Hoş geldiniz.

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Golf'ünüzün özelliklerini bildiğinizi düşünüyorsanız bu bölümü okuduktan sonra yanılıyor olabileceğinizi görmeniz mümkün.

Eğer Golf aldıysanız da daima yeni  bir şeyler öğrenmeye hazır olun.

Yıllar sonra bile...

Çünkü ne denli detaylı düşünülmüş mühendislik harikası olduğunu ancak bu kadar sürede anlayabiliyor insan.

Arkadaşlar nereye yazacağımı bilemedim en uygun yer burası geldi...Murat hocam umarım sen de okursun bu msjı...Bugün çocukluk arkadaşımın oto aksesuar dükkanına gittim aracıma film cam çektim kauçuk paspas aldım vs...muhabbet muhabbeti açtı piyasada araçlar ve yazılımlar konusunda çok iyi bir arkadaştan bahsettı...Araçlarda kapalı olan özellikleri yazılımla yukluyormus...Yanımda arkadasını aradı hem on farlar ıcın led ve zenon soracaktı hem de comfotlıne da kapalı ozellık var mı dıye? arkadasta bırcok ozellıgın kapalı oldugunu yukleyebılecegını soyledı,hatta aradıgımızda golf 7 ile ugrasıyorum suan  musaıt zamanda gelın dedı...Bazı woswagen bayılerının arac gonderdıgı bu konuda teknık bır adammıs..sız hıc boyle bırsey duydunuz mu?dogruluk payı var mıdır? ne dersınız ve on far zenon ve led konusunda ne onerırsınız...Bugun beyaz far da taktım denedım ama 200 tl zenon 350tl zenonlar daha uygun geldı ne dersınız?

Değerli Hocam,

Elbette burada da yazabilirsiniz ancak; Ana konuda tüm soru ve paylaşımlarını daha hızlı yanıt bulması ve en önemlisi herkesin tek sayfada takibi açısından pratik olabileceğini düşünüyorum.

Öncelikle far konusuna değinirsek; halojen farların dönüşümü yapılacak TÜV araç muayenesinde ağır kusur olduğu için orijinal ampullerini saklayıp 3 yıl sonra muayene zamanı geldiğinde tekrar takmakla muayeneden geçebilirsiniz.

Xenon far bulunan araçlarda otomatik yükseklik ayarı bulunması yasal zorunlu olmasının nedeni ışık şiddeti  doğrudan maruz kalınması halinde geçici körlüğe neden olacak kadar şiddetli.  Vicdanî olarak önünüze çıkan herkesin kaza yapmasına neden olmak gibi ağır bir sorumluluğü getirdiğini düşünüyorum.

Otomatik yükseklik ayarı dahil tüm far grubunu yenileyerek  mümkündür.  Ender elektronik gibi özel servisler bu uygulamaları yasal mevzuata uygun yapabilirseniz de aracın garantisi bozulabilir bilginiz olsun.

Elbette ki karar sizin.

Yazılım konusunda arkadaşınızın  haklılık payı var. Yazılımlâ bazı özellikleri açabilirler. Ancak bunun için teknik altyapı olması kaydıyla.  Sözgelimi Coming home leaving home fonksiyonu midline ile comfortline araçlarda ışık sensörü olmadığı için aktive edilemez. Normalde geceleri aktive olan bu özellik ışık sensörü olmadığından gece ve gündüzü ayıracak altyapıya sahip olmadığından sürücü kapısına kodlama yapılarak farlar gece gündüz fark etmeden yanar.

bu konunun üstadı Orhan Hocam yanıt vermiş ama liste halinde vereyim ben size

Vag Kablosu ile ile Aktive Edilen Gizli Özellikler:

Ender Elektroniğin sitesinde yayınlanan listeyi aynen alıntıladım.

1•Kontağın ilk açılışında ibrelerin sona vurup geri gelmesi

2•Kapıları uzaktan kumanda ile kilitlerken ve açarken uyarı sesi (orjinal alarm olan araçlarda buzzerdan öter)(Alarm olmayan araçlarda korna hafif çalar)

3•Coming Home fonksiyonunun otomatik olması (normalde bir kere selektör atılması gerekiyor)

4•Coming home ve leaving home fonksiyonlarının sis farından yanması

5•Katlanır aynasının altında aydınlatma olan araçlarda ayna katlandıktan sonrada ışıkların açık kalması

