Golf 7 mi? yoksa Audi 3 mü?

Ben Golf siparişimi verdikten sonra abim için A3 siparişi verdik. Lakin benim canavarın gelmesiyle, sonrasında geçen 2-3 haftalık sürede abimin A3 siparişini iptal edip,aynı donanımda Günbatımı kırmızısı bir Golf sipariş etmesi bir anda oldu :)  

A3' ün iç mekan sadeliği, bazı kısımlarda malzeme kalitesinin bir tık yukarıda olması ve halkaları dışında, arada ki fiyat farkına değecek çok büyük farklılıları olduğunu düşünmüyorum.  Tabiki tercih meselesi, nasıl ki biz Golf' e tutku derecesinde bağlıysak , A3 içinde aynı şekilde hisseden bir kullanıcı kitlesi vardır.

aralık 2015'de hiç beklemeden aynı özelliklerle aynı fiyata A3 karşımda duruyordu, ama golf'ün kokpitini referans kabul etmiş gözlerim, daha ucuzlatsalar bile o aracı almadı, alamadı... yani bu aslında marka olarak golf takıntısı değil, bugün kokpiti, medyayı, hava kanallarını değiştirse, belki golf de almam... golf takıntısı değil de daha çok golf'ün getirdiği standarta ve görünüme bir takıntı galiba...

Tartışmasız A3 ama tartışırsak Golf. 

Her zaman dediğim gibi Dolu Golf > Boş A3  

Ha aradaki 40 bin tl farkı forumdan bir arkadaş üstlenirse tabi A3 alırım. Ama tabi dolu A3 olacak. Boş olanına binecek kadar kendimi yaşlı hissetmiyorum henüz.  s=s15

1 senelik A3 Sedan birlikteliği neticesinde geride kalan izlenimlerimin devamı;

A3 Sedan'ı tercih ederken tercihimi duygusal nedenlerden çok mantıksal nedenlerle şekillendirdigimi tekrar belirtmek istiyorum. Örnegin senede ortalama 10.000km kadar yol yapan birisi normal şartlarda dizel aracı tercih etmeyebilir. Benim aracım da şu anda 8.000 km de ve senesi doldu. Peki niçin 1.4 TFSi 150hp COD motor dururken 1.6 TDi 110hp ? Aslında cevabı ikinci elde saklı. Öncelikle geçen sene bu vakitler yolda olan bebegimizin getirecegi ek bagaj ihtiyacı nedeniyle biraz daha büyük bagaj sunan Station veya Sedan kasa arasında bir tercih yapmam gerekiyordu. Ülkemizde 2.elde dizel otomatik sedan araçların maksimum tutulan araçlar olması dikkatimi sedana yöneltmeme vesile oldu. Sedan seçenekleri arasında da tasarım sportifligi ve şıklığı ile A3 Sedan en baştan beridir ilgili çekiyordu. Yine de ilk tercihim Jetta olabilirdi. Fakat Jetta'nın GOLF kalitesine yaklaşamaması, aracın zevksiz ve kalitesiz iç mekanı ondan vazgecme surecimi kısalttı. 

aralık 2015'de hiç beklemeden aynı özelliklerle aynı fiyata A3 karşımda duruyordu, ama golf'ün kokpitini referans kabul etmiş gözlerim, daha ucuzlatsalar bile o aracı almadı, alamadı... yani bu aslında marka olarak golf takıntısı değil, bugün kokpiti, medyayı, hava kanallarını değiştirse, belki golf de almam... golf takıntısı değil de daha çok golf'ün getirdiği standarta ve görünüme bir takıntı galiba...
Tamamen katılıyorum bu görüşlerinize :)

Sedan kasada 2.alternatif 2014 ortalarında piyasaya çıkan Passat olmuştu. Passat ise aracın boyutları ve genel tasarımı nedeniyle 34 yaşındaki bir kullanıcıya bir kaç beden büyük hissettiriyordu bana. E tabi 1.6 TDi 120hp DSG Highline bir Passat biraz daha tuzlu da oluyordu ve benim ayırabileceğim maksimum bütçenin üzerine çıkıyordu. Passat da elenince A3 Sedan ile başbaşa kalmış olduk. 

