Yeni Yazılım Sonrası Performans Artışı

Tamer

Üye
İsim
Tamer
 Merhaba Arkadaşlar bugün aracıma yeni yazılım (bir nevi chip tuning) yaptırdım ve çok memnun kaldım..

geçen yıl serviste yapılan dsg şanzıman güncellemesinden sonra aracımın resmen sağırlaşmıştı,şehir içinde 60-70 km/h  hızlarda 6 veya 7  viteste seyrediyor,ama ani bi çıkış yapmam gerektiğinde gazı köklesem bile vites geç düşürüyor veya gaza bi süre tepki vermiyordu,tepki verdikten sonrada araba resmen bağırıyor ama çıkardığı sese oranla bi performans sergilemiyordu,aynı şekilde sollama manevralarında da aynı durumla karşılaşıyordum, aracıma muntazam bakmam ve hiçbir sorunu olmamasına ve sürekli tek pompadan shell nitro +yakıt almama  rağmen böyle yapması çok can sıkıcı bir durum.

Uzun süren araştırmadan sonra profesyonel yazılım yükletmeye karar verdim, uzun zamandır bu işi yapan ve kendi yazılımlarını üreten BTC tuning firmasına aldığım olumlu referanslarla ve bi tanıdığım vasıtasıyla birlikte uğradım ve sadece elektronik kontrol ünitesine bir kablo ile bağlanarak kısa sürede yeni yazılımı yüklediler (eski orjinal yazılımı istediğiniz zaman geri yükleriz dediler )

+ 40 hp  ve +50 Nm  gibi bir artış oldu ve yola çıktığım ilk anda artan torku hissettim,böyle bir değişim olabileceğini hiç tahmin etmemiştim resmen aracın karakteri değişti,vitesi S moda almadan S moddan daha performanslı sürüş yapmak gibi bişey oldu 

şehir içi sabit 60-70 km/H ve 7. viteste giderken hafif gaza dokunmamla 3. veya 4. vitese çok hızlı geçiyor ve hiç bir kayıp hissettirmiyor,şanzımana herhangi bir müdahale olmadı(zaten istesenizde mantık dışı müdahale etmiyorlar) ama artan torkla birlikte daha hızlı iletilen veriler aracın asıl sahip olduğu gücü pürüzsüz bir şekilde kullanmamızı sağlıyor ve araca haricen takılan bi parça aksesuar olmadığı için de herhangi bir zararı olmuyor

Ben yaptırdım gayet memnunum yapan arkadaşlar da çok ilgiliydi biraz kullan beğenmezsen eski yazılımını geri yükleriz dediler,tanıdık ile beraber gittiğim için ödeme ve fiyat bilgisi ile ilgili bi bilgim yok maalesef ama internet siteleri mevcut.   https://www.btchiptuning.com/

@Tamer hocam aracınız nedir ve kaç km 'de ?

2013 1.4 tsi dsg 66.000 km

@armando 

Bu konuda bilgim yok hocam ne desem yalan olur iyice araştırın bence,ama benim aracımda değişen sadece üst devirlerde canlanma ve daha stabil bi devir bandı oldu,sürekli gazlamadığım ve şehir içinde kullandığım için ihtiyaç anında bu gücü sunmasının bi zararı olabileceğini düşünmüyorum,en azından benim 1.4 tsi 122 hp motorum için bu böyle,sonuçta 1.4 tsi motor birçok otomobilde kullanılıyor ve güç seçenekleri çok değişik,her modelde yapısal değişiklik yaptıklarını sanmıyorum,yazılımsal müdahalelerde bulunuyorlar bence

normal sürüşte pek bi değişiklik olmadı şehir içi 6,4 lt, ama devri yüksek kullanıp performansın karşılığını alıp hakkını verdiğim zaman eminim artıyordur..

bende geçtiğimiz hafta ecufast yazılım attırdım,aracın sürüş konforu konusunda gözle görülür bir iyileşme var,yazılım sonrasında yeniden aracımın yakıtını sıfırlıyım 53,2LT yakıt aldım ve menzil 740 km gösterdi,yakıt sonrasında aracı agrasif kullanmadan kaçındım ve trafik olmayan saatlerde kullanmaya özen gösterdim ama söylenen %30 yakıt tüketiminin azalacak dendi ama bakacağım bu depoyu bitirelim :D

Yakında daha detaylı bilgi veririm

Acaba 1.2 110luk golf 7 ye yazılım attıran var mı aramızda

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@armando O kilometerelere geldikten sonra yazılım olsun olmasın zaten turbo her zaman saatli bomba... Stage 1 içinde kalındığı sürece, normalde yaşanacak sorunlara ek bir sorun gelmez. 

