Motor yağı seçimi hakkında

Mobil 1 ESP Formula için ne düşünüyorsunuz? Yorumlara bakmaya çalıştım biraz, genelde hep olumlu. Fiyat da fena değil. Motul xClean+ da düşündüm ama aralarında nerdeyse 50 lira fark var, bunu seçeyim diyorum.
Hocam iyi incelemenizde fayda var mobil1 esp 5w30 genelde 4 litre olarak satılıyor motul x-clean+ ise genelde 5litre. İkiside iyi yağ bu detayı gözden kaçırmamanız için hatırlatmak istedim [emoji4]

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Hocam iyi incelemenizde fayda var mobil1 esp 5w30 genelde 4 litre olarak satılıyor motul x-clean+ ise genelde 5litre. İkiside iyi yağ bu detayı gözden kaçırmamanız için hatırlatmak istedim
emoji4.png

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk
Evet, doğrudur haklısın hocam. Litre fiyatı olarak aşağı yukarı aynı fiyata geliyorlar ama Motul'un 4 litresi yok. Olsa onu alcam.

4 lt.de yeterli olduğu için boşa fazladan para vermeyeyim diyorum.

Servislerde kullanıulan Castrol'un çok fazla tortu yaptığına dair pek çok kez duyum aldım. Performans yağları üretmesi açısından Motul oldukça kaliteli ancak yukarıda da belirtildiği gibi sahtesi çok. Güvenilir bir yerden alıp, ilk değişimde Engine Clean ile eski yağı tamamen temizlemenizi öneririm.

Hatta bazıları örneğin Castrol'den Motul'e geçerken şöyle yapıyor :

Castrol dolu iken Engine Clean ile (yağa ekleniyor ve araç 15 dakika rölantide çalıştırılıyor) tüm tortuların dibe çökmesi sağlanıyor. Araç soğutulup yağı boşaltılıyor. Motul ekleniyor ve 1000 km sonunda tekrar engine clean yapılıp yağın yarıya yakını boşaltılıyor üzeri yeni Motul ile tamamlanıyor.

Bu şekilde eski yağdan ve tortularıdan tamamen arındırılmış oluyor.

Tabi bu derece hassas olmak şart değil ancak yağ değişiminde Motul Engine clean ürününü mutlaka tavsiye ederim, eski yağa ilişkin kalıntılardan mümkün olduğunca kurtulmakta fayda var. Neticede farklı kimyasal karışımları birbiri ile birlikte kullanmak doğru olmayabilir.

@forzaGilles Merhaba hocam.Bir arkadaşımın 2 yıldır sahip olduğu 120k da alıp şu an 180k km olan 2006 model fsı otomatik golf5 aracı var.Şanzıman yağını değiştirmek istiyormuş yalnız bizim burda gittiği çok bilen bir usta bu işe yanaşmamış sorun çıkmadıkça devam demiş.Ben servisi ara konuş dedim.sizce ne yapmalı serviste yanaşmıyor dedi böyle bir şey olabilirmi ne yapmalı.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

castrol edge 5w30 professional olan yağ iyi gibi lakin ben sadece motor yağı değil tüm parçaları servisten satınalıp dışarda yaptırmayı düşünüyorum, serviste aracın başında duramamak konusu bence servise gitmemek için yeterli.

@forzaGilles Merhaba hocam.Bir arkadaşımın 2 yıldır sahip olduğu 120k da alıp şu an 180k km olan 2006 model fsı otomatik golf5 aracı var.Şanzıman yağını değiştirmek istiyormuş yalnız bizim burda gittiği çok bilen bir usta bu işe yanaşmamış sorun çıkmadıkça devam demiş.Ben servisi ara konuş dedim.sizce ne yapmalı serviste yanaşmıyor dedi böyle bir şey olabilirmi ne yapmalı.

Hocam şanzıman yağı değişimi zararlı bir şey değil, biz 150bin kmdeki aracımızda geçen hafta ikinci kez değişimi yaptık. Ama dramatik bir yarar da sağlamadığı söyleniyor. Ben olsam kaliteli uygun bir yağ ile değiştiririm. 

Değerli cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Liqui Moly Top Tec 4200 5W30  düşünüyorum, öneriniz nedir?(1.4 tsi için)

Konuyu bir hortlatayım ben :D  Aracım 1.6TDI ve 60 bin bakımına girecek hayırlısıyla. Daha önce Castrol kullandım ve bu yaz Fethiye, Marmaris, İzmir yolları üzerinde havanın sıcaklığından dolayı sanırım fazla sıkıştırmasam dahi yağ sıcaklığı 105-110 derecelerde seyretti. Eğer konu sahibi hangi yağı kullandığını ve görüşlerini yazabilirse çok memnun olurum.

Bende bu iki yağ arasında kalmıştım. Aracım 2014 Golf 1.2 Tsi DSG. Bugün 70.000 km'de yağ değişimini yaptırdım. Tercihimi Alman olması sebebi ile Liqui Moly'den yana kullandım. Dedim ki Alman motorun içine Fransızı koymayayım. Damarlarda Fransız kanı gezmesin. 40 derecede Motul'ün viskozitesi daha düşük daha iyi yağlama yapıyor motor soğukken , ama 100 derecede Liqui Moly viskozitesi daha yüksek daha iyi koruma yapıyor, daha iyi koruma yaparken biraz daha fazla yakıt tüketebilir bunu deneyip görücez. 50km'lik ilk deneyimim(Ankara şehir içi) Castrol 5W30 Edge Prof.'a göre motor daha sessiz çalışmaya başladı.

Sülfat kül oranı Motul'ün daha düşük kafamı kurcalayan bu husus var benimde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
eski dizel aracımda mobil 1 esp kullanıyordum, motor hissedilir derecede sessizleşiyordu. bir keresinde cok övdüler diye liqoui moly koydum fakat beğenmedim ertesi sene mobil 1 espye geri dönmüştüm.

eski dizel aracımda mobil 1 esp kullanıyordum, motor hissedilir derecede sessizleşiyordu. bir keresinde cok övdüler diye liqoui moly koydum fakat beğenmedim ertesi sene mobil 1 espye geri dönmüştüm.
Hangi yağı kullanırsanız kullanın markayı değiştirdiğinizde yeni yağın “etkilerini” 2. veya 3. değişimden sonra tam manasıyla hissedilir..

Geri
Üst Alt