Karar verme sürecinde benim de en çok takildigim nokta o dönem DH de de sıklıkla degindigimiz iç mekan tasarımıydı. Tasarıma bir türlü ısınamamıstım. Araç dıştan kendini ne kadar çok begendiriyorsa, tasarımsal anlamda iç mekan GOLF üzerine o kadar itiyordu. Artık fırsat buldukça devamlı Audi Showroom'a giderek aracın içine oturup iç mekana alışmaya çalışır olmuştum. Yuvarlak havalandırma izgaralaru sevdiğim bir tarz değildi. Ancak Showroom'da duran TT'ye binince aynı ızgaraların onda olduğunu görmek hoşuma gitmişti. Sonra; evvelki nesillerde de A3 havalandırma ızgaralarının yuvarlak olduğunu fark ediyordum. Demek ki A3'te tercih edilen TT tarzında Audi Sportifligine bir gönderme yapılmasıydı. Böylelikle o yuvarlak ızgaraları kabullenir olmuştum. Onları kabullenmek iç mekanda benim için en önemli sorundu çünkü. Daha sonra 2.sıra konsol üstündeki ekrana gelmişti . Ekranın işi izgaralardan kolay oldu çünkü bir düğme ile açılır kapanır olması ve açılıp kapanırken çıkardığı güzel ses olayı farklı bir eğlence boyutuna taşıyordu. GOLF'te veya evvelki araçlarımızda böyle bir oyuncak yoktu  Müzik setinin ses açma kapama dügmesinin alışılmadık bir yerde olması ise en başta çok hoşuma gitmişti. Hafiften kaykilarak aracı kullanirken o düğmeyi elin altında bulundurmak da işin eğlenceli kısmı olacaktı. Sadece MMi kumandasinin yerine alişamayacagimi en başta fark etmeme karşın onu öyle kabullenmek zorunda kaldım. Bu konuda MMi'ın kullanım yeri ve kullanışlılığı GOLF'ün eline su dökemez. GOLF'teki dokunmatik Media sistemi ve ayar dügmelerinin yer seçimi harikulade derecede başarılı seçilmiş .

devam edecek ...

İç mekanı kabullenme çalışmalarından devam ...

A3'lerde bildiğiniz üzere orta konsolun üste yakın bir noktasindan boydan boya bir trim şeridi geçiyor. Bu şerit iç mekana ısındıran en önemli ayrıntılardan birisi oldu beni. Tabi bunda aracın donanım paketi de belirleyici çünkü Ambiante isimli donanimda o şerit farklı ve 3 boyutlu bir yapısı var. Ambiante paketteki bu dokuyu hiç sevemedim. Ancak diğer paketlerdeki - Ambition donanimdaki metalik gri görünümlü hali iç mekana epey sportiflik katıyor. Tam ortadaki Flasör - Ekran Açma Kapama - ESP Off - Start Stop Off - Drive Select Sürüş Profili Seçimi düğmeleri de işte bu tirimin üzerinde ve bu düğmeler alistigimiz tarz üstten basmalı zemine bir düğme tarzında seçilmemişler. Şalter havası da verilecek şekilde uçları dışa doğru çıkık uçlardan basmalı bir tasarım tercih edilmiş . Kısacası bizler en başta GOLF ile A3 iç mekanını karşılaştırırken hataya düşüyoruz. Zamanında ben de aynı hataya düştüm. Üretici VAG ; GOLF'te kullanışlılık öğelerini öne çıkartırken A3'te yüzünü TT Stili Sportiflige dönmüş . İç mekandaki tüm tasarımsal öğeler bunun emarelerini taşıyor. Araçta kapatılabilir ESP sunulması da Audi AG'nin tercihlerinin bir işareti aslında. Gösterge tablosunda, araç calismiyorken tüm ibrelerin zemini gösterir şekilde konunlandirilması da bu ayrıntılardan bir tanesi. Aracın ön camının GOLF kadar geniş ve yatay olmaması, daha ziyade BMW 1 serisi gibi sürücüye yakın ve dik konumlandirilmasi da bunlardan bir tanesi. Velhasıl iç mekanı kabullenirken de A3'ü tercih etmemde olduğu gibi Audi'nin tercihlerinin nedenlerini sorgulamak aracı olduğu gibi kabullenerek sevmekte ve ondan keyif almakta en önemli faktörlerden bir tanesi oluyor.

