Lastik değişim vakti

arkadaşlar bende 2016 model 1.2 tsı golf var aracım var üzerinde hankook marka lastıkler vardı hıc memnunda degıldım yenı lastık aldım  mıchelın crossclımate marka herkese tavsıye ederım mükemmel bır lastık fıyatı 325 tl bılgınıze

@huseyinkaraduman 

Hocam 205/55/16 ebatında Energy saver ve Primacy3 lastiklerini 2 şer yıl kullandım.İlk yıllarında gayet iyi bir tutunmaya sahipler ama zaman ilerleyince 2. yıl içerisinde kesinlikle tutunmada fark edilir şekilde düşüş oluyor.

Şuan 225/45/17 ebatında Dunlop FM800 kullanıyorum ..Frenlemede ve kalkışta son derece iyi bir tutunmaya sahip.Memnun olmadığım yanı belki ebattan belki de 94w XL oluşundan pürüzlü asfaltta biraz uğultu yapıyor. Sertliği ise tam orta karar. Ne sert ne yumuşak. 205/55/16 etiket değeri de bu şekilde ;

https://www.dunloplastik.com.tr/tag/detail/1414

Hocama katılıyorum. Şuan benim arabamda ventus prime var fabrika çıkışı gayet memnunum. Fakat alışkanlık olarak ve şahsi kanaatim ile birlikte bu lastik bitince continental tercih ederim. Sebebi de yine şahsi değerlendirmem doğrultusunda türkiye asfaltına en uygun lastik olarak görmemdir. Ne çok sert ne çok yumuşak mesela bridgestone bana hep sert gelmiştir michelin ise hep yumuşak. 

@yekk Selam önceki aracım Golf 1.2 2016 TSI manueldi üzerinde 16'orjinal dover jant ve  Michelin lastikleri vardı.Yeni aracım golf 1.4 higline dsg 2018 ve üzerinde 17'inc durban briston turanza ile geldi.Şimdi 16'ile arasında bariz konfor farkı var yeni aracın lastikleri daha sert ve konforu az geliyor ama görüntü  daha şık .Düşünüyorum yada mevcut yeni taktigim kışlık 225/45/17 94 T kumho lastikler ile devam mı edeyim sorun olur mu ? Sonuçta servis bu ebatı kış olarak önermemiş sizce fikrimiz nedir hocam?

@yekk Selam önceki aracım Golf 1.2 2016 TSI manueldi üzerinde 16'orjinal dover jant ve  Michelin lastikleri vardı.Yeni aracım golf 1.4 higline dsg 2018 ve üzerinde 17'inc durban briston turanza ile geldi.Şimdi 16'ile arasında bariz konfor farkı var yeni aracın lastikleri daha sert ve konforu az geliyor ama görüntü  daha şık .Düşünüyorum yada mevcut yeni taktigim kışlık 225/45/17 94 T kumho lastikler ile devam mı edeyim sorun olur mu ? Sonuçta servis bu ebatı kış olarak önermemiş sizce fikrimiz nedir hocam?
Lastikte görüntü önemli  değil önemli olan konfor  yakıt tüketimi ve ıslak zemimde frenleme ve yol tutuşudur.

kış lastiğş 16” üzeri istenilen performansı vermez. Kışlıklarra 16” jant lastik tercih etmek daha mantıklı.

94T ile 190km hızın üzerine çıkmadıkça sorun olmayacaktır.., ancak en ideal kış lastiği 15" veya 16" 'tir bunu da göz önünde bulundurun., Fabrika kışlık lastikte 16" 'ten üstü ebat önermez.,

16 inch ile 17 inch arasında bariz konfor farkı var ama bir diğer önemli etken de bridgestone 'ların piyasadaki en sert hamurlu lastiklerin başında gelmesi de önemli sebeb konfor azalmasında., tabiri caizse bridgestone 'lar tuğla gibi lastiktir

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles katılıyorum söyledikleriniz doğru ama şu şartlarda mevcut lastiklerim olan kışlık 225/45/17 94 T kumho'yu  kullanmamın teknik olarak sakıncası olur mu konforunu anladım.Aracıma zarar verir mi? Yoksa fırsat ve maddi imkan bulunca değisecegim.94 yük endeksi yanılmıyorsam 675 kg. biraz daha  fazla yük taşıma ve ona göre sertleşme sağlıyor.peki devamlı kullansam sorun olur mu? Sorum bu teşekkürler...

