Jump to content

silvershadow

Golf R, Mercedes ve BMW'ye karşı

Recommended Posts

Orijinalden alıntı:  autolover

Yalnız bu parayı premium markalar varken Golfe vermeye deger mi?

Benim de istedigim bir model ama aklım Mercedes-Audi veya BMW ye kayıyor.

Eğer  yabancı kaynakları takip etme imkanınız varsa buralarda bu tip karşılaştırmaların sık sık yapıldığını göreceksiniz.

Bu sayfada yukarıda Top Gear'ın karşılaştırması da var....

Ayrıca AutoShow, AutoCar, OtoHaber'de bahsini ettiğiniz karşılaştırmalar sonrası varılan sonuç hep aynı....

Volkswagen Golf R ya başa baş ya liderin hemen ardında ya da lider...

Çünkü fiyat-sunulan donanım veya donanım-performans kriterlerinde Golf R'ın geçilmesi neredeyse imkansız.

Yanız özellikle ve önemle belirteyim ki bu karşılaştırma insaf sınırları içerisinde kalınması açısından kendi sınıfı olan "hot haches" yani "güçlü hatchback"ler sınıfında yapılmalıdır.

Muadili olabilecek BMW 135i M'in Türkiye fiyatı 254 bin lira.....

Ayrıca Türkiye versiyonu R'dan 40 beygir daha güçlü olsa da arkadan itişli olduğuna dikkat çekmek isterim.

Audi S3 ise 180 bin lira ile R'a fiyat olarak en yakın olasılık. Tartışmalı iç mekandaki aşırı minimalist tasarım size tamamlanmamışlık hissi veriyor. Aynı MQB platformunda üretilseler ve hatta aynı Haldex aktarmaya sahip olsa da  sürekli dört tekerlekten çekiş ile araçların motor teknolojileri nedeniyle gaza verdiği tepkileri  farklıdır.

Mercedes A 45 AMG 4MATIC 360 beygirlik bir canavar ama 260 bin lira fiyatı da çok uçuk...

Şimdi dört tekerlekten çekiş özelliği olup yakıtı az yaksın derseniz size bıyık altından gülümseyerek.. Aslanı besleyen yemini düşünmez diye atasözü ile karşılık verenler, Alman Mühendisliğinin İsveçli mucidin mucizesiyle gerçek dünyaya armağanı HALDEX aktarmayı duymamış demektir. Bu kişileri uykularından uyandırarak tepkilerini üstüne çekmemek için siz de "bilmemenin mutluluğu"yla onları baş başa bırakıp usulca gülümseyip geçiniz....

Çünkü gaza basış tarzınıza göre normal kullanımda sadece önden çekişli olarak kullanılabilen bu araç böylece aslında bir imkansızı daha mümkün hale getirip bir spor arabadan beklenmeyeni gerçekleştirerek yani  ekonomik olarak bunu başarmaktadır.

Ancak belki de bu aracın en sıra dışı özelliği bizim yabancısı olduğumuz bir kültür olan Batı medeniyetine ait bir erdemli davranışa imkan sağlamasıdır.

Gösterişten uzak sadelik, ve yüce gönüllülüğün gereği olan tevazu...

Çünkü elbette  sıra dışı örnekleri gösterilebilecek olmakla birlikte  zenginlik onlar için sergilenecek, ötekine berikine hava atmak suretiyle körüklenecek bir üstünlük değildir.

Pek çoğu öyle doğmuştur. Onun dışında bir yaşantıları olmadığından, mütevazı bir yaşantı sadece ihtiyaçlarına binaen şekillenir.

Şöyle ki Onlar hava atmak için jet almayıp sadece dünyanın çeşitli yerlerinde kısa aralıklarla gerçekleştirmek zorunda oldukları toplantı ve ziyaretleri, tarifeli uçaklarla yapmak mümkün olmadığında satın almaktalar....

Elbette davetlere ya da iş toplantılarına giderken marka ve temsil ettikleri şirketin prestiji açısından son derece lüks araçlar kullanmaktalar.

Ancak gündelik hayatlarında dikkatleri üzerine çekmeden yaşamlarını sürdürmek istediklerinde marketin önüne çekecekleri cayır cayır yanarcasına parlayan bir Maserati, bir Ferrari, perhiz ve lahana turşusu arasındaki koreleasyona benzer bir bağıntı kurulmasına ve hatta akıllarından şüphe edilmesine yol açabileceğinden garajlarında bir de Toyota Prius ya da Golf olabilir. İşte size en güzel örnek:

rQvqzM.jpg

Bu anlattıklarıma güzel örneklerden biri Facebook'un patronu olan ve henüz otuzunda dünyadaki sayılı zenginler arasında yerini alan mark Zuckerberg'in gündelik hayatta GTI kullanması da gösterilebilir.

Ayrıca sosyetede aksi davranışlar şiddetle " görgüsüz" damgası vurulmak suretiyle cezalandırılmaktadır.

Fakat bir de zenginliğe sonradan adım atan girişimci ruha sahip kimseler vardır ki bunlar gösterişte sınır tanımaz ve Ferrarilerini altın kaplatıp, RS8'lerine gümüş kaplatıp, hatta mütevazı Golf'ü bile allayıp pullayıp namuslu insanları kötü yola düşmüş insan muamalesi yapalar gibi krom kaplatanlar bu yukarıda bahsettiklerimi masal olarak görecek, anlaşılmaz bulacaklardır. Sözüm kesinlikle onlara değil; ki onlar bu sitelerin konularını avam, konuşmaları bayağı bulduklarından gezinmezler bile zaten..

Eğer bu ikisi de değilseniz; Oğlunuza ya da kendinize Golf R almak için nedenler şunlar: konunun başında yazdığı gibi hem spor arabam olsun hem de dikkat çekmesin ve abartılı vergi ödemeyeyim ve yakıt tüketmeyeyim derseniz GOLF R tek seçenek maalesef...

Yüreğiniz izlemeye dayanırsa bu insanlık dışı muameleyi buyrun videosu burada:

BMP8yD.jpg

VVaE3R.jpg

b5DyLn.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@silvershadow değerli hocam bu başlığı görünce mk6 da olsa (ki yanlış bir tabir) şu video gözümün önüne geldi. Biraz gözümüz gönlümüz şenlensin :)

VW Golf R36 Twin Turbo 'nun BMW, Mercedes ve Lambo'yu yemesi  :(

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

@silvershadow hocam kesinlikle Golf R almayı bir kez daha ciddi ciddi düşündüm. Yüreğinize sağlık.

Alternatiflerin olması her zaman iyidir. İlerleyen günlerde R modeli ile ilgili aklıma takılanları sormak için bir başlık açacağım. Kafam deli sorular :)

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
1 saat önce, jajaja yazdı:

@silvershadow hocam kesinlikle Golf R almayı bir kez daha ciddi ciddi düşündüm. Yüreğinize sağlık.

Alternatiflerin olması her zaman iyidir. İlerleyen günlerde R modeli ile ilgili aklıma takılanları sormak için bir başlık açacağım. Kafam deli sorular :)

 

Değerli Hocam 

Herşeyin hayırlısı olsun...

Tertemiz rodajı tamamlanmış ve daha 5000 de R ını satmak isteyen bir dostumuz da var....

Nicki @Umut

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Teşekkürler @silvershadow hocam aracımı alalı henüz iki ay bile olmadı. Biraz daha süreyim. :) R alırsam jelatini kendim açmak isterim :)

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...