg

Geri
Üst Alt