Yakıt Tüketimi

@nightwolf  ölçümü şekilde yapıyorum. Depo çeyrek çizgisine gelince 150 TL lik benzin alıyorum. Ve km yı sıfırlıyorum. Tekrar çeyrek çizgisine gelince km belli 150 TL lik benzin almıştım. oradan buluyorum. Ölçümü sürekli bu şekilde yaparım. 30 krş. civarı çıkıyor. Bu hesaplamada. Benzin 6.3 olduktan sonra iki defa hesapladım. şu anda 3. cüyü hesaplıyorum. Tahminen yine 30 krş. lu bir şeyler çıkıcak. Depodaki çizgiyi kestirebiliyorum. Yani depoyu tam doldurarak hesaplamıyorum.

Sürat genelde 90-100 arası. Arasıra yolda 90 altınada düşüyor 100 üstünede çıkıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@csharpci Depo tam dolmadan çizgi hesabı ile ölçüm yanıltıcı olur. Mutlaka fullemelisiniz. Dizeli bilmiyorum ama 1.2 ve 1.4 TSI motorlu golf 7'de birçok kez hesapladım depo ile yol bilgisayarı verisi tam tutuyor.

@madmax50 çizgi hesabı niye yanıltıcı olsun. Gösterge çubuğu çeyreğin üstüne gelince belli oluyor. Ayrıca erişim mesafesinide aynı km de alıyorum. erişim mesafesi ile gösterge çubuğu tutuyor. Yanıltıcı olsa bile 4.76 lt yakacak kadar yanıltıcı olmaz sanırım. Eğer sadece benim arabada durum böyle ise fazla yakıyor sanırım. Shellden alıyorum. Bp den alıp mı denesem ?

[mention=4993]madmax50[/mention] çizgi hesabı niye yanıltıcı olsun. Gösterge çubuğu çeyreğin üstüne gelince belli oluyor. Ayrıca erişim mesafesinide aynı km de alıyorum. erişim mesafesi ile gösterge çubuğu tutuyor. Yanıltıcı olsa bile 4.76 lt yakacak kadar yanıltıcı olmaz sanırım. Eğer sadece benim arabada durum böyle ise fazla yakıyor sanırım. Shellden alıyorum. Bp den alıp mı denesem ?
Hocam ibre illa ki bi süre duruyordur aynı noktanın üzerinde. İşte o ibrenin aynı yerde duruşunun ilk ve son anı diyeyim yaktığınız farklı olacak mecburen. Ama siz bunu göz ardı etmiş oluyorsunuz. Dediğiniz kadar sapma yapar mı bilmiyorum ama farklı çıkacağı kesin. Erişim mesafesi konusu da o anki sürüş davranışlarına göre değiştiyor. Mesela siz performanslı kullanmışsanız o ara, erişim mesafesi daha az, sakin kullandıysanız daha fazla çıkacaktır. Bu sebeple ki yokuş aşağı yerlerde bir süre gidince erişim mesafesinin arttığını görüyoruz. Siz depoyu tam doldurarak deneyin hocam bir içinizi de rahat tutun umarım hiçbir sorun çıkmayacaktır. Keyifli sürüşler

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Depoyu tam doldurarak nasıl ölçüm yapıyoruz ? O şekilde bilmiyorum. Anlatırsanız. Bir de o şekilde deneyeyim.

Full lüyoruz. Sonra km 0 da sayıyıor. Ertesi gün gidip bir daha fullüyoruz. Km ve doluş TL yi hesaba katıyoruz. Bu şekilde mi bakıcam ?

Bir de erişim mesafesi 45 dk mesafe gidiyorum her gün ve geliyorum. giderken varırken bakıyorum. ona göre km ye ekleme yada düşme yapıyorum. Çünkü 90-100 seyredince uzun süre varış noktasına yaklaşınca biraz daha fazla gösteriyor erişim mesafesini.

@csharpci aynen hocam o şekilde hesaplanıyor ama ilk başta da söylediğim gibi köpürme falan olabildiğini söylemişti bazı üyeler. Siz iki dolumu da mümkünse aynı istasyon hatta aynı pompadan yapın o zaman sağlıklı bir sonuç elde edilir diye düşünüyorum

@nightwolf  Hocam iki defa işe gittim geldim sonra benzin almaya girdim üçüncü gün. 184.5 km de 58 küsür TL lik benzin tuttu. Hep 90-100 ile gittim geldim. Çok nadir giderken gelirken 100 üstü 110 ana kadar veya 90 altı 80 ene kadar düştüm. Yol da çok az yokuş çıkışı ve inişi var. Genelde düz bir yol. 35 km si şehir içidir ama şehir içi de 70-90 km hızla gittim 6. vites. 20 ye yakın dur kalk yapmışımdır kırmızı ışık nedeni ile.100 km de  31.43 krş. çıkıyor. Yani 4.989 lt. Araba 10 bin km de. Arabanın göstergesinde ise  Benzin aldıktan sonrası 4.0 gösteriyor. Başlangıçtan itibareni ise gelişi 3.6-3.7  gidişi ise 3.9-4.0 gösteriyor.  Bu durumda yakıt normal mi ? ters giden bir şeyler mi var ? 

