Tsi vs tdi

1.4 tsi 125 mevcut. Aman az yaksın diye bir uğraşım yok. Basmam gereken yerde basıyorum, sakin gitmem gereken yerde sakin.hergün günde 2 sefer 3,5 km işe gidip geliyorum toplam 14 km. 0 trafik 1 adet trafik lambası ve yokuş çıkış ve iniş mevcut.Arada da haftasonu turlama filan.Şehir içi ortalama 7,5. Şehirler arası hızı sabitler basmazsan 4,7-5 gibi gidiyor. 120-140 bandında 6,5. Daha fazlasını istersen bastıkça yakar. Tutumlu olmak istersen şehirler arası 4,5 altı zor gibi geliyor bana benzinde. Şehir içi güzergah önemli. Sakin gidip 6 lt altı gördüğümde oluyor basıp 9 gördüğümde.

1.2 tsi manuel Comfortline 

düz yolda ortalama 70km/saat 

tabi sabır istiyor 

ayni yolda bastığımda 6.5lt/100km

IMG_0508.PNG

TDI: 1Ekonomik Performans,2 Uzun vade Tercihi,  3 Az yakar 4  ikinci elde Satış grafiği yüksek, 5 Her istasyon ziyaretinde çok üzmez, 6 KAfanda soru işaretsiz gezebilirsin

TSI: 1 saf p erformans  2 Kısa vade  zevk Tutkunu 3 Tercihi, iyi kaçar 4 ,k,nci elde satış ta biraz bekler 5yakıt alımında  Acaba Dizel mi alsaydım dedirtebilir 6. çok gezmek istemezsin

Tamamen Kendi Düşüncelerim ve Çevremden Duyduğum Sözcüklerle cevap vermeye çalıştım.

Son olarak Her yiğidin Yoğurt Yemesi Farklıdır. Kimi Dizel Kimi Benzinli....Saygı ve Selamlarımı Sunuyorum iyi Forumlar Dostlar.  :'(

Tsı-tdı şehiriçi tüketimleri mi aynı diyorsunuz? 
Evet
Benim 2 yıl kullandığım 1.6 TDI ile 5 Aydır kullandığım 1.4TSI  aynı yakıyor şehir için de 6 ile 7 litre rası ortalamada geziyor...

TDI şehir dışında 4-5L/100Km yakıyordu! TSI ile henüz şehir dışında çıkmadım!

Moderatör tarafında düzenlendi:
2016 Model 20000 km geçen ay Amasya şehir içi 760 km yol yaptım 

Geçen yaz ayında ise arabada 5 kişi bagaj tıka basa olmasa da dolu Mersin Amasra 1000 km yol  yaptım 120 den aşağı hiç düşmedim yolumun çoğu cevre yolu ve otobandı 150-160 hız yaptım depoyu doldururken  için de halen mazot vardı 60 km gider gösteriyordu memnunum yani :)   

Yıllardır Dizel veya LPG'li araçlarım oldu. Aralık ayında 1.2 TSİ man. araca geçtim. Şehir içinde 6 litreyi kesinlikle geçmedi(Dağlık bölgede oturuyoruz sakin ve kısa mesafe 7-9km git gel yapıyoruz ) Uzun yolda 110-140 km/h Kocaeli - İzmir'e  gidişte otobana girmedim 5.3 Litre, dönüşte otobana girdim 5,4 Litre ortalamayı gördüm (3 kişi bagaj dolu).  1.2 bandrol ve bakım avantajını sayarsak şu anki durumdan çok memnunum :)

1.4 TSI DSG-125 ile(2015 Aralık 23 çıkışlı ve 10 Aralık 2018 TUV)

Tamamı şehir içinde olmak üzere 776Km gittim ve depoyu fulledim(Attıktan sonrada devam etti pompa) 52,10L * 5,95TL = 310TL yakıt aldım. sanırım 6,7L/100Km ye denk gelir tüketim.

Kullanım Adana şehir içi ve durmadan gidebildiğim max 3km dir.

İşin psikolojik boyutu da var.

Ona bakarsanız benim önceki aracım 1.2 tsi octavia idi ve şu anki 1.6 tdi golften az yakıyordu litre bazında. Uzun dönem ortalamam 6.5 falandı. Şimdi 1.6 tdi dsg ile uzun süreli ortalamam 7.5 litrenin altına düşmüyor. Rahat kullanıyorum çünkü gazı ezebiliyorum. Yumurta kokusu gelmiyor :)  

1.4 TSI 125PS DSG Ankara içi son depo.

80A9134F-BD60-4BA6-A905-1C18269C1D37.jpeg

Bence iki şeyi tartışmaya hiç gerek yok;

1-tdi kesinlikle tsi'den az yakar, her türlü koşulda hem de

2-tdi asla aradaki fiyat farkını haketmez, hele firmaların dizelden uzaklaşmaya başladığı bu yıllarda. 

Mazot olmuş 5.71 hala tasarruf yapabileceğini düşünerek Dizel araba alana bir şey demiyorum.

Normal kullanımda litre bazında 1.6 TDI 120 PS DSG Passat ile 1.4 TSI ACT 150 PS DSG aracım aynı tüketime sahip. Eskiden litre bazında fark olmazsa pompada tasarruf olur diyorduk artık o da yok.

Bir önceki aracım 2012 1.2 TDI Polo idi. İstanbul içi genel ortalamam 5.5 Lt/100km. İzmir - İstanbul Ortalamam 4.4 Lt/100km

Şimdiki aracım 2013 1.2 TSI Golf Comf. İstanbul içi genel ortalamam 6.5 Lt/100Km. İzmir - İstanbul Ortalamam 4.8 Lt/100km

Kaba bir hesaplama ile şehir içinde her 100 km de 1 Lt az yakıyor dizel desek, litre fiyat farkı da ortalama 50krş. Aracı alırken  ortalama15bin tl fiyat farkını kapatmak için 15.000/0.5=30000km yapmak gerekli.

Sözün özü evet yakarken de alırkende dizel her zaman daha ekonomik ama TDI motor malesef ekonomik değil. Bunun üzerine bakım farkları, konfor farkı da eklenince bence TSI bir adım önde. Ben yılda 20bin km ye yakın yapıyorum ama TDI golf alsaydım hala kredisini ödüyor olacaktım neyse ki TSI ın kredisi kapandı  :)

Geri
Üst Alt