Tsi vs tdi

Bir önceki aracım 2012 1.2 TDI Polo idi. İstanbul içi genel ortalamam 5.5 Lt/100km. İzmir - İstanbul Ortalamam 4.4 Lt/100km

Şimdiki aracım 2013 1.2 TSI Golf Comf. İstanbul içi genel ortalamam 6.5 Lt/100Km. İzmir - İstanbul Ortalamam 4.8 Lt/100km

Kaba bir hesaplama ile şehir içinde her 100 km de 1 Lt az yakıyor dizel desek, litre fiyat farkı da ortalama 50krş. Aracı alırken  ortalama15bin tl fiyat farkını kapatmak için 15.000/0.5=30000km yapmak gerekli.

Sözün özü evet yakarken de alırkende dizel her zaman daha ekonomik ama TDI motor malesef ekonomik değil. Bunun üzerine bakım farkları, konfor farkı da eklenince bence TSI bir adım önde. Ben yılda 20bin km ye yakın yapıyorum ama TDI golf alsaydım hala kredisini ödüyor olacaktım neyse ki TSI ın kredisi kapandı  :)
Hocam hesabınızı biraz detaylandirayim dedim:)

Benzinli tüketiminiz 6,5x6,10=39.65 lira /100km

Yine size ait dizel tüketiminiz 5,5x5,60=30.8 lira/100km

Kaba bir hesapla her yüz kilometre için 9 lira fark, her 1 km için 9 kuruş yani 0,09 lira fark demektir. 

Aradaki fiyat farkı 15,000/0.09=166bin kilometre sonra kapanır. Ama o fark kapanınca o tdi kime satılır bilemem:)

Dikkat ederseniz işin içine mtv farki, kredi faizi için ödenen ek parayı veya benzinli alarak cebinizde kalan paranın mevduat faizi getirisini, katmadim. 

tdi tsi'a göre az yakıyor, özellikle 120 üzeri suratlerde fark cok daha artıyor.

konfor ve sessizlik olarak tsi her durumda daha üstün olduğunu düşünüyorum (ölçüm cihazi ile ölçüm yapmadım) 

tdi bakım masrafları, aynı beygirde vergi dezavantaji, parça fiyatlarının pahali olmasi, alirken verilen fiyat farki, gürültülü çalışması düşünüldüğünde bence 20.000 km den az kullananlar için dezavantajli. 

Bana sizin ve yukarıdaki destek verdiğiniz mesajın otomobil forumunda nasıl ve ne türde bir katkıda bulunacağına açıklama getirirseniz aydınlanacağım.

Haaa unutmadan ..

Olur da forum kapatılır ve kurucu ya da yöneticilerinin başına bir hâl gelirse inandırıcı olması kesinlikle zorunlu..

Politika veya din konuşacaklar buyursun uygun ortamlarda konuşsunlar.

Kimsenin ifade özgürlüğüne müdahil değiliz.

Bu mesajı beğenin  ya da beğenmeyin varlığımızı devam ettirmenin zorunlu koşulu bu hassasiyetlere duyarlı olmamızdır.

Üzerinde uzlaştığımız Ortak Noktamız dostluk,  gönüllü  paylaşım ve otomobiller ama ozellikle Golf tür.

Bundan sonra zam üzerinden veya başka yollarla forum yönetimi veya politik eleştiri hoş karşılamayıp gereği yapılacaktır.
   @silvershadow Hocam merhaba,

Öncelikle durumun polemik vaziyeti almasını istemem bunu baştan belirteyim.

Yorumumu beğeniyor olabilirsiniz, karşı da olabilirsiniz bunda bir sorum yok. Ama cevap bekleyip 1 hafta ceza koymanızı benim aklım almadı. Youtuberların da dediği gibi dükkan sizin isterseniz süresiz engelleyin. 