Ayrıca yakıt tüketiminde bir düşüş beklemeyin.

@armando O kilometerelere geldikten sonra yazılım olsun olmasın zaten turbo her zaman saatli bomba... Stage 1 içinde kalındığı sürece, normalde yaşanacak sorunlara ek bir sorun gelmez. 

Ayrıca yakıt tüketiminde bir düşüş beklemeyin.
mert hocam bu kadar kesin konuştuğuna göre , tecrubeyle sabit diyorsun :D  Bakalım bi arkadaşım aklıma girdi ve yaptırdım,zaten büyük bir beklentim yokda aksiyon olsun :D

mert hocam bu kadar kesin konuştuğuna göre , tecrubeyle sabit diyorsun :D  Bakalım bi arkadaşım aklıma girdi ve yaptırdım,zaten büyük bir beklentim yokda aksiyon olsun :D
Vallahi öyle, hem Golf'te hem de özellikle Focus Ecoboostlardan bildiğimiz kadarıyla (yurtdışındakileri de takip ediyoruz) Stage 1 yapıp da arabasını kıran kimse görmedim etrafımda. Stock halde ne arıza çıkıyorsa yine aynısı oluyor, yine kronik sorunlar oluyor vs.... Dermişim, akşamına arabam ortadan ikiye ayrılırmış, hahahha :)

Tüketim düşmez çünkü olayın matematiğine aykırı zaten, neden tüketim düşecek diye reklam yaptıklarını anlamıyorum... Ama çok da takılmamak lazım, "aksiyon olsun" gerçekten de katılıyorum sana :) Düşmediği gibi artmıyor da, değişen bir şey yok... Tüketimi tamamen gaz hassasiyeti ve kullanım alışkanlıkları belirliyor. Ben stock act golfümle de istanbul içi 7.1 tüketiyordum, stage 1 superchips ile de 7.1 tüketiyorum. Değişen bir şey olmadı... Değişen tek şey, kısa mesafede 3.20'leri üzdüğüm, ama ciğerleri büyük olduğu için uzunda kaçıyor feressizler :D  

Vallahi öyle, hem Golf'te hem de özellikle Focus Ecoboostlardan bildiğimiz kadarıyla (yurtdışındakileri de takip ediyoruz) Stage 1 yapıp da arabasını kıran kimse görmedim etrafımda. Stock halde ne arıza çıkıyorsa yine aynısı oluyor, yine kronik sorunlar oluyor vs.... Dermişim, akşamına arabam ortadan ikiye ayrılırmış, hahahha :)

Tüketim düşmez çünkü olayın matematiğine aykırı zaten, neden tüketim düşecek diye reklam yaptıklarını anlamıyorum... Ama çok da takılmamak lazım, "aksiyon olsun" gerçekten de katılıyorum sana :) Düşmediği gibi artmıyor da, değişen bir şey yok... Tüketimi tamamen gaz hassasiyeti ve kullanım alışkanlıkları belirliyor. Ben stock act golfümle de istanbul içi 7.1 tüketiyordum, stage 1 superchips ile de 7.1 tüketiyorum. Değişen bir şey olmadı... Değişen tek şey, kısa mesafede 3.20'leri üzdüğüm, ama ciğerleri büyük olduğu için uzunda kaçıyor feressizler :D  
bende olaya girerken hem beygir yükselecek hemde yakıtta %30 tasarruf olacak diye beynimi yedi yetkili arkadaş bende bu işin uzmanı olduğu için çokda üzerine gitmedim açıkcası ,performans anlamadın ise ben genelde F1 kullanıyordum şuanlık buna gerek kalmadı seninde söylediğin gibi kısa mesafelerde ataklığı çok güzel hatta dün akşam üzeri bir kaç deneme yaptım basın exprest;'e çokda keyif aldım :D  stage 2'ye yükseltmenin bir anlamı yok sonucunda aracımız belli bir lamborghini deil :D  

Bu işi uygulayan arkadaş şehir içi dur-kalk trafikte kullanılan araç için zaten yakıt ekonomisi vadetmiyor,ama uzun yolda sabit hızda yolculuklarda cüzzi bi miktar ekonomi olabilir. 

Asıl yakıt ekonomisini traktör ve uzun yol nakliye araçlarında (kamyon-tır) uyguluyorlar.

açıkçası yapılan işlemin turbo ya bi zarar verebileceğini hiç düşünmemiştim ama benim sürüş karakterimde bi değişiklik olmadı,sadece ihtiyaç halinde üst devirlerde daha akıcı bi ivmelenme ve motorun çalışma karakterinde bi rahatlama isteğim di ve oda gerçekleşti.

Geri
Üst Alt