Basınçlı Yıkama Makinesi Tavsiyesi İstiyorum

İsim
Umut
İyi günler aracımı yıkamak için basınçlı yıkama makinesi almayı düşünüyorum köpüklü ya da köpüksüz olabilir işimi görecek bir makine arıyorum ama neye göre seçeceğimi de bilemedim daha önce kullanan arkadaşlar marka model önererek yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Merhaba hocam, ülkemizde çokça kullanılan ve yabancı forumlarda da sık sık tavsiye edilen Karcher K5 145 bar basınçlı yıkama makinesini tavsiye edebilirim. Hiç kullanmadım fakat alıp memnun kalan fazla ve kaliteli bir marka olması sebebiyle alınabilir. Ayrıca Youtube videoları çeken Noyan Bey'in bu cihazdan alıp kullandığı küçük çaplı tanıtımını izleyip fikir edinebilirsiniz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fLhCKE114DE

Moderatör tarafında düzenlendi:
Basincli yikama makinasiyla arac yikamak oncelikle zahmetli bir is(ama sevgi emektir :)  ). Eviniz bahceli ise duzenek kuracaksiniz, eger apartmanda iseniz hat cekeceksiniz :)   Teskilati kuracaksiniz cunku her halukarda cift kova yapmaniz gerekir. 

O yuzden bu konuda iyi karar verin ki, yikama makinasi alip bir kenara koyanlardan olmayin. Eger hala kararli iseniz;

1- Arac yikamak benim icin bir tutku, hobi diyorsaniz, benzinliklerdeki makinalara yakin basinc ariyorum, aldigim makina uzun sure dayansin istiyorsaniz:

Karcher K5 + mjjc foam lancer’ i secebilirsiniz. Bu durumda eldiveninden havlusuna buyuk bir butceyle giriyorsunuz ister istemez.

2- Aracimi kendim yikamak istiyorum. Makineye buyuk bir butce ile girmek istemiyorum. Cunku bunu surekli yapabilecegimden emin degilim. Hersey dahil bir makine olsun derseniz. Bosch Easyaquatak 110’u oneririm. Ben mjjc aparatla ugrasmak istemedigim icin (alibabadan 80-100 tl) dahili kopuk aparati olan bu urunu sectim. Gtechniq W4 ile gayet guzel kopuk aliniyor, ama mjjc gibi degil. Ayrica benzinlik makine basinci beklemeyin. Bence 350tllik fiyatiyla guzel baslangic urunu.Ben begendim. Ama makina almak hicbir sey, onemli olan teskilati kurmak :)  

3B6D90F9-708B-464C-9A9D-F06144ED2A14.jpeg

+350 tl ile f/p urunu

+aracinizi benzinlikte yikamayacaginiz aracinizi kirec suyundan koruyacaksiniz.

+dahili kopuk aparati var (400 cc)

+durgun sudan cekiyor, ama bas cek yaparsaniz hemen suyu vermiyor. Yani kaptirdi mi guzel cekiyor suyu. 60 saniyelik periyotlarla kullanirsaniz mukemmel.

-basinc takintisi olanlar icin uygun degil.

-dayanikliligini zaman gosterecek.

Tabi makine almakla bitmiyor. Makine on yikama icin onemli. Ama sart degil tabi ki.

Makinenin haricinde cift kova, iki grit guard, cok su tutan bir havlu, kopuk sampuani ve yikama sampuani almaniz gerekenler arasinda. Ama tercih meselesi.

3- Ben makine de almak istemiyorum ama aracimi benzinlik kopukleriyle yikamak istemiyorum diyenler, icine hava basilarak kopuk atan pompalardan alabilirsiniz. Kwazar olabilecegi gibi, yerli & modifiye handmade pompalardan alabilirsiniz. Bu durumda benzinliklerde erken saatleri tercih ederek, hava pompanizla foam lance uygulayip cift kovanizi rahatca yapip, devaminda kendinizi  guzel bir kahvaltiyla odullendirebilirsiniz :)  