Devam edecek...

Kabullenme çalısmalarından devam ...

İç mekanda belirttigim ayrıntılardan sonra A3 Sedan tercihimde olmazsa olmazlarıma deginmek istiyorum. Evvelki aracım 1.4 TSI 122hp Manuel Highline + U Led BiXenon + Geri Park Kamerasi aracımdan sonra bu araçta olmayan DSG ve Sunroof olmazsa olmazlarımdandı. Mk7 ile hayatımıza giren A3 - Passat'ta da kullanilan geniş cam yüzeyli sunroofu  ( her ne kadar ismi gibi panaromik olmasa da ) çok begeniyordum. Özellikle beyaz ve pasifik mavi araçlarda aracı araç olmaktan çıkartarak ateş eder hale hazır bir makine haline getiriyordu. Xenon'un zaten alışınca vazgeçmesi imkansız bir donanim olduğunu evvelki aracımda öğrenmiştim. Ailemizin diğer aracı olan Comfortline Halojen Far Mk7 ye gece binince farların yanmadigini düşünür derecede eksiklik hisseder hale gelmişim haberim olmaksızın . Yine kendi Mk7'min 17"Dijonu ile Comfortline'daki 16"Dover'i kıyaslayınca aracın daha sert bir karakterde olmasının beni rahatsız etmeyeceğini de biliyordum. Yeni bir Mk7 siparisi versem Sürüş Profili Seçimi + Spor Süspansiyon olmazsa olmazlarım olacaktı. Bu 2 donanımı bana standart sunan A3 ise Ambition donanımlı A3'lerdi. Böylelikle Ambition + Xenon + Led Stop + Sunroof + 17" Özel Donanım 10 kollu dinamik jantlara sahip A3 Sedan'ı aramaya başladım. İlk hedefim mümkün olduğunca ek donanıma sahip stok araç bulmakti ancak 2014 Aralik'ta ben karar verene kadar olmazsa olmazlarıma sahip bir araç dahi bulamadan sene kapandı. Sağolsun ST'm ile dialogumuz kuvvetli olduğu için 2015 model olarak ilk gelecek araçlarda olmazsa olmazlarıma sahip aracı bularak cüz'i bir kapora karşılığı sistemden aracı kapatıp aracın ülkemize gelmesini beklemeye başladık . Tabi giris fiyatının belli olmaması vazgeçme riskimi beraberinde getirdiği için aracı almaya dair herhangi bir heyecanı hala yaşamıyordum :))