6•Ön Yol bilgisayarında araca ilave edilmesi gereken benzinin litre olarak gösterilmesi (türkçe çeviride "ek yakıt" olarak yazıyor)

7•Gündüz sürüş farlarının teyp üzerinden kapatılıp açılabilmesi

8•Şerit değiştirirken verilen kısa sinyalin 3 kereden 4 kereye yükseltimi (destekleyen modüllerde)

9•Geriye takıldığında sağ aynanın aşağı inmesi

10•Klima paneli "Auto" konumundayken klimanın çalışma şiddetinin gösterimi

11•Far anahtarı "0" veya gündüz "Auto" konumundayken arka parklarında yanması

12•Sinyallerin amerikan park yanması

13•Virajlarda sislerin yanması

14•Araç kilitledikten sonra açık kalan cam varsa bunun yağmur yağınca otomatik kapanması (highline araçlarda)

15•Selektör attığınız da sis farlarının da yanıp sönmesi

16•XDS - Elektronik difransiyel kilidinin aktif edilip aracın daha iyi yol tutması(strong) - (2013 sonrası modellerde)

17•Uzaktan kumandaya basılı tutarak camlarınızı açabilirsiniz.

Bu özelliklerden bana kalırsa olmazsa olmaz bir özellik olsaydı zaten fabrika çıkışında olurdu;

ama aracını kişiselleştirme isteği ağır basan kişilerin bu özellikleri aktive ettirmesini makul buluyorum. Neticede araç kendi araçları yaptıkları kendi içerisinde tutarlı..

Fakat tehlikeli bulduklarım da var...

1. Amerikan parklar ampullerin aşırı ısınması ve plastik aksamı eritmesine neden olabildiği gibi TÜV denetiminden ağır kusur olarak geriye dönmenize yol açabilir.

2. Kapıları uzaktan kumanda ile kilitlerken ve açarken uyarı sesini aktive ettiğimizde kornanın çalması kapalı parklarda rahatsız edici bir hal alabiliyor..

3. Listede 16. sıradaki özelliği aktive edilmesi kesinlikle tehlikeli... aracın binlerce kilometre sonunda yapılmış ince ayarlarının etki ettiği sürüş dinamiklerine müdahale etmekten kaçınmalı...

Listede bulunanlardan yapılması düşünülebilecek etkin uygulamalar yok değil......

1 Highline ile Sürüş konfor paketi bulunan Comfortline'larda bulunan geri vitese takılınca sağ aynanın kaldırım seviyesini göstermesi özelliğinin aktive edilmesi.

2. Gündüz sürüş farlarının teyp üzerinden kapatılıp açılabilmesi

3. Coming Home fonksiyonunun otomatik olması; yani sürücü kapısına bağlanması

Burada yazmayan;

1. Dinamik Light assist özelliği bulunan araçlarda lane assist ile sign assist özelliklerinin aktive edilmesi.

2. Coming Home Leaving Home'un aktive edilmesi ( comfortline araçlar için ) gayet güzel olurdu. Comfortline araçlarda ışık sensörü penceresi var ancak sensör mevcut değil.

3. LED Stopları olan araçlarda aktif olmayan Led'leri aktive etmeniz mümkün.

Anlamsız bulduğum;

17. sıradaki özellik, çünkü bu özellik tüm araçlarda zaten var.

8.  sıradaki özellik ise "konfor sinyali" 3 olsa ne olur 4 olsa ne olur tartışılır...

Murat hocam tanısalı kısa zaman oldu ama tanıstıgımız gunden berı aydınlatıcı bılgılerınız yol almama yardımcı oluyor aynen suan gıbı, bir kere aklıma yatmak ile yatmamak arasındakı cogu seyde netlestım suan...zenon konusundada agır kusur sayılabılecek olması vs gıbı seyler de karar verırken atlatdıgım noktalardı ıyı oldu tekrrladıgınız...Beyaz ampul baktım onlarda da normal farın cifti 65 tl ,gunduz farı 125 tl  ...beyaz ampule ne dersınız?fikirleriniz onemlı benım ıcın

aryacg dedi:
Murat hocam tanısalı kısa zaman oldu ama tanıstıgımız gunden berı aydınlatıcı bılgılerınız yol almama yardımcı oluyor aynen suan gıbı, bir kere aklıma yatmak ile yatmamak arasındakı cogu seyde netlestım suan...zenon konusundada agır kusur sayılabılecek olması vs gıbı seyler de karar verırken atlatdıgım noktalardı ıyı oldu tekrrladıgınız...Beyaz ampul baktım onlarda da normal farın cifti 65 tl ,gunduz farı 125 tl  ...beyaz ampule ne dersınız?fikirleriniz onemlı benım ıcın
Değerli Hocam;

Bana kalırsa orijinaline dokunmayın.