Ben 39 yaşında aklı ve vicdanı hür, ali melekeleri yerinde bir T.C. vatandaşıyım. Ne yazacağıma nasıl yazacağıma kendim karar veriyorum çok şükür. Bu durumda cezai ehliyetim de var, yazdıklarım ve yazacaklarım beni ilgilendirir en nihayetinde. Yazdıklarımın cezası varsa siteye kullanıcılarına her hangi bir şekilde zarar gelmez merak etmeyin.

Madem insanlara faydası olmayan konular paylaşmıyoruz bundan sonra forumda zam yapıldı gibi konular da paylaşılmasın çünkü sizin de beklentiniz üzerine otomobil forumuna bir faydası yok. Zam zaten gelmiş oluyor üstüne birde polemik yapılmasın site zarar görmesin. 

@Clonaree Arkadaşın açtığı konu kirlendiği için kendi adıma özür dilerim. 

Herkese hayırlı günler... :'(

@silvershadow Hocam merhaba,

Öncelikle durumun polemik vaziyeti almasını istemem bunu baştan belirteyim.

Yorumumu beğeniyor olabilirsiniz, karşı da olabilirsiniz bunda bir sorum yok. Ama cevap bekleyip 1 hafta ceza koymanızı benim aklım almadı. Youtuberların da dediği gibi dükkan sizin isterseniz süresiz engelleyin. 

Ben 39 yaşında aklı ve vicdanı hür, ali melekeleri yerinde bir T.C. vatandaşıyım. Ne yazacağıma nasıl yazacağıma kendim karar veriyorum çok şükür. Bu durumda cezai ehliyetim de var, yazdıklarım ve yazacaklarım beni ilgilendirir en nihayetinde. Yazdıklarımın cezası varsa siteye kullanıcılarına her hangi bir şekilde zarar gelmez merak etmeyin.

Madem insanlara faydası olmayan konular paylaşmıyoruz bundan sonra forumda zam yapıldı gibi konular da paylaşılmasın çünkü sizin de beklentiniz üzerine otomobil forumuna bir faydası yok. Zam zaten gelmiş oluyor üstüne birde polemik yapılmasın site zarar görmesin. 

@Clonaree Arkadaşın açtığı konu kirlendiği için kendi adıma özür dilerim. 

Herkese hayırlı günler... :'(
Kabul..

polemik olmasın diye bundan sonraki sözlerinizi yanıtlamayacağım. Bende cevap vermenizi gerektirecek şeyler yazamamaya özen göstereceğim.

Ancak benzer durumlara karşı bilgilendirme olsun.

Bana özelden yazmak yerine buradan yazdığınız için aynı yerden yanıtı vermem uygun olacak.

Sizin aynı konuda 3. ve son uyarınız.

sapla samanı ayırt edebilecek yaşta ve olgunluktayız; diğer platformlardaki adalet yetisi gelişmemiş yönetici değiller burada..

Dükkan bizim ama keyfiyet söz konusu değil ayrıca. 

amacım burada bulunan yöneticilerin hayatını ve benimkini etkileyecek saçma sapan işlere bulaşmamak. Burada yazıklarınızın sadece sizi bağladığını düşünmek hukuk bilmemektir. Bilen bilir.

Zam bizi ilgilendirir ama zam üzerinden sizlerin siyasi görüşleri kimseyi ilgilendirmez ve bir katkı yapmaz.

Politika yapmak için yapılacak mecralar belli. Burada yapmayız yaptırmayız.

Buyrun araçlar ve keyifli şeylerden bahsetmeye devam edelim. İnsanlar zaten yeterince baskı altındalar ve kaçmak için geldikleri mecrayı da aynı hâle getirmeyelim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
boşuna 2018 modellerin arkasından TSİ / TDİ logoları sökülmemiş. Fark kaldı mı ? yok 

5.66 dizel  /  6,13  benzin  

oran   dizele  anca  %8  avantaj sağlıyor.

SENE  1998    HÜRRİYET ARŞİV

ZAM GELMİŞ ?

Linkin en altında zamlı dizel / benzin fiyatları 

Oran ?   

canı oranlamak isteyen oranlar tabi de? (ne oran ama şaştım kaldım?)