Daha önce de belirttiğim gibi araba Golf 1.0 TSI Comfortline.

Ben shell alıyorum. 300 e 15 TL hediye veriyor. Bu durumda BP den alsam daha karlı olurmuyum ? Fakat Bp ücretsiz 15 TL vermiyor 300 TL alım da. tabi her ay 300 e 15 TL şeklinde kampanya.

TSI Comfortline 1.0 Golf. Benzin almadan itibaren 4.0 gösteriyor gösterge. Ama fulleyip km TL hesabı yapınca araba 4.989 yakmış. Normal mi ? Yoksa benim araba mı fazla yakıyor ? 

[mention=4296]nightwolf[/mention]  Hocam iki defa işe gittim geldim sonra benzin almaya girdim üçüncü gün. 184.5 km de 58 küsür TL lik benzin tuttu. Hep 90-100 ile gittim geldim. Çok nadir giderken gelirken 100 üstü 110 ana kadar veya 90 altı 80 ene kadar düştüm. Yol da çok az yokuş çıkışı ve inişi var. Genelde düz bir yol. 35 km si şehir içidir ama şehir içi de 70-90 km hızla gittim 6. vites. 20 ye yakın dur kalk yapmışımdır kırmızı ışık nedeni ile.100 km de  31.43 krş. çıkıyor. Yani 4.989 lt. Araba 10 bin km de. Arabanın göstergesinde ise  Benzin aldıktan sonrası 4.0 gösteriyor. Başlangıçtan itibareni ise gelişi 3.6-3.7  gidişi ise 3.9-4.0 gösteriyor.  Bu durumda yakıt normal mi ? ters giden bir şeyler mi var ? 
Daha önce de belirttiğim gibi araba Golf 1.0 TSI Comfortline.
Ortalama hızınız kaç gözüküyor hocam. Şöyle örnek vereyim geçen yaptığım yolculukta ortalama hız 71 km/h ortalama tüketim 4.4 litreydi. Kırmızı ışığa çok denk gelmedim dur kalk olayı olmadı. Ancak bugün tam ters istikamette aynı mesafede çok trafik vardı dur kalk olayı bir hayli fazlaydı ortalama hız 41km/h ortalama tüketim 6.1 litreye çıktı

@nightwolf indim baktım hocam. Yalnız 2 defa işe gittim geldim. Hesaplama yaptım. Ondan sonra bu gün 1 kere gidip gelmiş oldum. Mesafe hız aynı. benzin aldıktan sonraya baktım. Solda 89 km. altında 1:20 h yazıyor. Sağda ort 67 km. ve onun altında tüketim 3.8 lt yazıyor. Bu 3.8 benzin istasyonu iş yerine giderken yol üstünde. o mesafe olmadığı için 3.8. o mesafe yide hesaba katarsak şehir içi dur kalk olacağı için. 3.9 veya 4.0 a çıkar. sonuçta hesaplamayı benzin istasyonunda yapıyorum.

@csharpci hocam ortalama hıza ortalama tüketiminiz gayet iyi bence. Yol bilgisayarından ziyade sizin yaptığınız gibi bi hesap da ben yapıp sonuçlarını paylaşırım sizinle. Reel tüketim ve yol bilgisayarı arasındaki fark ne şekilde size iletirim

@nightwolf 

Çok sağolun. İnşallah bir kaç arkadaş daha gösterge ne gösteriyor. fulleyerek km ve TL ile hesaplayınca ne gösteriyor paylaşırsa çok aydınlatıcı bir bilgi olucak. 

Eğer benim araba fazla yakıyorsa ne yapıyorlar bu durumda ? Acaba 10 bin km 15 bin bakımı yaklaştı o yüzden olabilir mi ?

@csharpci hocam arabayı alalı 20 ay oldu. bahsettiğiniz karşılaştırmaları ilk andan itibaren çok yaptım ve neredeyse noktası noktasına tutuyor benim araçta. hiç farklı çıkmadı.

1.2 Tsi / Dsg

Geri
Üst Alt