Neden mi?

Beyaz gözde ışık kuvvetliymiş yanılgısına yol açıyor ve bazıları gerçekten de kuvvetli.

Bunlar normalden fazla akım çekerek elektrik sistemini yorabilirler.

Ancak beyaz ışığın erişim mesafesi sarı ışığa göre çok daha kısa..

ve ayrıca far yıkama yoksa farların pleksileri biraz kirlense dahi ciddi bir aydınlatma kaybına yol açıyor.

Bu nedenle far yıkama da standart beyaz ışıklı xenonlarda..

Vw. mühendisleri bir başka araçta halojen farda beyaz ışık uygulamış mı?

Uygulamadıysa siz de bunca bilgi, tecrübe ve yapılan milyonlarca Euroluk ar-ge çalışmalarına saygı duymalı.

Şevkinizi kırmak istemem..

Keyif ve güzel görünsün diye hepimizin zaman zaman gayretlerimiz oluyor..

Söz gelimi plakalıkları beyaz led yapmak başka şey, farları beyaz ışık yapmak başka..

Ama bu gayretler en başta kendimizin olmak kaydıyla hiçbir canlının hayatını tehlikeye atacak girişimler olmamalı diye düşünüyorum..

Alıp orijinal far komple değiştiririm derseniz size sonuna kadar katılırım..

silvershadow dedi:
Değerli Hocam;

Bana kalırsa orijinaline dokunmayın.

Neden mi?

Beyaz gözde ışık kuvvetliymiş yanılgısına yol açıyor ve bazıları gerçekten de kuvvetli.

Bunlar normalden fazla akım çekerek elektrik sistemini yorabilirler.

Ancak beyaz ışığın erişim mesafesi sarı ışığa göre çok daha kısa..

ve ayrıca far yıkama yoksa farların pleksileri biraz kirlense dahi ciddi bir aydınlatma kaybına yol açıyor.

Bu nedenle far yıkama da standart beyaz ışıklı xenonlarda..

Vw. mühendisleri bir başka araçta halojen farda beyaz ışık uygulamış mı?

Uygulamadıysa siz de bunca bilgi, tecrübe ve yapılan milyonlarca Euroluk ar-ge çalışmalarına saygı duymalı.

Şevkinizi kırmak istemem..

Keyif ve güzel görünsün diye hepimizin zaman zaman gayretlerimiz oluyor..

Söz gelimi plakalıkları beyaz led yapmak başka şey, farları beyaz ışık yapmak başka..

Ama bu gayretler en başta kendimizin olmak kaydıyla hiçbir canlının hayatını tehlikeye atacak girişimler olmamalı diye düşünüyorum..

Alıp orijinal far komple değiştiririm derseniz size sonuna kadar katılırım..
Murat hocam cok komık bırsey oldu...Tam eşime durumu anlatıp sızden bahsedıyordum o da ısrarla orjınalıne dokunmayalım dıyordu,bak dedım burda Murat hoca var ısın pırı gel bak ne yazmıs okutacagım dedım,bu sırada yenı mesajınızı da yenı gordum esımle okuduk,eşim de işin piri benımle hem fıkır dedı olayı kapattı :) ben de kızardıgımla kaldım :) )

Estağfurullah Hocam,

Daha çok yolumuz var o mertebeye...

Ne mutlu bana.....

silvershadow dedi:
Estağfurullah Hocam,

Daha çok yolumuz var o mertebeye...

Ne mutlu bana.....
Valla hocam eşim müzik öğretmeni sen sanatçı ruhlusun değişikliklere açık ol vs ordan burdan girip tam kandırmıstım senın orjinali candır tarzı yorumunu görünce olay anında kapandı :) Ayrıca kelimelerimde mubalaga olsada sizin için yorumun doğrudur...

@ahmet3976

Değerli Hocam;

Konforlu açma ve kapatma için kodlamaya gerek yok.

Standart donanımda bu özellik bulunuyor.

@ahmet3976

Bildiğim kadarı ile sunroof tamamen açılmıyor sadece aralanıyor. Ama kapatırken tamamen kapanıyor.

Bende sunroof tam açılmıyor..

Geri
Üst Alt