Aracın fabrika tarfından belirlenmiş ideal yük endeksi 15-16-17-19 ebatta 91 dir ancak bir üstü olan 94 takılabilir., bunda herhangi bir sakınca yoktur., 94 takıldığında sadece konfor biraz olumsuz yönde törpülenir ama kış lastiklerinin hamuru yazlık lastiğe göre daha yumuşak olduğundan bu olumsuzluğu pek hissetmezsiniz.,

Ancak 91 yük endeksinden daha düşüğü (yazlık veya kışlık farketmeksizin) takılamaz/takılmamalıdır., takılırsa aracın bütün sürüş dinamikleri olumsuz etkilenir., ve güvenlik anlamında çok ciddi risk taşır.!!

Aracıma zarar verir mi konusu şöyle fabrika GTI veya R modelleri hariç standart araçta 17 inch kış lastiği önermiyor., Sebebi karlı yollarda sürüşte çamurlu içi davlumbaz 17 ebatta dar olduğundan ve bazı diğer sebeblerden tavsiye etmiyor., diğer sebeb ise yaz lastiğinde taban genişledikçe tutunma artarken., kış şartlarında ise lastiğin yere basan tabanı ne kadar geniş olursa tutunma azalır., bu sebebten Rally araçları dahil dikkat edin karlı etaplarda hep ince tabanlı lastikler kullanırlar., hatta o kadar incedir ki neredeyse bisiklet lastiği gibidir., Yani kış şartlarında lastiğin yere basan tabanı ne kadar dar olursa o kadar iyi tutunma gerçekleşir.,

Yani 17 ebatta yoğun karlı yollarda sürüşte davlumbaz içinde toplanan karın zarar verme riski her zaman vardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles teşekkürler ilerde 16'durban jant ve kislik nokian 205/55/16 91H  almayı düşünüyorum.Sirayla alıp tamamlayacağım artık ama seneye belki...

Konuyu hortlatayım.

2015 model aracımın üzerinde gelen pirelli p7 zero 225 45 r17 lastiklerim ile kazasız belasız ve ilk yıldan sonra memnuniyetsiz olarak 61 bin km bitti. Yeni lastik olarak Michelin primacy 4 düşünüyorum. Son posttan bu yana konu ile alakalı lastik yorumunuz varsa duymak isterim. 

Konuyu hortlatayım.

2015 model aracımın üzerinde gelen pirelli p7 zero 225 45 r17 lastiklerim ile kazasız belasız ve ilk yıldan sonra memnuniyetsiz olarak 61 bin km bitti. Yeni lastik olarak Michelin primacy 4 düşünüyorum. Son posttan bu yana konu ile alakalı lastik yorumunuz varsa duymak isterim. 
Goodyear eagle f1 öneririm hem fiyat hem performans

Konuyu hortlatayım.

Merhaba 

benimde değişim vakti gelmek üzere şuan sallıyorum ama araştırma içindeyim 

Goodyear eagle f1

michelin pilot sport 4

Continental PremiumContact 6

araştırmalarım bunlar doğrultusunda şuan araçta pirelli mevcut benimde.

Merhaba arkadaşlar 2014 ocak çıkışlı golf 1.2 aracımın lastik yanaklarında çatlamalar başladığı için (araç 26.000 km civarı) değişim vakti geldi diye düşünüyorum. Üzerindeki lastikler conti premium contact 5 205/55/R16. Continental lastikler ile sıkıntı yaşamadım kayma frenleme mesafesi olarak ancak lastiklerin 2 yıl sonra gürültüsü arttı gibi geldi bana en ufak taşları bile hissettiriyor. CPC5 lerin yerine ne almalıyım sizce tavsiyesi olan var mı ? 
ContiSportContac 5  derim, sert bi lastik olarak görünse de sürüş kalitesi oldukça iyidir. sattığım araca almış 6-7 ay kullanmıştım, yeni araçta fabrika çıkışlı Brigstone var oldukça sert geliyor şimdi.

Geri
Üst Alt