4- Ben hava pompasi vesaire ile de ugrasmak istemiyorum diyorsaniz. Uygun bir sampuanla ve yikama eldiveni ile cift kova yapabilirsiniz, foamlance’ e mecbur degilsiniz. Aslinda hicbir seye mecbur degilsiniz. Insanlik bir zamanlar collerde su bulamazken bizler detayciliktan kuyu suyundaki kireci dusunur hale geldik. O yuzden Aracinizi kendiniz gonlunuzce yikayin, detaylarda bogulmayin. Su kisa hayatta aracinizdan keyif almaya bakin. Cunku o bir Golf :)

DE94C85E-A713-4834-B86C-DA3EDD51CC11.jpeg

Bu makinelerin benzinliklerde 2-3 lira atıp kullandığınız ultra basınçlı su tabancalarıyla alakası yok tabi.

1/4  şiddette tazyik alırsanız ne ala!!!

Yağmurlu çamurlu tüm bir haftanın sonunda  tüm vücudu çamura bulanmış bir araca bazen benzinlikte ultra basınçlı makineler bile yetmezken çok büyük beklentilere girilmemeli bu makineler için

Toma gibi su sıkar ortalığı dağıtır falan zannetmeyiniz

Karcher k2 basic kullanıyorum bahçede. Mjjc foam Lance tercihim. 1 senedir bahçede kendi yıkamalarımda işimi görüyor. Tabiki performans temel düzeyde ama benim beklentim de öyleydi. Hortumla su tutmayım, kolaylıkla Köpük yapabileyim bahçede yeterli diyordum. Son 1 senedir hiç dışarıda oto yıkatmadım.  Fl şampuanı olsun, mitt olsun tedarik ettim.  Başlangıç düzeyi ürün arayanlar ve bütçesi kısıtlı olanlar için uygun.  Ama alayım uzun süreler kullanırım 300 500 fazla veririm derseniz tabiki karcher k4 ve üstü şart tazyik açısından. Köpük olarak zaten çok bir fark oluşmayacaktır, bu işin Türkiyede ulaşılabilir olarak en üst noktası mjjc. 

Karcher K5 candır. Yeriniz ve bütçeniz yeterli ise öneririm, bir kaç yıldır kullanıyorum. Foam lance köpük aparatı mutlaka alınmalı yoksa makinanın pek bir anlamı kalmıyor.

Bosch Easy Akuatak 110 önermiştim. Bir hatırlatma yapmak isterim. Bu cihazın basınçlı hortumu 3m. Bence ideali 5m(Bosch easy aquatak 120).

Bu da iş görüyor gayet güzel. f/p olarak çok iyi, evin önünde araç yıkamak çok keyifli :)

Ben k2 kullanıyorum. Basıncı yeterli arabaya zarar verme gibi bir durumunuz yok . Özellikle jantlarda çok işe yarıyor birikmiş demir tozunu çıkarmak çok kolaylaşıyor . Hangi makinayı alırsanız alın el sürmeden malesef temizlenmiyor . Makina alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey makinanın düşük debiyle çalışabilmesi . Ben k2 garajda kullanabiliyorum fakat terasta su debisi yetmediği için çalışmıyor . Motor yıkamada , garaj yıkamada çoğu yerde kullanıyorum keyifli oluyor 

E36304BB-750C-4960-83FF-DA9F7F86BE48.png

EA69A4E8-E5BE-4B81-8C9D-94E358545FDA.png

Ben k2 kullanıyorum. Basıncı yeterli arabaya zarar verme gibi bir durumunuz yok . Özellikle jantlarda çok işe yarıyor birikmiş demir tozunu çıkarmak çok kolaylaşıyor . Hangi makinayı alırsanız alın el sürmeden malesef temizlenmiyor . Makina alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey makinanın düşük debiyle çalışabilmesi . Ben k2 garajda kullanabiliyorum fakat terasta su debisi yetmediği için çalışmıyor . Motor yıkamada , garaj yıkamada çoğu yerde kullanıyorum keyifli oluyor 

Ekli dosyayı görüntüle 20894

Ekli dosyayı görüntüle 20895
Bu arada ne kadar ön yıkamada yapsak . Özellikle kış aylarında . Ön yıkama sonrası çift kova yapılmalı .

