Sigorta ve Kaskonuzu Nerede, Ne Kadara Yaptırdınız?

2013 Golf VII 1.2 Tsi Comfortlline

ilk aracım, ilk defa sigorta+kasko yaptıracağım. Aldığım fiyatlardan en uygunları:

Sigorta: 1.200 TL

Kasko: 3.100 TL

Normal midir sizce? 

@tatark imm ne kadar, orj cam hasarsızlık koruma mini onarım vs bilgileri paylaşırsanız yorum yapılabilir, kaç yıldır araç sahibi olduğunuz yaşınız mesleğiniz sigorta geçmişinize göre fiyat veriliyor kasko yaptırdığınız ilk aracınız bir de 20-35 yaş aralığındaysanız rakamlar 3 binin altına inmez. İmm dikkat edin 50 bin imm yapan acenteler var olaki başınıza bir kaza geldi gittiniz bmw 3.20 ye yandan girdiniz 100 de 100 siz suçlusunuz onda 80 bin sizde 40 bin hasar var karşıdakinin 50 bine kadarını öder 30 bin cebinizden çıkar 250 binden aşağı imm yaptırmamanızı tavsiye ederim.

@sertan  slm,

bu 3 yıl sıfır araç değer klozu tam nedir ilk defa duydum. Biraz açaklayabilir misin.

bnim bildiğim sadece sıfır araç aldığında ilk bir yıl rayiç bedeli bayi satış fiyatı baz alınıyor diye..

bn aracımı sıfır aldım. 2 yıldır aynı poliçeyi aynı firmadan devam ettiriyorum.

3 yıl sıfır araç klozu varsa snce yeni policede bunu yaptırabilir miyim?

@sigortacı 

Bende bir şey sormak istiyorum. İlk kasko ve trafiği geçen yıl yaptırmıştım ve ikisine birlikte 2300 tl ödedim (neova)      

2. yıl fazla uğraşmak istemedim ve aynı yere gittim yenileme yaptırdım. Hemen hemen aynı parayı ödedim. (şükür kaza bela herhangi bir şey yoktur. Min. onarım geçen yıl kullanmadığım için bu yıl 500+500   1000tl hakkım olmuş)

Merak ettiğim 1

1. yıl kasko 77.000 yazmışlardı  (aracım 2015 golf 7 dsg 1.2 110hp 25000km)   

2. yıl yenilerken yine aynı rakamı yazıyorlardı, itiraz ettim aracın fiyatı aynı mı niçin aynı rakamı yazıyorsunuz vs. diyince 85.800 yazdılar. (41000km)     Her iki yılda da aynı poliçe içinde 7200 de aksesuar yazıyor.   Bu yazılan kasko fiyatı normal mi ? Neye göre belirliyorlar bunu ? 

Merak ettiğim 2

Sonra aklıma cam tavan, double media ekran, madrid jantlar, araç içi donanımlar geldi... Bunları geçen yıl herhangi bir kasko yapmadınız bu yıl yapın dedim :D     

Genişletilmiş Kasko adında sadece "Aksesuar" kalemiyle 7800 tl bir ek kasko daha yaptılar (buna ekstradan 50 tl ödedim)

Yani bu yıl:  hem normal aracın kaskosu + aksesuarlar var,    hem de sadece aksesuarlar kalemiyle Prim Düzeltme adında ek kasko var.

Seneye aynı yerde bir yenileme daha yaparsam nasıl olacak mesela aracın fiyatına ne yazmalılar?  bu ek kaskoyu diğeriyle birleştirip oradaki aksesuar kaleminin fiyatını mı yükseltecekler ? Bir türlü çözemedim :s  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sigorta da kaskoka Axa sigorta 800 kusur kasko 1200 TL arac annemin uzerine ve hasarsizlik indirimi maksimumda

Sigorta 600 TL

Kasko 1362 TL

1.4 TSI Man. High. 2016 Sunroof + U Led + Ergo koltuklar 35 Plaka + Hasarsilik indirimi 

AXA

@niclayt kasko değerinin sistemden otomatik çıkması gerekir..

Standart Aksesuarlı bir aracın değerini istersen 500 000 TL Yazdır, sistemeki değerin üstünde ödeme yapılamaz.

tşkler. @sertan anladım. O zaman personel beni yanlış bilgilendirdi. Aracın değeri aynımı olacak dediğimde aynı demişti. Sonrasında demekki 85 küsür gördüğümde sesimi çıkartmadım ve öylece işlem yapıldı. Bu 85i o zaman sistemden aldılar demekki... Aksesularlar olarak sadece ek bir düzenleme şeklinde 2. bir paket yaptılar  edevlete girdiğimde de 2 kasko görünüyor. biri herzamanki standart biride sonradan aynı gün yapılan ek.

Kasko değer listesi:

https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631

Poliçede ne yazdığının çok bir önemi olmayabilir. Hasar ve pert durumunda "rayiç bedel üzerinden ödeme yapılacaktır" yazıyor ise, kaza tarihindeki rayiç değer araştırması yapılıp ona göre ödeme yapılacaktır.

Tespit edilen rayiç değerin az olduğunu düşünüyorsanız itiraz edip artırılmasını isteyebilirsiniz. Bir uzlaşı bulunur ise o değer üzerinden öder, yoksa kendi tespit ettiği rayiç değeri öder siz de tahkime gidebilirsiniz.

Aksesuarları ben de beyan edip ekletiyorum. O şekilde ekliyorlar. Ama aksesuarların adlarını koymakta fayda var eklerken. Park sensörü vb.

şimdi anlamadığım bir nokta var bilgilendirirseniz sevinirim. benim aracımda sürüş konfor paket ve basic bixenon farlar var. kaskomu yaptırdım  1400tlye. ben acenteme özellikle sordum bakın standart comforttan farklı aracım diye eklemek gerekmiyomu dedim. hayır dedi sen arabayı bayiden teslim alırken üzerinde ne varsa onlar dahil dedi. kaza yaptım diyelim sonra bana gidip normal far takmaya kalkmasınlar :) yada pert durumunda fiyatını normal comfortlarla kıyaslarlarmı? çünkü illaki bir fiyat farkı olmalı diye düşünüyorum doluyla boş arasında.

Ekim 2016 bayi çıkışlı aracım için geçtiğimiz yıl ödediğim kasko sigorta tutarları;Trafik sigortası Mapfre sigorta 683 tl. Kaskom ise Bereket sigorta fiyatı ise 1400 tl genişletilmiş halde IMM bedeli 250 bin tl ekstra servis anlaşmalı yedek anahtar sel dolu klozları gibi bir çok şeyi kapsadığı halde pek gönlümün el vermediği rahat olmadığım bir sigorta şirketi Allah kaza bela vermesin fakat pek tatmin etmiyor beni sigorta şirketi. 

Park halındekı aracıma gelıp vurdular ayna değişti, bu durum sigorta ve kaskoyu nasıl etkiler(tabıkı kusurlu karsı taraf) 

2016 1.4 tsi comfort manuel aracımı dün kasko ve sigorta yaptırdım aracımda herhangi bir kaza hasar yok yani hasarsızlık indirimi ile yapılan fiyat

zorunlu sigorta axa dan 656 tl

kasko euroko sigorta dan 1390 tl 

Arac eşimin üzerine, ilk kaydi.

2017 golf 1.4 tsi 125ps dsg, 34 plaka.

Online teklif aldim. 

trafik: anadolu 1150

kasko: axa 2500

Geri
Üst Alt