Şubat ortasında aracım gümrükten girişini yaptı fakat hala fiyatı belli değildi. Yine sağolsun ST'm aracın fiyatını beğenemezsem almayacagimi, bu konuda herhangi bir zorluk yaşamadan kaporamı iade edeceklerini belirttiği için rahattım. Ve nihayetinde kur açıklandı ve 2015 model aracım 2014 model olanından 5.000-TL kadar fazlayla bana devredilebiliyordu. Bu arada araçta her donanimda olmayan jantlar ve katlanır ayna olduğunu da hatırlatmak istiyorum ;-)) 2014 Aralık'ta 2014 model olarak alamadigim aracım 2015 model ve daha donanımlı olarak alınabilir haldeydi. ( Burada ne diyor bu diyebilirsiniz, ST'm beni bekletmese kur farkı nedeniyle 11.000-TL fazla ödeme yapma, bu ödemeyi yapmama nedeniyle de araçtan vazgeçme riskiyle karşı karşıyaydım o dönem çünkü değil 11.000-TL ; 5-TL dese tamamen limitlerime dayanmıştım ve vazgeçtim dememe ramak kalmıştı  ) . Neyse lafı uzatmadan ( uzatmadanı laf olsun diye dedim daha uzatmaya niyetliyim :)) ) gelelim teslimata. Aracı teslim aldım ve kullanmaya başladık . Fakat aman Yarabbi ; 1.4 TSi'nin sesine alısan birisi için o dizel tıkırtısı ne rezil birşeydir öyle. İlk 1 ay bu sese alışamayacağım diye nasil şevkim kırıldı burada kelimelerle anlatamam. Gaza bastıkca homurdayan TSi yerine tırlayan TDi gelmişti. Aracın yalıtımı  ( GOLF'ten iyi olduğunu düşünmüyorum ) ne kadar iyi olursa olsun o sesin tınısına insanın alışması epey zaman alıyor. Zamanla tüketim rakamlarını gördükçe o sesi sevmeye başladım diyebilirim ama ;-)) Şaka bir yana ses bana hitap etmiyor ama hangi şartta kullanırsak kullanalım 6 - 6.5 litre tüketimi aşmamak gerçekten güzel bir hismiş. Dikkatli kullanim ile 4.5 - 5 litre dolaylarina kadar inmenin mümkünatı da ayrı bir keyif. Ancak işte tam bu noktada A3 kendisi ile celisir hale geliyor. Sportif bir araç & dizel motor :-(( Sürüş keyfi var, destekleyen motor yok, motor sesi yok :-( İnsan keşke vergi sistemimiz böyle olmasa, yakıt bu kadar pahalı olmasa da hepimiz dizel yerine daha büyük hacimli ve güçlü motora sahip benzinli alabilsek diye bir kere daha hayıflanıyor. 

Devam edecek ...

A3 nereden aklıma geldi bir anda anlamadım. Sabahtan beri kendimi araştırır vaziyette buldum. 

Araç alma süresince aklıma gelen bir araçta değildi(yuksek fiyat ve sevemediğim iç tasarım sebebiyle bakmıyordum bile). Ama Kasım ayında yapılan indirimlere yönelik bir yorum okuyunca acaba olabilir miydi dedim. 

@silvershadow hocam 1.4 act 87000 Kasım ayında mi almıştınız bu fiyatı?

Olan olmuş artıkta içimi rahatlatacak birşeyler bulmam lazım :)

A3 nereden aklıma geldi bir anda anlamadım. Sabahtan beri kendimi araştırır vaziyette buldum. 

Araç alma süresince aklıma gelen bir araçta değildi(yuksek fiyat ve sevemediğim iç tasarım sebebiyle bakmıyordum bile). Ama Kasım ayında yapılan indirimlere yönelik bir yorum okuyunca acaba olabilir miydi dedim. 

@silvershadow hocam 1.4 act 87000 Kasım ayında mi almıştınız bu fiyatı?

Olan olmuş artıkta içimi rahatlatacak birşeyler bulmam lazım :)
Doğrudur Hocam Kasım ayında almıştım 

İçinize biraz daha şu serpeyim. 

Araç opak siyah ve halojen Farlı idi 

Bir de son olatak Cam tavan yoktu 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında karşılaştırma konusu acacaktim lakin zaten açık olduğunu görünce ve burada güzel yazılar bulunduğunu görünce ben de naçizane buraya ekleyeyim dedim.