Üç yıl önce bim markete karcher k2 gelimişti 189 liraya almıştım ve üç yıldır aralıksız kullanıyorum AliExpress den köpük aparatı aldım bir tane başlık aldım 4 modlu her hafta el emeği ile yıkıyorum arabamı bana yetiyor diyebilirim .Bence en önemli detay kullandığı su hortumla yıkamanım 4/1 kadar su harcamıyordur 

Yaklaşık bir senedir Karcher K5 Full Control kullanıyorum. Gayet memnunum. Tabi ki basınç ve ergonomi, kullanım kolaylığı açısından daha iyileri var fakat bütçe meselesi. Yalnız belirtmeliyim ki aracınızda boya koruma yoksa tüm kirleri sökmeyecektir. Örneğin yağmurdan sonra çamurun kabasını akıtır ama iz şeklinde yüzeye yapışık halde izler kalır. Bu tür ekipmanların amacı foam lance denilen köpük aparatıyla fiziksel temas gerektirmeden kaba kirleri sökebilmek, durulama ardından çift kova metodu için esas yıkamaya hazırlamaktır. Bu da boyadaki çizik durumunu doğrudan etkiliyor.

Üç yıl önce bim markete karcher k2 gelimişti 189 liraya almıştım ve üç yıldır aralıksız kullanıyorum AliExpress den köpük aparatı aldım bir tane başlık aldım 4 modlu her hafta el emeği ile yıkıyorum arabamı bana yetiyor diyebilirim .Bence en önemli detay kullandığı su hortumla yıkamanım 4/1 kadar su harcamıyordur 
El emeği ile araba yıkamak gibisi yok. Teşkilatı kur-foam lance-çift kova-kurula-extralar-teşkilatı topla. Toplamda 1,5 saat alıyor. :)  

Dışarıda yıkama 35 tl olmuş. Hele ki bir bezleri var of ki ne of. Aynı bezlerle onlarca araç...Çift kova diyeceğim ama, adamlarda kova yok :D   Bir de orası kaldı burası kaldı diye hatırlat dur işin yoksa.

@Mugzy Karcher K5 de basınç üretemezse artık biz ne yapalım :)  110bar bile bana yetiyor, hatta namlunun ucuyla tek bir noktaya odakladığınızda (kendi makinemde) boyaya birşey yapar diye korkuyorum, demek ki basınç algım düşük.

Araç kuru halde iken foam aparatıyla gtechniq w4 kullanın kirlerin akıp gittiğini göreceksiniz. Kendi şampuanınız da mutlaka vardır. Bu foam lance şampuanları işe yarıyor, ama nazik bir şekilde panel panel çift kova şart.

El emeği ile araba yıkamak gibisi yok. Teşkilatı kur-foam lance-çift kova-kurula-extralar-teşkilatı topla. Toplamda 1,5 saat alıyor. :)  

Dışarıda yıkama 35 tl olmuş. Hele ki bir bezleri var of ki ne of. Aynı bezlerle onlarca araç...Çift kova diyeceğim ama, adamlarda kova yok :D   Bir de orası kaldı burası kaldı diye hatırlat dur işin yoksa.

@Mugzy Karcher K5 de basınç üretemezse artık biz ne yapalım :)  110bar bile bana yetiyor, hatta namlunun ucuyla tek bir noktaya odakladığınızda (kendi makinemde) boyaya birşey yapar diye korkuyorum, demek ki basınç algım düşük.

Araç kuru halde iken foam aparatıyla gtechniq w4 kullanın kirlerin akıp gittiğini göreceksiniz. Kendi şampuanınız da mutlaka vardır. Bu foam lance şampuanları işe yarıyor, ama nazik bir şekilde panel panel çift kova şart.
35 tl lik bahsettiğiniz yıkama zaten yıkama değil su tutup veriyorlar . Yıkama dediğiniz en az 1.5-2 saat sürer onuda 35 tl ye kimse yapmaz 35 tl ye yıkama olduğu sürecede kimse yıkamaya 70 -80 vermeyeceğinden iyi yıkamayı kimse yapmıyor . Arz talep meselesi iyi yıkamaya talep olmadığından herkes 35 liraya araç yıkatıp orası olmamış burası olmamış diye söylenmeye mahkum . 

Geri
Üst Alt