1998 de  mk4 TDİ golfe binen binmiş cebinde kalanla ev almış düğün yapmış falan , ben 20 yıl geç kalmışım dizel araç almak için.  suç bende  

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/indirim-beklerken-akaryakita-zam-geldi-39022284

@Savatage hocam tsi tdi logoları sanıyorum başka bir sebeple kaldırılıyor. Almanya'da bazı eyalet mahkemeleri dizel araç aleyhine kararlar aldı, hatta okuduğum kadarıyla iki tanesi 2019 sonu itibariyle şehir merkezi içine dizel araçla girmeyi yasaklıyor, federal mahkeme de bu yasağa karşı açılan durdurma kararını reddetti, her eyaletin bu kararda o özgür ve bağımsız olduğuna hükmetti. Bazı otomotiv şirketleri dizel satışları düşmesin diye araçlar için iki sene sonra takas garantisi vermeye başlamış, örneğin şimdi dizel Passat alıyorsunuz, iki sene sonra benzinlisi ile değişim yapıyorlar belli bir meblağ karşılığında. 

Aslında bu haberleri kronolojik olarak sıralayıp bir başlık acsam daha mantıklı olacak. 

Tdi tsi logoları da kamuflaj amaçlı kaldırılıyor fikri bana mantıklı geliyor, hele söz konusu vw olunca:)

@asdasd14

Aynen dediğiniz gibi hocam. Hani adamlar logoyu kaldırmakla başladılar . Artık arkada tdi yazması bile çevreye haram olarak algılanıyor oralarda... 

Yalnız şuda varki yukarda yazdığım şekilde 1998 deki dizel/benzin litre fiyat oranındaki %38 lik avantaj devam ediyor olsaydı (birde üzerine en az %12 dizel az yaksa) %50 yarı yarı yarıya az yakan tdi aracla atmosfere sınırları aşan keyif salınımı ile yol almak güzel olurdu hani

boşuna 2018 modellerin arkasından TSİ / TDİ logoları sökülmemiş. Fark kaldı mı ? yok 

5.66 dizel  /  6,13  benzin  

oran   dizele  anca  %8  avantaj sağlıyor.

SENE  1998    HÜRRİYET ARŞİV

ZAM GELMİŞ ?

Linkin en altında zamlı dizel / benzin fiyatları 

Oran ?   

canı oranlamak isteyen oranlar tabi de? (ne oran ama şaştım kaldım?)

1998 de  mk4 TDİ golfe binen binmiş cebinde kalanla ev almış düğün yapmış falan , ben 20 yıl geç kalmışım dizel araç almak için.  suç bende  

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/indirim-beklerken-akaryakita-zam-geldi-39022284
TSI ile TDI arası tüketimleri aynı değil hala, fiyat aralığı daralsa da benzinli araç yine yakıyor yine yakıyor. 

Tamamı uzun yol, Amasya-Bolu(İstanbula gelirken yolda çekmiştim)

WhatsApp Image 2018-04-20 at 15.29.53.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben 45 litre mazotla 5.5 tüketim ile 813 km yaptim. Sizin hesaba göre pompa attiktan sonra 3-4 litre daha benzin konulmus depoya. 

buda benim tuketim daha az yakmisim ama daha az gitmisim :)  

Ekli dosyayı görüntüle 14675
@dgnŞaka yapıyosunuz?

Yada aracın yol bilgisayarına virüs girmiş olmalı

Yakıt aldıktan sonra?

813 km yol gidilmiş!!!

790 daha gider diyor sizin araç?

Bir depoyla1602 km MENZİL!! offf yani?

@dgnŞaka yapıyosunuz?

Yada aracın yol bilgisayarına virüs girmiş olmalı

Yakıt aldıktan sonra?

813 km yol gidilmiş!!!

790 daha gider diyor sizin araç?

Bir depoyla1602 km MENZİL!! offf yani?
At sahibine gore kisnermis :)  

şaka bir yana depoyu fulledikten sonra cektim, araba hareket etmedigi icin sifirlanmadi tuketim.

Geri
Üst Alt