A3 mü GOLF mü ? Bu sorunun sebebi bir yakınım için a3 veya a1 düşünmemiz olmuştu, showrooma gittim önceden test sürüşü randevusu aldığım st bir yere gitmisti beklerken s3'ten a8L a kadar bir sürü araç gördüm inceledim tabii siklet farkı hissettim biraz ve hayallerden hemen hayatlara geçerek a3sportbacki incelemeye başladım. Derken st geldi araç dolu  beyaz bir a3sportback 110hp dizeldi. İç mekan genişlik olarak GOLFten bir fark göremedim kimileri sadeliği sever işçilik kaliteli Tabi ama Allah rızası için ben mi anlamıyorum aynı kalite bizim arabalarda da yok mu ? 

Neyse suruse geçtik özellikler şunlar bunlar zaten bilindik şeyler. Aracın sessizliği güzel tabi ama yine de dizel sevmiyorum ben sevemiyorum yürümüyor ve ne kadar yalıtım iyi olursa olsun benzinli gibi olamıyor GOLFTASLARİM. a3 iç mekan vs tamam güzel hoş ama bizim arabalar gibi samimi değil bizleri kucaklamiyor bence kesinlikle ergonomik açıdan GOLF bambaska.. vites geçişleri falan tabiki pürüzsüz du arabanın 104bin fiyatı vardı attraction modelinin biraz daha dolusu 110 dedi.

Bilemiyorum ben olsam kesinlikle YİNE GOLF alırdım bu dizel bile olsa onu seçerdim herhalde.. Çünkü arabamın verdiği his, güven bambaşka.. ha bir de st nin çıkarken aktardığı söz alttaki fotoğraf üzerine.. "Serkan Bey arabanız cidden manyak duruyor." Evet a3sportback herhangi bir janti bizim dijon durban madrid jantlarin yanına bile yaklaşamaz.. surcu lisan ettiysek affola dostlarım:)

Ekli dosyayı görüntüle 3121

Ben de 2 haftadir bu cikmaz icindeyim. Suan ki kampanyayla dizel sportback 95000 tlye geliyor ama attraction paket ve hicbir opsiyon yok. Ben de yaklasik 10000 altına  dsg 125bg highline araci alabiliyorum. 10000 lira fark az gozukse de ben golf icin bile limitlerimi zorluyor halde iken acikcasi a3 bir turlu cazip gelemedi. Çevremdekiler a3 al diyorlar en nihayetinde audi ve dizel ancak benim polomu satmamdaki amac dizel arac almak degil daha donanımlı bir araca binmekti. Highline da ki xenonlar, on arka sensorler, bluetooth, 17 dijon jantlar ve en onemlisi istediğim pasifik mavi beni tavliyor ve bu arac dururken 10000 tl fazla verip bombos arabaya sırf audi diye binmek pek aklima yatmiyor.

Ben de 2 haftadir bu cikmaz icindeyim. Suan ki kampanyayla dizel sportback 95000 tlye geliyor ama attraction paket ve hicbir opsiyon yok. Ben de yaklasik 10000 altına  dsg 125bg highline araci alabiliyorum. 10000 lira fark az gozukse de ben golf icin bile limitlerimi zorluyor halde iken acikcasi a3 bir turlu cazip gelemedi. Çevremdekiler a3 al diyorlar en nihayetinde audi ve dizel ancak benim polomu satmamdaki amac dizel arac almak degil daha donanımlı bir araca binmekti. Highline da ki xenonlar, on arka sensorler, bluetooth, 17 dijon jantlar ve en onemlisi istediğim pasifik mavi beni tavliyor ve bu arac dururken 10000 tl fazla verip bombos arabaya sırf audi diye binmek pek aklima yatmiyor.
A3 almayin hocam eylul gibi makyajli kasa gelecek, direk deger kaybi demek su anda a3 almak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

A5 almak nasip değilse dolu dolusuna mk7 en iyisi bence ???

Geri
Üst Alt